7
Fotogalerie

5 tipů pro focení drinků nejen mobilem

Fotit drinky je věda. Obzvláště v neprofesionálních podmínkách. I tak to ale jde, pokud víte, o co se snažit a čemu se naopak vyvarovat. Po přečtení našich pěti tipů vám to půjde o to snadněji.

1. Znalost nápoje výhodou

Každý barman jej sice připraví mírně odlišně, jistými prvky si však budou drinky vždy podobné. Je dobré vědět, jak se daný nápoj podává, v jaké sklenici bude nalitý a jakými prvky bude ozdobený.

Stejně jako by mělo mít pivo řádnou pěnu, takový Jägermaister by měl být podávaný řádně namražený (alespoň na baru ano).

Obrázek 1.jpg
Jaký drink v jaké sklenici? A led v kostkách, či drcený? Nejen toto byste o drincích měli vědět, abyste se na snímku nedopustili „nápojového“ faux pas.

2. Nezapomeňte na doplňky

Ty totiž dotvoří scénu a jsou stejně důležité, jako nápoj samotný – proto je třeba věnovat se i jim. Tmavá tekutina ve sklenici bude jen tmavou tekutinou ve sklenici, která sama o sobě není nijak vzhlednou. Když je v ní však led, brčko, míchátko, snítka máty atd., tak máte neodolatelný drink.

Obrázek 2.jpg
Bez limetky by toto daiquiri bylo značně nudným pitím.

V barových podmínkách můžete využít pro svůj prospěch i všudypřítomného kouře. Jeho focení je sice náročné, někdy se ale povede i jen mimoděk. Když o něm však víte, můžete s ním pracovat o to lépe. Kvůli jeho poutavému efektu ale s kouřením rozhodně nezačínejte!

3. Věnujte pozornost pozadí scény

Ano, opravdu záleží i na pozadí scény. To studiové do baru vezmete totiž těžko, proto sledujte, co je za fotografovaným objektem. Protože kolem vás bude pravděpodobně hodně lidí, dbejte na to, ať je nezachytíte v „nestřežených“ pozicích a situacích, které by na sebe strhly pozornost. Zároveň dbejte na to, aby nebyly nepřirozeně ořezány – chybějící končetiny nevadí, pokud nejsou ořezány v kloubech.

Obrázek 3.jpg
Co více se hodí k romantické večeři než drink Sex on the Beach?

Stejně jako to co je v pozadí fotografovaného objektu, je důležité to, co je před ním. Dbejte na správné ostření. Díky vhodnému nastavení clony můžete dosáhnout kýženého rozostření a vykouzlit tak efekt malé hloubky ostrosti. Pro manuální nastavení hodnot u mobilního telefonu se hodí využít služeb aplikací Manual či Fotoristic.

K editaci poslouží aplikace, které zvládají vinětaci a právě rozostření scény. První řečené ztmaví nezajímavé rohy a druhé je ještě více potlačí. Nic ale nechce přehánět, jinak bude výsledek vypadat nepřirozeně. Řešením může být všehoschopný Snapseed (iOS, Android).

4. Nedejte na reklamy, dbejte na realitu

V reklamách vystupují kouzelníci, alchymisté a mnohdy i iluzionisté. Taková reklama na vychlazený mok není jen o orosené sklenici, ledu a šumících bublinkách. Jsou to sice nástroje, které zvyšují vaši chuť na daný nápoj, kdybyste se ho však napili, moc by vám chutnat nemusel. A je přitom jedno, jestli se jedná o reklamu hranou, či reklamu tvořenou výhradně ve Photoshopu.

Obrázek 4_1.jpgObrázek 4_2.jpgObrázek 4_3.jpg
Photoshop je mocný nástroj. Zde náhled na vznik scény plechovek energetického nápoje v loži z ledu od grafika Lukáše Koudelky

Představte si praxi, kdy jsou světelné reflektory namířené na kbelík plný ledu. Jak dlouho by led při takovém focení vydržel? Proto led není led, ale chemicky vyráběný průzračný rosol. Účel nicméně plní dokonale. Na fotografování čerstvě natočeného piva už dokonce existují specialisté tzv. beer-stylisté.

Vy dbejte raději na přirozenost a svůj nápoj vyfotografujte už při jeho přípravě klidně i s barmanem. Nepromeškejte ani jeho nalévání a fotografujte jej ihned po servírování. Na titulní stránky „food“ magazínů to asi nebude, ale pokud projevíte trochu kreativity, bude nápoj vypadat chutně pokaždé, když se na fotografii podíváte. Pokud zrovna panáka nepijete na ex a máte s sebou milou dámskou společnost, vyfotografujte s koktejlem i ji.

5. Pozor na sklo

Fotografování nápojů vyžaduje alespoň nějaké zkušenosti s fotografováním skla. Je třeba vědět, že při práci se světelnými zdroji může sklenice s nápojem odrážet nepříjemné odlesky. Zároveň se vyvarujte tomu, aby sklenice odrážela obraz vás a vašeho fotografického zařízení.

Obrázek 5.jpg
Dejte si pozor nejen co je vidět v odrazu sklenky s nápojem, ale třeba i na to, co všechno je vidět na lesklé desce stolu atd.

Vždy záleží na situaci, kde nápoj fotografujete a na množství světla v daném místě. V baru, díky jeho přítmí, bude fotografování vždy těžší než na prosluněné pláži. Ať už přírodními (slunce) či umělými světelnými zdroji (přisvětlení od jiného telefonu, odrazná deska) se snažte zvýraznit hrany skla a jeho členitost. Nezapomeňte také na detaily. Zde však pozor na nežádoucí otisky prstů či rtů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud