12
Fotogalerie

6 tipů pro fotografování reflexe nejen mobilem

Odlesk vašeho bodu zájmu v zrcadlící se ploše je vždy zajímavým a nevšedním zobrazením objektu samotného. Jedná se však o hodně abstraktní pojetí, které musíte chvíli hledat.

Reflexe (z latinského reflecto, reflexi – ohýbat, obracet nazpět, odrážet) znamená zpětný odraz, a to buď například světelných paprsků zrcadlem, anebo smyslové zkušenosti myšlením. Tento článek se samozřejmě zaměřuje na první řečené.

1. Najděte si zrcadlící plochu

První tip je sice jasným, ale ne zcela jednoznačným. Zrcadlících ploch kolem vás je spousta, ale pokud nemáte nápad, co v něm zachytit, budete jen tápat. Také není dobré fotografovat vše jen v jediném „zrcadle“ a pod jediným úhlem. Chce to zkoušet a experimentovat. Mimo oken a výloh k tomu poslouží třeba sluneční či lyžařské brýle, naleštěné karosérie automobilů, ledová plocha, kaluže a samozřejmě břeh rybníka i pobřeží moře.

Obrázek 1_1.jpgObrázek 1_2.JPG
Okna, výlohy, i naleštěná podlaha – představivosti se meze nekladou

2. Chce to unikátní objekt

Lidé jsou samozřejmě nejlepší, protože jsou nejtvárnější. Nejen, že si je můžete postavit, kam chcete a to v jakékoli póze, ale mimo poutavých portrétů tak lze fotit i jejich siluety (o těch ale až příště). Architektonické skvosty zrcadlící se ve vodní hladině nebo ve skleněné stěně jsou také zajímavými, ale už s nimi moc nepohnete a nenaaranžujete si je, takže jak bylo zmíněno v prvním bodu, musíte se pohnout spíše vy. I se sebehorším objektem, ale dokážete udělat nevšední snímek.

Obrázek 2.jpg
Zrcadlící se vodní hladina efektně dotváří bod zájmu v podobě fotografované postavy

3. Kombinujte realitu se zrcadlením

Jít fotografovat už s myšlenkou pořízení různých odrazů, může být značně svazující. Nebudete se tak soustředit na nic jiného. Váš snímek by však měl být zdravým mixem reflexe a reality. I relativně malý odraz může být zajímavým doplňkem vaší kompozice (např. ubíhající krajina ve zpětném zrcátku automobilu).

Obrázek 3.jpg
Odrazy památek velkých měst mají nezaměnitelnou atmosféru

4. Eliminujte rušivé objekty, ale nevyhýbejte se vadám

Nejlepší způsob, jak soustředit oči pozorovatele na fotografovaný objekt, je vyvarovat se rozptýlení rušivými objekty v kompozici snímku. Zbyde tak jen to, co opravdu chce být viděno – fotografovaný objekt a jeho zrcadlení se.

Obrázek 4.jpg
To, že vodní hladina není jak zrcadlo, ničemu nevadí

To nemusí být ale bez chyby. Naprosto rovná vodní hladina může být nudnou. Pokud do ní ale hodíte kamínek a zrcadlící objekt se rozvlní, mohou tím vzniknout fotografie s větší dynamikou.

5. Jděte blíž nebo níž a zdůrazněte symetrii

Jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat, je ohnout svůj hřbet a přiblížit se zejména k vodní hladině. Fotografie tak získá úplně jiný rozměr. Při měnící se denní době, při měnících se podmínkách, foťte a foťte. Každá vlnka, každý paprsek světla dokáže udělat své, a tak je třeba cvakat a cvakat.

Obrázek 5.jpg
Symetrie, to je oč tu běží

Symetrie je jedním z nejmocnějších nástrojů v reflexi fotografie. U fotografování vodní hladiny tak dbejte na to, aby ta byla opravdu rovná. V takovém případě rozhodně sledujte mřížku na displeji vašeho zařízení, která vám pomůže udržet rovný horizont. Napravit případně tuto chybu naštěstí dokáže téměř každá aplikace. Ta nejlepší je jistě aplikace SKRWT (iOS) alternativaou pro Windows Phone je Perspective Corrector, který si poradí i se svírajícími se úhly, špatný ale není ani oblíbený Snapseed (iOS, Android).

6. #mamradlouze

Inspirujte se! Téměř vše už bylo vymyšleno, a tak záleží hlavně na vašem specifickém podání dané scény. Zadejte v sociální síti Instagram (iOS, Android, Windows Phone) mezi hashtagy výraz reflection a waterreflection. Samozřejmě ne vše bude odpovídat žánru, ale najdou se zde opravdové perly. Skvělý tag, se kterým přišel uživatel @hricca, je pak i ten česky znějící mamradlouze.

Obrázek 6.pngObrázek 7.pngObrázek 8.png
Sociální sítě Instagram i EyeEm jsou nepřebernou studnicí inspirace, zde tři snímky od uživatele @hricca

Pokud máte raději německou obrázkovou sociální sít EyeEm (iOS, Android), hledejte mezi alby Reflection či specifičtější Water Reflection a Urban Reflection. EyeEm platí za profesionálnější síť, a tak, byť zde najdete snímků méně, budou kvalitnějšími.

V kaluži vyfocený objekt bude vzhůru nomaham. Otočte celou fotografie a získáte tím opravdu nevšední pohled na celou kompozici snímku.

Jak na editaci

S editací fotografií to v žádném případě nepřehánějte. Stejně jako nelže zrcadlo, neměli byste ani vy. Vyhněte se veškerým texturám a kýčovitým filtrům. Na škodu samozřejmě není základní úprava ostrosti, saturace, kontrastu atd. Snímku nemusí ublížit ani černobílá úprava a to zejména u východu a západu slunce, kdy může fotografii degradovat šum.

Obrázek 9.jpg
HDR je dobrý sluha ale zlý pán

Z mobilních aplikací se tak jeví jako ideální obligátní duo titulů Snapseed (iOS, Android) a VSCO Cam (iOS, Android). Dobře ale poslouží i aplikace Fotograf (iOS) se svou sadou B+W Essentials či HDR FX Pro (iOS, Android), který díky své pokročilé práci s HDR pěkně zvýrazní samotné zrcadlení.

Obrázek 10.jpgObrázek 11.jpg
Fotit zrcadlící se noční město má své kouzlo, ale pozor na šum

Pozn. Článek nepřímo vychází z blogu EyeEm.

Určitě si přečtěte

Články odjinud