15
Fotogalerie

FastStone Image Viewer: netradiční editor

Freewarové grafické editory mají mezi uživateli specifické postavení, obvykle totiž nejsou bez chyby.

Následující text si neklade za cíl být detailní recenzí programu FastStone Image Viewer ani návodem jak s ním efektivně pracovat. Snažíme se vám představit programy, které jsou něčím zajímavé, a proto si zaslouží vyzkoušení.

FastStone Image Viewer je na první pohled svojí strukturou velmi podobný například Zoneru Photo Studio. Ostatně většina editorů má obdobné uživatelské rozhraní průzkumníka. Program je volně dostupný pro nekomerční použití. Pokud byste chtěli program používat pro svoji obživu a tudíž komerční použití, pak je třeba zaplatit za něj necelých 35 USD. Rozdíly mezi freewarovou a palcenou verzí naštěstí nejsou žádné.

01.png
max. velikost

Okno průzkumníka je přehledně uspořádáno, v levé části najdete stromovou adresářovou strukturu, pod ní pak náhled aktuálně vybraného obrázku. V pravé části jsou náhledy obrázků, které můžete libovolně řadit dle nabízených kritérií.

02.png 

V hlavním menu najdete obvyklé nabídky funkcí a nástrojů. Pokud byste chtěli použít dávkovou úpravu snímků, je v základní nabídce k dispozici pouze hromadné přejmenování a hromadná konverze formátu. V případě, že chcete obrázky například zmenšit či oříznout, pak je potřeba v dialogovém okně hromadného filtru aktivovat volbu Use advanced options a následně nastavit parametry vybraných nástrojů

03.png 04.png

Podobně jako u jiných programů i FastStone umožňuje zobrazit indformace o snímku či histogram. Bohužel však tyto informace neumí přidat do okénka s náhledem, proto musíte počítat s dalšími dialogovými okny s informacemi. Pro EXIF data slouží klávesa I pro histogram pak Ctrl + H.

05.png 06.png

Poměrně zajímavou funkcí, která je dostupná z průzkumníka je porovnání dvou a více snímků vedle sebe. Vyberete-li snímky pro porovnání, otevře se stiskme P celoobrazovkový režim kde jsou snímy řazeny vedl sebe a posouváním myší můžet eporovnávat jejich kvalitu. Funkce je ideální například při výběru nejostřejší fotografie ze sady snímků. Praktická je také možnost zobrazit si EXIF data i histogram.

07.png
max. velikost

Samotná editace snímků je také poměrně nezvyklá, po chvilce používání si ji však možná oblíbíte. V základním nastavení se po dvojkliku na obrázek otevře editor v celoobrazovkovém režimu se základními informacemi o snímku. Přístup k veškerým ostatním informací, nástrojům a funkcím je zajištěn vysouvacími okny, která se objeví při najetí kurzoru na některou ze čtyř stran obrazu.

08.png 09.png 10.png
max. velikost | max. velikost | max. velikost
11.png 12.png
max. velikost | max. velikost

Po výběru nástroje se zobrazí jeho ovládací prvky v dolní části obrazovky, kde se nastavuje míra efektu a jeho působení, zde například úprava kontrastu a barevnosti. Výhodou je možnost přidávání a ubírání např. hodnoty barvy pouhým otáčením kolečka myši.

13.png
max. velikost

Stejně tak i nástroj ořez má poměrně neobvyklé rozhraní, při jeho aktivaci se zobrazí nové dialogové okno v němž volíte výsledný ořez, ten se po stisknutí tlačítka Crop aplikuje i na snímek.

14.png 15.png
max. velikost | max. velikost

Většina nástrojů má podobně vyřešené rozhraní, ačkoliv se mi na první pohled zdály vysouvací nabádky nepohodlné a zdlouhavé, po čase jsem jim přišel na chuť, a to především proto, že snímek zobrazený přes celý monitor usnadňuje jeho úpravu bez zbytečných rušivých elementů kolem. Možná právě to bylo cílem programátorů.

Používáte program FastStone Image Viewer? Máte nějaký osvědčený recept na práci s ním? Budeme rádi, pokud se s námi o tipy triky podělíte.

Určitě si přečtěte

Články odjinud