PhotoMirage umí vytvořit pohyblivý obraz z jediné fotografie

PhotoMirage umí vytvořit pohyblivý obraz z jediné fotografie

Pohyblivé fotografie patří k současným fotografickým trendům. Softwarová společnost Corel proto představila aplikaci, která dokáže vytvořit pohyblivý obraz, a stačí jí k tomu pouze jediný snímek.

Nový program PhotoMirage dokáže rozpohybovat části snímku, jako jsou mraky na obloze, tekoucí voda apod. Výsledek se podobá tzv. cinemagrafům, k jejichž tvorbě je však nutné pořídit sérii fotografií. Ty se posléze poskládají do plynulé smyčky, přičemž pohyblivé jsou pouze některé obrazové prvky, zatímco zbytek zůstává statický.

Typickým příkladem jsou mrkající oči, padající listí, vlající vlasy v jinak nehybném obrazu. Poprvé s touto technikou přišli v roce 2011 američtí fotografové Kevin Burg a Jamie Becková, jejichž výtvory si můžete prohlédnout ZDE.

obrázek 1.jpg

Od té doby se objevila řada mobilních „cinemagrafických“ aplikací napříč všemi platformami, mobilními i počítačovými, například Lumyer, fotodanz nebo Pohyblivé fotky od Googlu. K tvorbě cinemagrafu je však obvykle nezbytná sekvence fotografií, většinou v podobě několikasekundového videa.

Aplikace PhotoMirage je jedinečná právě tím, že jako jedna z mála k vytvoření iluze pohybu vyžaduje jediný snímek a – jak tvrdí výrobce – v podstatě žádné speciální grafické dovednosti. Program je koncipován jako jednoduchý nástroj, který ovládne i naprostý začátečník.

1. Základním a nejdůležitějším krokem je označit prvky, které mají v obraze zůstat statické. K tomu slouží dvojice nástrojů – maskovací štětec (Mask), u něhož lze definovat velikost a tvrdost, respektive míru prolnutí s okolím, a bodové kotvy (Anchor Points). U málo členitých objektů je akt výběru rychlý a jednoduchý, s uspokojivými výsledky.

obrázek 4.jpgobrázek 3.jpg

Problematičtější je izolování tvarově komplikovanějších obrazových prvků (viz koloběžec výše), kdy i přes přesné vymezení statické oblasti dochází k jejímu nežádoucímu pohybu (viz video níže) – zde by určitě pomohly přesnější a sofistikovanější výběrové nástroje.

2. V druhém kroku je třeba určit směr, jímž se mají neizolované prvky obrazu pohybovat. K tomuto účelu slouží směrové šipky (Motion Arrows). Definovat lze jejich směr i délku, a také rychlost pohybu. Bohužel nikde není vysvětleno, jaký (pokud vůbec nějaký) vliv má délka šipky na charakter pohybu, co se stane, pokud šipku povedu přes „vymaskované“ části obrazu, jakou roli hraje umístění začátku šipky apod. Musíte jednoduše zkoušet. Algoritmus, který má na starosti rozpohybování obrazu, je však velmi nevyzpytatelný, a troufám si tvrdit, že nebude jednoduché ho ovládnout, což je ve značném protikladu se slovy výrobce, že se jedná o rychlý a jednoduchý nástroj.

A nyní lepší zprávy: Jakoukoli změnu, kterou v obraze učiníte – přidání/odebrání směrové šipky, kotvičky atd. – si můžete okamžitě zkontrolovat pomocí náhledu výsledného videa. Vytvoření sekvence je opravdu rychlé. Projekt si také můžete průběžně ukládat (do souboru s koncovkou .cpm) a následně se k němu vracet a editovat jej. Aplikace pracuje v několika vrstvách, u nichž můžete nastavit jejich viditelnost.

obrázek 6.jpg

Animovanou fotografii můžete exportovat v několika formátech – GIF, MP4 a WMW. Maximálním rozlišením je 4K (u MP4). Volitelná je taktéž snímková frekvence 15 až 60 fps. Sdílení na sociálních sítích usnadňují šablony s nastaveními vyladěnými pro jednotlivé služby – Instagram, Facebook, Youtube, Twitter a jiné. Aplikace PhotoMirage je dostupná pouze pro operační systém Windows od verze 7. Na rozdíl od jiných podobně koncipovaných programů, jako je např. Plotagraph, který využívá předplatitelského modelu (99 USD/rok), za PhotoMirage zaplatíte jednorázově 70 USD. K dispozici je také 15denní zkušební verze.

Určitě si přečtěte

Články odjinud