40
Fotogalerie

Reflecta RPS 7200 Professional: Druhý život kinofilmu

Německá firma Reflecta byla známa jako výrobce diaprojektorů. Vyrábí je stále, přidala ke své produkci ale i různá digitalizační zařízení, mimo jiné filmové skenery.

Pokud v současné době uvažujete nad tím, že byste si pořídili filmový skener, ať pro digitalizaci svého starého archivu nebo proto, že stále nedáte dopustit na klasickou fotografii, mám pro vás špatnou zprávu: tu správnou dobu už jste propásli.

Doba filmům nepřeje

Před několika lety, to ano. Tehdy tu byl Nikon se svými Coolscany 50 a 5000. Levnější z nich se prodával za zhruba 20 000 Kč, což mi tehdy přišlo více, než jsem byl ochoten zaplatit. Jenže doba se změnila. Dnes tyto skenery pořídíte jedině z druhé ruky, přičemž na E-bay se často draží za ceny vyšší, než když byly nové. Vydražíte výborný přístroj, ale bez záruky a se softwarovou výbavou pro Windows XP.

Protože jsem ale hodně chtěl své staré fotky digitalizovat, pročetl jsem recenze na ScanDig a rozhodl se pro model Reflecta RPS 7200. Rozhodl jsem se pro něj přesto, že zmiňované stránky více doporučují jednodušší model Reflecta ProScan 7200, hlavně kvůli dobrému poměru mezi udávaným optickým (3 600 dpi) a změřeným (3 250 dpi) rozlišením. RPS 7200 má optické rozlišení 7 200 dpi, recenzent mu naměřil skutečné rozlišení 3 800 dpi – tedy vyšší než u jednoduššího modelu, ale se špatným poměrem k teoretickému. Skenování v rozlišení 7200 dpi má být pomalé a výsledný soubor zabírá na disku zbytečně mnoho místa.

produkt1.jpg
Reflecta RPS 7200

Kromě rozdílu v optickém rozlišení má být mezi modely ProScan 7200 a RPS 7200 ještě jeden podstatný rozdíl, vyšší model má motorový posun filmu, u levnějšího nastavujete políčko ve skeneru ručně. Recenzent také kritizuje se skenerem dodávaný program CyberViewX, doporučuje zakoupit SilverFast, se kterým lze dosáhnout lepších výsledků.

Okénkové ladění

Vyzbrojen těmito vědomostmi jsem v e-shopu ScanDig za 599 EUR včetně dopravy objednal model RPS 7200 společně s programem SilverFast Ai (pravděpodobně by mi ale stačila jednodušší verze SE – cena by pak byla 523 EUR). A nyní se s vámi mohu podělit o uživatelské zkušenosti.

Svým vzhledem se RPS 7200 vymyká obvyklé podobě filmových skenerů, dokonce i těch od Reflecty. Ano, připomíná spíše hračku. Zaměřme se ale raději na ovládání a funkčnost. Filmový pásek nevkládáte do žádného rámečku, prostě jej vložíte do otvoru vpředu v levém boku přístroje. Mechanismus jej zachytí a motorově posune na první políčko. V ovládacím programu si pak necháte vytvořit náhledy všech snímků z pásku, vyberete z nich a skenujete.

Samotné vložení filmu je velmi jednoduché a rychlé, určitě pohodlnější než při řešení s rámečkem. Na druhou stranu tak můžete mít obavy z poškrábání filmu při posuvu nebo z toho, že mechanismus nedokáže vyrovnat zkroucený film – první nebezpečí se mi po prohlídce mechanismu zdá být malé, druhé ale možná opravdu hrozí.

Mechanismus posuvu filmu bohužel nepracuje přesně, obvykle nastaví políčko tak, že kousek snímku vlevo nebo vpravo chybí, v některých případech dokonce na náhledu vidíte jen půlky sousedních políček. V takových případech (na každém proužku filmu nejméně jednou, někdy až pro každý druhý snímek) musíte polohu filmu ručně doladit. K tomu slouží dvě ze čtyř tlačítek na horní straně skeneru, správnou polohu můžete sledovat okénkem rovněž na horní straně. Vzhledem k této nepřesnosti si moc neumím představit smysl dávkového skenování celého proužku – snad jen pro náhled, posouzení ostrosti, výběr nejlepšího z několika políček pro následné precizní skenování.

Pokračování 2 / 3

Na detailech záleží (proces skenování)

Samotné skenování jsem vyzkoušel nejdříve v programu SilverFast Ai. Po spuštění programu se objeví hned několik oken, která si můžete volně rozmístit po svých monitorech. Nejdůležitější je okno náhledu, po levé straně najdete řadu ikon.

Zajímavá je pátá v řadě – Scan Pilot, který vás celým procesem provede. Pokud se ale rozhodnete bez něj obejít, začnete kliknutím na ikonu s mnoha čtverečky v pásech, která způsobí načtení malých náhledů všech políček na pásku filmu. Z nich si potom dvojklikem vyberete políčko pro skenování, načte se velký náhled. Pak přichází ke slovu další okno programu – výběr typu filmu a expozice. Pokud najdete svůj film v nabídce, ušetříte čas s laděním barev. Na dalších ukázkách uvidíte film Fuji Superia 400 naskenovaný přímo pomocí zvoleného profilu, můžete tedy posoudit přijatelnost barev.

screen5.png
Prostředí programu SilverFast Ai

Zbývá zvolit barevnou hloubku výsledku (pro barevný film 24 nebo 48 bitů) a rozlišení. Pro první test jsem samozřejmě nastavil maximální rozlišení 7 200 dpi a skenoval bez doostření i s funkcí auto sharpen, pro srovnání jsem je pak snížil na 3 600 dpi. Na konci článku najdete celé skeny ke stažení, teď vám pro snadnější posouzení rozlišení nabízím výřezy – pro srovnání jsem doplnil výřez z filmového skeneru Minolta DimageScan Elite 5400 a několika plochých typů Epson.

v1minolta.jpg
Minolta DimageScan Elite 5400
v1e750doo012.jpg
Epson Perfection V750 Pro
v1e500_6400.jpg
Epson Perfection V500 Photo
v1rps_7200_sdoo_sice.jpg   v1rps_7200_bezdoo_bezICE.jpg
Vlevo: Reflecta RPS 7200 – 7 200 dpi s doostřením a s ICE
Vpravo: Reflecta RPS 7200 – 7 200 dpi bez doostření a bez ICE
v1rps_3600_sdoo_sice.jpg
Reflecta RPS 7200 – 3 600 dpi s doostřením a s ICE

Z prvních výřezů je vidět, že Reflecta předčí ploché skenery, rozlišením se prakticky vyrovná Minoltě. Kresba zábradlí na vrcholu věže je dokonce lepší než u Minolty. Sken s rozlišením 7 200 dpi je ovšem zbytečně neostrý, tytéž detaily uvidíte i na skenu v polovičním rozlišení.

Jiná je situace na druhém výřezu z téhož snímku. Tam, kde u Minolty uvidíte zřetelnou kresbu zábradlí, je u Reflecty při 7 200 dpi zábradlí jen naznačeno, při 3 600 dpi je neuvidíte vůbec, stejně jako u plochých skenerů. Pokud si otevřete celý snímek a budete jej pečlivě zkoumat, zjistíte asi, že dále doprava sken z RPS 7200 svůj náskok nad plochými skenery ztrácí – možná tedy mechanismus Reflecty opravdu nedokáže film udržet v dokonalé rovině.

v2minolta.jpg
Minolta DimageScan Elite 5400
v2e750doo012.jpg
Epson Perfection V750 Pro
v2e500_6400.jpg
Epson Perfection V500 Photo
v2rps_7200_sdoo_sice.jpg   v2rps_7200_bezdoo_bezICE.jpg
Vlevo: Reflecta RPS 7200 – 7 200 dpi s doostřením a s ICE
Vpravo: Reflecta RPS 7200 – 7 200 dpi bez doostření a bez ICE
v2rps_3600_sdoo_sice.jpg
Reflecta RPS 7200 – 3 600 dpi s doostřením a s ICE

Vyzkoušel jsem také, zda program CyberView X dodávaný přímo v ceně skeneru opravdu dává horší výsledky. První sken mě opravdu zaskočil, takovou hrůzu jsem neočekával. Až jsem pojal podezření, že skutečné optické rozlišení RPS 7200 je výrazně nižší a drahý SilverFast je schopen kvalitně interpolovat. Po několika pokusech se ale CyberView zasekl a nešlo s ním dále pracovat, takže jsem byl nucen na internetu najít novější verzi a současně i novější firmware pro skener. Na dalším výřezu vidíte výsledek. Rozlišení detailů je prakticky shodné se snímkem získaným pomocí programu SilverFast. Chcete-li ušetřit, možná se spokojíte se samotným skenerem bez SilverFastu za 423 EUR. Počítejte ale s tím, že skenování pomocí CyberView je mnohem náročnější, méně pohodlné, vyžaduje více ručního ladění.

cyberview_pred.jpg   cyberview_po.jpg
Vlevo: CyberView před aktualizací | Vpravo: CyberView po aktualizaci

Reflecta RPS 7200 je vybavena technologií ICE pro hardwarové potlačení prachu – a tato technologie funguje velmi dobře, jak opět můžete posoudit z výřezů. Skenování bez funkce ICE trvá přibližně 4,5 minuty při 7 200 dpi, 1,5 minuty při 3 600 dpi. Zapnete-li ICE, prodlouží se časy na 9 minut při 7 200 dpi nebo 3 minuty při 3 600 dpi.

v4rps_7200_sdoo_bezice.jpg   v4rps_7200_sdoo_sice.jpg
Vlevo: Reflecta RPS 7200 – 7 200 dpi bez ICE | Vpravo: Reflecta RPS 7200 – 7 200 dpi s ICE

Podívejme se ještě na výsledky Reflecty RPS 7200 při skenování černobílých filmů. Na výřezech je vidět, že suverénně nejlepších výsledků dosáhnete se starou Minoltou – bohužel už se nevyrábí. Jen ona dokázala zachytit i náznak žebrování na svetru. Reflecta má přesností detailů blíže k plochým skenerům, Epson V750Pro se dokonce zdá mít přece jen trochu více detailů. Sken z Reflecty při 7 200 dpi působí rozmazaně, a to i přes aktivovanou funkci AutoSharpen. Na druhou stranu ploché skenery Epson, zdá se, doostřují i při vypnutém doostřování (celý sken ke stažení najdete na konci článku), filmové zrno působí nepřirozeněji a rušivěji.

v5minolta_cb.jpg
Minolta DimageScan Elite 5400
v5e750_cb.jpg
Epson Perfection V750 Pro
v5e500_cb.jpg
Epson Perfection V500 Photo
v5rps_7200_cb.jpg
Reflecta RPS 7200 – 7 200 dpi
v5rps_3600_cb.jpg
Reflecta RPS 7200 – 3 600 dpi

Na problém jsem narazil při skenování velmi tmavých negativů. RPS 7200 je nedokáže dostatečně prosvítit, na výsledku se objevuje šum v podobě pásků:

v6_tmavy_cb.jpg
Reflecta RPS 7200

Pokračování 3 / 3

Perly nechte odborníkům (závěr)

Reflecta RPS 7200 ve mně tedy zanechala mírné rozpaky. Skenovat při rozlišení 7 200 dpi téměř nemá smysl, detaily oproti 3 600 dpi narostou jen nepatrně, zato se zvětší velikost souboru a sken působí rozmazaně.

Také motorový posun není příliš užitečný. Pokud bych dnes kupoval skener, asi dám přednost levnějšímu modelu ProScan 7200 s optickým rozlišením 3 600 dpi a bez motorového posuvu (včetně software SilverFast SE za 389 EUR). Dá se s ním dosáhnout mírně lepších výsledků než se špičkovými plochými skenery.

Zlepšení ale není příliš výrazné, v některých případech je dokonce sporné – pokud už tedy některý takový skener vlastníte či potřebujete skenovat i ploché předlohy, asi by pro vás Reflecta byla zbytečnou investicí. K prohlížení fotek na monitoru kvalita plochých skenerů stačí, nejcennější snímky si pro dosažení maximální kvality můžete nechat naskenovat někde, kde mají Nikon Coolscan LS 5000 nebo dokonce Hasselblad Flextight.

Skeny celých políček – Barevné fotografie

minolta.JPG
Minolta DimageScan Elite 5400
e750.jpg
Epson Perfection V750 Pro
e700doo.jpg
Epson Perfection V700 Photo
e500_3200.jpg   e500_6400.jpg
Epson Perfection V500 Photo 3 200 dpi | 6 400 dpi
rps_7200_sdoo_sice.jpg   rps_7200_sdoo_bezice.jpg
Reflecta RPS 7200 – 7 200 dpi s doostřením s ICE | bez ICE
rps_7200_bezdoo_bezICE.jpg
Reflecta RPS 7200 – 7 200 dpi bez doostření a bez ICE
rps_3600_sdoo_sice.jpg
Reflecta RPS 7200 – 3 600 dpi s doostřením s ICE

Skeny celých políček – Černobílé fotografie

minolta_cb.JPG
Minolta DimageScan Elite 5400
e750_cb.jpg   e750_cb_bez_doostreni.jpg
Epson Perfection V750 Pro s doostřením | bez doostření
e700_cb.jpg
Epson Perfection V700 Photo
e500_cb.jpg
Epson Perfection V500 Photo
rps_7200_cb.jpg
Reflecta RPS 7200 – 7 200 dpi
rps_3600_cb.jpg
Reflecta RPS 7200 – 3 600 dpi

Určitě si přečtěte

Články odjinud