18
Fotogalerie

Změna barevnosti snímku ve virtuální fotokomoře

Editační programy umožňují využívat různé doplňky. Dnes se podíváme na modul s názvem Virtual Photographer, se kterým ovládnete nejenom barvy.

Pokud si ještě pamatujete na dobu, kterou jste strávili sklonění u zvětšováku v koupelně, tak si jistě vybavíte zvláštní pocit, když se na bílém papíru zrodila vytoužená fotografie. Doba však pokročila a zvětšování fotografií v domácích podmínkách ustoupilo digitálním fotoaparátům a programům pro editaci obrázků.

Nejste-li ještě příliš zdatní v úpravách fotografií, ale chtěli byste zkusit něco neobvyklého, pak pro vás může být řešením použití předdefinovaných pluginů. Plug-in neboli zásuvný modul je software, který neumí pracovat samostatně, ale jako doplněk jiné aplikace a rozšiřuje její funkčnost. Většina pluginů umí je orientována tematicky – některé umí konvertovat RAW formát, jiné se specializují na skládání panoramat a jiné třeba vytvoří z fotografie obrázek podobný perokresbě.

Většinu pluginů bylo donedávna možné využít pouze v programu Adobe Photoshop nebo Adobe Photoshop Elements. Novinkou je však možnost využít pluginy i v programu Zoner Photo Studio 9, předchozí verze programu ještě s pluginy neuměla pracovat. Není tedy nic jednoduššího než si najít požadovaný plugin a nainstalovat jej. Relativně velké množství zásuvných modulů je k dispozici zdarma.

Dnes si ukážeme jak pracuje modul Virtual Photographer, ten patří mezi freewarové programy a při jeho stažení není požadována ani registrace. Po stažení programu je nutná instalace, ta je však odlišná od běžného instalování programů Zásuvný modul pouze nakopírujeme do složky s pluginy. Ta je v případě Photoshopu již vytvořena, u ZPS9 si ji musíte nejprve vytvořit (ze Zoneru také můžete odkazovat přímo do složky pluginů ve Photoshopu).

original.jpg
Původní neupravená fotografie; foto: Tomáš Hliva

V editoru zvolte záložku Upravit | Zásuvné moduly | Nastavení, v dialogovém okně, které se otevře pak vyberete složku, kde jsou požadované pluginy

01.jpg02.jpg

Po restartu programu přibude v záložce Upravit | Zásuvné moduly další nabídka optikVerve Labs | Virtual Photographer.

03.jpg

Po kliknutí na název modulu se objeví okno zásuvného modulu, kde budete provádět požadované úpravy.

04.jpg

V rozbalovací roletce Presets najdete celou škálu již přednastavených úprav, vybrat si můžete mezi barevnými a černobílými.

05.jpg

Pokud kliknete myší jinam než do roletky Preset program se přepne do uživatelského nastavení, kdy budete mít kontrolu nad fotografií. V políčku Film Type vyberete typ filmového materiálu, který se má napodobit. Pokud zvolíte možnost Slide (diapozitiv) bude obraz kontrastnější a více nasycený. Posuvníky slouží k nastavení síly efektu, levý upravuje jas a pravý kontrast obrazu. Po kliknutí myší na náhled obrázku se ukáže původní neupravený obraz, takže máte kontrolu nad svým záměrem. V této fázi možná narazíte na nevýhodu v podobě malého okna pro úpravy, které není možné zvětšit. Pomoci si můžete pouze zvětšením náhledu.

06.jpg

Další pole umožňuje vložit do obrazu filmové zrno, pro názornost je označeno v jednotkách ASA (stejné jako ISO), posuvníkem nastavujete velikost zrna, vlevo je jemnější, vpravo pak hrubší. Pokud budete přidávat zrno, doporučuji zvětšit náhled na 100%. Stiskem FIT se obraz opět zmenší

07.jpg08.jpg

V další fázi můžete využít fotografických filtrů – na výběr je oteplovací, ochlazovací, nazelenalý nebo použít náznak filtru (Subtle). Pokud budete vytvářet černobílou fotografii, pracují tyto volby podobně jako barevný filtr nasazený na fotoaparátu s černobílým filmem. Posuvník pod volbami opět slouží k nastavení síly filtru.

09.jpg

Simulaci filtrů a efektů najdete pod zatržítkem Effect, na výběr je celkem dvaadvacet voleb – od změkčení snímku (Soft, Softer, Softest), přes napodobení nekvalitního filmu (Wash, Saturate) až po konkrétní filtr (Red, Blue, Green, Orange, Yellow, Cyan, Magenta), který oceníte při převodu do odstínů šedé.

10.jpg

Poslední volbou je převod do odstínů šedé, pokud ji zatrhnete, změní se v horní části zatržítka červený, modrý, zelený a volitelný filtr. I ve volbě B/W máte na výběr z deseti přednastavených filtrů.

11.jpg

V případě, že jste si vytvořili vlastní nastavení úprav, můžete ho jednoduše pomocí tlačítka Save uložit a později opět načíst přes Load. Zvolené nastavení se uloží do stejné složky, kam jste modul nakopírovali.

12.jpg13.jpg

Posledním krokem je aplikace nastaveného filtru stiskem tlačítka Process. V závislosti na výkonu počítače může trvat převod i několik minut. Na středně výkonném stroji je to však záležitost přibližně minuty.

blue.jpgbrown.jpg
brown_2.jpgred.jpg
Výsledná fotografie po aplikaci různých nastavení filtrů


Určitě si přečtěte

Články odjinud