Nalistujte si dírkovou komoru aneb pinhole jako kniha

Nalistujte si dírkovou komoru aneb pinhole jako kniha

Na internetu najdete spoustu návodů na výrobu jednoduchých „pinholí“, ale pořídit si lze i hotové aparáty. Mezi ty nejoriginálnější patří i dírková komora postavená na principu dětské rozkládací knížky.

Designérka a umělkyně Kelli Andersonová se specializuje na produkci populárně naučných publikací, které mají za úkol uvést „čtenáře“ do problematiky různých vědeckých oborů, respektive objasnit, jak fungují věci kolem nás.

To by nebylo nic zajímavého, kdyby ovšem autorka vedle pasivního předávání informací prostřednictvím textu nenabídla také možnost praktického vyzkoušení. To vše v knihách vyvedených v příjemném moderním designu.

camerasversion2.jpgcameras.jpg

Posledním autorčiným projektem je kniha-nekniha This Book is a Camera (Tato kniha je fotoaparát), která vznikla s podporou Adobe Creative Residency. Po jejím otevření se před vámi vztyčí – tak jak to známe z dětských rozkládacích knížek – plně funkční fotoaparát ze skládaného papíru. Samotný papírový model je doprovozen jednoduchým textem, objasňujícím princip fungování pinhole, a návodem k jejímu použití. Součástí balení je i startovací balíček fotopapíru W/W Ilford.

samplephoto1.jpgObrázek 1.jpg
A takto vypadá výsledek...

Postup fotografování s knížkovou dírkovou komorou je jednoduchý: rozložíte knihu, papírovou komoru zaaretujete bočnicemi a ve tmě vložíte do přihrádky světlocitlivý materiál (film, papír). Poté můžete knihu zavřít a vydat se do terénu „lovit světelné obrázky“. Stačí odstranit „závěrku“ a po určitou dobu exponovat – délka expozice je samozřejmě závislá na konkrétních světelných podmínkách, v knize najdete jednoduchou tabulku.

Pořízený snímek je nutné vyvolat doma ve tmě (na zadním přebalu najdete podrobné instrukce, jak na to), nebo jej nechat vyvolat v laboratoři. Vzniklý negativ je pak nutné naskenovat, popř. vyfotit a ve fotoeditoru invertovat tóny. Pokud se chcete invertování vyhnout, lze využít pozitivní fotopapír, např. Ilford Direct Positive Paper.

Pokud znáte nějakého analogového nadšence, můžete mu knihu s opravdu povedeným grafickým designem pořídit za 29 dolarů. Pokud patříte mezi kutily a rádi experimentujete, není nic jednoduššího, než si fotografické origami poskládat hezky podomácku. Andersová publikovala šablonu pro výrobu dírkové komory pod CC licencí, takže si ji můžete beztrestně stáhnout zde.

Určitě si přečtěte

Články odjinud