Mají se digitální fotoaparáty bát PureView?

Mají se digitální fotoaparáty bát PureView?

Není tomu dlouho, co se na trhu objevil mobilní telefon Nokia s rozlišením 41 Mpx, nyní přichází Nokia s komplexní technologií.

Dosavadní vývoj na trhu mobilních telefonů je ve vztahu k technologii PureView možné rozdělit do dvou fází. První z nich bylo právě uvedení telefonu Nokia 808 PureView se zmiňovaným rozlišením 41 Mpx – o podrobnostech z pohledu fotografa jsme již psali.

Prvky první fáze PureView od Nokie:

  • snímač 1/1.2" 41 Mpx
  • objektiv Carl Zeiss 26 mm se světelností F2,4
  • video v rozlišení full HD
Nokia-808.jpg 
Nokia 808 PureView

Miniaturizace technologií je v dnešním světě důležitá a PureView díky poměrně velkým rozměrům nebyla úplně správným krokem. Z toho důvodu se Nokia rozhodla vykročit jiným směrem. Zrodilo se PureView fáze 2 použité v mobilním telefonu Lumia 920.

Prvky druhé fáze PureView od Nokie:

  • BSI snímač s pixely o velikosti 1,4 mikronu
  • optická obrazová stabilizace (OIS)
  • objektiv Carl Zeiss 26 mm s clonovým číslem F2,0
  • pulsní LED blesk

První věc, která překvapí toho, kdo se zajímal o předchozí verzi PureView, je velikost snímače, která je 1/3”. Takto veliký snímač najdete u většiny dnešních foto-mobilů. Z toho důvodu se již nový mobilní telefon nemůže “pyšnit” 41 Mpix, ale “pouze” 8 Mpix. Slovo pouze jsme do uvozovek dali schválně, protože nejen my, ale i Nokia si myslí, že toto rozlišení je ve sféře foto-mobilů plně dostatečné.

nokia-920.jpg 
Lumia 920 PureView

Jak se píše v tiskové zprávě “Není to o POČTU pixelů, ale o tom JAK JE VYUŽIJETE.”Pochopili, že lidé už za megapixely nebudou platit, pro uživatele je důležitá kvalita výsledných fotek. Navíc díky menšímu rozlišení, se sníží i výsledná velikost souborů. Nokia se tak nesnaží o co největší snímač a optický zoom, ale o co nejlepší chování fotoaparátu ve špatných světelných podmínkách a při stabilizaci obrazu.

Stabilizace telefonu, nikoli jen objektivu

U PureView fáze 2 se na systém stabilizace obrazu podívali vývojáři trošku jinak. Jelikož jsou všechny foto-součásti malé, zaměřili se na stabilizaci celého zařízení, místo stabilizace objektivu vůči čipu. Tím se Nokii povedlo zvýšit množství zachycených protipohybů při focení až o 50 %. Tedy za jednu sekundu je schopno reagovat až 500 krát, čímž může snížit potřebný čas na zachycení snímku až osmkrát.

Vcelku zajímavé diskuze se rozpoutala kolem reklamy na novou Nokii, která měla být natáčena telefonem se zapnutou stabilizací, jak ale odhalil zahraniční web Verge, natáčelo se digitální zrcadlovkou, Podrobněji o tomto odhalení psali kolegové na Mobilmanii.

ostrost.jpg 
graf závislost ostrosti snímku a času závěrky při použití stabilizace OIS

Snímač je schopný produkovat snímky 4:3, ale i 16:9. Ovšem oproti ostatním mobilům nedělá pouhý ořez obrazu z 4:3. Objektiv promítá obraz na snímač tak, aby využil co největší plochu. Fotografie s poměrem 16:9 je v rozlišení 3552×1998 a pro formát 4:3 v rozlišení 3264×2448.

snímač.jpg 
Znázornění poměru stran na snímači u Nokie 920

Další novinkou v PureView je blesk, který je u fotoaparátu nyní zastoupen pouze LED diodou. Oproti xenonovému záblesku je světlo menší, ale díky LED je možné použít tento blesk v telefonu jako baterku, nebo při nahrávání si přisvětlovat.

Bát se nebo nebát?

Upřímně řečeno, většina fotomobilů již dnes podává kvalitativně srovnatelné výsledky jako nejlevnější digitální fotoaparáty a mnohdy je předčí především v rychlosti a jednoduchosti ovládání. Nokia PureView je zajímavá technologie, respektive zajímavý přístup, kdy se výrobce snaží řešit známý problém (stabilizaci) zcela jinou cestou než dosud.

Nepředpokládám, že by tato technologe nějak významně ohrozila výrobu a prodej digitálních fotoaparátů nicméně může urychlit vyklizení trhu od obrovského množství prakticky zbytečných digitálů, které jsou všechny stejné, mají pouze jiný obal a logo výrobce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud