12
Fotogalerie

Zoner Photo Studio a správa souborů

Další část seznamování s českým editorem fotografií bude věnována možnostem průzkumníka a správě souborů.

Základní popis pracovního prostředí průzkumníka (Photo Studia) jsme si odbyli v minulém článku, stejně jako stručnou historii vývoje programu. Snad jen pro opravdu vyčerpávající popis ještě doplním dvě věci k popisu pracovního prostředí průzkumníka.

Navigátor v levé části okna, je možné ze stromové struktury přepnout na další dva pohledy – obrázky a složky ZPS.

01.png 02.png 03.png

Pokud patříte mezi pokročilejší uživatele, anebo vás zajímají bližší informace o pořízené fotografii, pak jistě oceníte možnost samostatného bloku s informacemi o snímku. Jeho velikost i pozice je samozřejmě přizpůsobitelná. V pravém horním rohu najdete ikonu dvou pravítek, která slouží k aktivaci konkrétních podoken, mezi nimiž je samozřejmě i okno s informacemi.

04.png 05.jpg
- | max. velikost

Podobné rozložení je vhodné například v okamžiku, kdy potřebujete rychle po sobě zjišťovat informace o fotografiích a jejich vyvolání klávesovou zkratkou by bylo i přes to zdlouhavé. Pomocí šipky se posunujete po jednotlivých náhledech a v okně s informacemi sledujete konkrétní parametr či histogram.

Přesun snímků do počítače

Hlavní menu programu není příliš rozsáhlé co se záložek týče, jejich obsah je však pestrý. Hned nad ikonami pro řazení snímků či klíčová slova najdete pětici záložek, jejichž názvy jsou poměrně výstižné – získat, upravit, informace, organizovat a publikovat

06.png 

Pro ty uživatele, kteří si s technikou zrovna netykají, anebo se nechtějí zabývat stahováním fotografií v jiném programu do zvolené adresářové struktury, je v ZPS určeno právě menu Získat, v němž najdete hned sedm možností získání snímků.

07.png 

Kopírování či přesunutí ze zařízení není nic jiného, než běžné stažení fotografií do počítače, Photo Studio zde funguje pouze jako prostředník s jehož pomocí určíte, kam se mají snímky ukládat. Oním zařízením nemusí být pouze digitál, bez problémů můžete použít USB Disk, čtečku karet, externí harddisk apod. Některé fotoaparáty nepodporují režim Mass Storage (v tomto režimu se digitál hlásí jako další disk) a zobrazí se jako samostatné zařízení (typicky např. digitály Canon nebo Fujifilm). I pro tyto situace je Zoner připraven a v dialogovém okně získání dat pouze stačí přepnout způsob komunikace.

08.png

Další možností je získání z rozhraní TWAIN, pod kterým se obvykle skrývá skener, vložení ze schránky je jasné. Sejmutí obrazovky slouží k vytváření tzv. screeenshotů, pomocí tohoto menu funkci zapínáte a vypínáte. Stažení obrázku z webu je také možností, jak získat pěkné snímky, v tomto případě však dbejte autorských práv.

Poslední dvojice voleb slouží k základnímu vyvolání fotografií uložených ve formátu RAW. Až do verze devět bylo možné pracovat pouze s RAW formáty značky Canon, s příchodem ZPS10 přišla i podpora pro soubory dalších výrobců. Programátoři nutnost znát specifikace jednotlivých výrobců elegantně obešli a přizvali si na pomoc DNG konvertor z laboratoří Adobe. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je omezená nabídka pro úpravu snímku před jejich exportem z RAW formátu.

Základní úpravy povoleny

Na další záložce najdete nástroje pro úpravu snímků, struktura tohoto submenu je stejná jako v editoru, kterému se budeme věnovat příště. V režimu náhledů snímků doporučuji pouze nedestruktivní úpravy jako je například otočení snímku.

09.png 10.png

V menu Informace najdete funkce pro popis obrázku, export či přiřazení GPS souřadnic. Velmi praktická je funkce najdi a nahraď, kterou oceníte např. při změně popisků fotografií, u kterých jste přehlédli překlep.

Další dvojice záložek je určena pro práci se soubory a složkami a pro prezentaci fotografií. Záložka Organizovat slouží k uspořádání souborů v počítači, k jejich přejmenovávání, filtrování apod. Zcela mimo koncept je zde funkce porovnat obrázky, která umožní současné prohlížení několika fotografií vedle sebe – ideální pro výběr nejostřejšího snímku ze série.

11.png 

Poslední nabídka Publikovat v sobě ukrývá několik možností prezentace fotografií, od webové galerie, přes DVD disk s fotografiemi až po různé typy tisku. Jedním z oddílů jsou také speciální funkce programu jako tvorba panoramat, tvorba snímků s vysokým rozsahem jasů apod.

12.png

Deatailní popis jednotlivých funkcí včetně jejich ukázek nás čeká v dalším pokračování spolu se seznámením s editorem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud