20
Fotogalerie

Je libo kompakt ve stylu Olympus PEN?

Ačkoliv je dnes apríl, Olympus zcela vážně představil dvě zajímavé novinky z řady kompaktů – jeden univerzální cestovatelský a jeden velmi odolný s vynikající světelností. Pojďme se na ně podívat blíže.

Loňský a letošní rok je bohatý na novinky mezi digitálními fotoaparáty napříč všemi značkami, pravdou však je, že největší „vlny“ dělá trojice Canon, Nikon a Olympus. Zvláště poslední jmenovaný pak sází na trh digitály s odstupem pár měsíců.

Dříve jsme mohli s relativně velkou jistotou očekávat novinky v portfoliu velkých výrobců ve dvou vlnách – první byla na přelomu zimy a jara v období konání veletrhu PMA, druhá pak na přelomu léta a podzimu, kdy se jednou za dva roky všichni setkají na veletrhu Photokina. Poslední rok je ale všechno jinak a nové aparáty se na trhu objevují v rozmezí pár měsíců a ne vždy se jedná pouze o „obyčejné“ kompakty.

Olympus Tough TG-3

Odolné kompaktní fotoaparáty jsou jednou z kategorií, které většina (včetně nás) prorokuje dlouhý život ve srovnání s běžnými kompakty. Tyto předpoklady nám potvrzují sami výrobci, kteří se snaží odolné fotoaparáty neustále vylepšovat a do svého portfolia je zařazují i ti, kteří dosud žádný obdobný model neměli.

DI_TG-3_black__Product_010.jpg DI_TG-3_red__Product_010.jpg

Novinka z dílny Olympusu je již třetí generací odolného kompaktu, ostatně proto také označení TG-3. Specifikem, které zůstává v této modelové řadě zachováno, je velice dobrá světelnost použitého objektivu. Ten má periskopovou konstrukci a při rozsahu ohnisek 25–100 mm je jeho světelnost F2,0–4,9.

DI_TG-3_red__Product_180.jpg DI_TG-3_red__ProductTop_001.jpg

Obdobné hodnoty u žádného jiného odolného kompaktu nenajdete, díky tomu má TG-3 zcela zásadní konkurenční výhodu a můžeme jej pasovat do role univerzálního fotoaparátu. Tomu ostatně odpovídá i použití velkého snímače 1/2,3" s rozlišením 16 Mpx a poměrem stran 3:2. Citlivost variuje v rozmezí ISO 100 až 6400, snímač má navíc plovoucí uložení, které zajišťuje stabilizaci obrazu.

DI_TG-3_black__ProductAdd_001.jpg DI_TG-3_red__ProductAdd_001.jpg

Ačkoliv aspiruje model TG-3 na post univerzálního kompaktu, stále se jedná o plný automat, takže byste u něj marně hledali více expozičních režimů než plnou a programovou automatiku. Nicméně jako jeden z mála odolných kompaktů má na zadní straně otočný volič expozičních režimů.

Hlavní výhodou odolného kompaktu je samozřejmě fakt, že se o něj nemusíte bát a něco vydrží – v případě TG-3 je to voděodolnost do hloubky 15 m, nárazuvzdornost při pádu z výšky 2,1 m, tlakuodolnost do 100kg a samozřejmě schopnost práce i v mrazech do -10°C.

DI_TG-3_black__ProductAdd_002.jpg DI_TG-3_red__ProductAdd_002.jpg

Novinkou oproti předchozímu modelu je vestavěná GPS jednotka a Wi-Fi modul pro vzdálené ovládání. Zachována zůstala možnost zaostřit v makrorežimu na vzdálenost jednoho centimetru a přitom ještě zoomovat v plném rozsahu ohnisek.

DI_TG-3_LG-1_black__Product_010.jpg DI_TG-3_LG-1_red__Product_010.jpg

Makrofotografie bude zřejmě velkým tahákem tohoto kompaktu, neboť krom zmíněné možnosti zoomování v makrorežimu má digitál ještě speciální režimy, které umožňují posouvat rozmezí hloubky ostrosti na jednotlivých snímcích – focus stacking a focus bracketing, které následně složí do jedné fotografie.

Stylus_TG-3_Macro__Mood.jpg Stylus_TG-3_Macro_LED__Mood.jpg

Jako volitelné příslušenství nabízí výrobce také speciální makrorozptylku pro vestavěný blesk – díky ní dosáhne uživatel u makrosnímků ideálního osvětlení, podobně jako při použití kruhového makroblesku. Kompletní technické specifikace najdete na webu Olympusu.

Fotoaparát by se měl objevit na trhu v červnu letošního roku v červeném a černém provedení za cenu 10 990 Kč.

Olympus SH-1

Zcela novým fotoaparátem je cestovatelský zoom s označením SH-1. Tento model sází na retrovlnu fotoaparátů a inspirací pro jeho design byl z velké části historický analogový model Olympus PEN a samozřejmě také poslední z nových digitálních Penů, model E-P5.

DI_SH-1_black__Product_010.jpg DI_SH-1_silver__Product_010.jpg

Design je to, co u tohoto modelu hraje prim – kovové tělo z hliníkové slitiny je doplněno tvrzeným plastem s kovovou povrchovou úpravu. Ostatní plochy jsou potaženy syntetickou kůží.

Kompakt SH-1 je osazen stejným snímačem, jako model TG-3, tedy 16Mpx BSI-CMOS čipem s maximálním rozlišením 4608×3456 obrazových bodů. Stejné je také vybavení v podobě Wi-Fi modulu pro vzdálené ovládání pomocí telefonu či tabletu. Ačkoliv je digitál profilován jako cestovatelský, chybí mu GPS lokátor.

DI_SH-1_silver__ProductTop_001.jpg DI_SH-1_silver__ProductTop_002.jpg

Asi nejzajímavější a v dané kategorii ojedinělou funkcí je pětiosá mechanická stabilizace snímače, která byla dosud výsadou nejvyššího modelu bezzrcadlovky PEN E-P5 a také dvojice digitálů řady OM-D. Ačkoliv se v propagačních materiálech objevuje formulka „optical image stabilization“, jedná se opravdu o stabilizaci na snímači, která taktéž spadá pod kolonku optical image stabilization, a to dle mezinárodních standardů CIPA.

DI_SH-1_black__Product_000.jpg DI_SH-1_black__Product_180.jpg

Když už jsme u objektivu, tak ten nabídne 24 násobný zoom s rozsahem efektivních ohnisek 25–600 mm, bohužel jeho světelnost je horší F3–6,9, což je u takto zaměřeného kompaktu na jednu stranu velká škoda, na druhou stranu je to pochopitelné, jelikož při takto velkém rozsahu ohnisek, už se laboruje nejen se světelností ale pochopitelně, také s celou stavbou objektivu, aby nebyl příliš těžký a velký. Další z vychytávek modelu SH-1 je vysokorychlostní snímání rychlostí až 240 sn./s.

DI_SH-1_black__Product_350.jpg DI_SH-1_white__Product_350.jpg

Kompletní specifikace najdete na webu Olympusu, fotoaparát se dostane na trh počátkem června v barvě bílé, stříbrné a černé. Doporučená prodejní cena je u modelu SH-1 stejná, jako u druhé novinky, a to 10 990 Kč.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud