Bezplatná náhrada za Lightroom? Zkuste Darktable

Bezplatná náhrada za Lightroom? Zkuste Darktable

Hledáte nástroj na úpravu snímků pod Linuxem nebo Mac OS, jenž si poradí s formáty RAW a HDR a který by zdarma zastoupil Adobe Lightroom? Pak možná potřebujete Darktable.

Pro řadu fotografů poloprofesionálů je pořizovací cena softwaru okolo pěti tisíc přespříliš vysoká a tyto prostředky by raději vložili do technického vybavení, nežli do Lightroomu, který je pro základní úpravy snímků v současné době vnímán jako standard. Pokud je někdo navíc zvyklý používat Linux, se všemi jeho příjemnými vlastnostmi (jako je například rolování v neaktivních oknech), jistě ocení nástroj, kterým by mohl program od Adobe nahradit.

Až do nedávné doby ale měli tito lidé smůlu, neboť neexistovala žádná plnohodnotná náhrada. Jistou variantou mohlo být použití aplikace DigiKam, která je ale určený více pro organizaci snímků, nežli pro jejich úpravu, i když i v této oblasti nabízí poměrně pokročilé možnosti. Pravdou je, že jde o nástroj, který je určený spíše méně náročným uživatelům.

Do této situace vstupuje Darktable, který se snaží být maximálně věrnou kopií Lightroomu a jenž zažívá skutečně velice rychlý a dynamický vývoj. Téměř každý měsíc vychází nová verze s řadou vylepšení a úprav, a pokud toto tempo vydrží, mohl by již brzy být solidní konkurencí zmiňovaného profesionálního produktu bez ohledu na cenu.

darktable-darkroom.png 
Darktable: Pracovní prostředí na špičkové úrovni

Tuzemského uživatele pak možná potěší, že se jedná o aplikaci plně lokalizovanou, šířenou pod licencí GNU-GPL. Program je určený především pro Linux, kde jsou podporovány téměř všechny obvyklé distribuce – od Ubuntu, přes Fedoru, ArchLinux až po OpenSuse. S jistými omezeními aplikace funguje také na Mac OS. Dle mých zkušeností instalace probíhá zcela bezproblémově a jednoduše.

Program je členěn do dvou základních módů: Lighttable a Darkroom. V prvním z nich je možné snímky třídit, nahrávat do databáze, filtrovat nebo je publikovat ve webových albech. Ve druhém módu pak probíhá samotná úprava snímků.

Lighttable: Organizujeme a publikujeme

Jak již bylo řečeno, Lighttable slouží pro organizaci a hromadnou úpravu fotografií. Importovat je možné jednotlivé snímky, adresář, nebo přímo komunikovat s fotoaparátem. Snímky je možné následně hodnotit pomocí hvězdiček, připojit barevnou značku nebo různým způsobem filtrovat – ať již podle data, fotoaparátu nebo třeba podle autora obrázku či práv. Vše funguje přesně tak, jak by mělo.

darktable-lighttable.png 
Lighttable: Přehledná hromadná práce se snímky

V pravé části menu jsou pak nástroje pro hromadné úpravy snímku. Je možné fotografie jednoduše otáčet, měnit jejich metadata, pracovat se styly či štítky, snímky duplikovat atp. Nechybí ani možnost vytvořit z vybraných snímků HDR, měnit jejich rozlišení, nahrát je na webová alba (Picasa či Flickr) nebo zaslat emailem. Je také možné změnit formát obrázků.

Uprostřed jsou zobrazovány obrázky, které je možné seřazovat dle různých kritérií nebo nastavit, kolik se jich má vejít na jeden řádek. Aplikace si neklade za cíl nahradit správce fotografií, ale základní organizaci obrázků zvládá velice obstojně a výborně tak poslouží jako předvoj pro Darkroom.

Darkroom: Hrajeme si s obrázky

Druhým modulem, který slouží přímo k úpravě fotografií, je Darkroom. Ten se spustí prostým poklepáním na některou fotografii v Lightable. Ovládání je v podstatě velice podobné jako u Lightroomu od Adobe. V levé části menu jsou zobrazeny základní informace o obrázku, přehled úprav a malý náhled snímku. Samotný obrázek je uprostřed a je pod ním zobrazen pás miniatur „okolních snímků“. V pravé části je pak histogram a poměrně bohatá sada nástrojů na editaci snímku.

darktable-darkroom1.png 
Darkroom: práce s tónovací křivkou

Funkce jsou rozčleněny do jednotlivých kategorií tak, aby se s nimi co nejlépe pracovalo. V sekci Základní tak naleznete vyvážení bílé, práci s tóny barev nebo se světlem. U Barev je pak možné nastavovat jejich kontrast, korekci nebo mixovat jednotlivé kanály. U Úprav je možné odstraňovat vady objektivu nebo pracovat s tónovací křivkou. V sekci efekty pak naleznete tvorbu rámečku, změkčení, přisvícení nebo bloom. Pomocí histogramu je možné měnit expozici.

Mimo tyto základní funkce je připraveno ještě velké množství dalších nástrojů, které lze najít v sekci Více modulů. V nich pak naleznete řadu užitečných nástrojů sloužících ke změně barevnosti, přidání vodotisku, odstranění šumu či korekci poškozených pixelů, práci s ekvalizérem barev atp. Všechny efekty je možné podrobně upravovat a nastavovat.

darktable-darkroom2.png
Darkroom: vložení vodoznaku

íjemné je, že v nové verzi přibyla možnost vlastního nastavení klávesových zkratek, což ještě zvyšuje komfort práce. Dobře pracuje také historie, která nabízí chronologický soupis úprav, v nichž se lze kdykoli vrátit zpět.

Rychlý a spolehlivý pomocník

Oproti Lightroomu má Darktable sice stále řadu drobných nedostatků, ale osobně si myslím, že především starší verze dokáže nahradit velice dobře. Někteří uživatelé si ztěžují na pomalejší GUI nebo občasné pády, ale já osobně jsem se během několika týdnů jeho používání s ničím podobným nesetkal.

Možná spíše naopak – práce v programu je dle mého soudu poměrně rychlá, přehledná a velmi intuitivní. Pokud jste zvyklí fotografie upravovat během pěti minut, pak se jedná o nástroj téměř ideální, kterému toho není mnoho co vytknout. Sám bych uvítal snad jen větší podporu webových alb (včetně importu snímků z nich) a jistá vylepšení si bude žádat také práce s formátem RAW, především v oblasti kvality výstupů. To je ale spíše problém, který by trápil profesionály než poloprofesionály či amatérské fotografy. Především pro ně je aplikace určená a jistě je potěší. Velké naděje je možné vkládat do rychlého vývoje, který by mohl přinést ještě řadu zajímavých vylepšení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud