6
Fotogalerie

Revoluce napříč snímači: Canon uvede na trh DSLR se senzorem CMY(K)

Možná nejsme daleko od uvedení přelomové digitální zrcadlovky opatřené snímačem na bázi barevného modelu CMYK.

Dozvěděli jsme se, že Canon vyvíjí nový snímač pro své zrcadlovky. Zatím jen můžeme hádat, zda bude osazen do nově očekávaných modelů, nebo jestli se na trhu objeví zcela nová řada. Nový snímač by mohl být doslova revolucí ve způsobu zachytávaní barevného spektra.

Zapomeňte na RGB, přichází CMYK

Digitální fotoaparáty jsou od začátku své existence založené na různých způsobech zachytávání červené, modré a zelené barvy. Canon se rozhodl postupovat odlišným způsobem, a to použitím snímače CMOS založeného na barevném modelu CMYK.

Snímač dle snímků disponuje jen třemi základními barvami: azurovou (Cyan), purpurovou (Magenta) a žlutou (Yellow). Zatím není úplně jasné, kam se ztratila čtvrtá, černá složka modelu.

700px-Bayer_pattern_on_sensor.svg.jpg 700px-Bayer_pattern_on_sensor_CMYK.jpg
Demostrativní porovnání RGB a CMYK barevného modelu.
 

Je možné, že úroveň černé bude dopočítávána dalším, samostatně umístěným snímačem, na který budou polopropustnou vrstvou dopadat zbytky světla.

Nový senzor by mohl zachytit až 102% gamutu NTSC. Značnou zásluhu na této hodnotě bude mít bezesporu duální obrazový procesor DIGIC CMY, starající se o zpracování dat z obou snímačů. Tímto způsobem bude pravděpodobně řešen i nedostatek sytých barev u standardního modelu CMYK.

s3PRO_SR_II (1).jpg SCCD2.jpg
O správnou černou se nejspíš bude starat zvláštní snímač umístěný za základním senzorem CMY.
 

Proč CMYK?

Myšlenka snímače CMYK je založena na opačné metodě míchání barev. Na rozdíl od RGB modelu využívá snímač CMYK subtraktivní míchání. Smícháním dvou pigmentů se omezí barevné spektrum odráženého světla jen na část, která se nevyskytuje ve spektru žádné barvy. Po smíchání všech barev modelu se tedy nebude odrážet nic a vznikne teoreticky černá.

Přitom protiklady červeného, zeleného a modrého světla jsou právě azurové, purpurové a žluté odstíny. Například žluté světlo vznikne kombinaci červené a zelené, chybí mu tedy modrá část spektra. Žlutý pigment proto modrou pohlcuje a při dopadu bílého světla tak odrazí zpět pouze kombinaci červené a zelené složky – tedy žlutou.

SubtractiveColorMixing.jpg 
Základní princip subtraktního míchání barev.
 

Budoucnost?

Snímač CMYK by navíc možná měl být pouze prvním krokem do nové třídy snímačů. Canon totiž zřejmě jedná s Pantone a začínají společně pracovat na projektu senzoru s založeného na modelu CMYKOG.

Zda se nová technologie prosadí či nikoli, záleží hlavně na reakci uživatelů. Zrcadlovky osazené technologií snímačů CMYK by se mohly objevit již na přelomu roků 2011 a 2012. Jsme zvědavi, do jakých typů fotoaparátů Canon tyto snímače zařadí a hlavně jaká bude obrazová kvalita ve srovnání s tradičními typy senzorů.

CMYK_colors.jpg 
Díky obrazovému procesoru a dvěma snímačům je barevný gamut opravdu široký. 

Zdroj: agentura WildDuck

Určitě si přečtěte

Články odjinud