7
Fotogalerie

5 tipů pro fotografování vody nejen mobilem

Planeta Země je ze dvou třetin pokryta vodou, a tak se dá očekávat, že někdy nastane situace, kdy budete chtít snímat i ji. Pozor ale na vaše zařízení, to se s vodou rozhodně dvakrát nemusí.

1. Sametová voda

Při ideálních podmínkách se vám to povede i s nativní aplikací na dané platformě, pokud však chcete dosáhnout sametového a jednolitého proudu vody, musíte si ručně nastavit čas závěrky v aplikaci, která to umožňuje. Čím delší čas bude, tím déle bude čip scénu snímat a tím bude tok vody uhlazenější. Protože scénu neudržíte v klidu, vezměte si na pomoc stativ.

Obrázek 1_1.jpg
Čím delší čas, tím bude pohyb na snímku rozmazanější

Pokud naopak chcete zachytit vlny narážející do útesu, aniž by se vám rozmazaly, musíte rychlost závěrky zvýšit. Toho dosáhnete zkrácením času expozice. S vysokou rychlostí závěrky tak zachytíte i ty nejmenší odletující kapky. Z aplikací se na toto hodí tituly Manual (iOS), Camera+ (iOS), Fotoristic (iOS), ProCam 2 (iOS), ale i Camera FV-5 (Android) nebo ProShot (Windows Phone).

Obrázek 1_2.jpg
Čím kratší čas, tím rychleji se záběr pořídí a eliminuje rozmazání

2. Objekty zrcadlící se ve vodní hladině

Pro odlesky krajiny ve vodní hladině jsou ideálními zejména rybníky a jezera, protože jsou většinou chráněny před větrem, který tak nečeří hladinu. Důležité ale je, aby obsažené objekty – skála vyčnívající do oceánu, řada domů lemujících jezero, osoby stojící na břehu, byly vizuálně zajímavé a upoutaly oko pozorovatele.

Obrázek 2.jpg
Hladina tůně se téměř nehne

3. Ráno lepší poledne

Plánujte své snímky, každá denní doba má totiž něco do sebe. Ať už se jedná o ranní rozbřesk nebo večerní stmívání, není dobré promeškat ten pravý okamžik hledáním správného místa. Jděte blíže k vodní hladině, a pokud nepanují třeskuté mrazy a vy se nebojíte namočit, zkuste udělat snímek, co nejblíže hladině to jde.

Obrázek 3.jpg
Ranní rozbřesk, večerní stmívání – obojí je sice kýč, ale v zrcadlení se na vodní hladině vypadá neskutečně efektně

4. Držte rovný horizont

U rozlehlých ploch vypadá přinejmenším zvláštně, pokud je vodní hladina nakloněná. Řeka tekoucí do kopce také není dvakrát přirozená. Většina mobilních aplikací si s padajícím horizontem ale snadno poradí. Využít můžete služeb oblíbeného Snapseedu (iOS, Android) ale také mistra symetrie, který umí napravit i svírající se úhly a mnohé další – titulu SKRWT (iOS). Sáhnout můžete i po multifunkčním titulu Enlight (iOS).

Obrázek 4_1.jpgObrázek 4_2.jpg
Fotografie vlevo vypadá nepřirozeně, ta vpravo už je správná

5. Pořiďte si vodotěsné pouzdro

Snímky pod vodní hladinou jen tak někdo nemá, a pokud ještě víte, čím je ozvláštnit, abyste nefotili pouze úhoře, bude to jen dobře. Pouzdro se vám také hodí, když budete fotografovat nějaký #jumpstagram do bazénu. Elektronika je na vlhko totiž hodně citlivá a snadno by se mohla nenávratně poškodit i pouhým pocákáním větším množstvím vody. Ať už to bude šipka nebo kufr, určitě fotografujte na sekvenci dlouhým podržením spouště při sledování pohybujícího se objektu. Pak už jen vyberte ten nejlepší a nejostřejší snímek.

Obrázek 5.png
Pro pořízení sekvence stačí držet prst na spoušti, následně jen vyberete ten nejlepší snímek

Sekvenční snímání zvládá už základní aplikace fotoaparátu ve vašem chytrém telefonu. Pokud však ještě máte některý z těch starších, poohlédněte se ve svém aplikačním obchodě po aplikaci obsahující některá z klíčových slov „burst“, „fast“ nebo „speed“. Pro iOS to jsou kupříkladu aplikace Fast Camera nebo Burst Mode, na Androidu zase High Speed Camera či Burst Mode Camera, na Windows Phone je pak skvělý titul Blink.

Nechce-li se vám utrácet za voděodolná pouzdra, použijte prázdnou sklenici. Nastavte si samospoušť fotoaparátu, vložte jej do sklenice, kterou (ne celou samozřejmě) ponořte do vody

Pozn. Článek nepřímo vychází z blogu EyeEm.

Určitě si přečtěte

Články odjinud