41
Fotogalerie

Nikon Coolpix AW120: Do výšky i do hloubky

Libujete si v adrenalinových aktivitách? A hledáte přístroj, který by byl schopen vaše výkony zaznamenat, aniž byste se museli bát, že vaše řádění nepřežije? Potom by pro vás mohl být tím pravým společníkem odolný kompakt Nikon AW 120

Nikon Coolpix AW 120 je „teprve“ třetím kouskem v této řadě odolných kompaktů. Zrcadlovkový magnát, který v poslední době rozšiřuje své portfolio takřka všemi směry, a v řadě případů je dokonce jakýmsi pionýrem zaplňujícím bílá místa.

Na pomyslné mapě fotografické techniky – za zmínku stojí obrněná bezzrcadlovka Nikon 1 AW – nezůstal pozadu ani v produkci outdoorových zápisníků. Nikon AW 120 byl ohlášen rok po předchozím modelu. Není to příliš dlouhá doba, proto by se daly očekávat jen drobné kosmetické úpravy.

00.jpg 

V tomto případě tomu tak ale není – změnou prošly podstatné prvky fotoaparátu: objektiv má výrazně lepší světelnost na širokém ohnisku (z F3,9 byla navýšena na F2,8) a úhel záběru je širší (ekvivalentní ohnisko 24mm), ovšem na úkor zkrácení dlouhého ohniska. Nově lze nastavit vyšší citlivost až ISO 6400 (dříve ISO 3200), jejíž použitelnost je však diskutabilní, a to nejen u tohoto přístroje, ale u kompaktních fotoaparátů obecně.

Vzhledem k tomu, že je přístroj určen do náročnějších klimatických podmínek, oceňuji navýšení rozlišení 3,5“ displeje, který má též velmi účinné antireflexní vrstvy zaručující dobrou viditelnost i za slunečného počasí. Potěšitelné je též zvětšení interní paměti (z 21MB na 329MB), která nyní dokáže pojmout kolem 40 snímků v plném rozlišení. Oproti svému předchůdci disponuje Nikon AW 120 možností bezdrátového připojení Wi-Fi (do 30 m).

01.jpg 
Nikon AW120 je dostupný ve čtyřech barevných provedeních

Odolný a funkční

„Áwéčko“ je určeno k rychlému, jednoduchému použití – vejde se do kapsy lyžařské bundy, cyklistických šortek, do skryté kapsy v neoprenu. Digitál je navržen do terénu, k zachycení okamžiků, které se neopakují. Tomu odpovídají i konstrukční vlastnosti, jimiž je především odolnost či lépe řečeno „všemuvzdornost“: prachu, mrazu (do -10 °C), vodě (do hloubky 18 m) i nárazu (při pádu ze 2 m výšky).

Na inkriminovaných místech je přístroj důkladně utěsněn. Objektiv se samozřejmě nevysunuje, je periskopové konstrukce a ukryt za tvrzeným sklem. Blesk je vyskakovací a slot na kartu a baterii má robustní několikanásobné jištění proti nechtěnému otevření – musíte nejprve stlačit a poté pootočit kruhový mechanismus.

02.jpg 02a.jpg
Chcete-li se dostat ke kartě a baterii, musíte překonat dvojnásobně jištěný otevírací mechanismus

Tomu, že je fotoaparát určen do terénu, odpovídá i tvar jeho těla: je maximálně skladný, plochý, bez nadbytečných výstupků, nicméně se dobře drží díky pogumovaným plochám na bocích a zadní straně. Drobná výtka by se dala adresovat přednímu kovovému krytu, na němž je bohužel patrný každý škrábanec.

K největší zátěži dochází v oblasti zaoblených hran – po pádu z nepříliš velké výšky na „karoserii“ zůstalo několik šrámů. Ti, co dbají na styl a dokonalý outfit, musejí přístroj opatrovat lépe (než já) anebo mu za pár stovek dokoupit slušivý silikonový obleček – obal CF-CP001 (690 Kč) je k dostání ve čtyřech barevných provedeních.

02b.jpg 

Shake it, baby!

Externí ovládací prvky jsou na těle rozmístěny standardně, jen je jich poněkud méně. Což je samozřejmé, má-li se minimalizovat poškození fotoaparátu vnějšími vlivy. Na přístroji najdete jedno aktivační tlačítko, spoušť, videospoušť, zoomovací kolébku a čtyřsměrný volič pro rychlé nastavení některých parametrů či funkcí (blesku, samospouště, kompenzace expozice a režimu makro). Samostatná jsou též tlačítka mazání a prohlížení snímků. Klasický kruhový volič fotorežimu však na vrchní straně nehledejte, je totiž ukryt v menu, o němž bude řeč níže.

03.jpg 04.jpg
Počet externích ovládacích prvků je zredukován na minimum, aby se předešlo invazi nežádoucích návštěvníků: vody a prachu

Výbornou vychytávkou pro ty, kdo mají potíže s jemnou motorikou nebo se nacházejí v situaci, kdy jim tato nemůže sloužit – mají ruce zkřehlé mrazem nebo zachumlané v teplých rukavicích, je možnost ovládání fotoaparátu zatřesením. Funkce se aktivuje tlačítkem na levoboku přístroje, což by se mohlo zdát nelogické vzhledem k tomu, že je fotoaparát konstruován pro úchop pravou rukou, leč má to zásadní opodstatnění: nestane se vám, že byste funkci aktivovali nechtěně. Zatřesením (nahoru, dolů a dopředu dozadu) můžete putovat v „akčním“ menu na obrazovce nebo si prohlížet mapy, které jsou vám k dispozici, a to je další významné plus tohoto fotoaparátu, i bez internetového připojení.

Se mnou nezabloudíš!

A zde se dostáváme k další důležité vlastnosti Nikonu AW 120. Může totiž fungovat jako skvělá turistická pomůcka. Díky zabudovanému GPS a elektronickému kompasu vždy budete vědět, kde se právě nacházíte – v jaké zeměpisné šířce, výšce (-300 až 4500 m) a dokonce i hloubce (do 20 m). Můžete si dokonce troufnout předpovědět počasí podle aktuálního stavu tlaku, o němž vás informuje zabudovaný barometr (500–1 100 hPa).

05.jpg
Detailní informace o aktuální poloze si můžete přehledně zobrazit na displeji fotoaparátu

Co je však důležité: kromě toho, že se data o poloze automaticky zaznamenávají do EXIFu pořízených snímků, můžete vytvořit protokol ušlé/projeté/proplavené/proletěné trasy. Fotoaparát je schopen vaši cestu zaznamenávat v intervalech (5, 10, 15, 30, 60 s). Protokol si můžete ihned prohlédnout na displeji přístroje a poté stáhnout do počítače.

Pokračování 2 / 3

Funkce a vybavení

Ovládání je velmi zjednodušené nejenom zvenčí, ale i „vevnitř“. Ani v menu toho totiž mnoho nenajdete, počítá se s tím, že v extrémních podmínkách nebo během vypjatého sportovního výkonu není na ladění expozice čas

Ber, co je!

Tomu je přizpůsobena i nabídka fotografických režimů: Automatika, motivové režimy a Inteligentní portrét (s vyhledáváním obličeje). Poloautomatický ani manuální režim k dispozici není.

Z parametrů expozice můžete nastavit pouze citlivost snímače, čímž do určité míry, sekundárně, ovlivníte rychlost závěrky. Okamžitě dostupná je však kompenzace expozice (v rozsahu -2 až +2 EV) – této funkci je vyhrazeno samostatné tlačítko na čtyřsměrném voliči.

Plně automatické je také ostření. Autofokus funguje na základě detekce kontrastu a je poměrně rychlý a spolehlivý; horší výsledky logicky podává ve složitějších světelných podmínkách a při použití delšího ohniska. Naprosto spolehlivý, neřkuli perfektní je při ostření na malé vzdálenosti. V kombinaci s vyspělou pětiosou hybridní stabilizací pořídíte výborné makrosnímky. Přiblížíte-li se dostatečně k fotografovanému objektu – dovolit si můžete 1 cm – bude vám odměnou i vcelku pěkný bokeh.

06.JPG
Makrofotografie zvládá Nikon AW120 na jedničku

V terénu budete mít patrně nejčastěji aktivován Auto režim, budete-li chtít a mít dostatek času, můžete si pohrát s některými speciálními režimy:

Ve srovnání s fotoaparáty konkurenčních značek podává Nikon skvělé výsledky v režimu Panorama (160°nebo 320°), přičemž snímat lze nejen horizontálně, ale i vertikálně (aniž byste museli přístroj otočit na výšku). Přechody mezi jednotlivými snímky jsou téměř neznatelné, problém způsobují pouze pohybující se objekty, které mohou být buď tvarově zdeformovány, nebo zdvojeny, což je patrné ze snímku ulice níže.

07.JPG 

I tak je výstup velmi přesvědčivý – sama jsem na fotografii našla jen dvě hrubky, vy jich možná odhalíte více. Ovšem při fotografování statických předmětů, zejm. krajiny, je prolnutí jednotlivých snímků takřka bezchybné (viz snímek lesa).

07a.JPG 

Voděodolný Nikon AW 120 disponuje též scénickým režimem Foto pod vodou. Jakožto zapřisáhlý neplavec jsem snímky pořizovala tak, abych se nedostala do příliš intenzivního kontaktu s vodním živlem, tedy smočením fotoaparátu v nedaleké řece – Svitavě.

08.JPG 

V bazénech a pobřežních mořských vodách bude ostření pod vodou pravděpodobně bez problému, ale v našich tekoucích i stojatých vodách, kde lze očekávat větší „hustotu“ vody“, je nutno nastavit ostření na Makro, dále aparát prostě nedohlédne, čili nezaostří. Pod vodní hladinou lze samozřejmě natáčet i video (ukázka z webu Nikonu)

Pokračování 3 / 3

Obrazová kvalita, demosnímky

Před hodnocením obrazové kvality Nikonu AW 120 je nutné připomenout, že se jedná o kompaktní přístroj. Jeho rozměrům tedy odpovídají i parametry snímače – má velikostí 1/2,3“ a rozlišení 16Mpx.

Šušu, šušu, šu,šu zašumím

Tato kombinace je v tomto segmentu v podstatě standardem. Kdo si takový přístroj pořizuje, musí tedy počítat s jistými limity právě v oblasti obrazového výstupu. A proto: příjemným překvapením je barevné podání snímků, které je velmi reálné, a to dokonce i tam, kde mívá většina kompaktů problémy – určitě znáte ty oranžové obličeje a jedovatě zelenou trávu. Se stoupající citlivostí však barvy začínají nepěkně blednout, čehož si můžete sami všimnout na ukázkových snímcích.

Podobně je tomu při fotografování i jen v mírném protisvětle, kdy dochází k prudkému poklesu kontrastu a k desaturaci barev. Můžete sice použít režim HDR (je ukryt mezi scénickými režimy pod názvem Protisvětlo), ten však pouze redukuje oblasti nacházející se mimo dynamický rozsah snímače za cenu ztráty celkového kontrastu snímku.

09.jpg 09a.jpg
Na snímcích můžete pozorovat účinnost potlačení přepalů v režimu Protisvětlo, se zapnutou funkcí Zobrazit přepaly v Zoner Photo Studiu. Vlevo: bez HDR, vpravo: s HDR.

Potěšitelná je také účinná redukce chromatické aberace. Pozorovatelná je pouze na velmi kontrastních hranách a na okrajích snímků.

Šum

U Nikonu AW120 není možné nastavit úroveň odšumování, musíte se proto plně spolehnout na automatický filtr. Následující snímky mají proto poměrně vysokou vypovídací hodnotu, neboť s nimi při postprodukci již mnoho nezmůžete. Šum je patrný už na snímku s nejnižší citlivostí, i když je očividná snaha jej softwarově potlačit, což však vede k „patlání“ detailů.

Postupně se začínají objevovat nepěkné barevné artefakty – zvláště na tmavých plochách (na demosnímcích si můžete všimnout, že se ve vyšší míře vyskytují hlavně mimo hloubku ostrosti). Jako hraniční lze doporučit citlivost ISO 800, u vyšších hodnot je už obraz výrazně znehodnocen.

0125.jpg 0200.jpg
0400.jpg 0800.jpg
1600.jpg 3200.jpg
6400.jpg 
Na snímcích vidíte výřezy ze snímku se stoprocentním přiblížení, postupně ISO 125, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400

A přece se točí!

Na závěr nelze opomenout disciplínu, ve které Nikon AW120 opravdu vyniká – natáčení videosekvencí. Video můžete pořídit ve Full HD (1080/30p), přičemž si můžete volitelně nastavit úrovně komprese a frekvence snímání. Navíc je k dispozici filtr větru a účinná stabilizace.

Zvuk je stereofonní a během videozáznamu můžete používat zoom – v tom případě se ovšem budete potýkat s problémem delšího přeostřování. Záznam je kvalitní i za horších světelných podmínek, jak můžete vidět v ukázkovém videu, které bylo pořízeno pod nepříliš silným umělým osvětlením.

Ukázkové video ke stažení

Technické parametry

  • Snímač: CMOS 1/2,3“, efektivních 16 Mpx
  • Objektiv: NIKKOR s 5x optickým zoomem, s optickou stabilizací
  • Světelnost: F2,8–4,9
  • Ohnisková vzdálenost: 24–120mm (v přepočtu na kinofilm)
  • Poměr stran: 4:3 (4608×3456,3264×2448,2272×1704), 16:9 (4608×2592), 1:1 (3456×3456)
  • Formát souborů: JPEG, nastavit. komprese (16 Mpx, 8 Mpx, 4 Mpx, 2 Mpx)
  • Režim expozice: Zjednodušené Auto, Auto, Motivové režimy (Protisvětlo - HDR, Panorama, Interiér, Noční portrét, Makro, Jídlo ad.), Speciální efekty, Inteligentní portrét
  • Měření expozice: Matrix, Se zdůrazněným středem, Bodové
  • Displej: 7,5cm (3“), OLED, 921000 px, regulace jasu, antireflex
  • Závěrka: mechanická a elektronická, 1/1500–1s, 4s (režim Ohňostroj), ND filtr
  • Ostření: Auto (detekce kontrastu), volba z 99 zaostř. polí, Detekce tváří, Střední zaostřovací pole, Sledování objektu, Zaostřování s vyhledáním hl. objektu; makro od 1 cm na širokém ohnisku
  • Sériové snímání: 6,9 sn./s. (max. 5 snímků), 2,2 sn./s (max. 33 snímků)
  • Citlivost: ISO 100–1600, 3200, 6400 (v režimu Auto)
  • Vyvážení bílé: Auto, přednastavené hodnoty, manuální
  • Video: 1080p (30 obr./s), formát MOV, stereo
  • Blesk: vestavěný, 0,5–5,2 m (wide), 0,5–4,5m (tele)
  • Paměťové karty: SD/SDHC/SDXC
  • Rozměry a váha: 110×66×26 mm, 213 g (s baterií a kartou)
  • Interní paměť: cca 329 MB

Hodnocení

Nikon AW 120 je ideálním přístrojem pro dobrodruhy, sportovce a vyznavače adrenalinových sportů. Podobně jako u jiných odolných digitálů, je i u tohoto modelu třeba se připravit na specifické ovládání, kdy chybí jakékoliv otočné ovladače – není to samozřejmě z důvodu toho, že by se nedalo kolečko utěsnit, ale především proto, aby se zamezilo vniknutí nečistot a tím „zaseknutí“ otáčení.

Limity má fotoaparát nikoliv v odolnosti, ale spíše v obrazové kvalitě, která je determinovaná jednak použitým snímačem a jednak nepříliš citlivou prací obrazového procesoru, který do snímku zasahuje (v oblasti odšumování) prakticky již od nejnižší citlivosti. O moc lepší to však není ani u konkurenčních přístrojů, které mají stejnou velikost a rozlišení snímače.

Plusy:

  • světelnost na širokém ohnisku f/2,8
  • výborná hybridní stabilizace, účinná především v režimu Makro
  • všestranná odolnost
  • velké množství speciálních funkcí (GPS, mapy, výškoměr, tlakoměr, hloubkoměr, tvorba protokolu)
  • výborné video
  • interní paměť 329 MB
  • Wi-Fi

Minusy:

  • zjednodušené ovládání – malé množství externích ovládacích prvků
  • není k dispozici poloautomatický ani manuální režim fotografování
  • horší obrazová kvalita při vyšších citlivostech
  • poměrně křehký přední kryt, ovšem s možností dokoupení silikonového obalu

Demosnímky

DSCN0476.JPG DSCN0488.JPG
DSCN0497.JPG DSCN0529.JPG
DSCN0531.JPG DSCN0533.JPG
DSCN0563.JPG DSCN0564.JPG
DSCN0572.JPG DSCN0576.JPG
DSCN0582.JPG DSCN0596.JPG
DSCN0625.JPG DSCN0638.JPG
DSCN0646.JPG DSCN0667.JPG
DSCN0686.JPG DSCN0772.JPG
DSCN0773.JPG DSCN0798.JPG
 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud