40
Fotogalerie

Samsung WB210: Ultraširokoúhlý kompakt konkuruje mobilům

Tento ultrazoom, jehož ovládání připomíná chytré dotykové telefony, pořídíte už za pět tisíc korun. Zaujme i velmi širokoúhlým ohniskem začínajícím na 21 mm při přepočtu na kinofilm.

Do konkurenčního boje na poli kompaktních ultrazoomů vstoupil Samsung v lednu 2009 s modely  a . Snahu o vlastní konstrukci kompaktu s velkým ohniskovým rozsahem prezentoval již dříve, například v podobě modelu . Už modely WB 500 a 550 byly vybaveny desetinásobným zoomem s velmi širokoúhlým základním ohniskem odpovídajícím 24 mm po přepočtu na kinofilm.

V roce 2010 Samsung uvedl model  s patnáctinásobný zoomem při zachování základního ohniska 24 mm. V témže roce byl uveden i dosud nejvyšší model kompaktního ultrazoomu . Do aparátu s tloušťkou 25 mm byl zabudován 18× zoom s rozsahem 24 až 432 mm. Za všemi objektivy v kompaktních ultrazoomech Samsung stojí renomovaný německý výrobce optiky Schneider Kreuznach.

Model WB 210, který jsme testovali, už podle označení není následovníkem modelu WB 700. Jde spíše o cenově dostupný kompaktní ultrazoom, který jako první přináší do této třídy fotoaparátů dotykové ovládání podobné tomu u smartphonů s operačním systémem iOS či Android.

WB210spravamaxzoom.jpg WB210spreduzap.jpg
WB210zlava.jpg WB210zozadu.jpg
Při postavení na spodní stranu setrvává fotoaparát v mírném záklonu,
což může komplikovat pořizování snímků na samospoušť 

Minimum tlačítek

V těle s rozměry 101 × 59 × 23 mm a hmotností 174 gramů bez baterie se ukrývá CCD snímač o rozměrech 6,2 × 4,6 mm a rozlišením 14 megapixelů. Objektiv nese značku Schneider Kreuznach Variplan a má dvanáctinásobný zoom odpovídající rozsahu 24 až 288 mm při rozsahu minimálních clonových čísel F2,9-5,9. K dispozici je rozsah citlivostí 80 až 1600 ISO a poměry stran 4:3, 3:2 a 16:9.

Ve speciálním režimu super širokoúhlého záběru umožňuje aparát snímat se zafixovaným ohniskem odpovídajícím 21 mm po přepočtu na kinofilm. Makrosnímky je možné fotografovat od vzdálenosti 5 cm při základním ohnisku. Nechybí možnost snímání videosekvencí v HD kvalitě. Video je snímáno ve formátu MPEG4/H.264 při rozlišení 1280 × 720 obrazových bodů s možností volby 30 nebo 15 snímků za sekundu, nechybí ani standardní rozlišení 640 × 480 a 320 × 240.

Nejdůležitějším ovládacím a jediným zobrazovacím prvkem je dotykový displej s úhlopříčkou 3,5 palce (88,9 mm) a rozlišením 1 152 000 obrazových bodů. Na rozdíl od ostatních kompaktních ultrazoomů z dílny Samsungu, WB210 neumožňuje přímou kontrolu nad clonou a expozičním časem s výjimkou nočního režimu. Nejkratší čas expozice je 1/2000 sekundy, nejdelší dostupný čas je 8 sekund. Je k dispozici pouze ve scénickém režimu noční fotografie, programová automatika připustí pouze jednu sekundu.

Většina ovládacích prvků je umístěna na horní straně přístroje. Vedle otvorů na levé straně určených pro mikrofon se nachází oválné tlačítko prohlížení a hlavní vypínač. Na pravé straně je tradiční kulaté tlačítko spouště s páčkou zoomu na obvodu.

Jediným ovládacím prvkem na zadní straně je tlačítko ve tvaru vertikálního oválu s piktogramem domku v pravém dolním rohu. Toto slouží k vyvolání hlavního třístránkového menu.

WB210zhora.jpg WB210zhoraminzoom.jpg
Vysunutí objektivu při maximálním a minimálním přiblížení 

Vezme jen microSD

Na pravé straně pod plastovým krytem se ukrývá USB a HDMI konektor. Umístění úchytu krytu částečně blokuje přístup k USB konektoru. Pod tímto krytem se nachází oko pro uchycení poutka na zápěstí. Levá strana neobsahuje žádné konektory ani ovládací prvky. Na spodní straně najdeme kryt pro útlý akumulátor BP85A a trochu netradičně slot pro microSD kartu. To možná potěší uživatele smartphonů a mobilních technologií, méně už majoritní část fotografické obce využívající SD/SDHC karty.

Uspořádání hlavního menu připomíná položky v operačních systémech iOS či Android, i když předprodukční vzorek neumožňoval přeskupovat, doplňovat nebo měnit jednotlivé položky. Na třech stranách jsou zde v jedné úrovni umístěny scénické režimy, fotografické funkce, režimy prezentace snímků a složky menu. Nejlepším příkladem tohoto uspořádání je samostatná ikona snímání samospouští, kterou je jinak možné vyvolat i v menu nastavení některého scénického režimu či programové automatiky.

WB210menu1.jpg WB210menu2.jpg WB210menu3.jpg
Třístránkové menu je směsí voleb režimů snímání, nastavení a možností prohlížení snímků  

Na první straně najdeme ikonu inteligentní automatiky označenou názvem snadný snímek, režim super širokoúhlého záběru, který nastaví pevné ohnisko odpovídající 21 mm po přepočtu na kinofilm, zvláštní makrorežim, programovou automatiku, výše uvedený režim samospouště s elegantním retrofuturistickým nastavením, režim dotykového ostření, prohlížení alba a ne příliš obsáhlé nastavení fotoaparátu.

Druhá strana obsahuje režimy videosekvencí v HD a SD kvalitě. Najdeme zde inteligentní filtr, který nabízí přímé snímání s použitím obrazových efektů jako rybí oko, starý film, vinětace a podobně. Paletový filtr umožňuje změnu barev pro videosekvence, magické oko zas fotografování s množstvím originálních rámečků. Skupinu doplňuje funkce zvýraznění objektu, režim retuše a noční fotografie.

Na třetí straně menu se nachází ikona pro tradiční prezentaci fotografií nebo zobrazení v různých virtuálních albech. Najdeme zde také ikony pro pokročilou úpravu snímků, mazání fotografií, ikonu nápovědy a návratu do továrních nastavení. Aparát nemá samostatné tlačítko pro spuštění záznamu videa a testovaná předprodukční verze nenabízela možnost umístění takového tlačítka na dotykovém displeji.

WB210displejsnimanie.jpg 
Displej v režimu snímání; počet zobrazených informací je dostatečný,
chybí pouze živý histogram

Displej v režimu snímání zobrazuje všechny potřebné informace o expozičních parametrech, chybí pouze živý histogram a zmiňovaná možnost přímého spuštění záznamu videa. V programové automatice je možné prostřednictvím ikon na displeji během snímání přímo nastavit režim blesku, ostření, čas pro samospoušť a způsob zobrazení informací na displeji. Piktogram s názvem menu zpřístupní nastavení parametrů snímání, jejichž počet a uspořádání závisí na zvoleném režimu.

Po zvolení tlačítka menu se objeví vertikální uspořádaná nabídka nastavení, v programové automatice je zde možné nastavit například kompenzaci expozice, vyvážení bílé, citlivost ISO a podobně. Režimy jako inteligentní filtr nebo paletový efekt zobrazí po jejich zvolení nabídku filtrů ve spodní části obrazu. Inteligentní filtr umožňuje porovnat obraz před a po aplikování filtru díky tlačítkům ve spodní části displeje. Podobně je řešena i nabídka rámečků v scénickém režimu magické oko.

WB210menufarby.jpg WB210menufiltre.jpg WB210menumagickeoko.jpg
Zleva: volba barevného režimu při snímání videa, volba filtrů v režimu inteligentní filtr
a výběr rámečků v režimu snímání nazvaném magické oko

Ovládá se jako smartphone

V nabídce nastavení se nacházejí poměrně skromné ​​možnosti. Jsou rozděleny do čtyř skupin: zvuk, displej, připojení a obecná nastavení. Nejvíce zde chybí možnosti úpravy ikon hlavního menu, tak typické pro operační systémy smartphonů. Nadstandardní možnosti nabízí úprava obrazových parametrů, nechybí možnost doladění, jasu, saturace či automatické vyvážení kontrastu. Kromě oříznutí či korekce červených očí je možné použít dodatečně i obrazové filtry.

WB210rozostreniepozadia.jpg WB210samospust.jpg
Vlevo: volba nastavení intenzity softwarového rozostření pozadí
Vpravo: grafické znázornění volby automatické spouště

Grafické znázornění jednotlivých částí menu vypadá zajímavě. Nastavení hodnot jednotlivých parametrů připomíná rotující výřez papírového válce, volba barevného režimu pro snímání videa je zobrazena jako rozvinutý film s lupou na jednotlivých políčkách. Podobná retrofuturistická estetika neobešla ani volbu času samospouště či volbu expoziční doby a clony v režimu nočního snímání. Ta připomíná jakýsi kompas umístěný ve spodní části obrazu.

WB210prezentaciaalbum.jpg WB210prezentaciaalbum2.jpg
Vlevo: volba jednoho ze tří druhů alb jako alternativa k tradiční prezentaci fotografií
Vpravo: rozmístění fotografií jako cestovatelských poznámek

Sympatické grafické znázornění mají tři druhy alb ve stylu cestovatelských poznámek, svatebního alba nebo párty diáře, které jsou alternativou k tradiční prezentaci snímků. Pro úpravy a střih videa v PC je v paměti aparátu nainstalovaný software IntelliStudio. Spustit se může automaticky po připojení aparátu prostřednictvím USB kabelu, automatické spuštění je samozřejmě možné vypnout. Testovaný aparát neumožňoval zvětšování snímků roztažením obou prstů na displeji.

Pohotovost a přesnost ostření na základním ohnisku je srovnatelná s konkurenčními přístroji ve třídě kompaktních ultrazoomů. Na maximálním ohnisku rychlost ostření klesá, aparát má při méně příznivých světelných podmínkách v některých případech tendenci déle přeostřovat, případně zaostřit při stejné scéně dvakrát po sobě na jiný objekt. Sympatickou pomůckou je volba bodu zaostření dotykem na displeji, takový dotek je možné nastavit i na přímé vyfotografování snímané scény.

Videosekvence nabízejí možnost volby režimu ostření, včetně volby bodu ostření dotykem jako při fotografování. Na maximálním ohnisku je pozorovatelný méně přesný autofokus, který se vyznačuje častějším a delším přeostřování než konkurenční kompaktní ultrazoomy. Během snímání videosekvencí je možné použít optický zoom, přičemž přenos hluku motorku do záznamu je v běžných podmínkách při snímání v exteriéru zanedbatelný.

Intellistudio1-0.jpg Intellistudio2-0.jpg Intellistudio3-0.jpg
Editační software IntelliStudio pro úpravu snímků a videosekvencí
lze spustit z fotoaparátu po jeho připojení k počítači

Pokračování 2 / 2

KAPITOLA 2 - Kvalita snímků a videa

Doba, kdy obrazová kvalita fotoaparátů Samsung byla považována za podprůměrnou díky malému dynamickému rozsahu, vysoké míře obrazového šumu a drastické softwarové úpravě snímků, je nenávratně pryč. Vyrovnání obrazové kvality s konkurencí, kromě vylepšených algoritmů zpracování obrazu, tak trochu pomohl i enormní růst rozlišení v kompaktních aparátech, díky kterému je každý výrobce nucen sáhnout po redukci šumu a softwarové úpravě obrazu již při základní citlivosti.

WB210Maxzoom.jpg WB210Minzoom.jpg
Ukázka ohniskového rozsahu optického zoomu fotoaparátu (vlevo maximální ohnisko odpovídající kinofilmovým 432 mm, vpravo základní ohnisko odpovídající 24 mm po přepočtu na kinofilm)

V běžných světelných podmínkách produkuje WB210 barevně vyvážené snímky s mírným akcentem teplejších tónů. Při zamračené obloze a méně příznivých světelných podmínkách je pozorovatelný určitý úbytek teplejších tónů a barevnosti. Zdaleka nejde o tak výraznou ztrátu barevnosti, jaká byla předmětem kritiky starších modelů kompaktních aparátů a některých kamer Samsung.

WB210Protisvetlominzoom.jpg WB210Protisvetlominzoom2.jpg
Typické obrazové vady při fotografování v protisvětle na ohnisku 24 mm

Na základním ohnisku odpovídajícím kinofilmovým 24 mm je ostrost ve středové části obrazu velmi dobrá, okrajové části obrazu mají méně výraznou kresbu, přičemž na velmi kontrastních rozhraních jsou viditelné barevné lemy dosahující tloušťky až čtyř obrazových bodů. Sférické zkreslení je na ohnisku 24 mm velmi malé. V případě použití speciálního extrémně širokoúhlého režimu s ohniskem odpovídajícím 21 mm je zkreslení i ztráta ostrosti v okrajích obrazu výraznější.

WB210Makro.jpg 
Snímek v režimu makro (lze zobrazit v původní velikosti)

Při maximálním zoomu 432 mm po přepočtu na kinofilm je sférické zkreslení velmi malé, také barevné lemy v důsledku chromatické aberace jsou méně výrazné. Ostrost v okrajích obrazu je i při největším ohnisku nižší, rozdíl ale není natolik výrazný jako na ohnisku základním. V přímém protisvětle objektiv vytváří jemné duhové linie od světelného zdroje, v případě pozice světelného zdroje v rohu obrazu se občas vyskytnou menší purpurové kruhové odlesky ve středové části obrazu. 

ISO80.jpg ISO100.jpgISO200.jpgISO400.jpg ISO800.jpgISO1600.jpg
Výřezy ze snímků realizovaných na různých citlivostech ISO, zleva: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600

Základní citlivosti ISO 80 a 100 jsou bez problémů použitelné pro drtivou většinu fotografických příležitostí včetně portrétů určených pro tisk větších formátů. Při citlivosti ISO 200 nastupuje jemný heterogenní šum způsobující ztrátu jemných detailů. Na příkladech je nejlépe viditelný úbytek detailů na struktuře mince vlevo. Na citlivosti ISO 400 nastává výrazný propad obrazové kvality v důsledku obrazového šumu, mince ztrácí jemné detaily a nápis na paměťové kartě v pozadí své obrysy.

PortretISO400.jpg 
Portrét snímaný s citlivostí ISO 400; na neosvětlené části obličeje je zřetelně
viditelný barevný šum (lze zobrazit v původní velikosti) 

Citlivost ISO 400 lze považovat za hranici všestranného využití pro tisk do formátu A4 nebo elektronickou prezentaci, přičemž při portrétech vzhledem k úbytku detailů je vhodnější omezit citlivost hranicí 200 ISO. Na 800 ISO nastupuje výrazněji i barevný šum, který mění barevné podání snímku, tato citlivost si najde využití nanejvýš jako nouzové řešení. ISO 1600 už degraduje detaily a barvy za hranici rozumné využitelnosti.

WB210Dynrozsah.jpg 
Snímek demonstrující dynamický rozsah snímače a přesnost měření expozice při snímání s velkými světelnými rozdíly; testovaný aparát nenabízel žádný speciální režim rozšíření dynamického rozsahu

Dynamický rozsah snímače při běžném snímání se vyrovná kompaktním ultrazoomům od konkurence, chybí režim rozšíření dynamického rozsahu pro velké světelné rozdíly v rámci jedné scény. Měření expozice má tendenci při světlejším pozadí zachovat detaily v prosvětlených částech obrazu, čehož následkem je v některých případech mírně podexponovaný snímek.

Vyvážení bílé funguje spolehlivě v denním světle, světlo halogenové žárovky odhadl aparát také poměrně dobře, jen s velmi malým nádechem teplejšího tónu. Samozřejmě nechybí manuální vyvážení bílé. Deklarovaný dosah blesku zhruba 4 m je nadhodnocený, optimálně dokázal blesk osvětlit scénu přibližně do vzdálenosti 3 m při citlivosti ISO 100. Nechybí pomalá synchronizace a redukce červených očí. Její účinnost je lepší pojistit detekcí obličeje pro dodatečnou korekci.

WB210Pinhole.jpg WB210Retrofarby.jpg
WB210SoftFocus.jpg WB210Staryfilm1.jpg
WB210Staryfilm2.jpg WB210StaryFilm3.jpg
Ukázky tzv. inteligentních filtrů (dírková komora, retro, soft focus, vinětace a režimy starého filmu)

Silnou stránkou WB 210 jsou obrazové filtry použitelné v reálném čase během snímání. Mezi nejzajímavější patří měkké záběry, filtry pro vyvolání dojmu starých fotografií a vinětace, která spolu s efektem ztmavnutí okrajů přidá snímkům saturaci. Dojem starých fotografií během snímání zobrazuje i artefakty škrábanců, které náhodně umístí do záběru. Zobrazování při snímání připomíná zrychlené snímání starých černobílých kinematografie.

WB210MagickyFilter.jpg 
Jeden z mnoha rámečků dostupných v režimu magické oko

Režim rámečků skrývající se pod názvem magické oko zobrazuje ve zvolené části rámečku snímanou scénu, v některých případech, jako rámeček staré televize nebo titulka novin, jsou záběry černobílé. Rozlišení fotografií s rámečky je omezeno na 1920 × 1080 bodů. Jejich popularitě by určitě prospěla možnost jejich doplnění dalšími implicitními, případně vlastními fotorámečky prostřednictvím přiloženého softwaru.

Barevné režimy při snímání videosekvencí jsou méně výrazné, v nabídce je tradiční černobílé snímání, silná saturace či jemné paletové odstíny. Zajímavou volbou by byla možnost snímat videosekvence v režimu podobném starým fotografiím z palety fotografických filtrů, to však testovaná verze neumožňovala. Kvalita videa v nejvyšší možné HD kvalitě 1280 × 720 při 30 snímcích za sekundu patří k běžnému standardu, nedosahuje úrovně a zřejmě ani datového toku konkurentů z dílny Sony či Panasonic.

Zaujme nejen ovládáním

Samsung WB 210 svým netradičním přístupem k ovládání hledá své místo na trhu v řadách uživatelů, kteří se donedávna spokojili s fotografováním prostřednictvím smartphonu. Vzhledem k nadstandardní obrazové kvalité pro ně představuje výrazný krok vpřed, jedinou překážkou může být absence možnosti uspořádání, odbourávání či doplnění režimů v hlavním menu.

Pokud by inovace firmwaru umožňovala doplnění nových režimů snímání, přidávání nových rámečků pro režim magického oka či možnost přidání funkčních tlačítek na dotykový displej, šlo by o skutečně inovativní koncept fotoaparátu. V současném stavu je WB 210 netradiční kompaktní ultrazoom, jehož výhodou oproti konkurentům je možnost snímání v extrémně širokoúhlém režimu odpovídajícím 21 mm po přepočtu na kinofilm a široká paleta použitelných efektových filtrů.

Výhrady k obrazové kvalitě při vyšších citlivostech lze připsat silnějšímu šumu a jeho softwarové redukci. Dotykové ovládání je bez problémů použitelné pro méně dynamické záběry jako snímání krajiny či portrétů. Dynamičtější scény budou představovat problém právě pro komplikovanější ovládání parametrů na displeji. Pomohla by možnost přizpůsobení ikon na displeji během snímání, například vyvedení přímé volby kompenzace expozice, citlivosti ISO a podobně.

Samsung WB 210 se uplatní jako rodinný či dovolenkový aparát díky rozměrnému kvalitnímu displeji a rozsáhlým možnostem prezentace. Ocení ho i méně nároční fotografové přírodních scenérií, pro které bude extrémně širokoúhlý režim devizou. Naopak, fotograf požadující pohotovější ovládání či konzervativní uživatel preferující ovládání tlačítky nebo manuální režim zřejmě sáhne po vyšším modelu WB 700, případně po některém kompaktním ultrazoomu z pestré nabídky konkurence.

Stručná charakteristika aparátu Samsung WB 210

Kompaktní ultrazoom s mimořádně širokoúhlým základním ohniskem a dotykovým ovládáním připomínajícím operační systémy smartphonů.

Důležité přednosti

  • Rozměrný dotykový displej s vysokým rozlišením
  • Širokoúhlé ohnisko odpovídající kinofilmovým 24 mm s možností rozšíření na 21 mm ve speciálním režimu.
  • Možnost volby bodu zaostření dotykem na displeji.
  • Široká paleta inteligentních filtrů použitelných přímo během snímání.
  • Rozšířené možnosti prezentace snímků díky virtuálním albům.

Hlavní nedostatky

  • Ikony parametrů snímání a hlavního menu není možné uspořádat ani měnit.
  • Chybějí přímá tlačítka pro spuštění snímání videosekvencí
  • Obrazová kvalita při citlivostech od ISO 400 trpí následkem šumu a jeho redukcí výraznější ztrátou detailů.
  • Méně výkonný blesk.
  • Kapacita karet pro slot microSD je v porovnání se standardem SDHC/SDXC omezena.

Určitě si přečtěte

Články odjinud