10
Fotogalerie

Trioplan 50 mm F2,9 – mistr kruhového bokehu

Stará manuální skla jsou mezi fotografy stále oblíbenější, není proto divu, že se výrobci snaží své legendy oživit a nabídnout jejich moderní verze. To platí i pro německý Meyer-Optik Görlitz a jejich objektivy Trioplan.

S rostoucí oblibou starých manuálních objektivů výrobci, kteří přežili nástup digitálních technologií, přicházejí s moderními variantami stoletých optických pokladů. Za všechny jmenujme Zenitar, Carl Zeiss a také Meyer-Optik Görlitz.

Proč jsou vlastně stará analogová skla tak oblíbená? Vždyť to neumí samo ostřit a přenos kontrastu a podání detailů také nejsou dokonalé a designem se to vůbec nehodí k tělům moderních fotoaparátů!

Obrázek 1.jpg9b71741d3c9abf0b2a5a0de289bc1c5b_original.gif
Starý Trioplan 50 mm F2,9 a jeho moderní verze

Že by stesk po časech, kdy fotografie byla opravdové řemeslo, které vyžadovalo mnohem více než namířit a stisknout? Možná, ale především je to jedinečnost a specifičnost každého kousku, který se vám dostane do rukou. A samozřejmě bokeh čili charakter pozadí, části obrazu mimo hloubku ostrosti.

Firat Bagdu.jpgTamara Skudies.jpg
Fotografie z Trioplanu 50 mm F2,9: vlevo © Firat Bagdu, vpravo © Tamara Skudies

Právě bokeh je hlavní výsadou Trioplanů. Konstrukce clony sestávající z velkého počtu lamel (12–15) jednoduše nabídne úplně jinou kvalitu než současné objektivy s max. 9 lamelami. Na „plnou díru“ je bokeh jemňoučký, sametový, při zaclonění nabídne v protisvětle líbivé kroužky. V tzv. kroužkování sice najdeme mezi starými skly řadu přeborníků, ovšem Trioplany mezi nimi vynikají jakýmsi mýdlovým charakterem kroužků s typickým lemováním.

Firat Bagdu1.jpgtamara skudies 1.jpg
Fotografie z Trioplanu 50 mm F2,9: vlevo © Firat Bagdu, vpravo © Tamara Skudies

Jak sám výrobce přiznává, jedná se v podstatě o optickou vadu – aberaci. Tato nedokonalost je ovšem záměrná. Trioplan není určen pro precizní, technicky dokonalou reprodukci reality. Jeho úkolem je tuto realitu zprostředkovat originálním způsobem v podobě snímků se snovým, zastřeným nádechem. To se jistě hodí pro konkrétní fotografické disciplíny, jako je třebas portrétní nebo makrofotografie.

Ale vraťme se nyní k moderním verzím těchto objektivů. Meyer Optik se rozhodl oživit své staré objektivy prostřednictvím crowfundingových kampaní, které jsou zároveň dobrým indikátorem zájmu o určitý výrobek. Loni zabodoval s Trioplanem 100 mm F2,8, který si tohoto času můžete objednat na stránkách výrobce, ale i u dalších prodejců fototechniky.

eb43155f0801853be1afc8c983adc47c_original.jpg

Letos, ke stému výročí vzniku řady Trioplanů (1916), připravil Meyer Optik inovovanou verzi své padesátky – Trioplanu 50 mm F2,9. Důležité v tomto kontextu je slovo „inovovanou“, neboť se nejedná o pouhou kopii původního Trioplanu. Přestože optická konstrukce zůstala zachována, přepracován byl systém manuálního ostření – k ostření slouží přední pohyblivý člen, díky němuž stáhnete ostřicí vzdálenost až na 28 cm a dosáhnete zvětšení 1:4. Díky této novince se fotografové mohou k fotografovanému objektu dostat opravdu blízko a nabídnout tak zajímavé úhly záběru, ať už v podobě kreativního portrétu nebo snímku detailů.

trioplan-50-d_1024.jpg

Co se týče optické konstrukce, jedná se o klasický triplet: objektiv sestává ze 3 členů uspořádaných ve třech skupinách, přední čočka je potažena antireflexní vrstvou. O dokonale kruhový bokeh se stará 12lamelová clona. Světelnost objektivu činí F2,9, zaclonit lze až na F22.

Trioplan 50 mm je kompatibilní s fotoaparáty formátu FF. Při použití s jinými formáty je třeba počítat s vynásobením ohniskové vzdálenosti crop faktorem, např. u APS-C se dostaneme na efektivní ohnisko 75, respektive 80 mm.

d2634e9387fd14788ea0e68a7405d09d_original.jpg6cafca82a393bdfeab5599c1fb98ac97_original.png
Optická konstrukce Trioplanu 50 mm F2,9 a MTF křivka

K připojení k fotoaparátu není třeba žádné redukce, Trioplan je nabízen s bajonety Canon EF, Nikon F, Sony E, Fuji X, m4/3, Leica M, ale i se závitem M42. Objektiv je to opravdu malý a lehký, max. průměr tubusu činí 62 mm a délka pouhých 34 mm, sklíčko neváží víc než 20 deka. Předpokládaná cena je 1 299 dolarů, aktuálně lze však objektiv pořídit ve výše zmíněné kampani na Kickstarteru za zhruba poloviční cenu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud