10
Fotogalerie

Když v atelieru houstne dým

Zajímavé abstraktní fotografie mohou vzniknout i s minimem prostředků. Stačí mít ten správný nápad. Jak dobře vyfotografovat kouř?

„Nudíte se? Kupte si medvídka mývala.“, jak říkával strýc Pepin v Hrabalových Postřižinách. Já bych to pozměnil na: „Nudíte se, kupte si vonné tyčinky“. A hned vám řeknu proč. Venku bylo nevlídně, nikde žádný koncert a festivaly daleko. Ale mě ruce svrběly. Zkrátka jsem potřeboval stůj co stůj něco vyfotit. Dostal jsem spásný nápad – „kouřovky“. No jo, ale jak na to? Čekal jsem, že poradí síť sítí. Jenže ouha, buď jsem zadával špatné odkazy nebo internet o „kouřovkách“ nic nevěděl. Musel jsem si vystačit sám. Po několika pokusech se mi trošku začalo dařit a tak mi dovolte, abych se s vámi podělil o své zkušenosti.

Obrázek 1.jpg Obrázek 2.jpg Obrázek 3.jpg
Zrcadlením kouře vzniknou zajímavé obrazce 

Co budeme potřebovat

Fotoaparát, externí blesk (myslím, že by stačila i lampa), černé pozadí, stativ, vonnou tyčinku, držák tyčinky, zápalky, barevné filtry (mně prozatím stačily barevné rychlovazače) a chápající sousedy nebo spolubydlící (ten kouř se dlouho nedá vydržet).

Příprava scény

Nejprve si připravíme prostor pro fotografování. Já jsem jako pozadí využil černou praporovinu (v obchodu s textilní metráží koupíte 0,5 m za zhruba 33 Kč), kterou jsem přilepil oboustrannou páskou na zeď. Můžete ale využít jakékoli černé pozadí – odrazka, papír, apod. Tyčinku umístíte asi 30 cm před pozadí. Pozor, mějte na paměti, že z tyčinky odpadává horký popel, a proto využijte nehořlavé podložky. Stativ s fotoaparátem postavíme do vhodné vzdálenosti od tyčinky. Fotografoval jsem od 30 cm do jednoho metru. Je to závislé na typu vašeho objektivu, a tak to musíte odzkoušet.

Obrázek 4.jpg 
Můj atelier v prádelně

Posviťte si na kouř

Jako zdroj světla jsem použil externí blesk. Odpalování blesku je otázkou jeho konstrukce a vašich možností, a tak můžete odpalovat ručně, přes kabel nebo bezdrátově. Blesk doporučuji umístit na stativ, ale můžete jej položit i na nějaký předmět nebo přinejhorším držet v ruce. I nastavení výkonu blesku je věc experimentu (použil jsem blesk Olympus FL-36 s korekcí záblesku na -0,7 EV).

Kam blesk umístit? Kouř nejlépe vypadá, pokud je nasvícen zespodu a záblesk míří ke špičce vonné tyčinky. Proud světla nemusí směřovat kolmo vzhůru (lehké protisvětlo nám může hodně pomoci). Jiné nasvícení je také možné a je to věc experimentování (můžete z boku, shora, zezadu). Při rozhodování kam s bleskem si dávejte pozor na několik věcí: na již zmiňovaný padající popel a na očouzení blesku kouřem z tyčinky. V neposlední řadě dbejte, aby se vám blesk nebo jeho podpůrná konstrukce nedostane do záběru nebo aby vám blesk neposvítil přímo do objektivu. Používejte sluneční clonu a nebo změňte úhel nasvícení.

Dým se dá teoreticky osvítit i lampou. Lampa by měla mít dostatečný výkon (alespoň 100 W) a možnost směrování světla přímo na kouř. Možná budete muset zvýšit i ISO, aby vám vycházely dobré časy. Za výsledek ale neručím, nezkoušel jsem. Jedná se jen o teoretickou úvahu.

Nastavení fotoaparátu

Zde se opět nevyhneme experimentům, protože máme každý jinou techniku. Já jsem měl na svém fotoaparátu Olympus E-510 nastaveno: ISO 100, WB na sluníčko nebo 5 400 Kelvinů (anebo jak jste zvyklí při focení bleskem). Clonu jsem nastavoval většinou od F7,1 do F16, expoziční čas od 1/80 s do 1/160 s. Osvědčila se mi ohnisková vzdálenost okolo 50 mm.

Vlastní fotografování

Fotografovaná scéna by měla být odizolovaná od okolního světla, proto je nejlepší pracovat večer. Malá hladina světla ale nevadí, umožní vám lépe pracovat s technikou. Fotografoval jsem ve společné prádelně a tamním zdrojem světla byla 40W žárovka. Na výsledné fotografie tento světelný zdroj neměl vliv. Slabá žárovka neměla proti blesku šanci.

Obrázek 5.jpg Obrázek 6.jpg Obrázek 7.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost 

A teď přichází nejhorší fáze fotografování – ostření. Zapomeňte na autofocus, nejlepší je zaostřovat manuálně. Zde je vícero možností:

  • Zaostřete autofocusem na konec tyčinky, pak přepněte na manuál a s prstencem ostření na objektivu dál nepohybujte. Změňte kompozici tak, aby se špička tyčinky nacházela těsně pod dolním okrajem záběru
  • Nebo do míst nad tyčinkou, kde bude stoupat kouř, dočasně umístěte nějaký předmět a na něj  zaostřete.

Po každém snímku zkontrolujte výsledek na displeji fotoaparátu. Fotografie by měla být ostrá a kompozičně zajímavá.

Můžete libovolně experimentovat s úhlem nasvícení, se vzdáleností tyčinky. Prostě fantazii se meze nekladou.

Co nám může pokazit záběr?

I když je vůně tyčinek velmi intenzivní, měli bychom mít okna i dveře zavřené. Silný průvan nám bude kouř rozhánět a ten se nebude držet v záběru. Ale zase na druhou stranu, když je v místnosti úplné bezvětří, stoupá kouř kolmo vzhůru a nevznikne nám žádný zajímavý motiv. Proto je dobré před expozicí tyčinkou zatřást, udělat průvan rukou, apod.

Dále je dobré dávat si pozor na viditelné pozadí. Ale to se dá upravit následně v počítači.

Počítačové úpravy

Nejlépe je fotit do formátu RAW. Už při jeho vyvolávaní nastavíte kontrast, potlačíte zbytkové světlo na pozadí. Pokud jste během focení nepoužívali barevné filtry, můžete teď dle vlastní fantazie dobarvovat. Můžete na sebe fotografie vrstvit, skládat několik fotografií do sebe. Postup a rozsah úprav nechám plně na vás a vaši fantazii.

Obrázek 10.jpg Obrázek 8.jpg Obrázek 9.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Určitě si přečtěte

Články odjinud