11
Fotogalerie

11 bezzrcadlovek, které byste měli chtít pod stromeček [Vánoce 2013]

Bezzrcadlovky, respektive kompakty s výměnnými objektivy jsou stále rostoucí a populárnější kategorií fotoaparátů. Trh nabízí mnoho alternativ a my nabízíme několik tipů pro nákup.

Specifická konstrukce fotoaparátu dala vzniknout názvu bezzrcadlovka (který je vlastně doslovným překladem anglického mirrorless). V obchodech se můžete setkat také s označením kompakty s výměnným objektivem a nebo systémové kompakty.

Co je tedy na těchto fotoaparátech speciálního? Především je to fakt, že nabídnou podobně jako zrcadlovky možnost uživatelsky vyměnitelného objektivu, avšak při zachování relativně malých rozměrů těla. Najdou se samozřejmě i výjimky, které potvrzují pravidlo a těla fotoaparátů jsou velká stejně jako u klasických zrcadlovek.

Velikost je tedy jedním z vodítek při výběru a plánovaném nákupu – každý z nás má jinak velké ruce a každému z nás bude vyhovovat něco jiného.

Podle čeho vybírat?

Podobně jako je tomu v ostatních kategoriích fotoaparátů, tak i v případě kompaktů s výměnnými objektivy existuje několik dílčích skupin. Dělení této množiny fotoaparátů je možné v zásadě podle dvou parametrů – velikosti snímače a přítomnosti hledáčku.

Velikost snímače je poměrně důležitou informací, protože nám napovídá, jak se bude fotoaparát chovat v praxi – jak se bude potýkat s šumem, jaká bude hloubka ostrosti, jaké bude efektivní ohnisko objektivů apod. Praxe je však taková, že i fotoaparáty s malým snímačem se dokážou dotáhnout na plnoformátové přístroje co se míry šumu týká. Dělení podle velikosti snímače je tedy následující:

  • snímač menší jak 4/3" – tato kategorie má prakticky dva zástupce, fotoaparáty Nikon 1 se snímačem velikosti 1" a také model Pentax Q se snímačem ještě menším
  • standard micro 4/3 – snímač je menší než APS-C, jeho rozměry jsou téměř poloviční, v této skupině jsou zastoupeny značky Olympus a Panasonic, a to již delší dobu, fotoaparáty jsou tedy nadmíru dobře "odladěné"
  • snímač velikosti APS-C – kategorie, ve které najdete v současné době modely Sony, Samsung, Fujifilm a jeden model od Canonu
  • snímač velikosti kinofilmového políčka – prakticky zcela nová kategorie, která má zatím pouze dva zástupce, a to fotoaparáty Sony

Druhým kritériem výběru bezzrcadlovky je přítomnost hledáčku. Podle tohoto dělení nám vzniknou dvě skupiny – fotoaparáty s hledáčkem a fotoaparáty bez hledáčku. Ve většině případů jsou hledáčky elektronické a naštěstí si výrobci dávají záležet na jejich kvalitě a především velikosti, takže práce je srovnatelná s prací s klasickou zrcadlovkovou konstrukcí.

Krom elektronického hledáčku najdete u značky Fujifilm ještě hledáček hybridní anebo průhledový, který zobrazuje pouze základní expoziční informace anebo je možno zobrazení přepínat z elektronického na optický. Vzhledem ke konstrukci je třeba u optického hledáčku počítat s paralaxou.

Pozn. Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 2 / 3

Bezzrcadlovky bez hledáčku

Snaha o konstrukci pokud možno co nejmenšího těla, vedla výrobce k tomu, že se zaměřili pouze na rozměry a už je tolik nezajímal komfort při fotografování. První modely, a některé dodnes, nemají prakticky žádnou podporu pevného úchopu.

U těchto modelů se budete muset spokojit s fotografováním přes displej, což ostatně není zcela špatně, protože pokud jste dosud s kompaktem fotili přes displej, nebude to pro vás žádná zásadní změna.

Alternativou je koupě samostatného hledáčku, který se nasazuje nejčastěji do sáněk pro blesk, takže musíte počítat jednak s jejich využitím nikoliv pro blesk, ale hlavně budete muset investovat několik tisíc navíc.

V rámci kapitoly jsou řazeny fotoaparáty podle velikosti snímače od těch s nejmenším po ty s největším snímačem.


Nikon 1 S1 – opravdu kapesní model

Nikon se snaží na trhu prosadit s modelovou řadou NIkon 1, jejíž název odkazuje právě na velikost snímače, jehož úhlopříčka má 1". Model Nikon 1 S1 je nejmenším v této řadě, což mu však nijak neubírá na vlastnostech oproti zbývající dvojici – J a V.

Nikon-1-S1-product-image-5.jpg 

Práce s fotoaparátem je specifická především díky zcela odlišnému ovládání než mají jiné fotoaparáty, vše se zde nastavuje pomocí otočného dialogového voliče a několika tlačítek, ne vždy je tedy práce pohotová. Obrazová kvalita a rozměry však tento mírný neduh dostatečně vyvažují.

Fotoaparát je k dispozici v několika barevných provedeních, zatím jsou jeho limity pouze v omezené nabídce objektivů, která čítá celkem čtyři kousky – standardní zoom, širokoúhlý zoom, videozoom s velkým rozsahem a pevné sklo odpovídající ohnisku 50 mm.

Základní parametry:

  • velikost snímače: 1"
  • rozlišení: 10,1 Mpx
  • displej: 3", 460 000 px
  • citlivost: ISO 100 – 6 400
  • velikost: 102 × 60,5 × 29,7 mm
  • hmotnost: 240 g

Olympus PEN E-P3 – držák ve výprodeji

Do poloviny letošního roku nejlepší fotoaprát ve třídě bezzrcadlovek, navíc ve standardu micro 4/3, který je obsazen značkami Olympus a Panasonic. Fotoaparát Pen E-P3 má mírně retro vzhled a nabídl všechno potřebné. O kvalitách tohoto modelu svědčí i poměrně dlouhá doba, po kterou se držel na trhu.

olym EP3.jpg 

Aktuálně se fotoaparát vyprodává za cenu pod 10 000 Kč a pro vstup do světa bezzrcadlovek může být zajímavou alternativou, především díky bytelnému kovovoému tělu a kvalitnímu displeji.

Základní parametry:

  • velikost snímače: 4/3"
  • rozlišení: 12,3 Mpx
  • displej: 3", 610 000 px
  • citlivost: ISO 200 – 12 800
  • velikost: 122 × 69,1 × 34,3 mm
  • hmotnost: 321 g

Olympus PEN E-PL6 – kvalita do začátku

Olympus dělí fotoaparáty řady Pen do tří kategorii – klasický, lite a mini. Model E-PL6 patří do kategorie Lite, která nabídne prakticky všechno co nejvyšší řada, avšak v menším těle, které není kompletně kovové, ale i přesto je dostatečně pevné.

olympus_pen_epl6.jpg 

Pen E-PL6 je prakticky shodný s dříve uvedeným E-PL5, navíc je zde pouze wi-fi rozhraní. Oba dva digitály však mají stejný snímač jako loňská vlajková loď Olympusu model OM-D E-M5 a jsou také patřičně ergonomicky vybaveny celkem pěticí programovatelných uživatelských tlačítek.

Základní parametry:

  • velikost snímače: 4/3"
  • rozlišení: 16,1 Mpx
  • displej: 3", 460 000 px, výklopný
  • citlivost: ISO 200 – 25 600
  • velikost: 110,5 × 63,7 × 38,2 mm
  • hmotnost: 325 g

Panasonic Lumix GM-1 – mimořádně malý

Panasonic je podobně jako Olympus zástupcem standardu micro 4/3, takže obě značky spolu sdílejí nabídku objektivů, která se aktuálně pohybuje někde kolem čísla 50, není-li to více. Fotoaparát zaujme především svými rozměry, které jsou opravdu malé, což s sebou nese i rizika v podobě nechtěného sáhnutí na dotykový displej.

highres-Panasonic-Lumix-DMC-GM1-2_1381985373.jpg 

Obrazová kvalita je podobná jako u všech komapktů standardu 4/3, oba dva výrobci již odladili různé mouchy a tak tou jedinou je mírné rozmývání šumu při opravdu vysokých citlivostech. Z kategorie expozičních informací je zajímavá nejkratší rychlost závěrky 1/16 000 s.

Základní parametry:

  • velikost snímače: 4/3"
  • rozlišení: 16 Mpx
  • displej: 3", 1 036 000 px, výklopný
  • citlivost: ISO 200 – 25 600
  • velikost: 99 × 55 × 30 mm
  • hmotnost: 204 g

Fujifilm X-M1 – klasika s velkým snímačem

Fujifilm zaznamenal obrovský úspěch se svojí bezzrcadlovou řadou X, která je zastoupena jak modely bez hledáčku, tak modely s hledáčkem. Fotoaparát X-M1 patří do té první skupiny a aktuálně je nejmenším digitálem řady X, který můžete zakoupit.

xm1-brown-34.jpg 

Hlavní výhodou celé modelové řady jsou především mechanicky otočné ovladače na horní straně těla a také velmi kvalitní objektivy. Zajímavostí je, že nabídne stejný snímač jako populární model X-Pro 1, který vykazoval velmi dobrou obrazovou kvalitu. V praxi pak potěší výklopný displej a wi-fi konektivita.

Základní parametry:

  • velikost snímače: APS-C
  • rozlišení: 16,3 Mpx
  • displej: 3", 920 000 px, výklopný
  • citlivost: ISO 200 – 25 600
  • velikost: 117 × 67 × 39 mm
  • hmotnost: 280 g

Sony NEX-3N – velký snímač v moderním hávu

Sony se svojí řadou NEX řádně zavířilo stojatými vodami fotoaparátů. Model NEX-3N totiž nabídne jak velmi dobrou výbavu, tak i slušnou ergonomii. Ta začíná malým, ale dostatečným gripem a pokračuje výklopným displejem.

NEX-3N_wSELP1650_zoom_BK_1-1200-1920.jpg 

Největší nevýhodou při koupi bezzrcadlovky Sony je zatím omezená nabídka objektivů, které jsou buďto standardními zoomy s nepříliš oslnivou světelností, anebo naopak prémiová Zeiss skla s vysokou cenou.

Základní parametry:

  • velikost snímače: APS-C
  • rozlišení: 16,1 Mpx
  • displej: 3", 460 000 px, výklopný
  • citlivost: ISO 200 – 12 800
  • velikost: 110 × 62 × 35 mm
  • hmotnost: 210 g

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 3 / 3

Bezzrcadlovky s hledáčkem

Možná se budete podivovat nad naším dělením na modely s hledáčkem a bez hledáčku, ale jak ukazuje praxe, tak hledáček obvykle bývá tím, co při koupi rozhoduje. Zejména u fotografů, kteří již přes hledáček fotografovali.

Je jasné, že modely s hledáčkem budou mírně větší než ty bez hledáčku, nicméně stále jsme na rozměrech a hmotnosti, které nijak zásadně nezatíží vaše rameno a s klasickou zrcadlovkovou konstrukcí je po této stráce není možné srovnávat. Naše tipy jsou opět řazeny od nejmenšího snímače k největšímu.


Nikon 1 V2 – rychlík z Japonska

Nejvyšší model řady Nikon 1 V2 je na první pohled zajímavý právě vystupujícím hledáčkem a relativně velkým gripem pro držení. Oproti svým menším příbuzným je u V2 klasičtější rozložení ovládacích prvků – vedle displeje najdete čtveřici tlačítek a na horní straně dokonce otočný volič režimů.

v2_bk_ambience_2_0.jpg 

Sám výrobce jej doporučuje především kvůli rychlosti, která je velmi dobrá, zvláště pak sériové snímání 15 sn./s, respektive 60 sn./s v závislosti na typu ostření. Své uplatnění najde také tam, kde jsou kladeny požadavky na dobrou přenositelnost a kvalitní záznam videa.

Základní parametry:

  • velikost snímače: 1"
  • rozlišení: 14,2 Mpx
  • citlivost: ISO 160 – 6 400
  • displej: 3", 921 000 px
  • hledáček: elektronický, 0,47"
  • velikost: 107,8 × 81,6 × 45,9 mm
  • hmotnost: 338 g

Panasonic Lumix GH-3 – když chcete točit video

Panasonic se svojí řadou GH zcela vymyká konceptu bezzrcadlovek. Ačkoliv má fotoaparát vnitřní stavbu stejnou jako ostatní modely systému micro 4/3, tělo tomu vůbec neodpovídá. Velikost je rovna zrcadlovce a stejně tak i práce s fotoaparátem se všemi pozitivy i negativy.

panasonic-lumix-gh3-xl.jpg 

Nejvíce ceněný je u modelu GH-3 jeho obrazový výstup pro natáčení videa a také možnosti nastavení u videa – uveďme snad jen full HD, 50 sn/s s datovým tokem 72 Mb/s ve standardu All-Intra. Podobně jako u ostatních modelů standardu micro 4/3 i zde je velká nabídka objektivů. Potěší pevné magneziové tělo.

Základní parametry:

  • velikost snímače: 4/3"
  • rozlišení: 16,1 Mpx
  • citlivost: ISO 200 – 12 800
  • displej: 3", 614 000 px
  • hledáček: elektronický, 0,67", 1,744 Mpx
  • velikost: 133 × 93 × 119 mm
  • hmotnost: 470 g

Olympus OM-D E-M5 – tradiční tvary v novém

Znovuzrození řady OM v digitální podobě s sebou u Olympusu neslo velké oslavy, dalo by se říci, že fotoaparát skutečně naplnil očekávání mnoha příznivců značky, jelikož se na thu držel poměrně dlouhou dobu, a to i za relativně vysokou cenu.

olympus-om-d-em-5-silver-angle-640x535.jpg 

V letošním roce se dočkal digitál nástupce s označením E-M1, který je zcela přepracovaný především po stránce ovládání. Nyní je tedy ideální příležitost ke koupi výběhového modelu, který krom kovového těla a opravdu velkého elektronického hledáčku nabídne také odolnost vůči prachu a stříkající vodě (samozřejmě s vhodným objektivem).

Základní parametry:

  • velikost snímače: 4/3"
  • rozlišení: 16,1 Mpx
  • citlivost: ISO 200 – 25 600
  • displej: 3", 610 000 px
  • hledáček: elektronický, 0,47", 1,44 Mpx
  • velikost: 121 × 89,6 × 41,9 mm
  • hmotnost: 373 g

Fujifilm X-E1 – primadona která umí fotit

Model X-E1 je možné zařadit po bok nejvyššímu model X-Pro 1, tělo je velmi podobné, i když krapet menší, což jen podporuje jeho nenápadnost. Ergonomie držení není zcela ideální, ovšem u podobného typu fotoaparátu to uživatelé překousnou.

original.jpg 

Naopak ovládání je více než přívětivé, především díky řadě samostatných tlačítek pro nastavení nejdůležitějších parametrů. Potěší mechanický volič expozičních časů a korekce expozice na horní straně.

Základní parametry:

  • velikost snímače: APS-C
  • rozlišení: 16,3 Mpx
  • citlivost: ISO 200 – 25 600
  • displej: 2,8", 460 000 px
  • hledáček: elektronický, 0,5", 2,36 Mpx
  • velikost: 129 × 75 × 38 mm
  • hmotnost: 350 g

Sony Alpha 7 – plný formát v malém těle

Aktuální novinka z dílny Sony dává tušit, že tento výrobce ještě rozhodně neřekl poslední slovo. Fotoaparáty řady Alpha 7 jsu na trhu dva s různým rozlišením, avšak s podobnými vlastnostmi – snímač velikosti kinofilmového políčka, malé a pevné tělo, velký hledáček – dalo by se říct, že ideální digitál.

ILCE-7_wSEL55F18Z_right-1024_large_verge_medium_landscape.jpg 

Oba dva fotoaparáty jsou opravdu pro mnoho uživatelů ideálními zástupci moderní fotografie, jelikož zachovávají velký snímač a přidávají malé rozměry. Ovládání je na první pohled méně srozumitelné nicméně po chvilce používání si jej zažijete. Kde je ale slabina značky Sony, tak je nadále nabídka objektivů.

Základní parametry:

  • velikost snímače: full frame 24×36 mm
  • rozlišení: 24 Mpx
  • citlivost: ISO 100 – 25 600
  • displej: 3", 1 230 000 px
  • hledáček: elektronický, 2,36 Mpx
  • velikost: 1297× 94 × 48 mm
  • hmotnost: 474 g

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud