17
Fotogalerie

Kapské Město: Nejkrásnější město světa (cestopis)

V Kapském Městě by chtěl žít každý. Tak jako surfař Sven ze Švédska, technik Lešek z Polska, nebo třeba já a dost možná, že i kdokoli z vás.

Může za to kosmopolitní prostředí, překrásná poloha města mezi dvěma oceány se siluetou impozantní Stolové hory, čistota, urbanistická vyváženost a v neposlední řadě příznivé klima. Za poslední tři roky jsem toto „nejkrásnější město světa“ navštívil dvakrát a vždy jsem se jen s obtížemi a se značnou nechutí soukal do zpátečního letadla….

„Před sedmi jsem lety jsem zde přijel na čtrnáct dní surfovat a už jsem tu zůstal. Mezitím jsem si pořídil tři děti a domů bych už nejel ani za nic,“ svěřil se nám plavovlasý taxikář Sven. Rovněž hovorný Lešek, těžební technik z Polska, pracující nedaleko Johannesburgu v diamantových dolech, odjel do Kapského Města pouze na týdenní dovolenou. A také kouzlu metropole mezi Atlantikem a Indickým oceánem neunikl. Pomocí inzerátu a následného výběrového řízení si rychle našel práci a zpět do Johanesburgu odjel je proto, aby podal výpověď. Tyto dva osudy nechť charakterizují ducha města, jemuž prostě nelze odolat.

Kudy kam 

Do JARu létá celá řada společností. S linkou společnosti Emirates Airlines z Prahy do Dubaje se můžete do Kapského Města dostat již za cenu 14 000 Kč, což není vzhledem k délce letu a atraktivitě země nijak přemrštěná cena. ČR má s JAR bezvízový styk.

Downtown

Přestože střed města neboli Downtown vypadá z dálky jako malá betonová džungle s majáky mrakodrapů, bank a obchodních center, skutečnost je jiná, resp. je tomu spíše úplně naopak. Střed města je totiž místem plným zeleně, pěších zón a odpočinku. Skutečnou oázou je náměstí Greenmarket Square, kde mimo několika půvabných jezírek s fontánami a zahradami se spoustou růží najdete několik architektonicky pozoruhodných budov.

Na prvním místě to je především žlutobílá, na slunci až oslepující budova Jihoafrického muzea (South African Museum), kde najdete hned několik zajímavých exponátů (např. Whale Well, což je sbírka velrybích koster, působivě zavěšených do volného prostoru). Focení zde nikdo nebrání, a tak se vám může podařit vytvořit několik skutečně atraktivních snímků. Jen o kousek dále se tyčí další fotogenická budova židovské Velké synagogy s muzeem holocaustu.

jar379.jpg jar385.jpg
1 – Ráno u False Bay. Ostré protislunce s minimem barev vytvořilo z hladiny kus zvlněného plechu.
2 – Boulder Beach, jedno z nejkouzelnějších míst Kapského poloostrova.

Klidnou a ničím nerušenou pěší ulicí Government Avenue dojdete k úctyhodně se tvářícímu komplexu Afrického parlamentu (House of Parliament), kde na britskou koloniální minulost upomíná poněkud strnule se tvářící kamenná královna Viktorie. Dovnitř se bohužel bez složité předchozí objednávky nedostanete, ale fotografie ulovené skrz plot a les palem také nejsou k zahození. Procházku po historickém centru města můžete zakončit na nábřeží Gran Parade, kde jako obrovská perníková chaloupka nebo spíše rovnou palác trůní impozantní budova radnice (City Hall). Pro nerušenou prohlídku a dobré světlo doporučuji především brzké ráno až dopoledne, kdy se město ještě nestačilo probrat po prohýřené noci a vše vyzařuje klidnou a ospalou atmosféru.

Kde bydlet

Kapské Město má dostatečnou ubytovací kapacitu všech kategorií. Ti, kdož mají hlouběji do kapsy, ocení především hustou síť hostelů typu Backpackers. V rozmezí 150–200 Kč najdete většinou velmi slušné ubytování především na ulici Long Street, která je centru města nejblíže. Odtud ostatně lze podnikat všechny zde popsané výlety jak místní dopravou, tak pronajatým autem.

Nejsou doky jako doky

Waterfront, přesněji V&A Waterfront byly a jsou námořní doky. Ovšem rozdíl mezi jejich bývalou a současnou podobou je nebetyčný. Zatímco před lety se jednalo o zatuchlou a nebezpečnou díru, dnes to je značně přepychové obchodní a kulturní centrum volného času Kapského Města.

Centrem a historickou zajímavostí číslo jedna je tzv. Hodinová věž neboli Clock Tower. Jedná se působivou dřevěnou stavbu z r. 1882, sytě červené barvy, se zajímavou historií. Původně zde byla kancelář kapitána celého přístavu, ze které mohl díky osmihrannému půdorysu stavby a systému vevnitř instalovaných zrcadel pozorovat pohyb v celém přístavu, aniž by se zvedl ze židle. Dnes tu najdete příjemnou venkovní restauraci a vězte, že není nic lepšího než si zde poručit vychlazené kvalitní jihoafrické pivo a pozorovat cvrkot kolem vás.

jar323.jpg jar327.jpg
1. Rozcestí pod roklí Platteklip Gorge. Odtud lze za necelé 2 hodiny vystoupit na hranu Stolové hory. 2. Cesta zvaná Contour Path, objímací masiv Stolové hory, patří k rozhledově
nejzajímavějším trasám v oblasti.

Dále do hloubi centra Waterfrontu se dostanete po otáčivém mostě. Největším lákadlem doků, především pak pro fotografy, je skvostné panoráma města se Stolovou horou v pozadí, přes kterou se takřka den co den líně převaluje oblačné tsunami. Vyvrcholení přichází však až večer, kdy se Watterfront mění v jednu velkolepou světelnou show. Padající soumrak s pomalu se rozsvěcujícími světly a se siluetou Stolové hory nořící se do temnoty je úžasným zážitkem, kterému neodolá žádný „fotolovec“.

Doprava

Městská doprava není pro nezávislé cestovatele bůhvíjaké terno. Město samotné projdete v pohodě pěšky, do vzdálenějších částí se dostanete nijak přehnaně drahými taxíky. Nejlepším řešením je pronájem auta, který vás nikterak nezruinuje (pozor – vyhnout se půjčovnám na letišti, které jsou značně předražené). Přímo v blízkosti Long Street najdete několik ryze jihoafrických společností se solidním jednáním a cenami.

Bo-Kaap – ohňostroj barev

Asi nejbizarnějším místem v centru Kapského Města je muslimská část zvaná Bo-Kaap. Jedná se o jednu z nejstarších čtvrtí města, postavenou ve svazích výšiny Signal Hill. Jsou to řady starých gregoriánských domků, natřených těmi nejpestřejšími barvami, jaké si lze představit. V průvodcích se sice dočtete, že byste se touto čtvrtí neměli pohybovat o samotě, ale pokud navštívíte labyrint barevných uliček ve dne, žádné zvláštní nebezpečí vám nehrozí.

Celá čtvrť si dodnes zachovala jedinečnou orientální atmosféru, ovšem největším lákadlem, a to nejen z fotografického pohledu, jsou naprosto nevídané barevné kombinace fasád jednotlivých domů s květy osazenými průčelími a půvabnými dvorky. Návštěva čtvrti Bo-Kaap je snad nejpůsobivějším výletem rámci centra města a neskutečná fotografická nirvána.

Ztracený svět

Původním názvem Hoerikwaggo, dnes jednoduše Stolová hora (Table Mountain) patří ke Kapskému Městu stejně jako pláž Copocabana k brazilskému Riu. A rozhodně to není jen tak obyčejný kopec. Stolová hora se svým jedinečným rostlinným a živočišným mikrosvětem je skutečným pojmem, fenoménem, který bychom jinde hledali stěží. Vždyť zde na relativně malé ploše najdeme na 1 400 rostlinných druhů, rovněž fauna je zde zastoupena několika velmi zajímavými exempláři – antilopami, dikobrazy, paviány a pozoruhodným přerostlými morčaty slyšícími na jméno daman.

jar411.jpg jar436.jpg
1. Slavný rozcestník u majáku na mysu Cape Point nesmí chybět na žádné fotografii.
2. Parkoviště u samotného mysu Dobré naděje praská stále ve švech.

Ovšem pozor – jejich nejbližšími příbuznými jsou sloni! Na Stolovou horu lze snadno a levně vyjet kabinovou lanovkou, ovšem pěší výstup přes výrazný zářez rokle Platteklip Gorge má mnohem větší sportovní hodnotu. Pokud přeje počasí (což nemusí být pravidlem, hora je totiž povětšinou zahalena v mracích), otevírají se z její hrany naprosto fantastické výhledy. Přehlédnete odtud nejen celé Kapské Město, ale také nádherné mořské zátoky se vzdálenými konturami pohoří Hotettentos Holland Mountain a celý labyrint náhorní plošiny, jehož vyvrcholením je právě vaše stanoviště.

Přechod napříč členitým masivem Stolové hory je fascinujícím zážitkem a je takovou malou cestou do Ztraceného světa A. C. Doyleho. Vzorně upravené a vyznačené chodníky usnadňují orientaci, a tak zanedlouho můžete stanout na nejvyšším bodě masivu – hromadě kamení pojmenované Maclear´s Beacon (1087 m). Dobrodružství však zdaleka není u konce. Čeká vás snad nejzajímavější část přechodu, vedoucí kolem bizarních skalních útvarů a přes bažiny se záplavami masožravých rosnatek.

Tato fotocesta „do pravěku“ je snad nejintenzivnějším zážitkem vůbec. Horu pak můžete opustit zajímavou, hustou vegetací porostlou roklí Skeleton Gorge, kde jsou nejchoulostivější pasáže zajištěny dřevěnými (a značně kluzkými) žebříky.

jar457.jpg Snímek 297.jpg
1. Pás pobřeží zvaného Neptunův deník (Neptun´s Diary) v blízkosti mysu Dobré naděje patří k fotograficky nejvděčnějším místům. 2. Podvečerní pohoda na vrcholu Lví hlavy.

Lví hlava

Tvarově nepřehlédnutelný hrot Lion Head nebolí Lví hlavy je po Stolové hoře druhou nejvýznamnější dominantou Kapského Města. Ač se jedná o skromnější a nižší protipól slavnější horské sestry, výstup na špičku hlavy je mnohem zajímavějším a v několika momentech také více vzrušujícím počinem. K nástupu dojdete pěšky přímo z centra města (zvláště pak pokud bydlíte na slavné Long Street, tedy na ulici, která nikdy nespí a kde mimo desítek barů a hudebních klubů najdete také nejvyšší koncentraci levných, přitom slušných ubytoven).

Snímek 2085.jpg Snímek 2192.jpg
1. Barevný svět trhovců v Downtownu potěší každého fotografa.
2. Podvečer v docích Waterfront servíruje stále se měnící pohledy nejen
na Kapské Město, ale především na Stolovou horu.

Výstup vede nejprve po široké pohodlné cestě, teprve v závěru se musíte vypořádat s nějakým tím ocelovým řetězem a žebříky. Rovněž výstup po ostrém jižním hřebeni vyvolá lehké mrazení v zádech. Ovšem trocha toho adrenalinu se jistě vyplatí. Rozhledově Lví hlava totiž hravě překoná blízkou Stolovou horu. Výstup na Lví hlavu by tedy rozhodně neměl chybět při vašem pobytu v Kapském Městě. Jedná se i fotograficky nepochybně o jeden z nejatraktivnější výletů do blízkého okolí centra města.

Pozor na tučňáky!

Překrásná pláž Boulder Beach patří k velmi zajímavým místům, ležícím v zázemí Kapského Města. Dostanete se sem pohodlně z centra vlakem, jezdícím zhruba co hodinu (plus kousek pěšky nebo stopem), nebo vypůjčeným autem po dálnici M3. Boulder Bay. Místo je charakterizováno nádherně ohlazenými balvany, které společně s běloučkým pískem tvoří hned několik nádherným malých zátok.

Snímek 1801.jpg Snímek 1949.jpg 
1. Setkání, na které se nezapomíná (Boulder Beach).
2. „Na konci světa“ – Kapský poloostrov, mys Dobré naděje.

Lákadlem číslo jedna jsou zde ale kolonie volně se pohybujících tučňáků brýlatých. Přestože návštěva nejlepších vyhlídkových míst je zpoplatněna (návštěvnické centrum), v jeho okolí je mnoho míst, kde si s těmito vyloženými ptačími sympaťáky doslova můžete podat ruku, resp. ploutev. Tučňáci nejsou nijak přehnaně plaší a je evidentní, že si na lidskou přítomnost již dávno zvykli. Potěšení z focení v takové bezprostřední blízkosti je skutečně mimořádné.

Na konci Afriky

Název Cape of Good Hope dal původnímu mysu Bouří, který jako první Evropan obeplul v r. 1488 slavný Bartolomeo Dias, král Jan II. Portugalský (správně tedy Cabo da Boa Esperanta), protože tento úsek otevíral cestu na východ. Ano, právě zde, tedy na skalnatém mysu Dobré naděje končí horký černý kontinent a jen pár tisíc kilometrů moře jej dělí od studené Antarktidy.

Přestože se nejedná o nejjižnější africký výběžek (tím je mys Agulhas, ležící asi o 300 km dále jihovýchodně), právě sem směřují kroky všech návštěvníků. Ostatně není se co divit, neboť tento „konec světa“ je snad nejkrásnějším zakončením afrického kontinentu. Kapský poloostrov se zde jako zahnutý dráp zatíná do studeného, kobaltově modrého Atlantiku a vnímavému pozorovateli přírody přináší nejedno překvapení. Členité pobřeží s několika naprosto fascinujícími fotogenickými místy (např. barevně kontrastní skalnaté pobřeží Neptun Diary) se zde snoubí s rozeklanými horami, množství zvěře (zebry, pštrosi, opice) pak skvěle umocňuje nevšední zážitky.

Snímek 1760.jpg Snímek 326.jpg
1. Záliv False Bay a zajímavý „protisluneční“ pohled na Atlantik a masiv Stolové hory.
2. Poněkud odlišná podoba slavné Stolové hory, viděná při západu slunce z vrcholu Lví hlavy.

Kroky drtivé většiny turistů směřují pochopitelně k samotnému mysu Dobré naděje. Vede sem kvalitní silnice, a tak o množství autobusů se stovkami návštěvníků, fotících se u tabule dokumentující dosažení „nejjihozápadnějšího“ konce kontinentu (což však není pravda), není nouze. Ovšem mnohem krásnější a pro fotografy atraktivnější místa hledejte jinde. Stačí jen kousek popojít ve směru majáku na mysu Cape Point a najednou se ocitnete v jiném, barevnějším světě. S

kalnaté, strmě spadající pobřeží je složeno z tak pestré mozaiky hornin a kamenů bizarních tvarů, až oči přecházejí. Sestup po dřevěném schodišti ke slavné Diasově pláži s karibsky vyhlížejícím bílým pískem může být zajímavým střetem s chladným Atlantikem, který v podobě obrovských zčeřených vln doráží na kontinent. Vyvrcholením je pak dosažení majáku na nejvyšším bodě mysu Cape Point se slavným rozcestníkem, mířícím do všech světových stran. Z mnoha vyhlídek, umístěných odvážně přímo v kolmých skalách, můžete pozorovat nejen nekonečný oceán, ale třeba velryby, dovádějící ve vlnách při úpatí skal. Mys Dobré naděje je takřka povinnou zastávkou všech návštěvníků Kapského Města a kdo zde nebyl, jako by Jižní Afriku ani nenavštívil.

Snímek 3481.jpg Snímek 2255.jpg
1. Nejbarevnější část Kapského Města – muslimská čtvrť Bo-Kaap.
2. Přesun z části Waterfront do centra města nabízí mnoho atraktivních pohledů.

Kapské Město je místem, kde lze trávit měsíce a asi stále byste měli co objevovat. Jistě, tak jako v jiných městech v Jižní Africe, i zde existují nebezpečná a neklidná místa, přesto patří Kapské Město k nejbezpečnějším oblastem v JARu a pro mne osobně to bylo jediné místo na cestách po jihu afrického kontinentu, kde jsem se opravdu cítil dobře a „jako doma“.


Čím se fotilo

Kapské Město a jeho atraktivní okolí skýtá pro fotografa neskutečně mnoho možností k realizaci. Jako všude na jižní polokouli zde vládne zcela jiné světlo a slunce, které se stále pohybuje po severní straně, poskytuje poněkud odlišné podmínky pro focení. A je nutné říci, že vynikající podmínky. Tady prostě špatnou fotku snad ani nejde udělat. Zde prezentované snímky byly pořízeny „zápisníkem“ Canon PowerShot A550, tedy foťákem doslova za pár korun. Z mého pohledu se však jedná o přístroj s velmi dobrou kresbou a příjemným barevným podáním.


Článek byl převzat z časopisu DIGIfoto.

První stránkaDIGIfoto.jpg

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud