5
Fotogalerie

Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem...

Konec zimy je příslibem naděje i života, ale také okamžikem, kdy vše – co roste – vstupuje do éry nejistoty a dynamických změn. Nejen tyto indicie najdete na aktuální fotografii týdne.

Jaro je symbolem nového života, čemuž odpovídají i všechny lidové zvyky, které se postupně nabalily na slavení Velikonoc. Zima, doba ohrožení, hladu a nedostatku, kdy není možné nic vypěstovat nebo získat snadno potravu pro sebe ani pro dobytek, skončila.

Čas umírání je pryč a celá příroda stojí na novém začátku. Jsou vynášeny Morény, prostřihují se keře, vše se chystá na růst. Jaro je tak dobou nového životního stimulu. Vše, co je živé, musí růst, naplnit zemi, příroda po době spánku vstupuje do světa s novou aktivitou.

To ale současně znamená konec starých pořádků a pohodlí. Aby bylo možné uspět, je třeba se v tomto čase pustit do práce a podílet se na růstu také. Zatímco zima je sice dobou krutou a časem, kdy se umírá, optimismus jara se nerozlučitelně mísí s obavou, jaký bude svět, do kterého vstupujeme.

Je tu ještě jedna zajímavá rovina. Z jediného nepatrného zrníčka může s trochou vody, světla a živin vyrůst nový výhonek, strom nebo jiná rostlina. DNA ukrytá v jádře eukaryotické buňky v sobě skrývá možnost tohoto vzniku, který příroda – souhrou okolností – naplnila. Z něčeho zcela zanedbatelného se tak během chvíle stane živý rostoucí objekt, který brzy dá potravu a ochranu také dalším organismům.

01.jpg
Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem, foto: No21

Tyto roviny se na snímku s dlouhým názvem – Přišlo jaro se sluníčkem, zem otvírá zlatým klíčkem... snaží zachytit No21. Jsou zde dvě malé větvičky, které jsou ozářeny sluncem a vší svojí energií se snaží prorazit vzhůru, růst, přežít. Jsou manifestem jara, které neodpočívá, ale nutí každý organismus překračovat sám sebe.

Gratuluji autorovi k podařenému černobílému snímku čtvercového formátu, jehož atmosféru dobře podtrhly také stíny obou ratolestí a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších zajímavých fotografií uplynulého týdne.

Fotografie na převýchovu. nabízí zajímavý detail. Dva muži si vyměňují malou rybu, na kterou se dívají její – o poznání starší – kolegyně. Lapají při tom po vzduchu, vypadají zmateně a vyděšeně. Nikdo nic neví, nikdo nic nechápe. Je zde ticho a v něm probíhá obchod, jako by se na ty dvě nebohé ryby v kádi nikdo neohlížel. Autorem emocionálně sugestivního snímku je shimmell.

02.jpg
na převýchovu, foto: shimmell

Zajímavé technické zpracování vodní plochy nedaleko Bratislavy nabízí fotografie Neusiedler See, kterou pořídil anjelicek.deviantart. Černobílý snímek pracuje s kontrastem a vyžehlováním nerovností, což má za následek překvapivé vzezření celé scény.

03.jpg
Neusiedler See, foto: anjelicek.deviantart

Vlastimil Pibil nabízí technicky precizní barevný pohled na krajinu s názvem V Malé Studené dolině 3..., na kterém divák může vidět temná mračna, rozeklané skály i v dály šumící vodopád. To vše doprovázené jemnou prací se světlem.

04.jpg
V Malé Studené dolině 3, foto: Vlastimil Pibil

Naopak fotografie Pod tlakem doby opouští krajinářský romantický idealismus a nabízí pohled surově industriální. Černobílé provedení, mříž a systematický důraz na linku vytváří efekt skutečně dokonalý, zesílený optickou vadou, která prostředí emocionálně posiluje. Autorem je subal.

05.jpg
Pod tlakem doby, foto: subal

Určitě si přečtěte

Články odjinud