7
Fotogalerie

Krita: zajímavý bitmapový editor nejen pro umělce

Potřebujete propojit fotografii s výtvarným uměním? Pak právě vás by mohla oslovit Krita, původně linuxový editor.

Krita vznikla jako součást kancelářského balíčku KDE, ale již poměrně dlouho žije svým životem a představuje poměrně nadstandardní aplikaci do kancelářského balíčku. Pokud se na ni podíváme detailněji, zjistíme, že její primární cílovou skupinou výtvarníci, kteří používají počítač pro malbu. Svými možnostmi ale pohodlně zastoupí běžný bitmapový editor a nabízí se tak lákavé spojení výtvarného stylu s vyjadřovacími prostředky fotografie.

Krita_vektor.jpeg
Krita si poradí i s vektorovými objekty velmi obstojně

Krita se navíc skvěle hodí nejen pro seriózní umění, kterým by se zasahovalo do fotografií nebo tvorbu nápaditých fotomontáží, ale také pro vlastní autorskou tvorbu, animace k hrám nebo tvorbu komiksů či ilustrací. To vše zvládá v poměrně pohodlném a kvalitním provedením. Na druhou stranu nelze čekat funkční výbavu, která je určena na úpravu snímků, která by konkurovala Photoshopu. Již jen proto, že by se z aplikace stal zbytečně veliký a nepřehledný konglomerát funkcí, což by jistě nebylo právě uživatelsky příjemné.

Aplikace je vyvíjena jako open-source a je dostupná na vícero platformy; nativně v Linuxu a BSD, ale existují také porty pro Windows či Mac OS, takže se jedná o aplikaci, která je dostupná v podstatě téměř každému. Instalace je zvláště v Ubuntu (ale i v dalších rozšířených distribucích) ulehčena o to, že se Krita nachází přímo v repozitářích.

Běh aplikace je poměrně stabilní, i když ne právě nejrychlejší. Úplně silnou stránkou není ani stabilita, která občas zlobí, ale nejedná se o nic nepřekonatelného. Celkově je chování programu poměrně předvídatelné a nelze mu toho příliš mnoho co se ovládání a běhu týče vytknout.

Krita_novy.jpeg
Nový soubor s množstvím nejen barevného nastavení

Již na samém startu programu se projeví, že je aplikace zaměřena především na vlastní výtvarnou tvorbu. Větší část ze spouštěcího dialogu je totiž věnována možnosti vytvořit si nový obrázek s patřičnými vlastnostmi – rozměry či průhledností barev.

Začínáme

Okno aplikace je poměrně logicky rozčleněné na čtyři části, jak již bývá u většiny grafických editorů zvykem – vlevo nalezneme nástrojovou lištu, vpravo detailní nastavení barev, tvarů, vrstev a dalších věcí, uprostřed samozřejmě obrázek a nahoře další ovládací lištu a roletové menu.

Nástrojová lišta na první pohled překvapí, zvláště, pokud jste zvyklí na klasické Photoshopové prostředí. Mimo klasické nástroje jako je štětec, kapátko, nástroje na tvorbu výřezů či plechovka zde naleznete také základní prvky pro práci s vektorovou grafikou – ať již pro tvorbu kaligrafických křivek, čtverců či kruhových výsečí. Nechybí samozřejmě ani kreslení rovných čar měření úhlů a vzdáleností nebo možnost manipulovat s objekty. Dále pak zde nalezneme nástroje, které jsou určené pro malbu – například výběr podobného štětce, kterým byla nakreslená určitá oblast nebo hledání podobných barev.

Krita_stetec.jpeg
Variant funkčnosti štětce je celá řada

Na možnosti běžného bitmapového editoru jsou poměrně luxusní možnosti nastavení štětce, kterému je možné přiřknout řadu atributů – od průhlednosti, tvaru či sklonu až třeba po rozmazání. Možností je ale daleko více. Například možnost nanášet barvu různými nástroji nebo práce s texturami.

Krita_stetec2.jpeg
Další možnosti využití štětce, tentokráte vektorově orientovaným způsobem

Krita nabízí sadu nástrojů pro deformaci objektů i celých pláten – od naprostého pomačkání, přes míchání barev v určité oblasti až po poměrně elegantní práci s mřížkou. Pokud jde o umělecké nástroje nabízí tato aplikace opravdu plně dostačující možnosti a většině běžných uživatelů opravdu nic chybět nebude.

Pokročilé nástroje

Krita si samozřejmě poradí také s vrstvami, které ostatně výtvarníci využívají minimálně stejně jako často a intenzivně jako fotografové. Na jednotlivé vrstvi lze aplikovat filtry seskupovat je, klonovat,nastavovat jim průhlednost nebo nastavovat barevnost. Program pracuje také s alfa kanálem. Práce s vrstvami je poměrně pohodlná a patří mezi příjemná překvapení aplikace. Samozřejmostí je i podpora masek.

Osobně se mi ale nejvíce líbila práce s textem. Nejen že je k dispozici řada fontů a nastavení toho, jak by měl text vypadat. Samozřejmě zde není žádný problém s českou diakritikou. Aplikace umožňuje si nadefinovat vlastní styly, což je možnost velice užitečná a praktická, kterou oceníte nejen při tvorbě komiksů či textovo-grafických prací, ale také pokud své fotografie nějak popisujete. Stačí si nastavit styl a nemusíte nic dokola nastavovat nebo vzpomínat jak to bylo u předchozích snímků.

Krita_text.jpeg
Práce s textem je na poměrně vysoké úrovni

Krita nabízí také standardní paletu efektů, mezi kterými nechybí nic důležitého, ale zřejmě ani žádný nijak nepřekvapí. Většinu efektů lze poměrně detailně nastavovat, což je ostatně vlastnost která se táhne celým programem. Snaží se dát uživateli maximálně volnou ruku v tom, jak bude výsledek vypadat.

Krita_filtry.jpeg
Paleta filtrů a efektů není vůbec chudá

Za zmínku jistě stojí také podporované palety barev; RGB, CMYK, Grayscale, La*b*, YcbCr a další. Většinou v 8 či 16 (některé i ve 32)bitové variantě.

Závěr?

Krita nabízí import i export do většiny potřebných formátů a na vstupu zvládne i RAW. Seznam není asi příliš závazný, neboť se mi podařilo importovat i formáty, které v oficiálních výpisech chybí. Práce s programem je poměrně pohodlná a zábavná, i když by asi zasloužila alespoň malé zrychlení. Od doby, kdy startovala pod jménem KimageShop udělala velký krok směrem kupředu. Dnes je považována ze jeden z nejlepších nástrojů pro poloprofesionální malbu na počítači a svým přesahem do editoru fotografií nabízí opravdu zajímavý prostor pro vlastní kreativitu.

Krita_mrizka.jpeg
Podpora práce s mřížkou a dalšími pomocnými konstrukcemi umožňuje
řadu věcí udělat velmi přesně

Bohaté nastavení, které nabízejí štětce jistě využije i řada klasických fotografů či grafiků. Ti také jistě ocení možnost si nastavit poměrně pečlivě a intuitivně téměř vše. Aplikace sice není zaměřena na nenáročné uživatele, ale její ovládání není příliš obtížné. Řada lidí užívá Kritu místo GIMPu, což ale nepovažuji za obecně úplně šťastnou volbu. Krita je v mnohém specifická a nabízí netradiční přístupy i řešení řady funkcí tak, aby maximálně vyhovovala umělcům. Zajímavě je také zvolený mix mezi vektorovými funkcemi, bitmapovým editorem a nástrojem na úpravu snímků.

Pokud byste chtěli nalézt inspiraci v tom, co se dá s Kritou vytvořit, můžete se podívat do galerie (http://krita.org/showcase).

Určitě si přečtěte

Články odjinud