99
Fotogalerie

Téměř neodolatelný: Fujifilm FinePix S100fs (test)

Vlajkovou lodí od Fujifilmu se na letošním veletrhu PMA stal ultrazoomový model FinePix S100fs.

Mnoho uživatelů řeší dilema, zda být vlastníkem digitální zrcadlovky s výměnnými skly, nebo majitelem ultrazoomu, jehož ohniska pokryjí hned několik objektivů. Dnes si představíme EVF digitál, který aspiruje na post alternativy k digitální zrcadlovce: FinePix S100fs od Fujifilmu.

P01.jpg P02.jpg
max. velikost | max. velikost
Finepix S100fs rozhodně není žádný střízlík

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: Super CCD HR 2/3", 11,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 840 × 2 880 bodů
  • paměťové médium: xD/SD/SDHC
  • objektiv: Fujinon 28–400 mm, F2,8–5,3
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 230 000 obr. bodů
  • video: 640 × 480 px, 30 sn./s, monofonní zvuk
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • rozměry a váha: 133,4 × 93,6 × 150,4 mm, 968 gramů
  • oficiální cena: 15 290 Kč vč. DPH
  • cena na internetu: od 14 090 Kč vč. DPH

Nejnovější, začátkem tohoto roku uvedený ultrazoom z dílny Fujifilmu tak trochu připomíná typickou zrcadlovku: jednak svou velikostí a téměř kilogramovou váhou, a hlavně konstrukčním provedením. Na tubusu objektivu nechybí dva pogumované kroužky, kdy jeden je předurčen pro zoomování, zatímco druhým ovládáte manuální ostření.

Ve shodě se zrcadlovkou nechybí tomuto modelu PC konektor ani sáňky na blesk, jež jsme si u Fujifilmu mohli vychutnat naposledy u modelu FinePix S9600 z roku 2006: je však nutno počítat s tím, že externí blesk musí mít interní automatiku, neboť S100fs nepodporuje TTL měření externího blesku. Součástí balení tohoto modelu je tvarovaná sluneční clona, a přímo na objektivu najdete filtrový závit o průměru 67 mm.

P10.jpg P11.jpg
max. velikost | max. velikost
Z horního a spodního pohledu jsou dobře vidět pogumované prstence – širší slouží pro zoomování, ten blíže k tělu využijete při ručním ostření

I když jsme se již zmínili o velkých rozměrech a hmotnosti přístroje, zejména díky mohutnému gripu hodnotíme ergonomii držení fotoaparátu kladně.

P03.jpg P04.jpg
max. velikost | max. velikost
P05.jpg P06.jpg P07.jpg
max. velikost |max. velikost | max. velikost 
S kloubovým uchycením můžete nastavit několik poloh displeje

FinePix S100fs je vybaven výklopným displejem s 2,5" úhlopříčkou a (dnes už) standardně dobrým rozlišením 230 000 pixelů, EVF hledáček je na tom však poněkud hůře: přestože si pochvalu zaslouží dobrá očnice, dioptrická korekce i 100% pokrytí snímané scény, jeho rozlišení 200 000 pixelů je hodně nízké.

P08.jpg P09.jpg
max. velikost | max. velikost
Z boční strany gripu najdete duální slot pro xD/SD/SDHC kartu, levá strana modelu nabízí také tlačítka přímého přístupu

Fotoaparát si vysloužil slušnou paletu ovladačů přímé volby. Kruhový volič na horní stěně je osázen nejrůznějšími expozičními režimy, od vyspělých P/A/S/M, přes scénické programy SP1 a SP2, uživatelské módy C1 a C2 až po bracketing v režimu Film Simulation – simulace filmu (o něm si více povíme v následující kapitole). Horní stěně dále vévodí tlačítka ISO a +/-, po jejichž stisku ovládáte citlivost a korekci expozice (zde současně i reálný histogram). Toto řešení však není příliš šťastné: nastavení totiž probíhá v kooperaci s otočným kolečkem, tato činnost není vzhledem k jejich těsné blízkosti právě příjemná (palec na kolečku, ukazováček na tlačítku).

P12.jpg
max. velikost
Sériové snímání, optický stabilizátor a režimy ostření – to vše zvládnete de/aktivovat levou rukou

Na zadní stěně můžete mj. ovládat jednotlivé režimy měření světla i funkci Rozpoznání obličeje. Ani boční stěna nezůstala ochuzena: vedle tlačítek pro aktivaci sériového snímání a optického stabilizátoru je zde důležitým prvkem ovladač pro zaostřování, a to i kontinuální a manuální. Jestliže jste v Menu zvolili vlastní zaostřovací bod, potom je třeba vybírat jej právě stiskem středového tlačítka tohoto ovladače a zároveň pravou rukou manipulovat podle potřeby směrovými šipkami – volbu lze provést po ploše obrazovky v matici 7 × 7.

P13.jpg
max. velikost
Tlačítka ISO a korekce expozice (+/-) jsou umístěna docela blízko otočného kolečka – zapojení dvou prstů do činnosti tak může zejména větším rukám činit potíž 
M18.jpg
Volba vlastního zaostřovacího bodu

I když výrobce fotoaparátům Fujifilm dlouho odpíral českou lokalizaci, FinePix S100fs již touto samozřejmostí oplývá. Není však všechno zlato, co se třpytí – české Menu je totiž velmi ledabyle přeložené a navíc se nevyvaruje hrubých češtinářských chyb (např. „měkší“ barvy). Najdete zde podle očekávání i anglické výrazivo (tím ale trpí i značná část konkurenčních přístrojů), a zatímco některé položky nepostrádají interpunkční znaménka, z jiných jakoby je někdo odpáral. Podívejte se sami na ukázku.

M33.jpg 
Do fotoaparátu se vloudila docela úsměvná čeština

Jak jsme se zmínili již v předchozím článku Těžkotonážní zoom: Fujifilm FinePix S100fs, také celkové uspořádání nabídky není nijak oslnivé. Již u dřívějších FinePix ultrazoomů jsme se setkali například s tím, že aktivovat formát RAW stojí docela hodně úsilí. Také v tomto případě si musíte „vychutnat“ zdlouhavý proces, než se k položce dostanete. Naštěstí lze tento neduh vykompenzovat ve vlastním uživatelském režimu C1 či C2. Pro úplnost dodávám, že Menu je trojstupňové a několikastránkové (ukázku celého Menu si prohlédněte v následující kapitole Funkce, vybavení).

P14.jpg
max. velikost
Mezi gripem a mohutným tubusem objektivu je schován pod gumovou krytkou PC konektor
P15.jpg
max. velikost
Tvarovanou sluneční clonu najdete v základní výbavě fotoaparátu
P16.jpg
max. velikost
Oddělávací krytka na sluneční cloně zajistí možnost pohodlného posuvu nasazeného filtru

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

FinePix S100fs je z hlediska optické i funkční výbavy zajímavým ultrazoomem. K vlastnostem jeho stabilizované optiky patří netypický rozsah ohnisek: dosahuje 14,2× zoomu, jenž se počíná na širokoúhlých 28 mm, na nejdelším konci tedy vykazuje 400 mm, to vše při velice dobré světelnosti F2,8–5,3. Jeho velký 2/3" Super CCD HR snímač je osazen 11,1 miliony světlocitlivých buněk.

Zopakujme z předchozí kapitoly, že tento vyspělý model je vybaven všemi dostupnými expozičními režimy P/A/S/M, na kruhovém voliči si všimněte také dvou ikonek uživatelských režimů – C1 a C2.. Zatímco u kompaktních FinePixů stále není samozřejmostí náhledový, natož reálný histogram, u S100fs se tohoto nešvaru obávat nemusíte. V režimu prohlížení se dokonce dočkáte indikace přepalů.

M13.jpg M14.jpg
Opětovným stiskem tlačítka korekce expozice (+/-) vyvoláte na displeji reálný histogram
M06_M11.gif
Různé možnosti zobrazení snímku v režimu prohlížení

V premiéře se u této novinky setkáváme s přívlastkem „fs“ v názvu produktu, který odkazuje k novému režimu Simulace filmu (Film Simulation). V této nabídce můžete volit buď standardní podání Provia, „živější“ krajinářský mód Velvia, režim Soft a Portrét, jenž na snímcích zajišťuje přirozený odstín pleti. Tato nastavení výrobce preferuje, a to tak, že jim v Menu věnuje hned 1. pozici. Jestliže byste si nebyli jistí, který z vyjmenovaných režimů v některé ze situací použít, pak najdete na kruhovém voliči dokonce ikonku FSB pro bracketing filmové simulace – fotoaparát tak zaznamená sadu tří odlišně tónovaných fotografií (bez Portrétu).

Docela nepochopitelným jevem je fakt, že v režimech Soft a Portrét dochází vždy k automatickému nastavení ISO 200 – a jestliže se potom přepnete do jiného z režimů, zůstává toto nastavení citlivosti zachováno. Na tento nežádoucí jev dobře myslete a při změně módu kontrolujte také výši nastaveného ISO. S touto vlastností souvisí tedy také skutečnost, že bracktingovou sadu snímků pořídíte za každých okolností na vyšší citlivost, nikdy ne na nominálních ISO 100.

D17.jpg D18.jpg D19.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka bracketingu filmové simulace, zleva Provia, Velvia a Soft. Všimněte si záznamu do ISO 200
D23.jpg D24.jpg D25.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka funkce expoziční bracketing, zleva -2/3 EV, -1/3 EV a -1 EV

O možnostech nastavení funkcí přímo pomocí tlačítek rozmístěných na těle fotoaparátu jsme se zmínili již v předchozí kapitole. V rámci výbavy přístroje nechybí např. možnost nastavení citlivosti až do ISO 10 000, jemného vyvážení bílé či úpravy ostrosti, kontrastu a saturace. Samozřejmostí je funkce Rozpoznání obličeje.

M12.jpg
V plném rozlišení můžete pracovat s citlivostí ISO 100–3 200, poté se rozlišení snímků zmenšuje až na 3 megapixely u nejvyššího nastavení ISO 10 000
M01_M05.gif
Snímek vyfotografovaný v režimu Rozpoznání obličeje. Fotoaparát označí tradičně bližší tvář zeleným rámečkem, vzdálenější bílým. Po opětovném stisku příslušného tlačítka přímé volby můžete obličeje samostatně zvětšit
M19.jpg M20.jpg M22.jpg
Kromě tradičního Makra lze aktivovat režim Supermakro, při němž se téměř dotýkáte fotografovaného objektu
M31_M63.gif
Komplexní nabídka v režimu snímání
M64_M109.gif
Možnosti nastavení fotoaparátu
M110_M128.gif
Kompletní nabídka v režimu Prohlížení

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Firemní optika fotoaparátu FinePix S100fs vykazuje na nejširším ohnisku 28 mm běžné sférické zkreslení, to však již s mírným vyzoomováním mizí a s prohnutím se pak již dále v celém rozsahu nesetkáte. K jejím vlastnostem patří také dobrá ostrost téměř až k okrajům snímků. Z tohoto hlediska není třeba mít obavy ze záznamu do komprimovaného JPEG, neboť fotografie při nastavení základní citlivosti nepostrádají jemné detaily.

Největší slabinou přístroje je těžko odstranitelná chromatická vada, která nesužuje jen snímky pořízené v protisvětle, ale i ve standardních světelných podmínkách.

D29.jpg D30.jpg D31.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D38.jpg D54.jpg D55.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Chromatická vada je fotoaparátu S100fs vlastní: v protisvětle i za běžných světelných podmínek, na širokém i dlouhém ohnisku

Šum

Výjimečnost modelu FinePix S100fs měla spočívat mj. právě v obrazových výstupech, na kterých by se odrazila integrace 2/3" čipu. Není však nedůležitá informace, že jeho velikost je oproti tradičně integrovanému 1/1,7" snímači jen zanedbatelně větší (8,8 × 6,6 mm versus 7,6 × 5,7 mm). Jak můžete sami vysledovat ze zveřejněných demosnímků, očekávání se nesplnila.

Při zobrazení 1:1 se již u nominální citlivosti ISO 100 projevuje jemný šum, jenž se úměrně s vyšším nastavením stupňuje. Od ISO 3 200 přístroj automaticky šum redukuje, pravda ale, že při srovnání s firemními kompakty se firmware chová k vyhlazování „zrna“ šetrněji.

S01.jpg S02.jpg S03.jpg S04.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
S05.jpg S06.jpg S07.jpg S08.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, zleva ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200, 6 400, 10 000
D15.jpg D16.jpg
max. velikost | max. velikost
Další ukázka vyšší citlivosti, zleva ISO 200 a ISO 400
sum_1.png sum_2.png
Graf šumu

Senzitometrie

U modelu je třeba vyzdvihnout velký dynamický rozsah s výborným prokreslením ve stínech. Přestože výrobce avizuje rozšiřování dynamiky v závislosti od použitého režimu Auto, 100 %, 200 % nebo 400 %, jako tomu je u zrcadlovky FinePix S5 Pro, novinka se chová odlišně: dynamika se v jednotlivých módech nerozšiřuje, ale senzitometrická křivka se celá pouze posunuje směrem ke stínům. Tam, kde by většina vyspělých uživatelů čekala rozšíření dynamiky – tedy ve světlech – zůstává čip modelu S100fs dlužný pověsti Super CCD HR snímače.

senzito_auto.png senzito_100%.png senzito_200%.png senzito_400%.png 
Senzitometrická křivka v režimu DR Auto, DR 100 %, DR 200 % a DR 400 %
DR1.JPG DR2.JPG DR3.JPG DR4.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Použití funkce dynamický rozsah, zleva DR Auto, 100 %, 200 % a 400 %

Naměřili jsme

FinePix S100fs je ve své třídě velice pohotový fotoaparát, za rychlostní parametry získal v našich hodnotících kritériích plný počet bodů. Bez povšimnutí nelze ponechat, že i je velice rychle připraven k záznamu dalšího snímku (v JPEGu i RAWu za necelou vteřinu), a to i přesto, že datový objem u RAWu není právě malý: až 23 MB, zatímco u JPEGu se jedná v průměru o 4–5 MB.

Fujifilm FinePix S100FS
první snímek2,45 s
snímek bez namáčknutí0,30 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku (JPEG i RAW)0,94 s
rychlost sériového snímání2,1 sn./s (JPEG) a 2,9 sn./s (RAW)
max. počet snímků v sérii7/3 (JPEG/RAW)
měřeno s paměťovou kartouSanDisk Ultra II SD 2 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

D00.jpg D01.jpg D02.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D03.jpg D04.jpg D05.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko 28 mm, ISO 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200
D06.JPG
max. velikost
Testovací obrazec – ohnisko 50 mm, ISO 100
D07.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – ohnisko 100 mm, ISO 100
D08.JPG
max. velikost
Testovací obrazec – ohnisko 200 mm, ISO 100
D09.JPG
max. velikost
Testovací obrazec – ohnisko 400 mm, ISO 100
D10.jpg D11.jpg D12.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Nejkratší ohnisková vzdálenost 28 mm, střed ohniska 200 mm a nejdelší ohnisková vzdálenost 400 mm
D13.jpg D14.jpg D35.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – exteriér bez blesku a s bleskem, interiér s bleskem
D45.jpg D46.jpg D47.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Standardní zaostřovací vzdálenost, režim Makro a Supermakro
D56.jpg
max. velikost
Makro exaktní

Demosnímky vyvolané z RAWu

D32.jpg D33.jpg D34.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D36.jpg D37.jpg D39.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D40.jpg D41.jpg D42.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D43.jpg D44.jpg
max. velikost | max. velikost

Další demosnímky

D48.jpg D49.jpg D50.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D51.jpg D52.jpg D53.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

FinePix S100fs se může pochlubit hned několika aspekty, kterými aspiruje na pozici alternativního řešení namísto digitální zrcadlovky – nehledě na to, že ji svou konstrukcí, mohutností i hmotností připomíná. Zopakujme základní výhody: sáňky na blesk, PC konektor, možnost práce s filtry, výklopný displej.

Ani v napěchované funkční výbavě nelze najít nejmenší chybičku, a za pochvalu stojí také velice svižný chod fotoaparátu – a to včetně rychlého ukládání velkého objemu RAWových dat.

Na štíru tedy zůstává to nejdůležitější, obrazová kvalita. I když větší snímač 2/3" Super CCD HR přináší o něco lepší obrazové výstupy ve srovnání se stájovými kapesními modely, avizovaná profikvalita jako u modelu FinePix S5 Pro se nekoná. Obraz je totiž sužován silnou chromatickou vadou a v neposlední řadě značným šumem.

Plusy:

  • konstrukce 
  • tlačítka přímého přístupu
  • výklopný displej vybavenost funkcemi
  • rychlostní parametry
  • sluneční clona v základní výbavě

Mínusy:

  • silná chromatická vada šum již při ISO 100
  • datový objem souborů RAW
  • nepřesnosti v českém Menu

Cena:

  • 15 290 Kč vč. DPH

Zdroj:

Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Fujifilm FinePix S100fs?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud