26
Fotogalerie

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Instantní nebo také polaroidová fotografie byla velmi oblíbená na přelomu sedmdesátých let především v USA, kde také vznikl první fotoaparát tohoto typu značky Polaroid. Rozmach byl natolik obrovský, že se z názvu výrobce stalo synonymum pro fotografii, která vznikala okamžitě.

Odtud také označení instantní fotografie. Specifikem tohoto způsobu fotografování byla přímá tvorba fotografie bez jakéhokoliv negativu. Po stisku spouště vyjela fotografie přímo z těla fotoaparátu a postupně, jak se rozvíjela chemická reakce, se začal snímek objevovat na papíru – do čtyř minut bylo hotovo.

Dalším charakteristickým znakem polaroidové fotografie je její čtvercový tvar s výraznými bílými okraji a celkovým rozměrem 8,3 × 10,8 cm (nejpopulárnější formát). Ovšem v roce 2008 společnost Polaroid oznámila ukončení výroby fotografického materiálu, což by v praxi znamenalo zánik tohoto způsobu fotografování. Část zaměstnanců se však rozhodla pro zachování a založili společnost Impossible project, která je v současné době jediným výrobcem instantních fotografií / filmů pro fotoaparáty Polaroid.

Zmrtvýchvstání

Na vlně popularity se svezla koncem první dekády nového tisíciletí také společnost Fujifilm. Na trh přišla s modelovou řadou Instax již v 90. letech – širokoúhlé (snímky velikosti 60 × 99 mm) a mini (snímky velikosti 62 × 46 mm) – ale ta byla dostupná nejdříve pouze ve vybraných zemích. S ukončením výroby Polaroidu se však stal Instax novým králem a popularita roste až do dnešních dnů.

produkt_001.jpgprodukt_010.jpg

Oproti klasicky vypadajícím modelům Polaroidu a fotografiím s unikátním vzhledem, které nebyly po technické stránce perfektní, ale měly své kouzlo a ducha, přišel Fuji Instax s maximálně jednoduchým ovládáním a někdy až příliš „kvalitními“ fotografiemi. Nezanedbatelnou výhodou Instaxu je také nižší cena náplní (cca o 40 %).

První fotoaparáty řady Instax vypadaly spíše jako plastové hračky pro děti až do uvedení modelu Instax Mini 90, který přišel s originálním retrodesignem. Vždy se však jednalo o fotoaparáty, které byly konstruované jako plně automatické s několika doplňkovými funkcemi a po stisku spouště se z těla přístroje vysunula fotografie.

produkt_002.jpg

Novinka letošního roku, model Instax Square SQ10 přišla se zcela novým konceptem, který umožňuje ukládat fotografie v digitální podobě a poté je vytisknout, přičemž si můžete vybrat, které snímky tisknout chcete a které ne, a dokonce jednotlivé obrázky upravovat i po uložení.

Klame tělem

Na fotografiích vypadá fotoaparát malý, ve skutečnosti se ale jedná o kvádr s rozměry 119 × 47 × 127 mm a při založené kazetě s fotografiemi naroste hmotnost na téměř půl kilogramu (450 gramů). Rozhodně se tedy nejedná o kapesní přístroj. Naštěstí je vybaven dvěma masivními očky pro upevnění ramenního popruhu.

Dílenské zpracování je velmi dobré, vše lícuje jak má a nikde není vůle, jako u prvních modelů. Designeři si také pohráli s ergonomií – při bočním pohledu jsou vidět výrazné prolisy na zadní straně, které slouží jako opora pro palec a usnadňují držení. Celé tělo je vyrobeno z hladkého plastu ale nikde bohužel nenajdete kousek gumy nebo zdrsnění pro jistější úchop.

produkt_007.jpg

Přední straně dominuje stříbrné okruží objektivu, které zároveň slouží jako hlavní vypínač – jeho pootočením aparát zapnete. Objektiv má ohnisko 28,5 mm a světelnost F2,4, což jsou ve srovnání s dřívějšími modely skvělé parametry. Vlevo a vpravo jsou pak dvě tlačítka spouště, na levém boku přepínač mezi manuálním a automatickým režimem. Ve spodní části boků najdete dvoje dvířka – na levé straně ukrývají prostor pro baterii, na pravé straně micro USB konektor pro nabíjení a slot pro microSD kartu.

produkt_004.jpgprodukt_005.jpg

Horní stranu zabírá štěrbina pro výsuv snímků a pojistka pro otevření prostoru pro kazetu s fotografiemi, spodní má čtyři malé nožičky a stativový závit. Zadní stěna fotoaparátu je osazena třípalcovým displejem a multifunkčním kruhovým ovladačem – šest tlačítek, čtyřsměrový otočný ovladač a potvrzovací středové tlačítko – kterým ovládáte celý aparát. Použité plasty jsou vcelku odolné, displej by si ale zasloužil lepší ochranu, neboť se poměrně brzy odře.

Jednoduše a přehledně

U Instaxu se předpokládá především pořizování momentek, takže zde nenajdete příliš mnoho nastavení. Nastavit můžete režim snímání (jednotlivé snímky, multiexpozice nebo bulb režim), nastavení blesku, samospoušť, pomocné světlo pro ostření, časové razítko, intenzitu systémových zvuků a funkci zdvojené spouště. V nastavení mohou mít obě tlačítka spouště funkci spouště, případně jednomu z nich přiřadíte funkci přepínání režimu snímání nebo jej deaktivujete.

produkt_009.jpg

Zajímavější je ale nastavení před anebo po fotografování, kdy můžete snímek ovlivnit třemi nástroji – vinětace, korekce expozice a efektový filtr – které mají samostatná tlačítka pod displejem a úroveň funkce pak volíte kolečkem uprostřed. Veškeré úpravy vzhledu snímku je možné provést před stiskem spouště, takže uvidíte, jak bude fotografie vypadat, anebo dodatečně po vyfocení při prohlížení jednotlivých fotek. Pro tisk fotek je třeba stisknout tlačítko s ikonou tiskárny a ještě akci potvrdit (v automatickém režimu se fotka tiskne ihned po stisku spouště), takže si můžete zvolit co, a v jaké podobě, chcete vytisknout.

Uvnitř aparátu osazený CMOS snímač má velikost 1/4“ a ukládá fotografie v rozlišení 1920 × 1920 px buďto do vestavěné paměti (cca 50 snímků) nebo na paměťovou kartu. Automaticky řízená citlivost pracuje v rozsahu ISO 100 až 1600, závěrka pak s časem 1/29 500 až 1/2 sekundy, v režimu Bulb maximálně 10 sekund.

Tiskárna ve fotoaparátu?

V okamžiku, kdy vyjmete paměťovou kartu z fotoaparátu a vložíte ji do čtečky, si můžete stáhnout všechny exponované fotografie. Jejich podoba však není nijak upravená a na kartě najdete mimo snímků ve formátu JPG ve velikosti 1920 × 1920 px také csv soubor pojmenovaný shodně, jako název snímku. V tomto datovém souboru je zaznamenané nastavení pro jednotlivé snímky.

produkt_014.jpgprodukt_016.jpg

Pokud na kartu nahrajete jakoukoliv fotografii ve shodném rozlišení, bez problémů ji můžete ve fotoaparátu upravit a následně vytisknout. Celý koncept tak dává v dnešní době mnohem větší smysl, než klasický instantní fotoaparát, kdy okamžitě po stisku spouště „vyjede“ hotová fotografie, aniž byste ji měli šanci zkontrolovat či upravit. S Instaxem Square můžete snímek vyfotit znovu, pokud je neostrý, upravit jej podle vlastních požadavků (a to včetně dodatečné korekce expozice) a následně si vytisknete opravdu jen ty povedené fotografie.

produkt_020.jpg

Sice je to krapet práce navíc, ale rozhodně se jedná o ekonomičtější cestu, zvláště když jeden snímek vychází na cca 29 Kč (balení 10 fotografií koupíte za 290 Kč). Snad jediným mírným nedostatkem je fakt, že upravené fotografie tak, jak jste je vytiskli, z fotoaparátu ani z karty nestáhnete. Úpravy se totiž aplikují ve fotoaparátu až před tiskem a na kartě či v paměti jsou uložené fotky bez jakýchkoliv úprav. Na druhou stranu je to i jakýsi ústupek instantní fotografii – upravenou fotku budete mít v ruce pouze vytištěnou v digitální podobě se k ní nedostanete, stejně jako tomu bylo u klasického polaroidu...

Fujifilm Instax Square SQ10

  • typ: instantní digitální fotoaparát
  • Snímač: CMOS velikosti 1/4“, 1920 × 1920 px
  • ISO: 100–1600
  • expoziční režim: automatický
  • úpravy: 10× filtr, vinětace, korekce expozice
  • cena filmu: 290 Kč / 10 ks​
  • cena aparátu: 7 990 Kč

Fotografie z fotoaparátu bez úprav

DSCF0006.JPGDSCF0007.JPG
DSCF0010.JPGDSCF0011.JPG
DSCF0020.JPGDSCF0022.JPG
 
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud