5
Fotogalerie

Fotografie týdne: dlouhojedoucí Glacier Express

Jsou místa, kde spěch ustupuje kráse, kde se člověk více než na výkon začne dívat na jiné hodnoty a sledovat jiné cíle. Právě do takových míst vás odveze Glacier Express.

Glacier Express je vlak, který sice ve svém názvu nese slovo Express, což by mohlo poukazovat na to, že je rychlý, ale ve skutečnosti je to spíše pomalu jedoucí vyhlídkový vůz. Více než o rychlost v něm jde o zážitek.

Celá souprava je koncipována tak, aby si cestující mohl krásná panorama Alp užít co možná nejlépe. V době, kdy o úspěchu rozhodují často zlomky sekund, kdy jsou čas peníze a výkon mimořádně důležitou hodnotou, kterou měříme úspěch i pád, může Glacier Express působit jaksi nepatřičným dojmem. Nejde zde proběhnout galerii a mít „čárku“, ale dát divákovy co možná nejautentičtější zážitek. Máme-li jízdu v něm prožít naplno, musíme se kochat a případně fotografovat.

Ve známé knize Malý princ se hlavní postava dostane do dialogu s obchodníkem, který je zakončený větou. „Kdybych já měl padesát tři minuty nazbyt, řekl si malý princ, šel bych docela pomaloučku ke studánce.“ Je to právě malý cestovatel, který jako jediný opouští své jistoty, ale také myšlenkové limity a snaží se dívat kolem sebe. V různých situacích se přitom ukazuje, že to, co bychom měli tendenci považovat za důležité – moc, peníze, vědění, práce – jsou jen dílčími fragmenty. Pokud se stanou středem života, stává se z nás karikatura, jen málo podobná skutečnému člověku.

01.jpg
Glacier Express/Landwasserviadukt-Filisur, 1048 m n. m., foto: Vlastimil Pibil

Glacier Express je snahou o to, dát člověku čas na setkání s krásou, prostor pro to opustit stereotyp a povinnosti a sedm a půl hodiny (tak dlouho trvá celá jízda) se na svět dívat z perspektivy panoramatického vlaku.

Sníme Glacier Express/Landwasserviadukt-Filisur,1048 m.n.m., jehož autorem je Vlastimil Pibil ukazuje snímek z tohoto pomalého expresu na jednom z nejkrásnějších viaduktů Filisur. Je na něm vidět nejen železniční most, který se zanořuje do tunelu, ale také okolní krajinu Alp i vyhlídkový vlak. Gratuluji autorovi k podařenému snímku a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších zajímavých fotografií uplynulého týdne.

Příroda má symetrie ráda – od základních fyzikálních zákonů, až po dvoušroubovici DNA je jí doslova protknutá. Můžeme tak jen řešit otázku, zda příroda symetrii vytváří, nebo zda je to symetrie, která vytváří ji. Pohled na zajímavé struktury tohoto druhu zachycuje oko-nomada na snímku planeta Země ... pořízeného v bolívijském Salar de Uyuni.

02.jpg 
planeta Země, foto: oko-nomáda

Pro milovníky historie techniky a tiskařství je určená fotografie Predpoveď počasia: dážď so snehom. Autorem je Laugos, který si velice pěkně pohrál se světlem i tonalitou snímku.

03.jpg 
Predpoveď počasia: dážď so snehom, foto: Laugos

Jedno z dlouhodobých témat, kterým se věnuje Shimmell je otázka geometrie v prostoru. Architektonické koncepty a nákupní centra tentokráte vystřídaly dvě branky na bílém hřišti. Emocionální náboj pak celé kompozici dává nejen barevný kontrast žluté brány a sněhu nebo dobře zvolená středová kompozice, ale také název – gol.

04.jpg 
gol, foto: shimmell

Na závěr pak ještě jednu fotografii exteriérovou, avšak s provedením téměř ateliérovým, s dobře zvládnutou prací s modelkou i se světlem. Nese název M. a autorem je Petulane.

05.jpg 
M., foto: Petulane

Určitě si přečtěte

Články odjinud