Pluto v obrazech: pohled do zákulisí vzniku vesmírné fotografie

Pluto v obrazech: pohled do zákulisí vzniku vesmírné fotografie

Minulý týden se sonda New Horizons přiblížila k Plutu do zatím nejmenší vzdálenosti a poslala na Zem řadu exkluzivních fotografií této trpasličí planetky. Jedná se prozatím jen o první střípky ze všech dat, která nasbírala za několik málo dní.

Obrázek 2.jpgpluto-and-charon-01.jpg
Vlevo: Pluto, vpravo: Pluto a jeho největší měsích Charon

Surová data z vesmíru je samozřejmě před jejich publikováním v podobě barevných snímků třeba softwarově zpracovat. O tom, jak tento proces probíhá, se pro Resource Magazine rozpovídal Robert Hunt, člen Infrared Processing and Analysis CenterKalifornského technologického institutu. Celý rozhovor si můžete přečíst zde, my vám přinášíme jen několik zásadních postřehů z „výroby“ vesmírné fotografie:

  • Fotografie pořizované ve vesmíru jsou vždy monochromatické, barvy je nutné po převedení dat do škály šedé rekonstruovat zpětně, přičemž je třeba vzít v úvahu lidské vnímání barevného spektra.
pluto3.jpg
Fotografie zachycuje, jak se sonda New Horizons blížila k Plutu během 9,5 let
  • Obrazy z vesmíru na Zem doputují ve velmi malém rozlišení (např. 256×256 px). K vytvoření výsledné fotografie je nutné jednotlivé vrstvy softwarově poskládat (seřadit je), mnohdy se jedná o tisíc jednotlivých obrázků spojených do jednoho.
pluto1.jpg
Povrch Pluta zblízka
  • Získávání dat ze sond je velmi obtížné a zdlouhavé, přenosová rychlost je velmi malá, cca 3 000 kb/s. Ze sondy New Horizons doputovalo zatím jen minimum dat – když sonda přenáší data, není schopna pozorování či sběru dalších dat. Bude trvat dalších 16 měsíců, než se na Zem přenesou všechna data, která sonda nasbírala za pár dní.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud