Výroba Nikonu FM2 byla ukončena v roce 2001, mezi tím však ještě spatřil světlo světa model Nikon FM2n, který se lišil prakticky pouze synchronizačním časem blesku. Nástupcem dnešní legendy je fotoaparát Nikon FM3 a posléze pak FM3A.
Design a ergonomii si vypůjčili vývojáři od předchozího modelu FM, kde se osvědčil a prošel zatěžkávací zkouškou. Zrcadlovka používá bajonet Nikon F, který používá výrobce od roku 1959, takže není problém na ni nasadit jakýkoli ze starších, ale i novějších objektivů, s výjimkou těch, které již nemají samostatný clonový kroužek.
Na těle je pouze omezené množství ovladačů, které jsou však plně dostačující – zcela vpravo najdete počítadlo snímků, vedle něj páčka pro natažení závěrky, která slouží zároveň jako pojistka a „vypínač“, volič časů je sloučený s nastavením citlivosti.
Stránka z původního návodu k fotoaparátu
14
Fotogalerie

LEGENDY: Nikon FM2 – nerozbitná zrcadlovka

Analogová fotografie s námi je takřka dvě století, za tuto dobu se objevilo nemalé množství specifických fotoaparátů, které si utvořily kultovní jméno. Jedním z takových modelů je i klasická zrcadlovka Nikon FM2

Nikon FM2 patří do kategorie klasických mechanických kinofilmových zrcadlovek a na trhu se poprvé objevil v roce 1982, kdy navázal na velmi úspěšný model Nikon FM z let 1977–1982. Postupem času vzniklo i několik různých variant, které se lišily především závěrkou a použitým materiálem pro její konstrukci.

Výroba Nikonu FM2 byla ukončena v roce 2001, mezi tím však ještě spatřil světlo světa model Nikon FM2n, který se lišil prakticky pouze synchronizačním časem blesku. Nástupcem dnešní legendy je fotoaparát Nikon FM3 a posléze pak FM3A.

b93d8766-3d41-4c89-9702-12d016a5c6a2.jpgs-l1600 (1).jpg

Design a ergonomii si vypůjčili vývojáři od předchozího modelu FM, kde se osvědčil a prošel zatěžkávací zkouškou. Zrcadlovka používá bajonet Nikon F, který používá výrobce od roku 1959, takže není problém na ni nasadit jakýkoli ze starších, ale i novějších objektivů, s výjimkou těch, které již nemají samostatný clonový kroužek.

Na těle je pouze omezené množství ovladačů, které jsou však plně dostačující – zcela vpravo najdete počítadlo snímků, vedle něj páčka pro natažení závěrky, která slouží zároveň jako pojistka a „vypínač“, volič časů je sloučený s nastavením citlivosti.

s-l1600 (2).jpgs-l1600.jpg

Na čelní straně je kontakt pro externí blesk páčka samospouště (cca 10s) a poslední páčka vedle bajonetu, která slouží ke kontrole hloubky ostrosti. Na levé horní straně je pak mechanismus pro převíjení filmů zpět do kazety.

Nikon FM2 je vybaven expozimetrem, který indikuje množství světla dopadajícího na film třemi diodami na pravé straně hledáčku. Na levém okraji hledáčku je zobrazen expoziční čas a na horní straně potom hodnota clony, která je vidět skrze okénko nad objektivem.

Hledáček má vyměnitelnou matnici a standardně se dodávala matnice s hranolem a mikroprismatickým mezikružím. Samotná matnice je uživatelsky vyměnitelná a k dispozici byly celkem tři typy. Pokrytí hledáčku činí 93 % a je jedním slovem obrovský, takže vše krásně vidíte.

Nikon FM2 je ceněný především pro svoje bytelné zpracování, které v kombinaci s mechanickým pohonem závěrky znamenalo nezničitelný přístroj, a to v jakýchkoli povětrnostních podmínkách – ať už to byla tropická džungle nebo vyprahlá poušť.

Pokud byste měli na jeden takový kousek zálusk, je v současné době k mání v cenách od 5000 Kč, výroční a speciální limitované modely jsou však až čtyřnásobně dražší. Nikon FM2 se vyráběl v tradiční černé anebo stříbrné barvě, limitované edice pak měly barvu zlatou či titanovou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud