7
Fotogalerie

Co vybírat když chcete retrofotoaparát!

Obliba výrobků v retrodesignu je stále větší a svědčí o tom především nabídka výrobců spotřební elektroniky. Pokud se vám tento styl líbí a pokukujete zrovna po nějakém fotoaparátu, přinášíme několik tipů.

Na začátek se možná podívejme do slovníku. Retro označuje něco, co je minulého, již zaniklého a odkazuje do minulosti, slovo má původ v latině. V současné době se však pojmem retro označují věci či doba, vztahující se převážně k období 50 až 70 let 20. století.

V případě věcí se však nejedná o jejich originály (spíše označení vintage), ale o nové výrobky ve starém designu.

Není to jen o stylu

V době, kdy je každý druhý označován za hipstera a mladá generace je po stránce vizáže kombinací všech možných stylů má retro poměrně velký prostor pro rozvoj. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o čistě stylovou a designovou záležitost, není to úplně tak. V případě fotoaparátů se totiž výrobci inspirují v minulosti, kdy se používaly výhradně filmové přístroje a o nějakém automatickém ostření či měření a nastavení expozice si fotograf mohl nechat pouze zdát.

Designeři fotoaparátů se proto snažili vyjít uživatelům vstříc a většina nastavení byla dostupná přímo na těle přístroje. Právě v tomto duchu je provedena také většina dnešních retromodelů. Krom kvalitního technického zpracování a použití kovu tak většinou jedním okem zkontrolujete kompletní nastavení přístroje. Nemusíte tudíž bloudit v záložkách menu na displeji a vše je velmi intuitivní a přehledné. I retro má tedy své výhody – pokud je zpracováno chytře a inteligentně.

Vybrali jsme pro vás celkem 7 fotoaparátů, které spadají do „škatulky“ retro, nedá se říci, že by všechny patřily do nějaké konkrétní skupiny podle konstrukce těla.

Leica M (M-E, M Monochrom)

Řada M d německé Leiky je klasikou sama o sobě a již od roku 1954 se drží na trhu jako jeden z nejlepších a také exkluzivních fotoaparátů. Poslední z filmových modelů Leica M7 a první digitální model Leica M8 si jsou podobné jako vejce vejci. Rozdíl je samozřejmě v útrobách – u sedmičky zakládáte kinofilm, u osmičky je použit digitální snímač menší jak políčko kinofilmu.

leica-m-monochrome.jpg 

Leica vás uchvátí svým designem, ze kterého dýchá atmosféra poloviny dvacátého století. Aktuální model Leica M (typ 240) je již vybaven plnoformátovým snímačem a nabídne klasické ovládání – na horní straně volíte čas a na objektivu pak clonu, případně můžete pracovat v režimu priority clony. V řadě M se můžete setkat ještě s modelem Monochrome, který je prakticky stejný, avšak nemá na snímači RGB filtr a tudíž fotí pouze černobíle, zato ale maximálně ostře.

  • Snímač: CMOS, 36×24 mm
  • Rozlišení: 18 Mpx
  • Objektiv: výměnný, bajonet M
  • Cena: od 120 000 do 183 000 Kč (pouze tělo)

Poslední z trojice je model M-E, který je vyroben z mírně odlišných materiálů a je vstupní modelem Leiky, jeho cena se však i přesto pohybuje kolem 120 000 Kč. Za zmínku jistě stojí i celková konstrukce, kterou spadá aparát mezi dálkoměrné přístroje – velmi omezená skupiny aparátů.

Sony Alpha A7/ Alpha A7R

Dvojice letošních novinek od Sony vyrazila dech prakticky všem fotografům.Výrobci se totiž podařilo vměstnat dosud nemyslitelné do velmi malých rozměrů. Obě dvě alfy jsou konstruovány jako bezzrcadlovky avšak s plnoformátovým snímačem. Vzhledem ke konstrukci zde nenajdete klasický hledáček s optickým hranolem ale vestavěný elektronický hledáček, který je kvalitativně na velmi dobré úrovni.

Sony A7.jpg 

Design těla odkazuje ke starým modelům fotoaparátů ovšem s ergonomií je to horší, možná až příliš velké množství tlačítek přímo „zabíjí“ jednoduché ovládání. Vzhledem k ceně a především s přihlédnutím k rozměrům je to však jen malá daň.

  • Snímač: CMOS, 36×24 mm
  • Rozlišení: 36/24 Mpx
  • Objektiv: výměnný, bajonet Sony FE
  • Cena: 37 990 / 55 990 Kč (pouze tělo)

Zásadní nevýhodou systému od Sony je nedostatek světelných objektivů a vlastně nedostatek kvalitních objektivů vůbec. Lety prověřené objektivy Minolta, které Sony používá, už na tento model bohužel nebudou stačit, vysoké rozlišení snímače již nekompromisně odhalí každý nedostatek, který nižší rozlišení dokázalo skrýt.

Nikon Df

Zatím jediný retromodel z dílny Nikonu na sebe nechal dlouho čekat, ovšem jeho uvedení způsobilo rozruch mezi fotografickou veřejností po celém světě. Na první pohled totiž Df vypadá jako klasická jednooká kinofilmová zrcadlovka z doby před 25 až 30 lety. Při druhém pohledu vám bude divné, že je přeci jen o něco větší a jakmile uvidíte rozměrný displej na zadní straně, tak bude jasné, odkud vítr vane.

nikon-Df-1.jpg 

Výrobce se u tohoto modelu inspiroval svými top modely z kinofilmové éry, kterými je NIkon Df inspirován. V magnéziovém těle, vážícím tři čtvrtě kilogramu je snímač z profesionálního modelu D4, který nabídne rozlišení 16 Mpx a obrovský rozsah citlivostí od ISO 50 až po těžko uvěřitelných ISO 204 800. Ačkoliv jsou vysoké citlivosti již značně poznamenané šumem, můžete bez obav fotografovat při hodnotách kolem ISO 10 000, což je mezi fotoaparáty stále ještě výjimka. Zkrátka ideální aparát pro snímání bez blesku.

  • Snímač: CMOS, 36×24 mm
  • Rozlišení: 16 Mpx
  • Objektiv: výměnný, bajonet Nikon F, setový objektiv Nikon 50 mm, f/1,8 AF-S Nikkor G special edition
  • Cena: 75 990 Kč

Na těle je velmi dobře vidět, jak dříve designéři přemýšleli, všechny mechanické voliče mají aretované pozice a při pohledu shora (když visí aparát na krku) přesně vidíte, jak je aktuálně nastaven (čas, citlivost, korekce expozice, expoziční režim). Fotoaparát však má i několik nedostatků, jednak je to absence natáčení videa, ostřící body jsou příliš blízko středu a bohužel není možné vyměnit matnici za jinou, která by usnadňovala ruční ostření.

Pokračování 2 / 2

Kapesní provedení a analog

Fujifilm FinePix X100s

Zimní novinka od Fujifilmu navazuje na svého předchůdce X100, který prakticky odstartoval vlnu retrofotoaparátů, ve Fujifilmu se zaměřují nejvíce právě na tuto skupinu.

Ačkoliv patří do řady X, nemá X100s vyměnitelný objektiv, ale napevno přidělané sklo s ohniskem 23 mm (EQ 35 mm) a světelností F2.

Fujifilm FinePix X100s.jpg 

Samotné tělo má hned několik specifik, která se snaží kombinovat klasický přístup k fotografování s tím moderním-digitálním. Na horní straně najdete spoušť, která má krom zapínacího okruží také závit k připevnění drátěné spouště, dále je zde kolečko pro nastavení času, případně režimu priority clony a v neposlední řadě také otočný ovladač korekce expozice. Na levém boku je pak přepínání mezi manuálním a automatickým ostřením.

  • Snímač: CMOS, APS-C
  • Rozlišení: 16,3 Mpx
  • Objektiv: pevný objektiv Fujinon Aspherical 23 mm, F2
  • Cena: 27 990 Kč

Velkým specifikem, je clonový kroužek přímo na objektivu, který má hned dva vroubkované výstupky pro posun. Druhou specialitou je hybridní hledáček – buďto funguje X100s jako dálkoměr (obdoba Leiky), kdy je do optického hledáčku promítán rámeček finálního záběru a expoziční informace anebo můžete přepnout na hledáček elektronický, který zobrazuje to stejné co hlavní displej.

Olympus Pen E-P5

Top model značky Olympus je další krásnou ukázkou toho, jak se tvoří kult a tradice. Model Olympus Pen F, který se objevil na trhu v roce 1963 vypadal velmi podobně a shodou okolností i tento model produkoval menší snímky, než byly ty klasické na kinofilm – tzv. half-fram. Aktuální řada fotoaparátů Olympus s vyměnitelnými objektivy je tzv. standardu micro 4/3, který využívá i Panasonic.

Olympus Pen E-P5.jpg 

Model E-P5 je zatím nejvíce podobný svým analogovým předchůdcům, a to i přesto, že nabídne vychytávky 21. století, mezi které patří výklopný displej, rychlá závěrka s časem 1/8000 s, wi-fi, vzdálené ovládání telefonem nebo sofistikované ovládání dvěma voliči a jedním přepínačem.

  • Snímač: CMOS, micro 4/3
  • Rozlišení: 16,1 Mpx
  • Objektiv: výměnný, bajonet micro 4/3
  • Cena: 26 990 Kč (pouze tělo)

Tento digitál mírně vyčnívá z řady, neboť jeho předchůdce byl plným automatem bez ovládacích prvků, kdežto PEN E-P5 má vlastnosti zrcadlovky -veškeré ovladače jsou tudíž soustředěny na zadní stranu.

Pentax MX-1

Poměrně nenápadný model značky Pentax zaujme netypicky nízkým, o to však delším tělem, které jako by z oka vypadlo pradávným kinofilmovým kompaktům. Opět se jedná o retro pouze na první pohled.

Pentax MX-1.jpg 

Na dvířkách blesku totiž najdete vyrytý nápis s typovým označením a dovětkem „12 megapixels digital camera“. Z přímo dostupných ovladačů je pak k dispozici korekce expozice a volba expozičního režimu.

  • Snímač: CMOS, 1/1,7“
  • Rozlišení: 12 Mpx
  • Objektiv: pevný 28–112 mm, F1,8–2,5
  • Cena: 7 990 Kč (pouze tělo)

Netypická je také páčka zoomu kolem spouště, která ovládá objektiv o rozsahu 28 – 112 mm se světelností F1,8–2,5. Případné zájemce také potěší zabudovaný ND filtr a možnost fotografovat makro už od 1 cm při světelnosti F1,8. Snímač tohoto kompaktu patří se svojí úhlopříčkou 1/1,7“ mezi ty větší, které na trhu najdete.

Fujifilm Instax Mini 90Neo Classic

V případě, že si nechcete na retro pouze hrát, ale chcete ho přímo prožívat, můžete si koupit některý z levných kinofilmových fotoaparátů od Lomography society (http://www.lomography.com/) anebo si pořídit novodobý polaroid v podobě fujifilmu pro instantní fotografii.

Fujifilm Instax Mini 90  Neo Classic-1.jpg 

Na fotografiích malý retrofotoaparát je ve skutečnosti poměrně velkou krabicí o velikosti cca 12 ×10 × 6 cm vyrobenou povětšinou z plastu. Objektiv je pevný s ohniskem 60 mm a světelností F12,7. Hledáček je pouze orientační pro kontrolu úhlu záběru, zaostřeno totiž máte od 60 cm až do nekonečna.

Co je však na fotoaparátu zvláštní, je film, který se zakládá – není to klasická kazeta ani rolička, ale celkem deset samostatných papírů o velikosti 86×54 mm, na kterých vzniká fotografie velikosti 62×46 mm, a to do několika minut po exponování vyjede z fotoaparátu hotová fotografie.

  • Cena: 3 990 Kč (pouze tělo)

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud