11
Fotogalerie

Ostří jenom zbabělec

Jaké jsou nástroje pro selektivní rozostření v novém Adobe Photoshopu CS6.

Šestou kreativní sadu od Adobe si můžete zkoušet už dobré dva měsíce (téměř na den). Zajímavými nástroji, které mají šanci stát se hodně populární jsou nové filtry pro rozostření.

menu.png
Fitry pro rozostření nalezete v menu Filter | Blur

Jedná se o trojici Field Blur, Iris Blur a Tilt-Shift, které se od jiných nástrojů „starého“ Photoshopu liší i způsobem ovládání. Photoshop se postupně učí od „mladšího bráchy“ Lightroomu nějaké nové triky, což se dá vysledovat už v předchozích verzích obou programů. Ani funkčnost kontrolních bodů mu není cizí, což úspěšně aplikuje právě v nástrojích pro rozostření. 

Dlužno dodat, že práce s třemi novými filtry pro rozostření je hodně intuitivní a bez nutnosti používat jakékoliv číselné hodnoty (i když můžete). Stačí myší poklepat či zatáhnout za příslušné ovládací prvky a je hotovo. Když k tomu přidáte fakt, že se rozostřením méně podstatných částí fotografie dá vypíchnout hlavní motiv snímku, vychází z toho celkem užitečné nástroje.

Plošná neostrost

Filtry naleznete v menu Filter | Blur. Volbou kteréhokoliv z nich se při pravém okraji okna programu zobrazí nový panel, který skryje ty původní. Na něm si můžete dovybírat, které z rozostřovacích nástrojů nakonec aplikujete (zatrhnutím příslušného políčka).

panel.png
Postranní panel k rozoostřovacím nástrojům 

Všechny mají jedno společné – uprostřed snímku se vytvoří první Pin (Špendlík), „kontrolní bod“, nebo bod neostrosti, chcete-li. Jedná se o dvojici kroužků, kterou můžete pohybovat (kolečko uprostřed) a nebo určovat sílu efektu (vnější kruh). V závislosti na použitém rozostřovacím nástroji se pak mění další parametry. Sílu efektu můžete nastavit i pomocí postranního panelu.

field_blur_5.png  field_blur_84.png
Srovnání síly efektu 5 | 84

První z nich, Field Blur, rozostří celou plochu, na kterou působí. Kombinovat jej tak můžete především s nástroji pro výběr nebo vkládáním více kontrolních bodů, kterým nastavíte potřebné rozostření v dané oblasti. Jestliže nevyužijete výběrů, rozostří celou plochu fotografie tak, jak ukazují předchozí snímky. 

Zajímavé to začne být právě ve chvíli, kdy do obrazu přidáte více těchto bodů. Do oblastí, které chcete zachovat ostré, dáte body s nulovou hodnotou rozostření a podle potřeby do dalších míst vložíte body s již potřebnou neostrostí.

maska_body.png
Snímek s více body neostrosti

Stiskem klávesy M si můžete nechat zobrazit masku a vidět, které části snímku budou neostrostí ovlivněny a které nikoliv. Nejsvětlejší místa budou nejvíce neostrá, černá naopak.

maska.png
Maska neostrosti předchozího snímku

Částečná neostrost

Druhý ze zmiňovaných nástrojů, Iris Blur, pak funguje opačně – označíte si jím ty části, které nechcete rozostřit a to v podobě elipsy, kruhu nebo obdélníku se zaoblenými hranami. Jeho střed funguje stejně jako v předchozím případě, ale přibyly další ovládací prvky: vnější kruh (určujete jím hranici přechodu od ostré po neostrou část, rovněž jej můžete rotovat), čtveřice bílých koleček (jemnost přechodu) a bílý čtvereček (ovlivňuje zaoblenost hran).

iris_blur.png
Iris Blur 

Jestliže se nehodí tvar kruhu či zaobleného čtverce, můžete s přidržením klávesy Alt a tažením jednoho menších bílých čtverečků, kterými měníte natočení Iris Blur, na hranici kruhu roztáhnout tvar na elipsu či obdélník.

iris_blur_obdelnik.png
Obdélníkový tvar nástroje Iris Blur 

A nakonec Tilt-Shift (Blur), jehož název mluví sám za sebe, resp. je přejat ze stejnojmenného typu objektivů. Opět do obrazu vložíte špendlík a tentokrát se kolem něj utvoří dvě dvojice čar. Plnými čarami určujete hranici neostrosti a těmi přerušovanými pak jemnost přechodu mezi ostrou a neostrou částí. S pomocí dvou koleček na plných čarách je možno s Tilt-Shift rozostřením libovolně rotovat a klidně jej použít otočený o devadesát stupňů.

tilt_shift.png
Nástroj Tilt-Shift
tilt_shift_puvodni.JPG  tilt_shift_vysledna.jpg
Aplikování rozostření Tilt-Shift na konkrétní snímek, před | po

Posuvníkem Distortions (Zkreslení) na pravém panelu byste měli mít možnost ovlivňovat tvar (charakter) rozostřených částí. Doplňujícími volbami pak jsou na záložce Blur Effects možnosti zasáhnout do jasu a barevnosti rozostřených částí snímku. Všechny provedené úpravy pak na fotografii aplikujete poklepáním na tlačítko OK pod hlavním menu.

Nové nástroje pro rozostření jsou zajímavou alternativou pro částečné rozostření snímku s jednoduchým „user friendly“ přístupem. Možná je trošku škoda, že body neostrosti nejdou jednoduše duplikovat. Když byste například chtěli použít v rozdílných částech fotografie více bodů se stejným nastavením, musíte jej vytvořit znovu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud