6 tipů pro lepší výsledky při natáčení videa nejen mobilem

6 tipů pro lepší výsledky při natáčení videa nejen mobilem

Natáčení videa mobilním telefonem je stále častější i v profesionální sféře. Oscarový režisér Steven Soderbergh za pomoci svého iPhonu natočil temný thriller Nepříčetná a pokračoval i dramatem pojmenovaným High Flying Bird.

Jimmy Fallon pak pro epizodu své večerní show využil možností Samsungu Galaxy S10+. Chcete-li i vy ze svých fotomobilů vytáhnout maximum, hodí se vám znát těchto 6 tipů.

1. Více snímků za sekundu

Mobilní telefony umožňují už v nativní aplikaci pořizovat videozáznamy s různými fps, neboli snímky za sekundu. Čím více snímků za sekundu váš telefon zvládne, tím je záznam plynulejší. Pokud nemáte možnost nastavit si větší framerate v základní aplikaci, hledejte v aplikačních obchodech, ideálně se hodí např. titul Filmic Pro (Android, iOS).

Obrázek 1.PNG 
Kvalitu zpomaleného záznamu si na platformě iOS zvolíte tak, že půjdete do Nastavení -> Fotoaparát -> Zpomalený záznam a vyberete tu požadovanou.

Záznam s více snímky za sekundu také umožňuje vytvoření efektních zpomalených záběrů, kterými se hodí zaznamenat zejména nějakou akci. U iPhonů to může být až 240 fps při kvalitě 1080p, třeba u Samsungu Galaxy S10 však dosáhnete až na 960 fps.

Obrázek 2.PNG 
Zpomalený záběr můžete ve většině fotomobilů přímo upravit. Příliš dlouhý totiž může nudit, příliš krátký naopak vypadá nedomyšleně.

2. Světlo, světlo, světlo

Nezáleží na tom, jak je všechno ostatní dokonalé, pokud je osvětlení ploché a nezajímavé, nikdy nebudou vaše záběry vypadat tak, jak byste si přáli. Ze začátku tedy alespoň zkuste natáčet videa ve zlaté hodince. Je to jednoduché a osvětlení je v ten čas ideální.

3. Gimbal se určitě hodí

Příslušenství v podobě gimbalu se za poslední dobu neuvěřitelně zlevnilo, takže se jedná o nesmírně praktický a dostupný nástroj, se kterým dokážete divy (např. DJI Osmo Mobile 2 seženete už pod 4 tisíce). Váš telefon s tímto zařízením dostane ideální stabilizaci, navíc díky množství režimů můžete svá videa ozvláštnit například o efektní časosběry.

4. Chce to 4K

Že 4K nepotřebujete? Že si takový záznam ani nemáte kde pustit? Nevadí, za rok, dva, deset již budete a již nyní tak budete mít kvalitní záznam, který uzraje až časem. A to je jen jeden důvod. Druhý totiž spočívá v tom, že díky většímu rozlišení můžete přejít na 1080p, aniž by se vám ztratily detaily při ořezu/přiblížení.

Obrázek 3.PNG 
Výhody i nevýhody 4K záznamu jsou zjevné. Vyšší rozlišení s plynulejším chodem má také vyšší nároky na úložiště zařízení.

5. Manuální režim

I když operační systém iOS v aplikaci Fotoaparát nenabízí příliš možností ručního vstupu, z obchodu App Store si můžete nainstalovat početný zástup titulů, které to umožňují (vyjma aplikace Filmic Pro se jedná třeba i o ProCam 6. Platforma Android je v tomto ohledu benevolentnější.

Obrázek 4.PNG 
K natáčení videozáznamů se může hodit i aplikace ProCam 6. Ta také poskytuje maximum možného nastavení.

Automatika se může často mýlit, automatika nemusí vědět, jak chcete danou scénu nasnímat. Proto volte hodnotu ISO, expozice, rychlost závěrky, vyvážení bílé a další možnosti ručně. Budete tak mít větší míru kontroly nad samotným výsledkem, který tím bude více konzistentní.

6. Váš telefon = vaše kamera

Oprostěte se od toho, že v ruce držíte „jen“ mobilní telefon. Považujte jej za skutečnou kameru a to, co natáčíte, za skutečný film/klip. Mějte scény promyšlené, nezachycujte je jen tak od boku, jako že se jedná o nějaké momentky, tím totiž dosáhnete i mnohem lepšího výsledku.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud