12
Fotogalerie

Jak chutná GIMP: srovnejte budovy i horizonty

K běžně používaným úpravám fotografií v počítači patří rotace a odstranění perspektivního zkreslení.

Snad každý fotograf komponuje některé fotografie na výšku – pokud ne, asi je špatný fotograf. Většina současných fotoaparátů má zabudovaný senzor polohy, který snímání na výšku rozezná. Fotoaparát pak při ukládání snímku zapíše do souboru kromě obrazových dat i informaci o tom, jak se má fotografie v počítači správně zobrazit, který okraj má být nahoře a který dole.

Informaci o orientaci snímku si umí ze souboru přečíst většina programů používaných k prohlížení a úpravám fotografií v počítači, patří k nim i GIMP. Pokud v něm snímek se zapsanou informací o komponování na výšku zkusíte otevřít, zeptá se, zda jej chcete rotovat do standardní orientace:

1_exif_rotace.png 

Stačí zvolit Rotovat, snímek se sám převede do správné polohy. Pokud ovšem váš fotoaparát senzor polohy nemá, otevře se fotografie otočená naležato. Náprava je snadná, v nabídce Obrázek zvolte Transformovat a dále Rotovat o 90° doleva (popřípadě doprava).

2_rucni_rotace.png
max. velikost

Tato funkce nemá klávesovou zkratku, můžete si ji ale nastavit, návod naleznete třeba v předchozím díle seriáluo GIMPu.

Otočit snímek o 90° je tedy v GIMPu snadné, přesto by bylo nesmyslné otevírat jednotlivé fotografie jen kvůli této úpravě, a to přinejmenším ze dvou důvodů. Postup otevřít – otočit – uložit – zavřít je přeci jen stále ještě komplikovanější, než by mohl být, otevření a uložení zabere určitý čas. Ještě významnějším argumentem proti použití GIMPu či jiného podobného editoru pro pouhé otočení snímku je ale fakt, že při každém uložení snímku do formátu JPEG dochází k částečné degradaci obrazového souboru.

I začátečníci už asi vědí, že JPEG používá ztrátovou kompresi. Při uložení se tak kvůli úspoře místa ztratí část obrazové informace. Nastavíte-li při ukládání vysokou kvalitu výsledného souboru, nebude degradace na první pohled viditelná. Při opakovaném ukládání se ale opakuje také drobná ztráta obrazové informace, škody se sčítají tak dlouho, až nakonec může být poškození snímku patrné i při volbě ukládání s vysokou kvalitou JPEG.

Pro pouhé otočení je proto pohodlnější a současně vhodnější použít program pro organizaci snímků, který umí takzvanou bezztrátovou rotaci – například XnView. Při bezztrátové rotaci program znovu nekóduje samotná obrazová data, informaci o barvě a jasu jednotlivých pixelů. V souboru změní právě jen orientaci snímku. Postup je rychlejší a nepoškozuje obraz.

Někdy se stane, že při fotografování neudržíte fotoaparát rovně, výsledkem jsou snímky s nakloněným horizontem či kácejícími se budovami a sloupy. Může samozřejmě jít i o váš záměr, pokud ale ne, chybu snadno opravíte.

horizont.jpg
max. velikost

K opravě horizontu použijte nástroj Rotace – jeho ikonu najdete v hlavním okně GIMPu, při základním nastavení bude ve třetím řádku a třetím sloupci. K aktivaci můžete také použít klávesovou zkratku Shift+R. Všimněte si, že v dolní části hlavního okna GIMPu lze nastavit některé parametry aktuálně vybraného nástroje – zkušenější uživatelé tak možná v případě rotace využijí například možnost volby kvality interpolace. Začátečníci mohou ponechat výchozí hodnotu Kubická. Naopak třeba využijí možnost nastavit automatické Oříznutí – ušetří tím jeden krok v pracovním postupu, program sám upraví rotovaný snímek na obdélníkový tvar.

4_nastroj_rotace.png
max. velikost

Po aktivaci nástroje stačí uchopit obrázek v kterémkoliv místě myší a potáhnout, výslednou rotaci hned uvidíte. Nevyhovuje-li vám práce s myší, můžete alternativně využít okno Rotovat a v něm přímo zadat úhel, o který se má obrázek pootočit, případně i změnit souřadnice osy rotace. Jste-li s výsledkem spokojeni, stiskněte nakonec tlačítko Rotovat.

5_prubeh_rotace_a.png 5_prubeh_rotace_b.png
- | max. velikost

Na screenshotu si můžete všimnout, že jsem pro snadnější srovnání horizontu využil dvě vodítka, vodorovné a svislé. Vodítka jsou užitečná pomůcka, do snímku je umístíte velmi snadno – prostě je myší vytáhnete z vodorovného nebo svislého pravítka. Najedete myší na vodorovné pravítko u horního okraje okna s fotografií, stisknete a držíte levé tlačítko myši, tažením směrem dolů umístíte vodítko na vhodné místo, pustíte tlačítko myši.

Výsledkem rotace je snímek se srovnaným horizontem, avšak podivného tvaru, bez kresby v rozích. Nakonec tedy fotografii ořízněte na obdélníkový tvar (nástrojem Ořez, klávesová zkratka Shift+C).

6_rotace_oriznuti.png horizont_srovnany.jpg
max. velikost | max. velikost

Zejména u snímků architektury se fotografové potýkají s dalším nepříjemným problémem – perspektivním zkreslením. Linie, které by měly být rovnoběžné, se na fotografii sbíhají. Profesionálové se snaží perspektivnímu zkreslení zabránit už v okamžiku pořízení snímku – použít k tomu mohou speciální tilt-shift objektivy nebo měchové přístroje s možností naklopení a posunu objektivu. Takové řešení je ovšem amatérům obvykle nedostupné, ke slovu se tak dostává náprava snímku v editoru fotografií. Vhodný nástroj Perspektiva naleznete i v GIMPu – jeho ikona je v hlavním okně (ve výchozím nastavení třetí řádek zcela vpravo), má klávesovou zkratku Shift+P.

7_nastroj_perspektiva.png
max. velikost

V dolní části hlavního okna máte po aktivaci nástroje Perspektiva opět možnost nastavit některé jeho parametry, především kvalitu interpolace. Do snímku si umístěte několik pomocných vodítek a můžete začít s opravou zkreslení – fotografii natahujte a smršťujte tažením za jednotlivé rohy (či jiná místa kdekoliv v ploše snímku) tak dlouho, až jste spokojeni s výsledkem. Pak stiskněte tlačítko Transformace v okně Perspektiva.

8_prubeh_perspektivy_a.png 8_prubeh_perspektivy_b.png
- | max. velikost

Na závěr snímek opět ořízněte na obdélníkový tvar.

perspektiva_vysledek.jpg
max. velikost

Určitě si přečtěte

Články odjinud