10
Fotogalerie

Selektivní odbarvení: Odhalené tajemství svatebního kýče

Cesty osudu jsou stejně nevyzpytatelné, jako lidský vkus. Snad i proto jsou černobílé fotografie s barevnými prvky tolik žádané u svatebních fotek. Jestli nevíte, jak na to, čtěte.

Na černobílých snímcích s barevně zvýrazněnými prvky není nic složitého. Vystačíte si při tom s jakýmkoliv softwarem, který umí dva základní postupy: vytvořit výběr a na ten aplikovat odbarvení.

selektivni-barva.jpg 
Při vhodně zvolené kompozici, kontrastu a barevnosti
může selektivně odbarvený obraz opravdu zaujmout

Jedním z nejžádanějších programů, pokud jde o návody pro úpravy fotografií, je na DIGIareně Zoner Photo Studio. Postup budeme proto tentokrát ilustrovat právě v něm. Uživatelé jiných programů mohou zvolit tentýž proces, nicméně třeba v Adobe Photoshopu bude účelnější tzv. vrstva úprav.

Selektivní barva a Zoner Photo Studio

Řekněme, že máte k dispozici svatební fotografii, kterou chcete převést na černobílou, vyjma svatební kytice. Obraz proto budete muset rozdělit na dvě části – tedy oddělit kytici od upravovaného „pozadí“. K tomu vám poslouží libovolný nástroj pro vytvoření výběru, například laso, magnetické laso, kouzelná hůlka, nebo – jako v našem případě, výběrový štětec.

selektivni-barva-114.jpg selektivni-barva-08.jpg
Zdrojový snímek a lišta nástroje Výběrový štětec
v programu Zoner Photo Studio 

Práce s výběrovým štětcem je nejjistější a umožňuje okamžitou nápravu nechtěných „přešlapů“. Nejprve si obraz přibližte dostatečně na to, abyste byli schopni zachytit všechny potřebné detaily. Zvolte výběrový štětec menšího průměru (tak, aby korespondoval s jemnými hranami vybíraného objektu). Tímto štětcem vyberte objekt – kytici – po celém jejím obvodu. Nebojte se při tom přetažení, nebo míst, pro která je štětec stále příliš tlustý. Zkorigujete je najednou až nakonec.

selektivni-barva-02.jpg 
selektivni-barva-03.jpg
Nejprve štětcem menšího průměru vyberte objekt po obvodu,
s větším průměrem pak rychle doplníte vnitřek 

Jakmile máte celý objekt po obvodu vybrán, zvětšete průměr štětce a s ním už bezpečně doplňte zbývající vnitřní část výběru. Poté se vraťte k výběrovému štětci malého průměru a vyspravte všechna místa, kam jste se s tím větším nedostali, případně odstraňte ta, kde jste štětcem přetáhli. Chcete-li nějakou oblast od hotového výběru takto odečíst, stiskněte při používání výběrového štětce současně klávesu Ctrl (znaménko u nástroje se změní z plusu na mínus).

selektivni-barva-04.jpg
selektivni-barva-05.jpg
Prvotní výběr (nahoře) může být hrubý; detaily doladíte s menším štětcem
a nechtěné přesahy odstraníte se stisknutou klávesou Ctrl (dole) 

Abrakadabra… a je to tu

Když je výběr hotový a jeho detaily vyladěné podle vašich představ, invertujte jej – tedy převraťte „naruby“, pokud chcete zpracovat úpravy ne ve výběru, ale ve zbývající části obrazu. Dosáhnete toho volbou v menu Výběr > Invertovat výběr, anebo klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + I.

selektivni-barva-06.jpg
 selektivni-barva-07.jpg 
Kontrola přesnosti výběru se zobrazením
inverzní masky vrstvy

Nyní již nic nebrání tomu, abyste s „pozadím“ obrázku prováděli libovolné psí kusy, třeba jej převedli do odstínů šedi. Tuto volbu najdete v menu Efekty > Odstíny šedi (nebo pod klávesovou zkratkou Ctrl + G). Uživatelé, kteří se nespokojí s automatickým převodem, mohou v roletovém menu vybrat možnost „Uživatelská“ a převod do černobílé definovat podle svých preferencí.

selektivni-barva-09.jpg 
Převod inverzního výběru do odstínů šedi
selektivni-barva-10.jpg 
Upravená fotografie

Zdrojové fotografie byly zakoupeny ve fotobance Shutterstock.com.

Určitě si přečtěte

Články odjinud