29
Fotogalerie

13 nejlepších kompaktů nejen na cesty [Vánoce 2015]

Digitální kompakty jsou svébytnou kategorií fotoaparátů, kde můžete koupit výjimečný stroj anebo sáhnout vedle. Vybrali jsme pro vás to nejlepší, co se za poslední rok v této kategorii urodilo.

Vyznat se v široké nabídce kompaktních fotoaparátů může být pro běžného smrtelníka obtížné, a stejně tak složité může být pro odborníka doporučit ten správný model.

Nejdůležitějším krokem je stanovit si priority: Na co budu fotoaparát potřebovat a které jeho vlastnosti jsou pro mě nejzásadnější? Přitom je však nutné si uvědomit, že dokonalý kompaktní fotoaparát, který by plně vyhovoval všem vašim požadavkům, prostě neexistuje. Vždy je nutné přistoupit k tu větším, k tu menším kompromisům.

...dokonalý kompaktní fotoaparát, který by plně vyhovoval všem vašim požadavkům, prostě neexistuje...

Když už jste se rozhodli pro kategorii kompaktů, pak je nejspíš jedním z vašich hlavních požadavků skladnost přístroje čili fakt, že můžete mít fotoaparát stále po ruce, popřípadě jednoduchost, rychlost jeho použití. To s sebou samozřejmě nese nejen výhody, ale i různá omezení – co do kvality obrazového výstupu, univerzálnosti použití, ergonomie, rozšiřitelnosti systému atp.

PowerShot G9 X Lifestyle 012.jpg

Záměrně jsme se vyhnuli kategorii nejlevnějších kompaktů, které dnes dokážou nahradit, ba dokonce předčit, chytré telefony s kvalitním fotomodulem, a soustředili se na 3 kategorie fotoaparátů, a to:

  • co možná nejvíc univerzální, s objektivem s velkým ohniskovým rozsahem – ULTRAZOOMY
  • určené pro sportovní příležitosti, odolné vůči nepříznivým klimatickým jevům – OUTDOOROVÉ KOMPAKTY
  • a nabízející prémiovou obrazovou kvalitu – PROFESIONÁLNÍ KOMPAKTY

Kapesní ultrazoomy

Spojení kapesní ultrazoom zní trochu jako protimluv. Mnozí si totiž pod pojmem ultrazoom představí bytelný přístroj velikosti bezmála zrcadlovky osazený mohutnou optikou. Ano, i takové fotoaparáty na trhu najdeme napříč portfoliem snad všech značek, výjimkou není třebas i 80násobný zoom. Tato monstra však ponecháme stranou – jedná se totiž o poměrně problematickou kategorii, ať už z pohledu komfortu obsluhy těchto super/hyperzoomů, tak z hlediska výsledné obrazové kvality.

cf828e2ae44de82e41a7339469426339.jpg

Existují totiž alternativní kousky s mnohem menšími rozměry, jejichž ohniskový rozsah sice není tak ohromující, ale – mezi námi – naprosto s přehledem pokryje většinu běžných fotografických situací, včetně přiblížení velmi vzdálených objektů. Tyto fotoaparáty se vám povětšinou opravdu vejdou do kapsy a co do obrazové kvality za svými objemnějšími bratříčky v ničem nezaostávají, ba naopak.

Samozřejmě je nutné počítat s horší obrazovou kvalitou, než nabízejí např. tzv. pokročilé kompakty, což je dáno jednak menším snímačem, obvykle velikosti 1/2,3“, a jednak složitější optickou konstrukcí objektivu s větším ohniskovým rozsahem, typicky 24–700 mm, a jeho horší světelností, která začíná na F3.

Odolné kompakty

Outdooorové, odolné kompaktní fotoaparáty jsou určeny pro aktivní uživatele, kteří počítají s tím, že při svých adrenalinových výpravách bude muset jejich přístroj vydržet minimálně to co oni. Devizou „outdoorů“ je tedy jejich odolnost proti povětrnostním podmínkám – lze s nimi fotografovat pod vodou, v mrazu a vydrží nějaký ten pád. Většina těchto kompaktů je vybavena GPS modulem, který zaznamená zeměpisné souřadnice přímo do snímku, a pomůckami jako barometr, elektronický kompas, hloubko- a výškoměr, jež mohou posloužit k lepší orientaci v terénu.

nikon-aw130-155-2--(Get Original).jpg

Odolné a drobné tělo si žádá kompromisy jak v obrazovém výstupu – menší čip, zapouzdřená optika, tak v pokročilejších možnostech ovládání – na utěsněném těle najdete jen minimum ovládacích prvků a při exponování se zhusta musíte spolehnout pouze na automatiku.

Profesionální kompakty

Pokročilé, profesionální, vyspělé, prémiové… přesně těmito přívlastky jsou označovány kompaktní fotoaparáty, které v malém těle ukrývají ty nejlepší technologie: snímače s většími rozměry, výkonné procesory a ostřicí moduly, nejmodernější funkce a zejména výbornou, světelnou optiku. Ovládání těchto fotoaparátů je navíc šito na míru pokročilým uživatelům, kteří tak mají díky propracovanému externímu ovládání možnost úplné a rychlé kontroly nad celým procesem fotografování.

Mezi tzv. profesionálními fotoaparáty najdeme i skvosty s plnoformátovými nebo APS-C snímači, jakými jsou vybaveny i poloprofesionální či profesionální zrcadlovky. Vzhledem k tomu, že většina z nich je ovšem osazena objektivem s pevným ohniskem (28/35 mm), a je tudíž určena pro velmi specifické účely, ponecháme tuto kategorii stranou, a věnujeme pozornost více univerzálním přístrojům, tedy těm, které nabízejí alespoň krapet širší využití, tedy prémiovým kompaktům se zoomem. 

Článek pokračuje v další kapitole.


Odkazy na kompaktní fotoaparáty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.BOHEMIA. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Pokračování 2 / 4

Kapesní ultrazoomy

Nikon Coolpix S9900: Hvězda výprodejů

cena cca 8 290 Kč

Nikon je kanón na produkci super-ultra-maxi-zoomů, uveďme například monstrózní Coolpix P900 s 83× přiblížením, který jaksi svými tělesnými parametry vymyká kategorii ultrazoomů v drobném těle. Naštěstí i v segmentu ultrazoomů nabízí Nikon drobnější alternativy s rozumným ohniskovým rozsahem. Jedním z nich je model S9900. Na trhu se dlouho neohřál a už se, po necelých 10 měsících, ocitl ve výprodejovém zboží, což může být samozřejmě jen výhoda – pořídíte ho poměrně levně.

Fotoaparát je osazen 1/2,3“ BSI-CMOS snímačem s rozlišením 16 Mpx a objektivem Nikkor 25–750 mm (ekv. 35mm kinofilmu) s průměrnou světelností F3,7–6,4. Autofokus pracuje na základě detekce kontrastu a umožňuje ostřit z minimální vzdálenosti 1 cm.

nikon s9900.jpgNikon-9900-690x621.jpg

Mnozí uživatelé jistě ocení, že je 3“ displej se solidním rozlišením 921 000 px uchycen na kloubu, což jim umožní fotografování z nezvyklých úhlů. Mezi funkční vychytávky patří vedle WiFi s podporou NFC též zabudovaný GPS modul pro přesný záznam zeměpisných souřadnic, vestavěná mapa světa a pokročilé videofunkce: FullHD video (60p) nebo časosběr. Na jedno nabití pořídíte 300 snímků.

  • Snímač: 16 Mpx BSI-CMOS 1/2,3“
  • Objektiv: 25–750 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F3,7–6,4
  • Displej: plně otočný, 3“ LCD, 921 000 px
  • Ostatní: WiFi, GPS, Full HD video (60p), časosběr
  • Váha a rozměry: 289 g, 112×66×40 mm

Olympus Stylus SH-2: Surový elegán

cena cca 8 490 Kč

Olympusy řady Stylus obecně vynikají stylovým retro designem, nejinak je tomu i u modelu SH-2, který kromě ladných linií nabízí objektiv s velkým ohniskovým rozsahem 25–600 mm (ekv. 35mm kinofilmu) a příjemnou světelností F3,0–6,9; to vše v kapesních rozměrech. Srdcem fotoaparátu je BSI-CMOS snímač velikosti 1/2,3“ s efektivním rozlišením 16 Mpx , jenž je stabilizován v 5 osách (jako Olympus OMD E-M1), a poslední verze „olympusáckého“ procesoru TruePic VII. A pozor, jako jediný kapesní ultrazoom podporuje tato „eshádvojka“ ukládání obrazových dat do surového formátu RAW.

olympus-stylus-sh2-2.jpgSH-2_SLV_TOP-600x370.jpg

Tento fotoaparát by bylo možné označit za jakousi light verzi oblíbeného Stylusu 1s, který je určen do rukou pokročilejších fotografů. Tento fakt se promítá v hardwarové výbavě přístroje: poměrně malém rozlišení dotykového 3“ LCD a v okleštěné nabídce fotografických režimů, mezi nimiž nenajdeme prioritní módy, pouze programovatelnou automatiku a plný manuál.

Fotoaparát je tak určen spíš do rukou uživatelů, kteří ocení spolehlivé automatické funkce v podobě 18 scénických režimů nebo možnost využít umělecké filtry, jež lze aplikovat i při natáčení videa. A když už jsme u videa, vedle Full HD (60p) videosekvenci si můžete užít také pokročilých funkcí, jako je časosběr, popř. současné natáčení a fotografování. Stylus SH-2 je vybaven modulem WiFi, výborná je též výdrž baterie, která je dimenzována na 380 snímků.

  • Snímač: 16 Mpx BSI-CMOS 1/2,3“
  • Objektiv: 25–600 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F3,0–6,9
  • Displej: dotykový 3“ LCD, 460 000 px
  • Ostatní: WiFi, Full HD video (60p), časosběr, Photo&Movie
  • Váha a rozměry: 271 g, 109×63×42 mm

Panasonic Lumix DMC TZ70: Nejlevnější ultrazoom s hledáčkem

cena cca 8 990 Kč

Drobný Panasonic Lumix DMC TZ70 je osazen objektivem Leica s úctyhodným ohniskovým rozsahem 24–720 mm (ekv. 35mm kinofilmu) a světelností F3,3–6,4. Snímač MOS o velikosti 1/2,3“ má oproti předchůdci TZ60 nižší rozlišení, konkrétně 12,1 Mpx, což je jen k dobru pro výslednou obrazovou kvalitu. Při fotografování na dlouhá ohniska oceníte velmi účinnou 5osou optickou stabilizaci HYBRID O.I.S.

lumix tz70.jpglumixtz70top.jpg

Nižší cena se promítla do konstrukce 3“ LCD monitoru, který není dotykový ani výklopný či otočný, na druhou stranu má v této cenové relaci velmi dobré rozlišení – 1 040 000 px. To, co je na tomto fotoaparátu výjimečné je především elektronický hledáček (1 166 000 px).

Podporovány jsou prioritní módy i plný manuál, k dispozici je řada pomůcek pro nastavení expozice, komponování záběru a ruční ostření (i když autofokus je velmi spolehlivý): živý histogram, vodováha, lupa, focus peaking.

Model TZ70 dokáže natáčet Full HD (50p) videosekvence, pořizovat časosběry a je vybaven modulem WiFi a NFC.

  • Snímač: 12,1 Mpx BSI-CMOS 1/2,3“
  • Objektiv: 24–720 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F3,3–6,4
  • Displej: fixní 3“, 1 040 000 px
  • Ostatní: elektronický hledáček, WiFi s NFC, Full HD video (50p), časosběr, živý histogram, vodováha, focus peaking
  • Váha a rozměry: 243 g, 110,7×64,6×34,4 mm

Sony Cyber-shot HX90: Komfortní ovládání

cena cca 11 990 Kč

Tento ultrazoom od Sony je osazen objektivem značky Zeiss s ohniskovým rozsahem 24–720 mm (ekv. 35mm kinofilmu) a světelností F3,5–6,4. O obrazový výstup se stará BSI-CMOS snímač formátu 1/2,3“ s efektivním rozlišením 18,2 Mpx v kombinaci s procesorem BIONZ X.

Pokud se nebudete chtít spoléhat na inteligentní automatické módy, máte k dispozici veškeré pokročilé fotorežimy (P, S, A, M). Komfort ovládání zajišťuje dostatečné množství externích ovládacích prvků, mezi nimiž nalezneme např. také programovatelný prstenec kolem objektivu, kterému lze přiřadit jednu z volitelných funkcí.

sony hx90rear.jpgsony hx90.jpg

Pohodlné komponování záběru v ostrém slunci vám usnadní vyskakovací elektronický hledáček s rozlišením 638 400 px. Pokud jej považujete za zbytečnost, doporučujeme vám sáhnout po krapet levnějším a o pár gramů lehčím Sony WX500, který je jinak parametrově totožný. 3“ displej bohužel není dotykový, nicméně je výklopný, a to až o 180 °.

Zabudovaný WiFi modul s podporou technologie NFC je dnes takřka standardem. Model HX90V je však navíc vybaven také modulem GPS. Přidejte k tomu výbornou výdrž baterie, 390 snímků na jedno nabití, a máte v rukou ideálního společníka na cesty.

  • Snímač: 18,2 Mpx BSI-CMOS 1/2,3“
  • Objektiv: 24–720 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F3,5–6,4
  • Displej: výklopný 3“, 921 000 px
  • Ostatní: elektronický hledáček, WiFi s NFC, Full HD video (60/50p)
  • Váha a rozměry: 245 g, 102×58,1×35,5 mm
  • Cena: cca 11 900 Kč

Canon PowerShot G3 X: Ultrazoom s velkým snímačem

cena cca 23 990 Kč

Tento fotoaparát svými rozměry ani cenou příliš nezapadá mezi přístroje jmenované v této kapitole, nicméně v rámci kategorie ultrazoomů (ať velkých, či malých) je parametrově natolik výjimečný, že jej nelze v našem výčtu opomenout.

G3 X patří do „ikskové“ řady kompaktů Canonu s velkým jednopalcovým BSI-CMOS snímačem o rozlišení 20,2 Mpx a procesorem DIGIC 6. Na rozdíl od svých řadových kolegů je osazen objektivem s velkým ohniskovým rozsahem 24–600 mm (ekv. 35mm kinofilmu, 25× zoom), který vedle velkého přiblížení nabízí též solidní světelnost F2,8–5,6. Se svými stájovými souputníky sdílí širokou nabídku funkcí a pomůcek: Full HD video (60p), WiFi, vodováha, živý histogram atp.

Už na první pohled se jedná o pokročilý přístroj s řadou externích ovládacích prvků a programovatelných tlačítek, mezi něž patří také prstenec na objektivu, a možností rozšíření o externí příslušenství. Nejedná o nějaké vytřísadlo, které by se vlezlo do kapsy, což je vzhledem k poctivé konstrukci a většímu snímači jaksi nabíledni.

PowerShot G3 X BK FSL Flash Up LCD 180 degrees.jpgPowerShot G3 X BK TOP Lens Out.jpg

Velikost XXL je však vyvážena dobrou obrazovou kvalitou, ukládáním souborů do RAWu, nadstandardně velkým (úhlopříčka 8 cm) displejem s rozlišením 1 620 000 px, který je navíc dotykový (lze ostřit/exponovat dotykem) a výklopný. Nespornou slabinou je u takto rozměrného přístroje absence elektronického hledáčku, který by usnadnil komponování na dlouhých ohniscích.

  • Snímač: 20,2 Mpx BSI-CMOS 1“
  • Objektiv: 25–600 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F2,8–5,6
  • Displej: výklopný, dotykový, 3,2“ LCD, 1 620 000 px
  • Ostatní: WiFi, Full HD video (60p), vodováha, živý histogram
  • Váha a rozměry: 733 g, 23,3 × 76,5 × 105,3 mm

Článek pokračuje v další kapitole.


Pokračování 3 / 4

Odolné kompakty

Fujifilm XP80: Solidní obrněnec

cena cca 4 990 Kč

Jedná se o nejlevnější model v našem výběru, proto je samozřejmě nutné počítat s jistými omezeními, co do optické, tak „hardwarové“ výbavy. V oblasti odolnosti je však na tom tento model podobně jako většina ostatních outdoorových fotoaparátů: je vodotěsný do hloubky 15 m, nárazuvzdorný do 1,75 m a odolný vůči mrazu do -10 °C.

Srdcem fotoaparátu Fujifilm XP80 je 16Mpx BSI-CMOS snímač velikosti 1/2,3", jeho okem poté 5násobný zoom se světelností F3,9–4,9. Hodnota na širokém konci patří k těm horším, F4,9 na dlouhém ohnisku naopak k jedněm z nejlepších. Nižší cena se promítla také do konstrukce displeje, jehož velikost činí „pouhých“ 2,7“ a rozlišení 460 000 px.

XP80_Black_Front.jpgXP80_Black_Back.jpg

Fujifilm XP30 je automat s řadou scénických režimů a kreativních filtrů, možnosti ovlivnění základních hodnot expozice jsou minimální. Nově je fotoaparát vybaven WiFi modulem, který umožňuje dálkové ovládání fotoaparátu a bezdrátový přenos snímků. GPS ve výbavě fotoaparátu není.

  • Snímač: 16 Mpx CMOS 1/2,3“
  • Objektiv: 28–140 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F3,9–4,9
  • Displej: 2,7“ LCD, 460 000 px
  • Ostatní: WiFi, Full HD video (60, 30p)
  • Váha a rozměry: 179 g, 104×67×26 mm

Nikon Coolpix AW130: Pro podvodní fotografii

cena cca 7 590 Kč

Odolné fotoaparáty Nikonu patří mezi nejlepší přístroje v poměru cena – výkon. Letošní model Nikon AW130 navazuje na kvalitu předchůdců jak v oblasti odolnosti, tak v oblasti obrazového výkonu a funkční vybavenosti. Přístroj odolá pádu z výšky 2 m, nezamrzne v -10 °C a můžete se s ním ponořit do hloubky až 30 m, což je v této kategorii bezkonkurenční hodnota.

Jako většina ostatních konkurentů je vybaven 16Mpx CMOS snímačem o velikosti 1/2,3". Ve své cenové hladině však vyniká světelným objektivem s ohniskovým rozsahem 24–120 mm (ekv. 35mm kinofilmu, 5× zoom) F2,8–4,9 a 3palcovým displejem s rozlišením 921 000 px.

aw130s_01_01.jpgnikon_coolpix_aw130_back_web.jpg

Nadstandardní je též funkční výbava: Vedle WiFi modulu je to zejména GPS s možností protokolu trasy, indikace nadmořské výšky a hloubky, opět s možností protokolování a následného zobrazení v grafu, elektronický kompas a vestavěná mapa světa. Veškerá zaznamenaná data lze následně sdílet prostřednictvím bezdrátového připojení. Solidní je též výdrž baterie, na jedno nabití pořídíte 370 snímků. Za slabinu by bylo lze označit snad jen absenci jiného než plně automatického režimu.

  • Snímač: 16 Mpx CMOS 1/2,3“
  • Objektiv: 24–120 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F2,8–4,9
  • Displej: 3“ LCD, 921 000 px
  • Ostatní: WiFi, GPS, Full HD video (60, 50, 30, 25p)
  • Váha a rozměry: 221 g, 110×66×27 mm

Ricoh WG-5 GPS: Světelný objektiv, ale bez WiFi

cena cca 7 590 Kč

Ricoh patří v poslední době mezi nejproduktivnější výrobce outdoorových fotoaparátů, také letos přispěl svou troškou do mlýna a představil fotoaparát Ricoh WG-5 GPS. Jak název napovídá zásadní novinkou nového modelu je integrace GPS modulu do těla přístroje. Ostatní parametry zůstávají víceméně totožné s předchůdcem WG-4. Tedy: o obrazový výstup se stará 16Mpx BSI-CMOS snímač velikosti 1/2,3" a v této cenové kategorii nadstandardně světelný objektiv s ohniskovým rozsahem 25–100 mm (ekv. 35mm kinofilmu).

WG5GPS_orange_001.jpgricoh.jpg

Tělo s unikátním designem je voděodolné do hloubky 14 m, odolá pádu z 2,2 m a mrazu do -10°C. Na přední stěně na první pohled zaujme displej s ukazatelem času a tlaku (barometr), stejně tak led světýlka kolem objektivu, která mají potlačit nežádoucí stíny při fotografování makra – fotoaparát ostří už od 1 cm. Kromě automatických a scénických režimů disponuje Ricoh WG-5 GPS také módem priorita času.

Slabinou tohoto přístroje může být pro některé uživatele absence WiFi modulu. Bezdrátový přenos je možný pouze prostřednictvím Eye-Fi karet.

  • Snímač: 16 Mpx BSI-CMOS 1/2,3“
  • Objektiv: 25–100 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F2,0–4,9
  • Displej: 3“ LCD, 460 000 px
  • Ostatní: GPS, Full HD video (30p)
  • Váha a rozměry: 236 g, 125×65×32 mm

Olympus Tough TG-4: Vládce outdooru

cena cca 10 990 Kč

Pomyslným králem mezi outdoorovými kompakty je Olympus Though TG-4. Je jakýmsi „kompilátem“ toho nejlepšího z ostatních modelů, i když i zde by se daly nalézt drobné zádrhele – nižší rozlišení LCD (460 000 px) či pomalejší sériové snímání (5 sn./s).

V ostatních ohledech však dominuje, a to zejména díky světelnému objektivu, jemuž se může rovnat jedině výše zmíněný Ricoh, široké nabídce „outdoorových“ funkcí, pokročilým možnostem nastavení expozice – vedle automatických režimů lze pracovat v módu programové automatiky a priority clony, a především bezkonkurenční podpoře ukládání snímků do RAWu.

DI_TG-4_red__Product_000.jpgDI_TG-4_red__Product_180_v2.jpg

V těle přístroje, které je samozřejmě voděodolné (do 15 m), nárazu (do 2,1 m) a mrazu vzdorné (do -10 °C, je zabudován GPS a WiFi modul. Doplňkovými funkcemi jsou elektronický kompas, informace o nadmořské výšce a tlaku vzduchu. Všechna tato data lze bezdrátově sdílet jako součást fotografie prostřednictvím aplikace OI. Track.

Nespornou výhodou je též možnost rozšíření systému o další příslušenství: podvodní pouzdro, kruhové LED světlo, předsádku typu rybí oko, telekonvertor aj.

  • Snímač: 16 Mpx BSI-CMOS 1/2,3“
  • Objektiv: 25–100 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F2,0–4,9
  • Displej: 3“ LCD, 460 000 px
  • Ostatní: WiFi, GPS, Full HD video (30p)
  • Váha a rozměry: 247 g, 112×66×31 mm

Článek pokračuje v další kapitole.


Pokračování 4 / 4

Profesionální kompakty

Canon PowerShot G9 X: Stylová miniatura

cena cca 12 990 Kč

Tento fotoaparát doplňuje modelovou řadu kompaktů Canonu s jednopalcovým BSI-CMOS snímačem o rozlišení 20 Mpx a procesorem DIGIC 6, kterou poznáme podle označení „X“. Kovové tělo přístroje je opravdu miniaturní, navíc designově velmi zdařilé, takže by mohlo být ideálním dárkem pro ty, kdo dbají na styl a zároveň nechtějí dělat ústupky v obrazové kvalitě.

PowerShot G9 X SL FSL Flash up.jpgPowerShot G9 X SL Top Lens out.jpg

Objektiv s ohniskovým rozsahem 24–84 mm (ekv. 35mm kinofilmu, 3× zoom) nabízí světelnost F2,0–4,9, což jsou poněkud horší parametry, než jakými disponují dražší řadoví soukmenovci G7 X a G5 X. Pevný 3" displej s výborným rozlišením 1 040 000 px je dotykový. Díky tomu bylo možné omezit počet externích ovládacích prvků na nezbytné minimum, aniž by byl zásadně snížen komfort ovládání fotoaparátu. Výborným pomocníkem je prstenec kolem objektivu, jimž se podle zvoleného fotografického režimu (P, S, A, M) nastavují expoziční parametry.

V útrobách přístroje najdeme též řadu moderních vychytávek: vedle již obvyklých WiFi s NFC nebo Full HD videa jsou to vodováha, živý histogram, ostření dotykem, zvětšení zaostřované oblasti, zvýraznění obrysů.

  • Snímač: 20 Mpx BSI-CMOS 1“, ISO 125–12 800
  • Objektiv: 24–84 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F2,0–4,9
  • Rychlost závěrky: 30–1/2 000 s, ND filtr
  • Zobrazení: dotykový 3“, 1 040 000 px
  • Ostatní: WiFi, Full HD video (30/60p)
  • Váha a rozměry: 247 g, 112×66×31 mm

Canon PowerShot G5 X: S hledáčkem, ale bez 4K videa

cena cca 19 990 Kč

Canon PowerShot G5 X je upgradem loňského Canonu G7 X, který založil řadu kompaktů od Canonu s jednopalcovým snímačem. Se svým předchůdcem sdílí stejný čip i procesor a objektiv 24–100 mm (ekv. 35mm kinofilmu) s prémiovou světelností F1,8–2,8. Svým retro designem připomíná Olympus Stylus 1. Může za to především nový velký elektronický hledáček (2 360 000 px) zabudovaný nad objektivem se sáňkami na externí blesk.

Jelikož je tento fotoaparát cílen na pokročilejší uživatele, nabízí více externích ovládacích prvků než odlehčená verze G9 X – samostatný kruhový volič pro kompenzaci expozice, roller na přední stěně a nezbytný prstenec kolem objektivu. Při snímání z nezvyklých úhlů vám bude nápomocen plně otočný dotykový displej

PowerShot G5 X FSL Flash up.jpgPowerShot G5 X Lens out TOP.jpg

Zajímavý je fakt, že G5 nepodporuje 4K video, tak jako většina konkurentů v podobné cenové hladině, dostupné je pouze natáčení Full HD sekvencí s možností manuálního nastavení expozice. Obvyklou slabinou kompaktů Canonu je menší rychlost provozu, jako i sériového snímání. V každém případě se jedná o zajímavý kousek, kterému nechybí ani další moderní „fičury“, např. v podobě WiFi s NFC nebo řady expozičních a kompozičních pomůcek a speciálních režimů.

  • Snímač: 20 Mpx BSI-CMOS 1“, ISO 125–12 800
  • Objektiv: 24–100 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F1,8–2,8
  • Rychlost závěrky: 30–1/2 000 s, ND filtr
  • Zobrazení: dotykový 3“ LCD, 1 040 000 px, EVF 2 360 000 px
  • Ostatní: WiFi, Full HD video (30/60p)
  • Váha a rozměry: 247 g, 112×66×31 mm

Panasonic Lumix LX100: Velký snímač a vychytané ovládání

cena cca 18 490 Kč

Ač se jedná o loňský model, zcela jistě by neměl v našem výběru chybět. Navazuje na koncept oblíbených světelných kompaktů řady LX, které však pozvedá o třídu výš díky velkému snímači formátu 4/3. Díky umírněnému rozlišení čipu 12,8 Mpx a výkonnému procesoru Venus Engine dostanete z tohoto fotoaparátu „čisté“ snímky i při vyšších citlivostech.

LX100 je osazen objektivem LEICA s ohniskovým rozsahem 24–75 mm (ekv. 35mm kinofilmu) a výbornou světelností F1,7–2,8. Jedná se tedy o ideální obrazový zápisník na cesty a pohotový přístroj k reportážnímu fotografování (v ulicích i jinde). Ke komponování záběru můžete využít 3" pevný, nedotykový displej s rozlišením 921 000 px nebo elektronický hledáček se skvělým rozlišením 2 764 000 px.

Netypické, ale uživatelsky velmi vstřícné je nastavení volby fotografického režimu podle toho, kterým z externích ovládacích prvků pootočíte. Bonusem navíc jsou tři programovatelná tlačítka; vybranou funkci lze přiřadit i k prstenci na objektivu, který primárně slouží k zoomování.

lx100.jpglx100 top.jpg

Kromě Full HD videa podporuje Panasonic Lumix LX100 též natáčení 4K videosekvencí, navíc disponuje dalšími módními funkcemi, jako jsou časosběr nebo fázová animace. Samozřejmostí je integrovaný WiFi modul s podporou technologie NFC.

  • Snímač: 12,8 Mpx BSI-CMOS, formát 4/3, ISO 200–25 600
  • Objektiv: 24–75 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F1,7–2,8
  • Rychlost závěrky: 60–1/16 000 s
  • Zobrazení: 3“ LCD, 921 000 px, EVF 2 764 000 px
  • Ostatní: WiFi, Full HD video (50,25,24p), Fotografie 4K (25p)
  • Váha a rozměry: 393 g, 114,8×66,2×55,0 mm

Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV: Ve znamení rychlosti

cena cca 30 990 Kč

Fotoaparáty řady RX100 od Sony patří snad k nejlépe vybaveným pokročilým kompaktům na trhu. Firma na tomto konceptu pracuje již několik let a na výsledku je to vskutku znát. I tento rok přišla s několika inovacemi, kterými opět odskočila svým konkurentům.

Zásadní novinkou letošního modelu Sony RX100 IV, tradičně osazeného objektivem ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–70 mm (ekv. 35mm kinofilmu, 2,9× zoom) se světelností F1,8ؘ–2,8, je jednopalcový 20Mpx snímač Exmor RS CMOS s vlastní pamětí, který umožňuje odečítat obrazová data 5× rychleji než běžné čipy.

sony rx100reR.jpgsony rx100top.jpg

Rychlost je také hlavním jmenovatelem všech změn, s nimiž letošní upgrade modelové řady „RX100“ přišel: Fast Intelligent AF pracující na základě detekce kontrastu dokáže zaostřit pohybující se objekt za 0,09 s. Nadmíru rychlé je i kontinuální snímání, které v režimu priority clony zvládne zaznamenat až 16 sn./s. Zcela unikátní je taktéž nejkratší čas závěrky 1/32 000s, jenž vám umožní pracovat s nízkými hodnotami clony i za slunných dnů.

Díky rychlému odečtu dat je navíc možné natáčet Full HD videosekvence rychlostí až 120 sn./s, 4K klipy (30p, o max. délce 5 min) a zpomalené videosekvence se 40× zpomalením.

Ke kontrole kompozice záběru a následně pořízených snímků slouží 3" výklopný (o 180°) displej s rozlišením 1 228 800 px – škoda jen, že není dotykový – nebo vyskakovací, detailní a jasný, elektronický hledáček.

  • Snímač: 20 Mpx BSI-CMOS 1“, ISO 125–12 800
  • Objektiv: 24–70 mm (ekv. 35mm kinofilmu) F1,8–2,8
  • Rychlost závěrky: 30–1/32 000 s
  • Zobrazení: dotykový 3“ LCD, 1 228 800 px, EVF 2 360 000 px
  • Ostatní: WiFi, Full HD video (100/120p), 4K video
  • Váha a rozměry: 298 g, 102×58×41 mm

Určitě si přečtěte

Články odjinud