5
Fotogalerie

Fotografie týdne: BMX

To, že může člověk vidět, je souhrou celé řady faktorů, které nejsou vůbec samozřejmé. A jedním z důsledků těchto jevů je, že není možné vytvořit ostrý stín. Toho také využívá dnešní fotografie týdne.

Je zajímavé se podívat na to, co vše musí elektromagnetické vlnění splňovat proto, aby bylo možné jej vidět okem a realizovat jím zrakový vjem. Za prvé musí Slunce produkovat fotony s vhodnou vlnovou délkou, protože jde o zdroj přirozeného světla.

A skutečně – když se podíváme na pozici Slunce v HR diagramu zjistíme, že jeho povrchová teplota je taková, že vrchol vyzařovací křivky je skutečně ve viditelné oblasti.

Druhé omezení je spojené s lidským okem – předně musí mít světlo vhodnou energii, aby bylo možné jej biologicky detekovat. Tedy přibližně takovou, jaká je běžná u organických sloučenin. Také je třeba, aby vlnová délka nebyla příliš krátká, protože pak by nebylo možné užít jednoduchou čočku, která by byla schopná jej zalomit. V neposlední řadě je zde ještě jeden aspekt, na který nesmíme zapomínat – atmosféra musí být schopná takové světlo propouštět (tedy neodrážet ani neabsorbovat). Současně nemůže docházet k tomu, aby si člověk tepelným vyzařováním všeho živého přeexponoval scénu, na kterou se dívá (to vylučuje IR spektrum).

Pokud dáme tato kritéria dohromady, je možné říci, že je téměř zázrak, že může člověk vidět. Vhodná kombinace atmosféry, biochemie a hvězdy vytváří zvláštní mix, který činní určitou část vlnového spektra elektromagnetického záření viditelným. To má samozřejmě také své důsledky, jak například ohybové jevy – stíny nemohou být ostré, klíčová dírka prozáří celou místnost atp.

A právě těchto jevů využívá také fotografie. Tedy disciplína umělecká, která ale přebírá silně poznatky z dalších věd, ať již fyziky nebo informatiky. Fotografie Martina Kozáka je ukázkou toho, jak je možné pomocí stínů zachytit realitu: dynamickou, rychlou a skutečnou. Stín můžeme chápat jako metaforu naší výpovědi o světě – na jednu stranu odpovídající předloze, ale současně vždy poněkud neostrý, bez schopnosti nabídnout veškerou informaci.

Fotografie týdne

01_bmx.jpg
BMX (foto: Martin Kozák)

Gratuluji autorovi k podařenému snímku z názvem bmx a dovoluji si pozvat na prohlídku některých dalších zajímavých snímků uplynulého týdne.


Je zajímavé, jak se vedle sebe rozvíjejí dvě umělecké disciplíny, které jsou na první pohled rozdílené, ale současně mají mnohé společné. Řeč je o fotografování a vaření. Obojí čerpá z moderních technik, je to módní, kreativní a zábavné. Jak vše spojit v jednom snímku ukazuje obrázek =Vařte jako šéfkuchař= od Jack 08. Nabízí přitom velice originální výtvarné zpracování i vtip.

02_cook_like_a_chef.jpg
=Vařte jako šéfkuchař= (foto: Jack 08)

Pan Adamec nabízí tradiční pohled na ptáky. Dnešním úlovkem je Sova pálená, která sází na dokonalou kompozici a precizní zpracování.

03_IMG_9179-3.jpg
Sova pálená (foto: Adamec)

Fenomén konceptu čarodějnictví (nešlo v žádném případě jen o ženy) vznikal velice dlouho a komplikovaně. Do dnešních dnů se nám z něj zachovala řada fragmentů, jako je pálení čarodějnic na konci dubna. Tak jak ho zachycuje Luboš Kořínek na snímku Toho večera...

04_DSC07707.JPG
Toho večera... (foto: Luboš Kořínek)

Tchemes pak ukazuje, že ani městská moderní achitektura nemusí být bez nápadu a hravosti. Může nabídnout dokonce i originalitu a pěkné místo pro život. Jak to dokumentuje fotografie Věšení...

05_IMGP2259.jpg
Věšení... (foto: Tchemes)

Určitě si přečtěte

Články odjinud