5
Fotogalerie

Nikon Df – dlouho očekávaný retrofullframe je tu

Nikon dnes představil nový fotoaparát Nikon Df, který je aktuálně jediný svého druhu na trhu. Ve velmi kompaktním těle se totiž podařilo maximálně přiblížit filmovou a digitální technologii.

Jak ostatně výrobce sám uvádí ve svých materiálech, je nová digitální zrcadlovka Df určena pro fotografování v klasickém stylu, což si na jednu stranu protiřečí na druhou stranu je to asi nejbližší popis nového stroje.

Nebudu zastírat, že jsem z představené koncepce velmi nadšený, myslím si, že tímto směrem by se měla digitální fotografie, především ta poloprofesionální ubírat – zkrátka vzít si z obou světů (analog a digitál) pokud možno to nejlepší a přetavit to do funkčního celku. Troufám si tvrdit, že Nikonu Df se tento pokus podařil, uvidíme však, jak budou vypadat reálné snímky a co nám vyjeví praxe.

Df_SL_50_1.8_SE_frt34l.jpg

Design jako zamlada

Již při prvním pohledu na Nikon Df je jasná inspirace tradičními kinofilmovými fotoaparáty řady F a FM, které patřily dlouhodbě mezi špičku na trhu fototechniky a dodnes je řada fotografů používá. Samotný design zaujme nejen tradiční uživatele kinofilmových aparátů, ale troufám si tvrdit, že i nováčky, kteří ocení nejen vizuální stránku, ale především bytelné provedení, které si v ničem nezadá s klasickou zrcadlovkou. Ačkoliv se jedná aktuálně o nejlehčí fotoaparát formátu FX, váží Nikon Df úctyhodných 710 gramů bez baterie.

 

Rozložení ovládacích prvků vychází z modelů Nikon F2 a Nikon F3, veškeré základní nastavení je v režii mechanických kovových voličů. Na horní straně najdete zleva volič nastavení citlivosti snímače společně s kolečkěm pro korekci expozice, dále je tu patice pro externí blesk, vedle ní volič expozičních časů, spoušť s integrovaným zapínáním a volič expozičních režimů.

Nikon-DF-image-silver-2.jpg 

Za velmi praktický považuji malý displej na horní straně, který vás informuje o stavu baterie, expozičních údajích a počtu zbývajících fotografií. Zadní strana má klasické rozložení vlevo vedle displeje pět tlačítek se zdvojenými funkcemi, vpravo pak volba režimu měření, osmisměrný volič se zámkem, aktivace LiveView a zobrazení informací na displeji. V horní části najdete přepínání do režimu prohlížení, tlačítko mazání a zámek expozice/zaostření.

Df_SL_50_1.8_SE_top.jpg 

Vlevo vedle objektivu najdete dvě funkční tlačítka, vpravo se pak přepíná mezi objektivy (viz dále) a je zde pojistka bajonetu. Zkrátka vše na svém místě, ostatně i kampaň lákala na čistou fotografii – Pure Photography.

 

Profi vnitřnosti

Srdcem Nikonu Df je CMOS snímač s rozlišením 16,2 Mpx, kterému sekunduje obrazový snímač Expeed 3. Stejnou kombinaci najdeme i v porfesionálním těle Nikon D4, odtud je také jasné, že fotografování bez blesku nebude žádný problém, neboť maximální nastavitelná citlivost je ISO 204 800 a jak ukazuje praxe, tak i když tři nejvyšší hodnoty citlivostí jsou již málo použitelné, stále se dostáváme na velmi vysoké hodnoty. Ostření je v režii autofokusové jednotky s 39 ostřícími body s citlivotí do osvětlení -1 EV a kompatibilitou s objektivy do světelnosti F8.

Také celkové technické provedení odkazuje k profesionálním modelů, digitálních zrcadlovek, krom použitých hořčíkových slitin na horní, spodní a zadní straně jsou veškerá riziková místa utěsněna proti prachu a vlhkosti.

Nikon-DF-image-silver-3.jpg 

Podle oficiálních informací by měla závěrka fotoaparátu bez problémů zvládnout 150 000 pracovních cyklů, velmi zajímavé jsou také údaje o výdrži baterie. Na jedno nabití byste měli vyfotit až 1400 snímků. Odkazem na klasické modely je možnost připojení drátové spouště.

Zásadní inovací o proti všem dosud uvedeným modelům digitálních zrcadlovek Nikon je možnost použít starší objektivy Nikkor bez systému AI. Sklopná páčka umožňuje přímé propojení expozimetru, které usnadňuje používání právě těchto starších, avšak velmi populárních objektivů.

Co mu chybí nebo přebývá?

Podle dostupných informací se jedná o naprosto ideální fotoaparát především pro fotografické nadšence, ale i pro profesionální fotografy. Rozlišení snímače je dostatečné, díky pentagonálnímu hranolu by měli uživatelé dostat věrný a dotatečně velký obraz v hledáčku (zvětšení 0,7×, pokrytí 100 %).

K dispozici bude fotoaparát jako samostatné tělo anebo s novým objektivem Nikkor AF-S 50 mm/ F1,8, který je taktéž vyveden v retro stylu. Na závěr ona nepříliš potěšující informace, a tou je cena.

Nikon-Df-front.jpg 

Samotný objektiv bude k dispozici za cenu 6 990 Kč (269 EUR), za set těla a objektivu pak sáhnete do kapsy pro 71 990 Kč (2 799 EUR). Předběžný termín zahájení prodejů je plánován na konec listopadu 2013.

V případě, že bychom uvažovali strategicky a vyčkali nějakou dobu od uvedení, až cena fotoaparátu klesne, stále se dostáváme na čátku přesahující 60 000 Kč. V takovém případě je otázka, zda fotoaparát skutečně nabídne to co konkurence (i z vlastních řad) za stejné prostředky.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud