60
Fotogalerie

Jeden a půl cm v akci aneb BenQ DC X720 (test)

Nový ultrakompakt BenQ DC X720 je nejtenčím 7Mpx fotoaparátem na trhu. Má softwarovou stabilizací a objektiv Pentax s trojnásobným zoomem.

Společnost BenQ stále rozšiřuje své pole působnosti. I když nepatří mezi příliš zkušené a známé výrobce fotoaparátů, musí se s ní na trhu počítat. Hlavní náplní výroby jsou projektory, LCD monitory a televizory, přesto svoji divizi fotoaparátů rozhodně nezanedbává. Kvalita malých digitálních fotoaparátu je vcelku slušná. Prvním plusem je spolupráce na objektivech se společností Pentax. A další výhodou je letitá zkušenost s LCD technologií, kterou bohatě využívají i ve svých fotoaparátech.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 7,2 Mpx
  • max. výsledné rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
  • paměťové médium: SD, interní paměť 18 MB
  • objektiv: 37,5–112,5 mm, F2,7–4,3
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5 palce (64 mm), 235 000 obrazových bodů
  • citlivost snímače: ISO Auto, 80, 160, 320, 400, 800, 1 200
  • videosekvence: 640 × 480 px, při frekvenci 30 sn./s, zoom nelze použít, délka omezena velikostí paměťové karty, formát AVI
  • možnosti napájení: Li-Ion baterie, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost: 91 × 60 × 14,7 mm, 120 gramů (bez baterie a karty)
  • doporučená cena: 6 130 Kč vč. DPH
DSC05912.jpg
Fotoaparát má ve vypnutém stavu úctyhodnou tloušťku pouhých 14,7 mm

Do rukou se mi dostal digitální automat Benq DC X720, který opravdu překvapil svojí miniaturností. S rozměry 91 × 60 × 14,7 mm patří mezi nejmenší fotoaparáty na trhu. Štíhlosti fotoaparátu je uzpůsobena i konstrukce objektivu. Jeden prstenec se totiž zasouvá nad čip, jako tomu bylo třeba u Casia Exilim. Bohužel to má neblahý vliv na výslednou kvalitu fotografií. Fotoaparát má pravděpodobně problémy s vycentrováním čoček. Kvůli tomu jsou rohy snímků neostré, ale o tom později.

00_objektiv.jpg
Jeden element objektivu se kvůli úspoře místa zasouvá nad snímací čip

Tělo je kovové a působí velmi elegantním dojmem. Na fotoaparátu bohužel zůstávají nepříjemné otisky prstů, a to i přes matné zpracování kovového povrchu. Přístroj se značně zahřívá a to díky teplotní vodivosti kovu. Při dvouhodinovém nepřetržitém provozu až nepříjemné „pálí“ v ruce. Při fotografování venku, v chladnějším počasí je to však plusem.

Po zapnutí oslní velký, 2,5" (64mm) displej. Obrazová kvalita je opravdu výborná, čemuž určitě napomáhá solidní rozlišení 232 000 px. Čitelnost na slunci a z ostrých úhlů je vcelku dobrá. Hledáček byste u tohoto modelu hledali marně a tak je displej jedinou možností pro kompozici obrazu.

DSC05923.jpg
Displej zabírá skoro celou zadní stranu fotoaparátu

Fotoaparát je osazen objektivem Pentax s trojnásobným optickým zoomem. Rozsah ohnisek je tedy 6,2–18,6 mm (37,5–112,5 mm ekvivalent kinofilmu). Světelnost nevybočuje z řady ultrakompaktů a plynule klesá od hodnoty F2,7 až do F4,3. Při režimu makro je fotoaparát schopen zaostřit od patnácti centimetrů, v normálním režimu pak od čtyřiceti.

DSC05917.jpgDSC05916.jpg
Po zapnutí se vysune objektiv s trojnásobným zoomem

Funkční prvky fotoaparátu jsou redukovány na minimum. Na horní straně fotoaparátu najdete dvě tlačítka, pro zapnutí / vypnutí přístroje a spoušť. Zbylá tlačítka jsou umístěna na zadní straně. Kolébka pro změnu ohnisek, čtyři funkční tlačítka a čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Stisk tlačítek je nízký, ale jistý. Nehledejte žádný kruhový volič pro změnu režimů, pro tato i další nastavení a volby musíte jít do menu.

00_tlacitka.jpg
Tlačítka přístroje:
  1. zapnutí / vypnutí přístroje

  2. spoušť fotoaparátu

  3. zoomovací kolébka

  4. tlačítko přehrávání

  5. tlačítko fotografování / natáčení videa

  6. čtyř-směrný nabigátor

  7. potvrzovací tlačítko

  8. tlačítko displeje (změna zobrazeních stavových informací)

  9. vstup do nabídky MENU

I když nejdelší čas závěrky je pouze jedna sekunda (4 s pro noční scény) je fotoaparát opatřen stativovým závitem. Ten je bohužel jen plastový, což je vzhledem ke kovovému tělu fotoaparátu škoda. Musíte si proto dávat pozor na vynaloženou sílu při utahování závitového šroubu stativu, abyste plastový závit nestrhli a nezničili.

U takto malých fotoaparátů se dá o ergonomii mluvit jen s těží. Fotoaparát se sice díky svým rozměrů vejde do náprsní kapsy košile, ale o to hůře se pak drží. Aspoň částečně k jistějšímu uchopení napomáhá zdrsnění pro palec pod ovladačem zoomu. Přesto je fotoaparát určen především pro drobnější ruce.

Ještě bych dodal nevhodnou konstrukci dvířek paměťové karty. I po jejích úplném otevření je pro větší prsty problém SD kartu zmáčknout aby se vysunula. Pokud používáte čtečku karet a budete tak vytahovat kartu častěji budete s tím mít opravdu potíže.

record menu.gifset up.gif
Struktura displeje hlavního menu a menu možností nastavení (vpravo)

DSC05930.jpg
Přístroj pracuje s SD kartami, navíc však má interní paměť o velikosti 18MB
DSC05927.jpg
Otevírací úhel dvířek je opravdu docela malý a přístup k SD kartě je tak ztížený, vlevo je vidět plastový sativový závit
DSC05913.jpg
Dioda vlevo nad objektivem není přisvětlovaní, jak by se mohlo zdát, ale slouží pouze k indikace samospouště
DSC05921.jpg
V tenké kovové liště je očko pro připevnění šňůrky
DSC05928.jpg
Jediným výstupem či vstupem do fotoaparátu je konektor mini USB

Podrobnou technickou specifikaci najdete v našem katalogu digitálů.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Společnost BenQ by si možná měla zaplatit kurz češtiny. Nejsem velký znalec českého jazyka, ale mám pocit, že do něj azbuka moc nepatří. Luštit pak některé výrazy v návodu mi dalo opravdu zabrat. Přece jen ne všechny funkce člověk pochopí bez manuálu, anebo si chce aspoň ušetřit čas. Pak sáhnete po chytrá knížce a místo tlačítko si přečtete tlaиңtko. Po čase jsem to vzdal a vzal si raději anglický návod, věřím, že to bylo rychlejší.

00_navod.jpg
Někdy bylo snadnější vzít si návod v angličtině než luštit azbuku v českém manuálu

CCD snímač má úhlopříčku 1/2,5" a je osazen 7,2 Mpx, snímky mají maximální rozlišení 3 072 × 2 304 bodů. Na to, jak je snímač malý se fotoaparát vcelku dobře vypořádává se šumem. Snímky do citlivosti ISO 800 se ještě dají použít. Horší je to už se snímky pořízenými za použití softwarové stabilizace. Ta navýší citlivost ISO až na 1 200. Obraz je pak značně degradován nárůstem šumu a tím odpovídající ztrátou kresby. Pokud ale opomeneme posledně zmíněnou citlivost dá se říct, že na danou třídu fotoaparátů (ultrakompaktů) je výsledná ztráta kvality obrazu v únosné míře.

I když jsou tlačítka relativně malá, jsou od sebe dostatečně vzdálena, a tak nehrozí nechtěný stisk dvou tlačítek zároveň. Výborné je přidělení funkcí směrovým tlačítkům navigačního kříže. Šipka dolů zapíná sekvenční spuštění či časovače. Horní klávesou se mění expozice. Šipkou vpravo nastavujete blesk a vlevo pak zapínáte makro.

Příjemně mě překvapila a potěšila přítomnost reálného histogramu. Jeho odezva je o něco pomalejší ale je vcelku přesný. Na náhledový histogram se bohužel už nedostalo, a tak kontrolovat vyfotografovaný snímek můžete až v počítači. Rovněž nečekejte indikaci přepalů či podexpozi,c a to jak reálných, tak náhledových. Zamrzí také absence vypnutí displeje. Pokud tedy nemáte v plánu chvíli fotografovat musíte přístroj buď vypnout anebo plýtvat energií.

Pokud u fotoaparátu namáčknete spoušť zmizí z displeje veškeré informace. Jak histogram tak i nastavení expozičních režimů a veškeré stavové ikony. Jediné co se vám může zobrazit je ikona přeškrtnuté ruky. Ta má za úkol signalizovat nebezpečí rozmazání snímků vlivem příliš dlouhé expozice. Při snímání bohužel nevidíte jak fotoaparát nastavil expoziční parametry, a tak se musíte spoléhat pouze na tuto značku. O to více zarmoutí, že fotoaparát ji používá kdy ho napadne. Signalizoval ji někdy i při fotografiích, kdy výsledný snímek měl dobu expozice 1/100 s, která je na exponování z ruky dostatečně krátká.

record display.gif
Různé možnosti zobrazení displeje při fotografování

Zajímavá je přítomnost funkce Interval snímání. V tomto režimu si nastavíte, jak často má fotoaparát pořídit snímek a kolik jich má vyfotografovat. Rozmezí mezi pořízenými snímky je 15 sekund až 60 minut při maximálním počtu 99 fotografií. Podobnou možnost nabízí i natáčení videa. Zvolíte si čas, kdy se má fotoaparát spustit a jak dlouho má video natáčet. V danou dobu fotoaparát začne snímat video po jehož ukončení se sám vypne.

preview menu.gif
Menu při prohlížení fotografií – obsahuje změnu velikosti, oříznutí fotografie a dokonce i slideshow vašich obrázků

Menu fotoaparátu v českém jazyce nehledejte, což je vzhledem k problémům s překladem manuálu asi dobře. Jeho struktura je uspořádána to půlkruhu s bublinovými položkami. Aktivní položka z vybraného nastavení má pak jen blikající rámeček. Zdá se mi to málo přehledné, protože jsem často tápal, co mám vůbec zapnuté a nastavené. Další chybička na kráse je v netečnosti fotoaparátu. Menu se vás stále na něco ptá. Při mazání se vás zeptá, jestli chcete smazat danou fotku, nebo všechny a nebo jste si to rozmysleli a nechcete fotografie mazat. Po výběru, že smažete danou fotku se vás zase ptá, jestli to myslíte vážně. Je to velmi zdlouhavé.

preview.gif
Možnosti zobrazených informací u prohlížení obrázku a jedna z nekonečných otázek fotoaparátu jestli opravdu chcete něco smazat

Značně nemile mě překvapila spotřeba energie. Při focení venku za chladnějšího počasí (pod 10°C) jsem vyfotil kolem osmdesáti snímků a natočil tři přibližně pětiminutová videa. I za občasného použití blesku je to hodnota značně podprůměrná. Spotřeba byla určitě ovlivněna chladnějším počasím, při fotografování v interiéru bylo dosaženo vyšších hodnot. Opětovné nabití baterie zabere necelé tři hodiny. Po opakovaném nabití a vybití baterie jsem dosáhl maximální hodnoty přibližně sto dvaceti snímků na jedno nabití.

Další výtka by směřovala k rychlosti fotoaparátu. Přístroj je určený spíše pro rodinné sešlosti, oslavy s přáteli a různé akce, kde je důležité zachytit momentu. Určitou situaci, která se už nikdy nemusí opakovat. Když jsem poprvé zapnul fotoaparát, divil jsem se rychlosti vysunutí objektivu a zdánlivé připravenosti na první snímek. Mluvím o zdánlivé, protože fotoaparát vyfotí první snímek až za víc než 4,5vteřiny po zapnutí, což není nějak úchvatné. První snímek by člověk oželel. Mnohem více však zabolí, že když už je fotoaparát zapnutý potřebuje na zachycení snímku skoro dvě vteřiny. Sériovým snímáním se taky nic nevyřeší. Fotoaparát při něm vyfotí tři snímky za celkovou dobu 4,5 sekundy.

Benq DC X720
první snímek 4,65 s
snímek bez namáčknutí 1,94 s
snímek s namáčknutím 0,41 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 21,80 s
rychlost sériového snímání 0,6 sn/s
max. počet snímků v sérii 3
měřeno s paměťovou kartou Kingston 512 MB

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Fotoaparát umí snímat v režimu makro jen na širokém ohnisku. Pokud tedy zapnete makro při vyzoomovaném objektivu, tak se automaticky odzoomuje na nejkratší ohnisko. Aparát rovněž při režimu makro vypne automaticky blesk, snaží se tak bránit přepalům vzniklým použitím blesku na krátkou vzdálenost. Pokud ale přece jen chcete blesk použít, nezbývá vám nic jiného než makro vypnout. Postavit se 50 cm od fotografovaného objektu, aby jej přístroj mohl zaostřit i bez makra a fotit.

IMG_0428.JPGIMG_0430.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu ohniskových vzdáleností

Noční snímky jsou bez použití stativu nemyslitelné. Digitální stabilizace obrazu způsobí extrémní nárůst šumu a ztrátu kresby. Fotky jsou tak degradovány, že se nedají téměř využít. Navíc je fotoaparát tak tenký, že se ani nedá postavit na nějakou podložku a tím eliminovat chvění. Proto jste při nočním focení odkázání opravdu jen na stativ.

Výskyt chromatické aberace se nedá předem odhadnout. Někdy se neprojeví ani na silně kontrastním snímku, jindy se ve značné míře vyskytne i u málo kontrastní scény. Nepříjemné modrofialové či zelené kontury se vám ale rozhodně nevyhnou.

IMG_0593.JPGIMG_0302.JPG
max. velikost | max. velikost
Na levém snímku je v horním levém rohu znatelná aberace. Naproti tomu u pravého snímku se chromatická aberace nevyskytla i když je scéna značně kontrastní

Dynamický rozsah fotoaparátu je opravdu malý. Při fotografování expozičně náročnější scény jsou některé části podexponovány a jiné naopak přeexponovány. Protože fotoaparát nemá náhledový histogram, je kontrola expozice snímku ztížená. Svůj díl na tom nese i to, že displej fotoaparátu ukazuje snímky značně tmavší, než ve skutečnosti jsou. Pokud zapnete silnější podsvícení displeje je pak náhled reálnější. Bohužel tím klesne i výdrž akumulátoru.

IMG_0311.JPG
max. velikost
Dobře viditelný nízký dynamický rozsah snímače – strom je v horní částí značně přeexponovaný zatím co ve spodní části snímku je černo
IMG_0320.JPG
max. velikost
Ukázka ztráty kresby i na nejnižší citlivost ISO 80

Barevné podání odstínů pleti je dobré. Občas se objevily problémy se správným zaostřením. Fotoaparát zaostřil na pozadí a tvář nebyla ostrá.

IMG_0517.JPGIMG_0592.JPG
max. velikost | max. velikost
Fotografie pořízená venku s použitím a bez použití blesku
IMG_0578.JPG
max. velikost
Ukázka barvy pleti v interiéru. Jak je vidět, tak redukce červených očí nefunguje příliš spolehlivě

Fotoaparát nahrává videosekvence v maximálním rozlišení 640 × 480 px, při frekvenci 30 sn./s. Délka videa je omezená pouze zbývající kapacitou paměťové karty. Jako u většiny kompaktů, ani u tohoto modelu se nedá využívat zoomování během natáčení videa. Citlivost při natáčení videa dosahuje hodnot až ISO 4 000. Díky tomu se dá natáčet i v podvečerních hodinách. Navíc fotoaparát stále kontroluje expozici a mění podle ní citlivost. Proto můžete přecházet ze světlejších do tmavších míst beze strachu z podexpozice či přepalů na videu.

Ukázkové video najdete zde (velikost 8 MB).

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

Ve fotoaparátu nemůžete sami nastavit clonu, což je opravdu škoda. Objektiv má totiž velmi špatnou kresbu v rozích při plném odclonění. Při mírném zaclonění se vada z větší části eliminuje. Pokud bychom měli možnost sami přiclonit objektiv byly by výsledné fotografie kvalitnější.

 

IMG_0008.JPGIMG_0009.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0010.JPGIMG_0011.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0012.JPG
max. velikost
Testovací obrazec na nejkratší ohnisko – postupně hodnoty citlivosti ISO 80, ISO 160, ISO 320, ISO 400 a ISO 800

 

IMG_0020.JPGIMG_0021.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0022.JPGIMG_0023.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0024.JPG
max. velikost
Testovací obrazec na všechny hodnoty citlivosti ISO, tentokrát na nejdelší ohnisko

 

IMG_0160.JPGIMG_0163.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0161.JPGIMG_0162.JPG
max. velikost | max. velikost
Fotoaparát obsahuje i barevné efekty. Kromě normálního barevného podání má i tzv. živé barvy (zintenzivní a oživí barvy) dále pak černobílý a sépiový nádech

 

IMG_0178.JPG
max. velikost
Na fotografii je viditelná chromatická aberace v levém rohu na anténě

 

IMG_0506.JPGIMG_0507.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0508.JPGIMG_0509.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0510.JPGIMG_0511.JPG
max. velikost | max. velikost
Postupné navyšování citlivosti ISO – 80, 160, 320, 400, 800, 1 200, patrná je ztráta kresby v detailech a vystuoující šum při vyšší citlivosti

 

IMG_0347.JPG
max. velikost
Ukázka reálného makra
 
IMG_0421.JPGIMG_0422.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu
IMG_0399.JPGIMG_0588.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0636.JPGIMG_0641.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka nočního snímání

Další demosnímky bez komentáře

IMG_0409.JPGIMG_0410.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0426.JPGIMG_0431.JPG
max. velikost | max. velikost
IMG_0423.JPGIMG_0552.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Po zapnutí přístroje vás upoutá hbité vysunutí objektivu a zapnutí přístroje. Máte pocit, že se vám do rukou dostal opravdový rychlík. Pokud ale zmáčknete jakékoliv tlačítko okamžitě se přesvědčíte o opaku. Kromě zapnutí a vypnutí přístroje je totiž fotoaparát velmi nepříjemně pomalý. Pokud zmáčknete tlačítko zoomu tak někdy ani nevíte, jestli jste ho opravdu stiskli a čekáte na odezvu, nebo jste „sáhli vedle“ a zoom se nekoná.

Při focení přírody a barevné scény se vyplatí použití barevného efektu „živých barev“. Barvy se opravdu prozáří a projasní. Díky tomu vypadají výsledné fotografie lépe. Samozřejmě se tato úprava dá dodatečně dodělat v počítači, ale proč si komplikovat práci.

Fotoaparát rovněž obsahuje možnosti dodatečně oříznout a zmenšit pořízenou fotografii. Zmenšování i ořez se děje skokově na 5 Mpx, 3 Mpx, 2 Mpx a VGA rozlišení. Tyto úpravy bych ovšem nedoporučoval používat, protože v počítači dosáhnete mnohem kvalitnějších výsledků.

Displej je opravdu velký a výborně čitelný. Škoda je, že exponované snímky na něm vypadají tmavší, než ve skutečnosti jsou. Myslíte si, že je snímek zachycen se správnou expozicí a na počítači pak zjistíte, že je na některých místech přepálený. Benq má velkou zkušenost s výrobou LCD displejů a televizorů, škoda, že ji více nevyužil. Displej je sice jemný a pěkně se na něj dívá, ale při zapnutém slabším podsvícení značně zkresluje. Jeho hlavní výhodou je pak asi rozlišení a velikost. Díky ní si na displeji může prohlížet fotografie i menší kolektiv osob.

Chcete-li fotit na různých společenských akcích a příliš vám nevadí rozostření snímků v rozích, pak je tento fotoaparát určen právě vám. Dá se pořídit za necelých šest tisíc korun, což je, vzhledem k jeho výbavě rozumná cena. Při srovnání s konkurencí dostanete přibližně stejný přístroj, ovšem o několik stovek až tisícovek levnější.

Plusy:

  • kvalitní a dobře čitelný displej
  • dobrá práce s videem
  • relativně nízká úroveň šumu i při vyšší citlivosti ISO
  • reálný histogram
Minusy:
  • celková pomalost fotoaparátu
  • náhodný výskyt chromatické aberace
  • špatná kresba v rozích objektivu
  • nízká výdrž akumulátoru
  • zdlouhavé nabíjení blesku
  • rychlost ukládání snímků
Cena:
  • 6 130 Kč vč. DPH (doporučená cena výrobce)
Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud