17
Fotogalerie

V akci: Olympus 15 mm F8 BCL-1580 Body Cap Lens

Jak se fotí s nejmenším a nejlehčím objektivem pro formát micro 4/3 a co od něj můžete čekat.

Patnáctimilimetrový objektiv z dílny Olympusu je specifický hned v několika ohledech. Jedná se o nejlevnější objektiv, který můžete pořídit na formát micro 4/3 a se svou hloubkou 9 mm a hmotností 22 g bude i tím nejmenším a nejméně vážícím.

Navíc slouží také jako krytka na tělo fotoaparátu, což značí i závěr jeho názvu „Body Cap Lens“. Sám objektiv tedy nemá fyzicky krytku, kterou byste mohli sejmout a začít fotografovat. Místo ní se na jeho spodní straně nachází přepínač, který v jedné poloze chrání čočku objektivu, v dalších polohách pak můžete ponechat zaostřeno na nekonečno či na nejbližší zaostřovací vzdálenost, 30 cm.

v_ruce_1.jpg v_ruce_2.jpg
Olympus 15 mm F8 BCL-1580 Body Cap Lens v ruce

Mimochodem, Olympus jej ani neřadí mezi objektivy, ale do kategorie příslušenství. Z toho důvodu jsme se ani my nezaměřili na standardní test, ale spíše na přiblížení fotografických výsledků tohoto netradičního kousku.

Z jeho názvu dále plynou ještě dva údaje – jedná se o pevné ohnisko, které po přepočtu dává 30 mm (ekv. kinofilmu), a světelnost F8. Objektiv jsem měl nasazen na těle Olympusu OM-D E-M5 a občas tuto sestavu nosil v kapse bundy, když jsem s sebou nebral více objektivů.

Nejmenší sestava

Jestliže chcete začít fotografovat, jednoduše přepnete přepínač do patřičné polohy. Správné zaostření, resp. správná poloha, je zde přitom důležitá, stačí nechtěně prstem přepínač mírně posunout a výsledkem budou zdvojené hrany či výrazné zesílení závoje, což se mi především zpočátku při focení s tímto objektivem stávalo. Kontrola správného zaostření se tak vyplatí. Mimochodem, nejlepší ostrost ve fotografiích se nepohybuje někde v nekonečnu, ale na vzdálenost několika kroků.

ostrost_1.jpg ostrost_2.jpg
Ukázka nejlepší ostrosti objektivu
nejkratsi_1.jpg nejkratsi_2.jpg
Ukázka fotografií pořízených na nejkratší zaostřovací vzdálenost

Protože na těle objektivu kromě jeho odkrytí nic nenastavujete, ani clonu nelze měnit, můžete se soustředit čistě na fotografování a nepřemýšlet nad technickými detaily. Nevýhodu slabé světelnosti objektivu však pocítíte při fotografování v šeru či interiérech. Je to tak trochu škoda, protože tento objektiv se úplně přimlouvá za to, abyste jej vzali na nejbližší večírek – budete však muset používat blesk, nebo (skutečně) vysokou citlivost ISO.

Další nevýhodou jsou nejrůznější optické vady. Zatímco vinětace nebo chromatická vada se dá při postprodukci (konverzi z RAWu) solidně odstranit, horší už to je s celkovou ostrostí, která směrem k rohům klesá, a také s objevujícím se závojem. Ani jednu z těchto vad jsem na přiložených fotografiích však nepotlačoval – ponechal jsem je v původní podobě, abyste měli dobrou představu, jak snímky vypadají.

olympus_15mm_001.jpg olympus_15mm_002.jpg
olympus_15mm_003.jpg olympus_15mm_004.jpg
Ukázky fotografií konvertovaných z RAWu s mírnou saturací a úpravou jasu
primo_JPEG_1.JPG primo_JPEG_2.JPG
Foceno přímo do JPEG

Nasazení uměleckých filtrů

Přes zmíněné vady jsem si focení s tímto sklíčkem užíval a nosil jej vlastně neustále s sebou. Je tak malý, že se vejde do jakékoliv brašny či pouzdra, byť byste tam už pro žádný jiný objektiv neměli místo.

Často jsem byl při focení nucen korigovat expozici do plusu v rozmezí +0,7 EV až 1,3 EV. Výstupní snímky se mi zdály hodně ploché, bez kontrastu a pouze se slabým nasycením – obojí jsem tak upravoval při konverzi z RAWu, případně při dalším zpracování už v JPEGu.

art_01.JPG art_02.JPG
Použití artových filtrů přímo ve fotoaparátu

Tento objektiv pochopitelně nebudete používat jako plně profesionální vybavení, ale spíš pro zábavu. Může však dávat poměrně zajímavé výsledky, třeba v kombinaci s artovými filtry.

Příznivci lomografie by v něm mohli mít zajímavou alternativu ke svým analogovým hračkám. Ostatně, jsou dva pohledy, jak se na toto sklíčko můžete dívat. Buďto jako nejlevnější objektiv pro micro 4/3 formát nebo nejdražší krytku na tělo.

art_03.JPG art_04.JPG art_05.JPG
Použití artových filtrů přímo ve fotoaparátu

Určitě si přečtěte

Články odjinud