15
Fotogalerie

Bez očí není portrétu

Portrét patří mezi jeden z nejoblíbenějších fotografických žánrů. Zároveň je také jedním z nejtěžších po stránce provedení. Pojďme se podívat jak efektně portrét vylepšit.

Výsledek našeho snažení není vždy perfektní, a tak i u portrétů přijde vhod grafický editor. Každý portrétovaný, obzvláště pak žena, chce na fotografii působit hezky. Podmínky, které má většina z nás k dispozici nejsou úplně ideální. Ačkoliv je již kvalitní technika mnohem dostupnější než před několika lety, málokdo má doma fotoateliér.

Právě světlo je tím zásadním tvůrčím prostředkem při fotografování portrétu. V tvrdém osvětlení jsou vidět všechny nedokonalosti pleti, jako pupínky, mateřská znaménka či jizvičky. Ani měkčí žárovkové osvětlení není úplně optimální pro svůj barevný nádech. Naštěstí je možné většinu nedokonalostí napravit v počítači.

Většina portrétů také působí mnohem lépe v černobílém provedení. Důvod je zcela jednoduchý, barva může odpoutat naši pozornost od hlavního námětu. Pokud je snímek černobílý, pak se může divákovo oko lépe soustředit na hlavní motiv snímku a vychutná si i jemné detaily. Toto samozřejmě neplatí v případě, kdy je barevnost, někdy až přehnaná, záměrná a výsledný obraz se pak posouvá do poněkud jiné roviny, než je tomu u běžného portrétu.

Nebojíte-li se experimentů, stojí za zvážení méně tradiční výřezy, které mohou výslednému snímku pomoci a dodat mu úplně jinou atmosféru. Vcelku jednoduchý postup si ukážeme v dalším textu. K úpravám je možné použít prakticky jakýkoliv editor počínaje freewarovým GIMPem, přes oblíbený Zoner Photo Studio až po profesionální Adobe Photoshop. Následující úpravy jsou provedeny v Zoner Photo Studiu 9, stejný postup je však možné použít i v předchozí verzi ZPS 8.

Krok za krokem

pred.jpg
Původní fotografie

Prakticky u každého snímku je potřeba provést základní úpravu světlosti a kontrastu. Zvolený snímek si otevřete v editoru a pomocí menu Upravit | Vylepšit obraz | Úrovně (Shift + L) upravíte celkový kontrast snímku.

01.png

V dialogovém okně, které se objeví zaškrtněte políčko Automatický náhled, abyste měli lepší kontrolu nad výsledným snímkem. Posuvníky pod histogramem nastavte požadovaný kontrast snímku. Pokud není histogram „roztažený“ po celé délce osy, platí jednoduché pravidlo – umístěte posuvníky do místa, kde se křivka histogramu zvedá od osy, respektive, kde se jí opět dotýká. Pokud je histogram roztažený po celé délce osy, nebojte se posuvníky zvýšit kontrast a omezit rozsah jasů a stínů ve snímku, jako je tomu u ilustračního obrázku.

02.png

Dalším krokem je odstranění vad pleti. K tomu použijeme nástroj Klonovací razítko (S), Krytí a Hustotu nastavte na 100%, parametr Rozmazání pak přibližně na 20%. Poloměr razítka zvolte podle velikosti upravovaného snímku, ideální je, pokud je o něco retušovací „kolečko“ o něco větší než např. odstraňovaná piha. Se stisknutou klávesou Ctrl klepněte myší poblíž odstraňované vady a „naberte“ strukturu pleti. Po uvolnění klávesy pak přerazítkujte požadované místo. Při retušování pracujte vždy na stoprocentním zvětšení.

03.png

Pokud jste fotili portrét při umělém osvětlení nebo s nepřesně nastaveným vyvážením bílé, můžete ještě upravit vyvážená teploty barev. Pomocí teploty barev také můžete přidat snímku jemný barevný nádech, aby působil lépe. Úpravu teploty barev najdete v menu Upravit | Vylepšit obraz | Upravit teplotu barev (Ctrl + 2).

04.png

V dialogovém okně opět zatrhněte Automatický náhled a poté zvolte Zadání teploty osvětlení, posuvník Zdrojové osvětlení nastavte na vhodnou teplotu v závislosti na typu osvětlení při expozici. Pokud chcete dodat snímku teplejší nádech, nastavte posuvník Cílové osvětlení více vlevo.

05.png

Posledním krokem je ořez snímku – nástroj Oříznout (C), po jeho provedení je možné nechat fotografii ve stávající podobě a uložit ho pomocí Uložit jako (Ctrl + Shift + S).

06.png

po.jpg
Výsledný snímek po úpravách

Pokud se však nebojíte, můžete se pustit do dalšího experimentování. Méně tradiční výřez celý snímek zvýrazní. Zvolte tedy opět nástroj Oříznout (C), typ nastavte na Normální a vyberte tu část snímku, kterou chcete ponechat. Pokud chcete ještě ořez upravit, můžete tak učinit „chycením“ rámečku myší a tažením. V případě takto velkých výřezů však dbejte na dostatečnou kvalitu zdrojového snímku, vyšší šum, či mírná neostrost se výrazně projeví.

07.png

Převodem do odstínů šedé dodáte snímku specifickou atmosféru. Pomocí menu Upravit | Efekty | Odstíny šedi (Ctrl + G) vyvoláte nové dialogové okno.

08.png

V dialogovém okně opět zapněte možnost Automatický náhled, poté zvolte v roletce Metoda možnost Uživatelská a nastavte posuvníky jednotlivých kanálů tak, abyste dosáhli požadovaného prokreslení snímku.

09.png

Posledním krokem je zarámování snímku, vhodným rámečkem podtrhnete celkové podání obrázku. Ani v tomto případě se nebojte experimentovat a „usadit“ snímek do masivního rámečku. Pro zarámování použijte menu Upravit | Okraje a rámečky (Ctrl + Shift + B)

10.png

Opět zatrhněte v dialogovém okně Automatický náhled, na výběr máte ze dvou možností tvorby rámečku – jednou jsou Okraje a rámečky a druhou Tři linky, záleží pouze na vás, kterou možnost zvolíte. Metoda Tři linky může být snazší pro práci, zadáváte šířku a barvu jednotlivých linek, které jsou kolem obrázku.

11.png

Výsledný snímek uložte opět volbou Uložit jako (Ctrl + Shift + S).

12.png

final.jpg
Finální snímek po úpravách

Určitě si přečtěte

Články odjinud