11
Fotogalerie

S čtyřicítkou bez motoru: první pohled na Nikon D40

Nedávno jsme vás informovali o chystané digitální zrcadlovce Nikon. Před dvěma dny Nikon oficiálně představil zrcadlovku D40. Pojďme se tedy podívat, co umí.

Digitální zrcadlovka Nikon D40, ačkoliv je horkou novinkou, přichází na trh s rozlišením snímače „pouhých“ 6 Mpx. V porovnání s ostatními zrcadlovkami tohoto roku je rozlišení téměř poloviční. Už tímto krokem dal Nikon najevo, že se jedná o přístroj především pro začátečníky – zkrátka zrcadlovka pro masovou spotřebu. Ruku v ruce s tímto předpokladem jdou i některé detaily nového těla.

Nikon D40 by měl být kompromisem mezi vybaveným kompaktem či ultrazoomem a „lepší“ digitální zrcadlovkou. Po stránce funkčního vybavení leží mezi modely D80 (převzal některé funkce) a D50, ten je možné považovat za předchůdce D40. Co se tedy změnilo?

Rozměry fotoaparátu jsou menší než u D50, svoji zásluhu na tom má i přepracované tělo a chybějící stavový displej. Také hmotnost je nižší, s baterií váží přibližně 522 gramů. Pro porovnání, Olympus E-400, který se pyšní titulem nejmenší zrcadlovky na světě, váží 380 gramů, rozměrově jsou si oba fotoaparáty poměrně blízko – rozměry E-400 jsou 130 × 91 × 53 mm.

01_d40.jpg01_d50.jpg
Vlevo Nikon D40 (rozměry 126 × 94 × 64 mm) vpravo Nikon D50 (rozměry 133 × 102 × 76 mm)

Snímač je stejný jako u zrcadlovky D50 či D70, a to CCD o rozměrech 23,7 × 15,6 mm s rozlišením 6,1 Mpx. Velikost APS-C s sebou nutně nese i prodlužovací faktor pro přepočet ohniska objektivu o hodnotě 1,5×. Maximální velikost snímku je 3 008 × 2 000 obrazových bodů. Ukládat je můžete ve formátu JPEG (tři stupně komprese), NEF (Nikon RAW) nebo obojí dohromady JPEG + NEF. K dispozici jsou tři nastavení barevného prostoru.

Citlivost snímací soustavy je možné nastavit v rozmezí ISO 200–1 600, samostatně je k dispozici nastavení HI 1 s citlivostí ISO 3 200. Novou funkcí, se kterou se můžete setkat i u D80 je Auto ISO – umožní vám nastavit maximální hodnotu citlivosti a nejkratší čas závěrky, po jehož překročení se má funkce aktivovat.

Krokem spíš k horšímu je „očesání“ ostřících bodů z pěti na tři. D40 se tak přiblížila ještě více amatérským zrcadlovkám. Na rozdíl od zrcadlovek Olympus, které mají také tři body autofokusu a je jim vytýkáno jejich nahuštění na malý prostor (vytvářejí větší ostřící segment), jsou u D40 odebrány pouze horní a dolní ostřící bod z klasické pětibodové matice. Nový ostřící modul nese označení Nikon Multi-CAM530. U předchůdce D50 to byl Nikon Multi-CAM900 s pěti body.

04_d40.jpg04_d50.jpg
Vlevo Nikon D40, vpravo Nikon D50, všimněte si chybějícího pohonu ostření objektivu v levé dolní části bajonetu u D40 

V souvislosti se snížením počtu ostřících bodů je nutno zmínit i odlišnou podporu objektivů oproti ostatním zrcadlovkám Nikon. Právě tento fakt je jedním z nejvíce diskutovaných. Fotoaparát nemá zabudovaný motorek pro pohon autofokusu, z toho důvodu bude možné využívat automatické ostření pouze s objektivy typu AF-S a AF-I, které mají vlastní pohon. Bajonet je samozřejmě stejný, takže bude možné použít i jiné objektivy, avšak s omezením v podobě nefunkčního autofokusu.

Měření expozice je volitelné ve třech obvyklých režimech – plošné, plošné se zvýhodněným středem a bodové. Závěrka pracuje s časy od 1/4 000 s až do 30 s, trvalé otevření závěrky (bulb) je také k dispozici. Synchronizační čas je výborný, a to 1/500 sekundy. Sériové snímání je možné rychlostí 2,5 sn./s, ve formátu JPEG do vyčerpání kapacity paměťové karty. Ve formátu RAW je počet snímků omezen na devět, poté se sekvence zpomalí.

02_d40.jpg02_d50.jpg
Vlevo D40, vpravo D50 – zvětšil se displej a také čtyřsměrový ovládací prvek

Změny se dočkala i zadní strana těla, které nyní dominuje 2,5 palcový displej s rozlišením 230 000 obrazových bodů. Ten nově zobrazuje informace o aktuálně nastavených parametrech. Podobně jako konkurence, i Nikon upustil od stavového displeje na horní straně. Parametry je možné zobrazit ve třech režimech – formát klasického displeje, formát grafického displeje nebo grafický displej s vlastním obrázkem. Zobrazeny jsou následující parametry – nastavení kvality snímku, vyvážení bílé, citlivost, režim snímání, režim ostření, zvolený ostřící bod, režim měření scény, nastavení blesku, kompenzaci expozice a kompenzaci expozice blesku, samozřejmostí je hodnota clony a expoziční čas.

screen_1.gif screen_2.gif
Vlevo grafické nastavení displeje, vpravo klasický stavový displej

Pokud máte nastaven formát grafického displeje, je hodnota expozičního času indikována počtem segmentů kolem kruhu znázorňujícího clonu. Ten se navíc při větším zaclonění zavírá nebo otvírá, stejně jako je tomu v objektivu. Fotoaparát bohužel není vybaven čidlem pro automatické zhasnutí displeje, jako například Canon EOS 400D. Rozsvícení či zhasnutí displeje je nutné vyvolat infotlačítkem, umístěným vedle spouště. Na jednu stranu to může být zdlouhavější, na druhou stranu to pravděpodobně ušetří část energie, než kdyby svítil displej stále. Podstatné informace ostatně najdete i v hledáčku

03_d40.jpg03_d50.jpg
Odstranění stavového displeje u D40 (vlevo) umožnilo přesunout volič režimů na pravou stranu a celé tělo zmenšit

Exponovat je možné v jednom ze standardních režimů – program, priorita clony a času, manuál. Ty jsou ještě doplněny dalšími osmi scénickými režimy. Z vyššího modelu D80 převzala D40 tzv. Retouch menu, kde najdete funkce jako je digitální blesk, redukce červených očí, změna velikosti snímku nebo ořez. Hledáček je další změnou, tentokrát však mírně k lepšímu oproti D50. Pokrytí zůstalo stejné – 95% snímané scény, zvětšení hledáčku však o něco narostlo – z 0,75× na 0,8×.

Snímky se ukládají na paměťové karty SD nebo SDHC, pro přenos dat je k dispozici USB rozhraní. Nový je také Li-Ion akumulátor s označením EN-EL9. Fotoaparát by měl být k dispozici ještě v prosinci tohoto roku. Předběžná cena setu s objektivem 18–55 mm je 599 amerických dolarů, což je přibližně 15 700 Kč vč. DPH, ovšem bez započtení marže obchodníka.

Možná vás zarazí, podobně jako mne, poměrně vysoká cena. Když se začal prodávat model D50, byl přibližně o sedm tisíc korun dražší než je předpokládaná cena D40. Na druhou stranu je ale možné sehnat na internetu Nikon D50 za necelých 15 000 korun. Myslím, že rozdíly v podobě většího počtu ostřících bodů, podpory více objektivů a pro mnohé i obvyklý stavový displej, budou hovořit více pro koupi modelu D50. Použitý snímač je totiž stejný a úpravy dostupné v Retouch menu můžete provést bez problémů v počítači, navíc mnohem kvalitněji.

Otázka tedy zní - koupit D40 nebo D50, respektive bude D50 k dispozici ještě po novém roce, nebo ji Nikon stáhne z distribuce a budeme se muset spokojit s očesanou D40. Rozmýšlejte rychle, zásoby se tenčí...

AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55 mm f/3,5-5,6G ED II + SB-400

Zrcadlovka Nikon D40 se bude prodávat v setu s objektivem, který je inoovaným nástupocem původního objektivu 18–55 mm. Od předchůdce ho poznáte pouze podle označení II na konci názvu.

Další novinkou je externí blesk s označením SB-400 se směrným číslem 21, který by měl být vhodným doplňkem k zrcadlovce D40. Hlavu blesku je možné vyklápět ve čtyřech polohách.

sb400.jpg
Nový blesk SB-400 na těle Nikonu D40

Určitě si přečtěte

Články odjinud