7
Fotogalerie

Tip na pátek: Silver Efex Pro

Minulý pátek jsme se podívali na technologii kontrolních bodů, tzv. U-Pointů. Dnes si představíme další z řady nástrojů od Nik Software, který slouží pro převod do černobílé.

Při používání technologie kontrolních bodů jsme sáhli pro doplněk Silver Efex Pro, z dílny Nik Software. Jde o nástroj, který lze využít k převodu fotografií do škály šedých tónů a lze jej použít jak v Adobe Photoshopu, tak i v Lightroomu nebo v Apple Aperture.

Po jeho instalaci a spuštění na konkrétní fotografii se v levém okraji okna programu nalézá Style Browser (Prohlížeč stylů), ze kterého vybíráte konkrétní podobu hrubého převodu do černobílé, kterou budete dalšími nástroji nacházejícími se na protilehlé straně okna dále vylepšovat.

pracovni_okno.png
Pracovní prostředí Silver Efex Pro

Uprostřed pak leží náhled na upravovaný snímek. Pro převod jsou právě nástroje na panelech vpravo ty nejpodstatnější a nechybí mezi nimi ani kontrolní body. S nimi můžete konkrétním oblastem změnit jas, kontrast a strukturu. Poslední zmiňovaná vlastnost je velice užitečná především při úpravě černobílých snímků, můžete díky ní měnit lokální kontrast (a v případě převodu do černobílého především navýšit). Tyto vlastnosti můžete měnit i globálně na celém snímku.

Pod kontrolními body je na výběr z pěti různých barevných filtrů, díky kterým můžete zvýraznit anebo potlačit konkrétní barvu. Následně pak vybrat z přednastavených typů fotografických filmů a nakonec snímek stylizovat. Stylizování je opět velice užitečným nástrojem – naleznete zde tónování, přidání vinětace a efekt přepálených okrajů.

Po instalaci do Adobe Photoshopu se Silver Efex Pro nachází v menu Filtr | Nik Software. V případě ukázkového snímku jsem zvolil neutrální převod, tedy hned první z nabízených stylů.

krok 01.png
Předvolby stylů

Následně jsem vložil do oblastí pokožky několik kontrolních bodů, u kterých jsem navýšil Brightness (Jas).

krok 02.png
Přidání kontrolních bodů a zvýšení jasu v daných oblastech

Záložky Color Filter (Barevný filtr) a Film Types (Druhy filmů) jsem přeskočil. Pro převod portrétů se sice často hodí využít například červeného nebo oranžového filtru, k úpravě zvolené fotografie však nebylo nutné je použít. Snímek byl navíc vyfotografován s vysokou citlivostí ISO, takže jsem do něj nechtěl přidávat další šum aplikováním jedné z možností záložky Film Types.

Mnohem více jsem využil následující záložky Stylizing (Stylizace). V části Vignette (Vinětace) jsem složku Amount (Množství) stáhl z 50 % na hodnotu –31 %. Došlo tak ke ztmavení rohů. Druhou složku vinětace, Size (Velikost), jsem mírně snížil na 44 %. Nakonec volbu mezi Circle (Kruhovou) a Rectangle (Obdélníkovou) podobou vyhrálo umístění jezdce zhruba do třetiny od kruhové varianty vinětace.

krok 03.png
Ztmavení v rozích pomocí funkce Vignette

Tuto podobu převodu jsem potvrdil klepnutím na OK. Výsledek byl ještě mírně podexponovaný, proto jsem následně ve Photoshopu pomocí nástroje Křivky (Ctrl + M) ještě vytáhl střední tóny ke světlům.

krok 04.png
Zesvětlení pomocí křivek

V samém závěru pak bylo třeba sloučit vrstvy, protože Silver Efex Pro vytváří černobílou verzi do nové vrstvy (což je jedině dobře). To lze udělat například z menu Vrstva | Do jedné vrstvy.

01 pred.jpg  02 po.jpg
Původní a finální černobílý snímek

Nejen pro převod

Silver Efex Pro nemusíte využívat nutně a výhradně jen k převodu do černobílé. S prolnutím vrstev v režimu Světlost totiž lze využít i efektu funkcí, jako jsou Vinětace nebo Struktura. Dosáhnete tak například navýšení lokálního kontrastu při zachování barevnosti.

 

 

 

 

 

Článek vyšel v časopise Computer 4/2011.

Určitě si přečtěte

Články odjinud