11
Fotogalerie

7 osvědčených tipů pro lepší selfie fotografie

Selfie fotografie nejsou mrtvé. Stále se s nimi setkáte napříč všemi sociálními sítěmi, a stále je mnozí pořizují jen tak, pro své potomky, pro zaznamenání své nálady či příjemného setkání se s přáteli.

1. Chce to správný úhel

Nikdo nechce hledět na vaše dvě brady, nikdo vám nechce vidět do nosu, ani nikoho nezajímá zbytečně prázdný prostor kolem vás.

Držte telefon v úrovni obličeje nebo mírně výše. Jestli pak fotografovat na výšku či na šířku záleží, jestli se za vámi nachází např. nějaká pamětihodnost nebo jiný výraznější objekt. Samozřejmě není vhodné ji hlavou zakrývat.

Obrázek 1_1.PNG
Zde není ideální kompozice ani správně zvolený úhel. Takovou selfie rovnou zahoďte a zkuste to znovu.

Abyste se tomu vyvarovali, můžete vyzkoušet aplikaci Selfie Guide (zdarma pro Android a iOS). Ta vás provede mnoha světovými metropolemi a poradí, jak před danou architekturou pózovat, aby na výsledném snímku bylo dostatek nejen vás, ale i např. fotografované budovy.

Obrázek 1_2.PNG
Jak se vyfotit třeba s Braniborskou bránou v Berlíně? Aplikace Selfie Guide vám to poví.

2. Pozor na osvětlení

Světlo samozřejmě hraje hlavní roli v každém žánru fotografie. Pokud váš telefon disponuje přední osvětlovací diodou, raději ji ignorujte. A to i co se týče různých variant funkce Retina Flash, kdy vás displej ozáří svojí maximální možnou svítivostí. Proč? Protože to vypadá nepřirozeně!

Obrázek 2.PNG
Pozor na protisvětlo. Zde by se například stačilo otočit o 180 stupňů, kdy by světlo procházející skrze okno ideálně nasvítilo fotografovanou osobu.

Místo toho hledejte přírodní zdroje světla. V interiéru samozřejmě využijte světla procházejícího skrze okna. Hodí se však k tomu, aby osvítilo vaši tvář, takže se rozhodně nefotografujte v protisvětle.

3. Zkuste filtry a editaci (s mírou)

Pokud jde o to, abyste na fotografii vypadali co nejlépe, mohou různé filtry a vhodná editace skrýt případné nedostatky. I tak ale zdrojový snímek pořiďte bez aplikovaného filtru a dodejte jej raději až postprodukčně. Aplikovat je umí i nativní tituly bez nutnosti instalovat si nějaký z aplikačního obchodu.

Obrázek 3_1.JPGObrázek 3_2.jpg
Vlevo je zdrojová fotografie, vpravo pak ta upravená aplikací Snapseed.

Aplikace Snapseed (zdarma pro Android i iOS) však dokáže s vašimi selfie snímky doslova zázraky. Poskytuje totiž nástroje, jako jsou štětec, čištění, módní lesk, portrét nebo natočení hlavy, které jsou přímo na editaci vašich portrétních fotografií určeny.

Obrázek 3_3.PNGObrázek 3_4.PNG
Snapseed toho ale umí mnohem víc. Vyjma základní retuše umí i ve 3D natočit hlavu, či zvětšit úsměv nebo redukovat špatně zvolenou ohniskovou vzdálenost.

4. Vyzkoušejte patřičný režim fotoaparátu

Novější mobilní telefony už poskytují různé fotografické režimy i pro čelní kameru. Umí tedy fotografovat v portrétovém režimu s určením hloubky ostrosti, a to i při aplikování různých nasvícení – to zejména u telefonů značky Apple. Telefony s operačním systémem Android však kupříkladu obsahují režim Krása, který odstraní ostré hrany a skryje mírné nedokonalosti pleti.

Obrázek 4_1.jpgObrázek 4_2.PNG
Vlevo je snímek pořízený v portrétovém režimu, vpravo pak rozhraní aplikace Facebook, která jde na úpravu vašich selfie zcela odlišně. Podobné efekty nabízí i populární sociální síť Snapchat.

5. Zkuste hardwarovou spoušť

Někdy je při fotografování selfie obtížné stisknout spoušť obsaženou na displeji telefonu, a to zejména na větších zařízeních. Většina jich ale umožňuje pořídit fotografii i stisknutím příslušného tlačítka, např. ta pro zesílení nebo zeslabení hlasitosti. Výhodu to má i v tom, že si telefon méně rozechvějete. Využít můžete i sluchátek připojených k telefonu. Stisknutí jejich prostředního tlačítka se totiž chová stejně.

Obrázek 5.JPG
Fotografii pořídíte i stiskem tlačítka hlasitosti, nebo tlačítkem na vašich sluchátkách.

6. Pořiďte si selfie tyč

Selfie tyč z módy stále nevyšla. Jistě, při fotografování památek je její použití poněkud sporné, ale u autoportrétů má stále své opodstatnění. Je to z toho důvodu, že se dostanete dál od objektivu a do záběru se tedy vejde více scény.

Druhým faktem pak je, že můžete přijít i na zajímavější fotografické úhly, protože dostanete zařízení dále od vás. Bez selfie tyče jste totiž pořád jen omezeni dosahem svých rukou. Při koupi ale vždy kontrolujte kompatibilitu s vaším zařízením.

7. Nastavte časovač

Nemáte-li selfie tyč, nemáte-li dálkovou spoušť a chcete-li mít ostré snímky, nastavte si časovač spouště. Eliminujete tím maximum možných vibrací, které telefonu svou interakcí předáváte. Benefit časovače je i ten, že na skupinových fotografiích bude i jejich autor. V takovém případě zvažte i pořízení jednoduchého stativu.

Obrázek 7.PNG
Časovač spouště nabízí základní, ale jistě i každá doinstalovaná, aplikace.

K zahození nejsou ani různé Bluetooth spouště v ceně několika stokorun. Stejnou službu pak odvedou i chytré hodinky, které jsou s telefonem propojené. Pokud je tedy máte, je to benefit pro vás.

Určitě si přečtěte

Články odjinud