19
Fotogalerie

Brašna, stativ nebo blesk jako praktický dárek [Vánoce 2011]

Nevíte co pod stromeček? Nebo jen hledáte nějakou drobnost pro doplnění nadílky? Jestli nechcete utrácet vyloženě za fotoaparát, zkuste popřemýšlet o účelné brašně nebo příslušenství.

Nejdůležitějším příslušenstvím pro každého fotografa je bezesporu brašna na fotoaparát. Tuto část výbavy není radno podceňovat, jelikož brašna je to jediné, co chrání výbavu na cestách, výšlapech, přepravě, ale také proti případným nenechavcům. V posledním půlroce se například na trhu objevují brašny a batohy „nefotografického“ vzhledu, právě proto, aby nepřitahovaly pozornost.

Pokud vás tento tip nenalákal a raději byste vybrali jako dárek fotoaparát, podívejte se na redakční doporučení kompaktů a digitálních zrcadlovek.

Nebojte se investovat

Nepsané pravidlo říká, že do brašny či batohu je vhodné investovat 10 až 15% částku z hodnoty výbavy, která v daném batohu či brašně bude přepravována. Toto pravidla má svůj smysl, pokud si můžete dovolit výbavu za statisíce, měla by být kvalitní, pevná a minimálně voděodolná brašna samozřejmostí. Naopak, v případě, že fotografujete „falešnou“ EVF zrcadlovkou, nemá příliš smysl upozorňovat zlodějíčky drahou značkovou brašnou, kde se ultrazoom stejně téměř ztratí.

Tip do 1 500 Kč: Manfrotto Stile a Tamrac Aero

Jedním ze zástupců brašen s nefotografickým vzhledem jsou brašny Stile od Italského Manfrotta. Vyrábí a dodává se v několika velikostech a barvách a v blízké budoucnosti se můžete těšit na podrobný video test této novinkové řady.

Manfrotto Stile SSB.jpg
Brašna Manfrotto STILE SSB-6SW

Pokud uvažujete spíše o batohu, neměla by vašemu zraku uniknout řada Aero od Tamracu. Batohy se vyznačují především svou univerzálností, žádanými barvami a komorou pro osobní věci a svačinu na tůru.

!!!batohy_l_18_tamrac3375.jpg
Batoh Tamrac Aero 70 Backpack

Tip do 2 500 Kč: Kata Torso Pack a Kata Digital

V kategorii do 2 500 korun jsme vybrali zástupce brašen i batohů od výrobce Kata. Oba modely jsme testovali a oba můžeme z vlastní zkušenosti vřele doporučit.

kata torso pack 314-2.jpg
Ramenní brašna Kata Torso Pack 314
kata_3in1_20.jpg
Batoh Kata Digital 3 v 1, střední

Tip nad 2 500 Kč: LowePro DryZone a Tamrac Pro

Nejste-li vázání finančním limitem, nebo hodláte-li udělat někomu velikou radost, máme i pro vás několik tipů. Prvním jsou vodotěsné batohy LowePro řady DryZone, se kterými mužete přebrodit řeku a technika zůstane uchráněná. Chcete-li naopak luxusnější a větší brašnu, poohlédněte se po produktech Tamrac z řady Pro.

lowepro-dryzone-rover.jpg
LowePro Dryzone Rover
tmr5612a.jpg
Tamrac Pro 12

Pokračování 2 / 4

Stativy

Brašnu už váš blízký má? Nevadí! Snad každý fotograf má někdy potřebu sáhnout po opoře – stativu. Stativů existuje spousta druhů. V dnešních dnech je velice důležité vzít ohled například i na to, zda-li obdarovaný jen fotografuje, nebo také více či méně natáčí videosekvence.

Existují stativy specializované pro krajinářskou fotografií, stativy užívané v reportážní fotografií (tzv. monopody), nebo právě videostativy, určené pro natáčení videa. Samozřejmě existují i stativy universální, ovšem tyto stativy s sebou nesou řadu kompromisních řešení.

Pokročilým vstříc

Někteří výrobci umožňují zvlášť pořídit nohy tripodu či monopodu a zvlášť zakoupit stativovou hlavu. Takové řešení je určeno spíše pokročilým fotografům. V tipech se zaměřím jen na sady, případně nerozebíratelné komplety, které udělají radost každému začínajícímu či mírně pokročilému fotografovi.

Tip do 1 500 Kč: Velbon Cube

Velice zajímavou novinkou letošního podzimu je stativ Velbon Cube. Tento tripod se vyznačuje netradiční konstrukcí, díky které je velice skladný a lze jej přenášet nejen na batohu, ale i menší fotobrašně. Podrobnou recenzi můžete najít v DIGIfotu 11/2011.

velbon-cube-78426_3.jpg
Velbon Cube

Tip do 2 500 Kč: Vanguard Alta

Stativy, které nás letos v redakci nejvíce zaujaly svým poměrem cena/výkon, jsou bezesporu modely Vanguard Alta. Za poměrně příznivou cenu nabízí funkce, které byste marně hledali u mnoha dražších stativů jiných výrobců.

vanguard-alta-203-ap-11376_3.jpg 
Vanguard Alta+ AP 203 

Tip nad 2 500 Kč: Manfrotto 190 XPROB

V poslední kategorii nelze doporučit jiný set, než tripod Manfrotto 190 XPROB se stativovou hlavou MA 804RC2. Tuto sadu najdete jako komplet ve většině obchodů. Stativ svou výškou, nosností a možností „zlomení“ středové tyče uspokojí i náročného fotografa amatéra.

manfrotto-set-190-xprob-ma-804rc2-17335_3.jpg
Manfrotto 190 XPROB + MA 804RC2

Stativ pro video: Velbon CX-480

Pokud hledáte dostupný stativ pro natáčení videosekvencí, je vhodným kandidátem například Velbon CX-480 nebo Velbon DF-50. Tyto tripody lze zakoupit za částku do dvou tisíc korun. Profesionální, ovšem mnohem dražší stativy pro natáčení, pak nabízí Manfrotto v řadě MA.

velbon-cx-480-13982_3.jpg
Velbon CX-480

Pokračování 3 / 4

Blesky

Víte, že obdarovaný fotí reportážní či svatební fotografie? Nebo rád experimentuje se světlem? Potom ho potěšíte vhodným bleskem. Ten může být jak systémový, tak pouze řízený středovým kontaktem. U výběru je dobré se zaměřit například na možnost bezdrátového odpálení, nebo směrné číslo jednotky (čím větší, tím lepší).

Pozor na patici!

Velkou pozornost je třeba věnovat určení daného blesku. Výrobci jako Metz, Sigma či Nissin nabízí jeden a tentýž model blesku s různými paticemi pro připojení k fotoaparátu. Model s nevhodnou paticí nejenže nebude fungovat, ale může zapříčinit i poškození fotoaparátu jako takového! Je pravdou že nejvyšší modely blesků jsou drahé, ale jak se můžete přesvědčit v naší recenzi blesků Nissin, výkonný blesk nemusí být vůbec drahý.

Nejdostupnější: Metz MB 20 C-2

Nejlevnějším zástupcem externích blesků je pravděpodobně Metz MB 20. Tento model sice neoplývá pokročilými funkcemi, ani elektronikou, dokonce ani výklopnou či otočnou hlavou, ale zato jeho cenovka je jen třímístná.

metz-mb-20-c-2-66357_3.jpg
Metz MB 20 C-2

Nejlepší poměr cena/výkon: Nissin Di866 Mark II

Bleskům Nissin jsme zprvu nevěřili, ovšem po měsíčním testování se ukázaly jako opravdu schopné. Nejsou to profesionální modely pro nejnáročnější nasazení, ovšem pro amatérské využití jsou zcela dostačující. Velikou výhodou je schopnost „domluvit se“ s blesky ostatních značek, např. Canon řady EX.

nissin_di866_ii_flash_nikon.JPG 
Nissin Di866 Mark II 

Nejlepší z nejlepších: Canon Speedlite a Nikon SB

Nekompromisním dárkem nemůže být jiný model, než vlajkové systémové blesky daných výrobců. Má-li váš blízký Canon či Nikon, jednoznačnou volbou jsou jejich „top“ modely, blesky Canon Speedlite 580 EX II resp. nový Nikon SB-910.

canon_580exII.jpg nikon_sb_910_01.jpg
Canon Speedlite 580 EX II a Nikon SB-910

Pokračování 4 / 4

Drobné příslušenství

Snad neexistuje majitel zrcadlovky, který by se nikdy nezmínil „jóó tenhle filtr, ten by se hodil“. Nepatrné drobnosti jako jsou paměťové karty, difuzéry na blesky, čisticí sady nebo právě objektivové filtry udělají radost vždy. Mezi drobné „univerzální“ dárky, které můžete darovat opravdu každému fotografovi, patří například vodováha do sáněk blesku.

doerr-vodovaha-do-sanek-pro-blesk-dvojita-2250-1.jpg 
Dárkem pro skutečně každého fotografa může být
například vodováha do bleskových sáněk 

Není karta jako karta

Chcete-li obdarovat blízkého paměťovou kartou, nejprve si zjistěte, jaké karty jeho fotoaparát použivá. K nejrozšířenějším patří karty Compact Flash (CF), Memory Stick (MS) a Secure Digital (SD). U posledních zmíněných si musíte dát obzvlášť pozor, jelikož se vyrábí ve „verzích“ SD, SDHC a SDXC, přičemž starší fotoaparáty nejsou v drtivé většině kompatibilní s novými kartami. Opomenout nesmím média xD, které jsou dnes již minoritní a v žádném novém přístroji je nenajdete. Slotem pro tyto karty však disponují starší fotoaparáty Fuji a Olympus.

memory-cards.jpg
Při výběru paměťové karty si dejte dobrý pozor
na její typ a výrobní technologii

Budiž světlo

Difuzéry, neboli rozptylky nemusí být drahé a značkové. I rozptylka za pár korun na vyskakovací blesk potěší a výrazně zvýší kvalitu snímků s integrovaným bleskem. Difuzéry pro vyskakovací blesky jsou většinou univerzální a lze je nasadit jak na EVF zrcadlovky, ultrazoomy, tak na klasické DSLR.

difusor.jpg
I tento miniaturní difuzér dokáže vylepšit
každou interiérovou fotografii

Druhým typem jsou rozptylky pro externí blesky. Těch je již celá řada a jejich cena může stoupnout až k tisícům korun. Osobně bych v takovém případě volil „sázku na jistotu“, tedy dotaz blízkému, cože si to přeje od Ježíška. Pokud chcete dotyčného překvapit, lze koupit universální papírové rozptylky za pár korun, které je možné přizpůsobit každému externímu blesku.

Cheap_Opteka_SB_1_Mini_Universal_Studio_Soft_Box_Flash_Diffuser-500x500.jpg
Jedna z nejlevnějších, ale přesto velmi účinných papírových rozptylek

Kreativně na druhou

Objektivové filtry využívají téměř všichni pokročilí fotografové. Existují filtry určené pro krajinářskou, portrétní, reportážní i svatební fotografií. Každý má své specifikum, každý vytváří jiný efekt. Výrobců filtrů je na trhu neuvěřitelné množství a každý z nich nabízí nepřeberné portfolio typů. Ovšem i mezi filtry existuje několik „základních“, které by neměly chybět v žádné brašně.

Pro ochranu objektivů téměř každý používá UV filtr, který u moderních DSLR nemá vlastně jiné praktické využití, než právě to ochranné. Mnoho krajinářů či ateliérových fotografů však použití UV filtrů odsuzuje, s argumentem, že se jedná o další dvě plochy v cestě světla k čipu. To je zajisté pravda, ovšem pokud váš blízký fotí motokros či rally, může mu takový filtr zachránit teleobjektiv za desetitisíce.

lens-filters.jpg
Vybrat správný filtr není jednoduché, ochranným UV
či kreativním CPL však chybu neuděláte

Naopak, snad každý krajinář má v brašně CPL filtr. Zkratka označuje termín „cirkulární polarizační filtr“, ovšem v katalozích se běžně vyskytují pod označením CPL. Druhým oblíbeným filtrem krajinářů je ND, neboli neutrální šedý filtr, ovšem koupi ND filtru jako překvapení je dobré se vyvarovat, pokud nemáte „dopis Ježíškovi“.

Jak vybrat ten správný?

Konkrétní tip je nemožné obecně poskytnout. Pokud byste se však rozhodli pro některý z filtrů, mějte na paměti několik základních bodů. Zjistěte si průměr objektivu, pro který bude filtr určen. Doporučit výrobce je těžké, ale mezi fotografy ověřené značky patří bezesporu B+W, Hoya a v poslední době také Kenko. Nejlepší filtry v daném typu a velikosti jsou navíc opatřeny antireflexní úpravou, informace o antireflexním provedení je většinou uvedena v popisu filtru.

Sázka na jistotu

Pokud stále váháte nad dárkem a nechcete darovat něco, co bude ležet ve skříni bez užitku, můžete sáhnout po jistém řešení, kterým je dárkový poukaz určité hodnoty. Tuto službu nabízí dnes již naprostá většina specializovaných obchodů, včetně těch internetových.

Určitě si přečtěte

Články odjinud