Dírková komora po španělsku: ze dřeva a vlastníma rukama

Dírková komora po španělsku: ze dřeva a vlastníma rukama

Dírková komora patří k nejprimitivnějším nástrojům určeným k zachycování světla na světlocitlivý materiál. I v digitální době však stále existuje řada příznivců tzv. pinhole.

Dírkovou komoru si můžete vyrobit i vlastnoručně – na internetu najdete spoustu návodů – nebo „dírkový efekt“ suplovat digitálně prostřednictvím speciálních objektivů např. firmy Lensbaby, popřípadě „překuchat“ starý kinofilmový fotoaparát.

Na ty, kteří si na tyto úkony netroufnou, je cílena nabídka madridské firmy NOPO. Vedle požitku z techniky, která stála u zrodu fotografie jako takové, získáte pěkný designový ruční výrobek.

fdbfc109e80eccc48a51ab59bb3d7846_original.jpg

Šasi dírkových komor značky NOPO jsou vyrobena z různých druhů dřeva – ořechu, třešně, břízy, v kombinaci s originálními kovovými díly. Výrobce zdůrazňuje, že k výrobě používá pouze certifikované dřevo a část výtěžku putuje na na účet nadaci TIST věnující se zalesňování. Všechny modely vznikají ručně za použití moderních technologických postupů, jako je řezání laserem řízeným počítačem nebo 3D tisk .

piezas.jpg

Srdcem přístroje je mechanika na převíjení filmu a samozřejmě závěrka, která sestává ze 14 různých dřevěných a kovových dílů. K exponování tak není nutné manuálně odkrývat vstupní otvor, stačí pouze pootočit prstencem a po stanovenou dobu nechat světlo působit na světlocitlivý materiál a poté film převinout na další políčko. Součástí kitu je jednoduchá, otočná tabulka pro výpočet expozice.

NOPO135_ACCESORIOS.jpg

Bonusem je 52mm závit na prstenci, kam lze našroubovat barevné a efektové filtry. Vzhledem k dlouhým expozičním časům, které tato technika fotografování vyžaduje, jsou všechny modely vybaveny závitem na stativ; nejlehčí „dírka“ NOPO 24 má navíc zespodu zabudovaný magnet, díky němuž lze přístroj připnout na jakoukoli dostupnou kovovou plochu.

Obrázek 1.jpg

V produktovém portfoliu NOPO najdeme v současné době tři stálé položky, které, kromě výrobce, distribuují též někteří španělští prodejci: 35mm NOPO 135 (formát 24 × 36 mm, ohnisko 32 mm, úhel záběru 68°, F128, cena: 150 eur) a jeho „panorama“ verzi NOPO PAN135 (formát 24 × 65 mm, cena: 170 eur) a 120mm NOPO 120 (formát 6 × 6 cm, ohnisko 35 mm, úhel záběru 10°, F132, cena: 195 eur).

Na Kickstarteru finišuje kampaň, kde jsou výše zmíněné modely nabízeny za zvýhodněnou cenu. A v nabídce jsou též dva další přístroje: 135mm NOPO 24 (formát 24×24 mm, ohnisko 12 mm, úhel záběru 119°, F90) a NOPO LARGE FORMAT (formát 9×12 cm, ohnisko 50 mm, úhel záběru 110°, F128).

Pokud by vás zajímalo, jaké lze s NOPO pořídit snímky, podívejte se SEM.

Určitě si přečtěte

Články odjinud