5
Fotogalerie

Rychlostí světla – vytvoření dojmu pohybu ve fotografii

Jsou vaše snímky statické a bez náboje? Anebo se vám nepodařilo zachytit pohyb podle vašich představ? Přinášíme jednoduchý návod, jak snímky rozpohybovat a dodat jim šťávu pomocí efektu přeostření.

Způsobů, jak dostat do fotografie pohyb, je hned několik. Můžete pohnout s přístrojem nebo rychle přiblížit snímaný objekt (zazoomovat) pomocí objektivu. Právě rychlým přiblížením k objektu na snímku vznikne efekt tunelového vidění a pohybu.

Tento efekt rozmazává okraje fotografie, zatímco střed nechává ostrý. Jak to s většinou efektu ale bývá, pokud nemáte kvalitní vybavení (vhodné objektivy a digitální zrcadlovku), pak si musíte tento efekt vyrobit sami. Postup si ukážeme v programu Adobe Photoshop.

V okně Vrstvy vytvořte novou vrstvu snímku pomocí kliknutí pravého tlačítka myši na vrstvu, a vybrání položky Duplikovat vrstvu, nebo označením vrstvy a stisknutím Ctrl + J. Označte tuto nově vytvořenou vrstvu a aplikujte na ní rozostření. Zvolte z hlavního menu v horní části aplikace Filtr | Rozostření | Kruhové rozostření. V nově zobrazené nabídce Kruhové rozostření zvolte hodnotu Míra, která bude udávat sílu efektu.

rozostreni.jpg 
Dialog pro nastavení rozostření

Čím větší bude hodnota, tím bude rozmazání pohybu větší a také tak výrazněji navodíte efekt rychlého pohybu. Zadejte tedy, podle uvážení, číslo v rozmezí 30 až 60 pro průměrnou míru rozostření. Metodu rozostření nastavte na Přiblížit a v rámečku Kvalita vyberte parametr Vysoká, přestože budete na výsledný obrázek čekat o něco déle. Nastavení potvrďte stiskem OK.

Nyní, když máte efekt vytvořený, všimněte si, že se aplikoval na celý snímek. Je ale potřeba ho aplikovat na místa mimo hlavní motiv a proto se také v těchto oblastech musí omezit. Klikněte na rozostřenou horní vrstvu a vytvořte k ní Masku vrstvy pomocí tlačítka Vytvořit masku vrstvy.

maska.jpg 
Vytvoření masky

Nyní se vytvořila bílá maska vrstvy, která udává, kde všude efekt rozmazání překrývá vrstvu pod ní. Vyberte tuto vrstvu (vedle zmenšeniny vrstvy v okně Vrstvy) a pomocí nástroje Štětec (B) odkrývejte části vrstvy tak, aby pod ní byl vidět hlavní motiv. Nastavte hodnotu Krytí štětce na 0 až 50 %.

stetec.jpg 
Výběr štětce

Pravým tlačítkem myši vyvolejte nabídku úpravy nástroje štětec a změňte jeho tvrdost na 0 %, aby nástroj nezanechával nápadné hrany. Změnit dále můžete Velikost nástroje dle velikosti upravovaného objektu, nebo rychleji a flexibilněji kombinací klávesy Alt a pravého tlačítka myši se současným posunem do strany.

Ujistěte se, že máte zvolenou vektorovou vrstvu efektu (bílé zvýrazněná), nástroj Štětec a černou barvu. Nyní pomocí štětce provádějte tahy v místech, kde se nachází hlavní motiv, který používáním štětce pomalu odkryjte.

pred.jpg po.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo snímek po úpravách 
 

Snažte se příliš neodkrývat hrany hlavního objektu, a pokud provedete špatný tah, stiskněte klávesu X pro rychlé přehození barev mezi černou a bílou (pokud máte bílou nastavenou jako barvu pozadí) a chybu ve vektorové masce opravte. Postupujte po menších částech tak dlouho, až budete s úpravou svého díla naprosto spokojeni a efekt bude vypadat skvěle.

Článek vyšel v časopise Computer.

Určitě si přečtěte

Články odjinud