64
Fotogalerie

Levně a zeširoka: Fujifilm FinePix F480

Jednou z posledních novinek od Fujifilmu je FinePix F 480. Jedná se o základní model vhodný především pro úplné začátečníky.

FinePix F480 je nenáročný na ovládání a nabízí základní funkce, umožňující všem uživatelům, neznalým v oboru, snadný start do světa digitální fotografie.

P10.jpgP11.jpg

Základní technické parametry

  • snímací prvek: CCD 8,2 Mpx, 1/2,5" CCD
  • maximální výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 bodů
  • objektiv: 28–112 mm, F2,7–5,4
  • paměťové médium: xD, vestavěná paměť 12 MB
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obrazových bodů
  • video: 320 × 240, 30 sn./ s
  • možnosti napájení: Li-ion akumulátor, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost: 95,6 × 55,4 × 23 mm, 140 g
  • cena: 4 480 Kč vč. DPH

Efková řada fotoaparátů od Fujifilmu míří mezi uživatele hledající aparát homogenního tvaru a kompaktních rozměrů. Podlouhlé plastové tělo svými rozměry i váhou může naplnit představu o vyloženě kapesním aparátu, bohužel jeho výbava neposkytne hobbyfotografům možnost překročit rámec ryzí automatiky a s fotografií si „pohrát“. Ve výbavě nenalezneme žádnou z poloautomatických předvoleb clony, nebo času, stejně tak chybí i manuální režim a uživatelská kalibrace bílé. Nekomprimovaný formát zálohy snímků svou absencí již nepřekvapí.

P12.jpgP13.jpg

Digitál je možno vybrat ze dvou barevných kombinací. Obligátní stříbrnou doplňuje černá. Jako materiál na výrobu posloužil takřka výhradně plast. Plastový je i stavivový závit.

P01.jpgP04.jpg

P02.jpgP03.jpg

Zásadní změnu oproti modelu F 470 doznala především optika: původní třiapůlásobný zoom s rozsahem 36–130 mm byl nahrazen novým objektivem s větším, čtyřnásobným rozsahem , orientovaným ke kratší ohniskové vzdálenosti, konkrétně 28–112 mm (při světelnosti F2,7–5,4). S touto změnou se tedy významně zvětšil snímací úhel na kratším konci z 63 ° na 75 °, přičemž menší přiblížení na dlouhém konci je pouze malou daní za praktičtější použitelnost. Dlouhý konec je možno ještě výrazně protáhnout pětinásobným digitálním zoomem. Celkový formát pokračovatele řady zůstal v zásadě zachován.

P14.jpgP15.jpg

Ovládacími prvky se šetřilo, díky nemožnosti jakkoli zasahovat do „rozumu“ digitálu, však příliš nescházejí. Zadní stěnu bez hledáčku zabírá takřka beze zbytku LCD monitor s úhlopříčkou 2,7" nabízí rozlišení 230 000 pixelů, čímž nevybočuje ze standardů své třídy. Snímací RGB CCD čip použitý v tomto přístroji má velikost úhlopříčky stejně jako u předchůdce 1/2,5". Drží krok s konkurencí, rozlišení narostlo na osm megapixelů.

P16.jpg

Jako velice slušný se projevil akumulátor. I přes nízké teploty odváděl poctivou službu a umožnil pořízení desítek snímků i dlouhé prohlížení.

P06.jpgP07.jpg

 

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Hlavní otočný volič nabídne trochu netradiční menu. Samozřejmě neschází automatika. Doplňují ji například režim vhodný k portrétování s lepším podáním pleťové barvy, nebo funkce elektronického stabilizátoru zrychlující čas závěrky vyšší citlivostí. Optickou nebo mechanickou stabilizaci bychom v tomto případě hledali marně.

P08.jpg

Stabilizace je zajištěna pouze navýšením citlivosti k hodnotě ISO 1 000. Samostatný program pro redukci červených očí má taktéž svoje místo na hlavním voliči. Stejně jako ovladač digitálního zoomu, videosekvencí a asi nejpoužívanější poloha s motivovými programy. Svůj režim má krajina, sport, noční scéna, přirozené světlo, pláž, sníh, ohňostroj, západ slunce, květina, party, muzeum, manuál.

menu10.jpgmenu11.jpgmenu12.jpg
Součástí volby scénického režimu je i krátká textová nápověda

Manuál zde není tím co typicky u fotoaparátů znamená. V tomto případě je to jediná možnost, jak prosadit alespoň několik vlastních požadavků na snímání. Ručně zde můžeme nastavit použitou citlivost, můžeme použít korekci expozice +/- 2EV a vybrat si z předvolených režimů nastavení bílé (slunečno, stín, zářivka (denní světlo), zářivka (teplé světlo), zářivka (studené světlo), žárovka.). Víc vám automatika nepovolí a nedovoluje prosadit tyto volby ani v žádném jiném režimu focení.

menu20.jpgmenu21.jpg

Blesk lze používat jako automatický, s redukcí červených očí, ale i jako vypnutý, vynucený, s pomalou synchronizací, a například pro večerní portréty s redukcí červených očí zároveň s pomalou synchronizací. Blesk nelze použít v makro režimu, scéna by se stejně vzhledem ke konstrukci dostatečně nenasvítila, objektiv by dělal výrazný stín.

menu41.jpgmenu42.jpgmenu43.jpgmenu44.jpg
menu45.jpgmenu46.jpgmenu47.jpg

Jako mírně problematická se ukázala expozice pomocí blesku v interiéru. Interní blesky zpravidla nikdy zázračných výsledků nedosahují a osvětlení scény je nedokonalé. Tentokrát byla dost často intenzita blesku na vzdálenost do dvou metrů příliš vysoká a obličeje mizely v důsledku přeexpozice. Naopak na větší vzdálenost a vyzoomovaný objektiv již dosah blesku spolu s nízkou světelností na dlouhém konci nestačí.

Pro záběry ze stativu se bude hodit samospoušť, pro autoportrét se bude určitě hodit zpoždění 10 sekund, pro ostatní použití je praktické dvouvteřinové zpoždění spouště.

Fotografovat můžeme s daným snímačem až do velikosti 3 264 × 2 448 bodů. Kromě toho lze fotografovat v poměru stran 3:2 a snížených rozlišeních 2 304 × 1 728, 1 600 × 1 200, 640 × 480. Úroveň citlivosti má rozsah ISO 100, 200, 400, 800 a 1 000. Rozsah časů závěrky se pohybuje od 1/1 500 s až do 4 sekund.

menu16.jpgmenu17.jpg

Autofokus pracuje v normálním režimu od 40 cm až do nekonečna, v režimu makro pak od 5 do 40 cm. Ani u tohoto modelu nezapomněl výrobce na záznam videa, rozlišení QVGA (320 × 280 bodů) při frekvenci 30 snímků za sekundu je však v tomto ohledu dnes již podprůměrným parametrem. Záznam videa je možný až do zaplnění paměťového média. Tělo fotoaparátu ale není vybaveno reproduktorem, proto na plnohodnotné přehrání záznamu ihned po pořízení zapomeňte. Pochlubit se budete moci až po přenosu do osobního počítače.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Od kapesních kompaktních fotoaparátů jsem si již zvykl na určitý standard, který popravdě není příliš vysoký. Překvapení se nekonalo ani tentokrát. Obrazové výsledky jsou si s konkurenty v kategorii dosti podobné. Malé čipy zahlcené miliony buněk, spolu s levnými objektivy mnoho příjemného pokoukání nenabídnou. Pro záznam příjemných chvil ve společnosti přátel či malého výletu ale bohatě stačí.

Obrazová kvalita odpovídá vybavení a cenové kategorii fotoaparátu. Nečekejte zázraky, na druhou stranu se však nemusíte bát hrůzostrašných omalovánek. Po stránce barevnosti si vede FinePix F480 obstojně i přes absenci manuálního vyvážení bílé.

Rozlišovací schopnosti objektivu patří k lepšímu průměru, na širokém ohnisku se blíží 1 600 lph ve středu obrazce, na dlouhém konci objektivu rozlišení klesá přibližně na 1 450 lph. V ploše je obraz ostrý, směrem do rohů však ostrosti ubývá, krajní oblasti snímku mají měkkčí kresbu.

scena01.JPGscena02.JPGscena03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena04.JPGscena05.JPG
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti

Bohužel již při základní citlivosti je patrný mírný šum a především nepěkná práce obrazového procesoru, rozlišení jemných detailů a hranová ostrost vzali za své. U kontrastnějších scén jsou patrné artefakty JPEGové komprese. Jako nejvyšší použitelnou citlivost bych označil hodnotu ISO 400, vyšší dva stupně (ISO 800 a 1 000) jsou již silně poznamenány barevným šumem.

Naměřili jsme

Nadšení v nás nevzbudily naměřené operační časy. Ani subjektivně se digitál při praktické zkoušce jako žádný rychlík nechoval. A není se čemu divit. První fotografii po zapnutí nepořídíte dřív než za průměrné 3,5 vteřiny, s bleskem ještě o dvě desetinky déle. Dalším ukazatelem je rychlost snímku bez namáčknutí, kdy musí fotoaparát přeostřit a exponovat. Zklamáním bylo, že tento čas byl téměř stejný jako zpoždění spouště s namáčknutou spouští. Ten bývá obyčejně díky již zaostřenému obrazu prakticky neměřitelný. S námáčknutou spouští tedy počítejte se zpožděním asi 0,6 vteřiny, bez namáčknutí časy vycházejí průměrně na 0,8 s.

Rychlost sekvenčního snímání není v této kategorii určitě ten nejpodstatnější údaj. Naměřené hodnoty jsou jen průměrné. V režimu sekvenčního snímání se při jednom zmáčknutí spouště vždy vyfotí série tří snímků rychlostí asi 1,1 snímků za vteřinu. Fotoaparát předpokládá nějaký rychlejší děj a nastavuje co nejkratší expozici. V interiéru je pak tato volba prakticky nepoužitelná- rychlost expozice dostala přednost před korektní expozicí a snímky byly vždy výrazně podexponované.

Fujifilm FinePix F480
první snímek3,5 s
snímek bez namáčknutí0,8 s
snímek s namáčknutím0,6 s
rychlost sériového snímání1,1 sn./s
max. počet snímků v sérii3
měřeno s paměťovou kartouFujifilm xD 512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

wide01.JPGwide02.JPGwide03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
wide04.JPGwide05.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejširším ohnisku, postupně všechny citlivosti
tele01.JPGtele02.JPGtele03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
tele04.JPGtele05.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejdelším ohnisku, postupně všechny citlivosti
nejširší ohnisko.JPGnejdelší ohnisko.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu, vlevo nejširší a vpravo nejdelší ohnisko
portrét bez blesku.JPGportrét s bleskem.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové tóny bez blesku a s bleskem
iso 100.JPGiso 200.JPG
max. velikost | max. velikost
iso 400.JPGiso 800.JPGiso 1000.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Reálná scéna, postupně všechny citlivosti
makro.JPG
max. velikost
Snímek pořízený v režimu makro

Další demosnímky:

DSCF0044.JPGDSCF0081.JPG
max. velikost | max. velikost
DSCF0083.JPGDSCF0108.JPG
max. velikost | max. velikost
DSCF0110.JPGDSCF0161.JPG
max. velikost | max. velikost
DSCF0181.JPGDSCF0187.JPG
max. velikost | max. velikost
DSCF0191.JPGDSCF0194.JPG
max. velikost | max. velikost
DSCF0312.JPG
max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Podtrženo a sečteno, testovaná Fujina v žádném ohledu nepřekvapila. Jde o velmi jednoduchý, cenově přijatelný rodinný kompakt, jehož největší devízou je zcela určitě praktický, širokoúhlý objektiv.Touží-li někdo po takovém objektivu, zpravidla musí připlatit výrazně větší obnos.

Na druhou stranu kvalita fotografií je pouze průměrná. Aparátek bude vhodný pro méně náročné použití, pro začátečníky a pro sváteční fotografy, kteří nechtějí za svoje vybavení příliš utrácet, přesto dokáží ocenit širší počáteční ohnisko.

Vezmeme-li v úvahu poměr ceny k výkonu, nevychází F 480 vůbec zle. Zvláště pak ve srovnání s levnou konkurencí od Olympusu a Samsungu.

Plusy:

  • cena
  • široké počáteční ohnisko

Mínusy:

  • absence manuálního vyvážení bílé
  • práce obrazového procesoru
  • rychlost
  • expozice s bleskem

Cena:

  • 4 480 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud