10
Fotogalerie

Zálohování fotografií do osobního cloudu

Cloudové úložiště je ideálním místem nejen pro fotografie, ale všechna osobní data. Ovšem cena prostoru v řádu stovek GB není malá, vyzkoušeli jsme proto alternativu v podobě síťového disku My Cloud.

V současné době je na trhu celá řada hotových i částečných řešení pro zálohování fotografií, respektive jakýchkoliv dat. Vybírat můžete z jednodušších systémů v podobě externích disků anebo z komfortnějších síťových úložišť.

Rozdíl mezi těmito variantami je jasný již z jejich názvu – externí disk můžete připojit k počítači a zálohovat na něj potřebná data, případně jej využívat, jako rozšířenou datovou kapacitu pro vlastní počítač. Druhé řešení v podobě síťového úložiště je již sofistikovanou nadstavbou, protože jej lze využívat shodně jako externí disk, avšak s tím rozdílem, že komunikujete nikoliv přes USB ale přes LAN a přístup k uloženým datům máte přes internet prakticky odkudkoliv.

Svépomocí nebo All in One?

Síťové úložiště můžete podobně jako stolní počítač koupit již hotové anebo si jej poskládat z vlastních komponent – ve skutečnosti se totiž jedná o malý počítač, na kterém obvykle běží Linux. Stále populárnější jsou pak předpřipravená síťová úložiště (NASy), do kterých pouze nainstalujete pevné disky a zapojíte je do sítě.

Western Digital má v nabídce nové řešení s názvem My Cloud, což je v podstatě externí síťový disk, který vám umožní zálohovat a sdílet prakticky libovolná data. My Cloud částečně nahrazuje starší MyBook Live, který jsme testovali již dříve. Nové označení s sebou nese také nový design a samozřejmě i nové a lepší rozhraní pro správu.

Výhodou All in One řešení, jak jej nabízí WD je jednoduchost instalace a provozování. Oproti NASům nebo DIY úložištím totiž v případě My Cloudu nemusíte nic složitě nastavovat. Postačí připojit disk k elektřině a k síti a spustit jednoduchého průvodce instalací, který je dodáván na instalačním disku. Pokud nemáte DVD/CD mechaniku, je možné stáhnout instalační soubor i z webu WD.

Proč osobní Cloud?

My Cloud je k dispozici ve čtyřech různých modelových řadách v nichž jsou dále k dispozici různé konfigurace. Pro firmy jsou určen My Cloud EX2 a EX4, u kterých jde vyměňovat vestavěné harddisky anebo koupit úložiště bez disků.

Pro osobní použití jsou pak určeny modely My Cloud a My Cloud Mirror, které se liší jednak kapacitou a jednak tím, že druhý jmenovaný obsahuje vždy dvojici pevných disků, díky čemuž je možné využít tzv. zrcadlení disků, neboli RAID pole. K dispozici jsou kapacity 2, 3, 4 a 4, 6, 8 TB a navíc také několik dalších služeb pro přístup k datům (ftp) či možnost přímého stahování z P2P sítí.

WD.png 

Ačkoliv se jmenuje disk My Cloud, nejedná se samozřejmě o pravý cloud, jelikož se data neposílají nikam do společného velkého úložiště, ale zůstávají stále ve stejné lokalitě, kde máte disk umístěn. Rozdíl je však v tom, že jsou oproti externím diskům snadno dostupná.

Výhody tohoto řešení jsou jasné – při komunikaci v rámci interní sítě domácnosti nebudete limitovaní propustností internetového připojení ale pouze rychlostními limity vlastní sítě. Podstatnou výhodou je pak samozřejmě cena za prostor. Datový prostor o velikosti 2 TB pravděpodobně jen tak jednoduše nezískáte a jeho cena se obvykle pohybuje ve vyšších částkách, navíc placených paušálně každý rok.

337424-wd-my-cloud-desktop-app.jpg 
„Čekací“ obrazovka při připojování k My Cloudu

U My Cloudu se jedná o jednorázovou investici, z čehož také vyplývá jeho největší slabina. Tou je samozřejmě umístění ve vaší domácnosti, kde může být disk vystaven celé řadě nebezpečných vlivů, ať už je to možná krádež, nedostupnost vinou špatného internetového připojení anebo fyzické zničení zaviněné živelnou pohromou.

Pravý cloud je obvykle umístěn v chráněním datovém centru s garantovanou dostupností 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Pokud však často cestujete a nechcete s sebou vozit externí disk, který se může poškodit, je My Cloud ideální řešení s nímž budete mít data dostupná odkudkoliv.

Přístup z počítače

Jak již bylo uvedeno, instalace My Cloudu je velmi snadná – na obalu disku totiž najdete pouze minimum konektorů, jedno USB 3.0 rozhraní, jeden síťový konektor RJ45 a jednu zásuvku pro napájení, k dispozici je ještě otvor pro zámek Kensington. Na čelní straně je pak umístěna modrá stavová dioda a tím končíme – minimalistický design si WD drží dlouhodobě.

1253844_bk_1160-100055784-large.jpg 

Důležité je vědět, že přes USB port není možné přistupovat k vnitřnímu disku ale pouze rozšiřovat kapacitu stávajícího My Cloudu například připojením staršího MyBooku. V počítači se pak zobrazí další disk, jako podsložka v adresářové struktuře My Cloudu a je dostupný i při vzdáleném připojení.

Po připojení do sítě a spuštění přibaleného instalačního programu jsou výsledkem čtyři nové ikony na ploše počítače – Školící středisko k úložišti WD My Cloud, Veřejná složka úložiště WD My Cloud, Ovládací panel úložiště WD My Cloud a WD My Cloud.

wd_1.png 

První dva odkazy pravděpodobně nevyužijete, nicméně zbývající dvojice je již mnohem zajímavější. Odkazem WD My Cloud se spustí stejnojmenný program, v němž můžete spravovat obsah disku. Pomocí dialogových menu je možné provádět všechny základní úpravy, jak je znáte z průzkumníku Windows. My Cloud samozřejmě můžete spravovat i přes průzkumníka.

wd_2.png wd_3.png
wd_4.png 

Polední zástupce na ploše – Ovládací panel úložiště WD My Cloud – otevře ve webovém prohlížeči stránku s administračním rozhraním disku My Cloud. Hned na úvodní stránce administrace uvidíte nástěnku se základními stavovými informacemi – z každého informačního boxíku pak vede šipka pro detailnější informace anebo například pro přidání dalších uživatelů, složek apod.

wd_5.png 

V horní liště administrace, která je kompletně v češtině, najdete správu funkcí úložiště, jednak je to možnost přidávat uživatele, kteří budou/nebudou mít přístup do konkrétních složek, dále je to správa sdílených složek, vzdálený přístup do cloudu a také vcelku zajímavá funkce Body Safepoint s jejíž pomocí můžete zálohovat aktuální stav disku pro pozdější obnovení – můžete si tak vlastně zálohovat obsah disku respektive jeho vybraných složek.

O tom, že je My Cloud určen pro opravdové laiky hovoří i fakt, že v případě aktivace vzdáleného přístupu se disk připojí k vašemu routeru a nastaví se tak, aby bylo možno přistupovat odkudkoliv z internetu.

wd_6.png 

Disk, respektive jakoukoliv jeho složku samozřejmě můžete připojit i pomocí průzkumníka Windows, jako samostatný síťový disk, který se pak bude v operačním systému zobrazovat vedle dalších disků.

Přístup z tabletu a mobilu

Pro přístup z mobilních zařízení slouží v případě My Cloudu aplikace se stejným názvem WD My Cloud, která nabídne prakticky stejné funkce jako její desktopová obdoba. Krom toho, že můžete prohlížet data uložená na disku (video, fotografie, dokumenty), tak můžete samozřejmě zálohovat i obsah telefonu, respektive fotografie jím pořízené.

337133-wd-my-cloud-for-android.jpg 

V případě, že máte telefon vybavený androidem (např. kompakty Nikon nebo bezzrcadlovky Samsung), můžete velmi snadno odesílat fotografie přímo do My Cloudu. Pravdou však je, že u aplikace WD Photos, určené pro starší My Book Live bylo odesílání pořízených fotografií ještě snadnější.

Je domácí cloud bezpečný?

Pokud jej srovnáme s klasickým cloudovým řešením, tak by pravděpodobně neobstál neboť mezi My Cloudem a externím diskem v podstatě není rozdíl, pokud se na něj podíváme z hlediska ztráty dat. Nadále by proto bylo být ve vašem zájmu vytváření buďto další zálohy na další fyzický disk, který bude umístěn v jiné lokalitě než My Cloud anebo alespoň nahrání fotografií v nějakém rozumném rozlišení do cloudu v podobě online webových galerií, které poskytují prakticky neomezený prostor – například Zonerama, Google fotky nebo Flickr (kapacita 1TB).

My Cloud je tedy vhodný pro zálohování nejen v domácích podmínkách, ale i na cestách a samozřejmě také na prezentaci fotografií či sdílení hudby a videa, které máte na disku uložené – k dispozici bohužel není žádný vestavěný prohlížeč médií. Připočteme-li k tomu cenu, která začíná na cca 3 500 Kč za 2TB verzi (samostatný disk s kapacitou 2TB pořídíte za cca 2 200 Kč), pak se jedná o velmi praktický produkt pro toho, kdo se nechce zaobírat síťovým nastavením, konfigurací diskového pole apod.

Určitě si přečtěte

Články odjinud