75
Fotogalerie

Nadprůměr pro amatéry: Panasonic Lumix DMC-L10

V pořadí druhá amatérská zrcadlovka z dílny Panasoniku má ambice porazit konkurenci. Jaký je Lumix L10?

Nová digitální zrcadlovka Panasonic Lumix DMC-L10 na sebe nechala čekat rok a půl. Kdo by si myslel, že je pouhým upgradem staršího modelu L1, je na omylu. Z „vnějškového“ pohledu lze ihned identifikovat rozdílnou konstrukci, ergonomii i způsob ovládání. O zjevných změnách jsme se již zmínili v předchozím článku Lumix L10 v terénu: první fotky v ČR!, dnes se tedy podíváme na novinku zblízka.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: Live MOS 10 Mpx
  • optická stabilizace: podle objektivu
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
  • objektivy: 4/3 standard
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 207 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • rozměry: 135 × 96 × 78 mm, 585 gramů (pouze tělo)
  • cena: 34 995 Kč vč. DPH (vč. obj. 14–50 mm)

Druhá DSLR Panasonic může znalcům firemních digitálů designem evokovat ultrazoom DMC-FZ50. Mohutný Lumix L10 nepostrádá výrazný vytvarovaný grip – jeho tělo však není bez chybičky: je totiž docela nízké, a tak jste-li majiteli objemnějších rukou, váš malíček pravé ruky bude pravděpodobně viset ve vzduchu. Fotoaparát připravený k akci – tedy s nasazeným setovým objektivem 14–50 mm F3,8–5,6, Li-Ion akumulátorem, kartou a popruhem – váží mírně přes kilogram, jistota držení je tak ohrožena. Že tento „problém“ odstraní nadstandardní vertikální grip? Omyl, v případě Lumixe L10 není k dispozici.

P02.jpgP03.jpg
Koho vám připomíná?
P07.jpgP08.jpg
Lumix L10 není žádný drobeček 

Výrobce u tohoto modelu přichází s inovací, kterou jsme na poli DSLR ještě nezažili – tedy my v redakci již ano, při testování Olympusu E-3, kterýžto ale s novinkou přišel o něco později.

Tou senzací je výklopný displej na otočném kloubu – Lumix L10 disponuje úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 207 000 pixelů. Je nasnadě, že s tímto vylepšením přispěchal Panasonic v souvislosti s funkcí živého náhledu – Live View. Více si o ní povíme v následující kapitole.

P04.jpgP05.jpgP06.jpg
Variabilita otočného displeje

Ovládání zrcadlovky je poměrně tradiční, řadu „featur“ si Lumix L10 přinesl z ultrazoomových modelů Panasonic. Na obvyklém místě najdete otočný kruhový volič, jenž je osazen všemi dostupnými režimy – automatikou a P/A/S/M – a také několika notoricky známými motivovými programy (např. sport, noční scéna, portrét, krajina, makro). Bez povšimnutí nemůžeme nechat ikonku Custom, pod kterou se skrývají hned tři možnosti uživatelského nastavení expozičních hodnot.

Pro ovládání samozřejmě nechybí typický zrcadlovkový přední i zadní otočný volič, přičemž záleží jen na vás, zda bude fungovat pro změnu korekce expozice, rychlost závěrky nebo nastavení clony. Pochvalu si potom zasluhuje velké množství samostatných funkčních tlačítek – do vlastního Menu tedy není třeba v podstatě vstupovat (vlastní ovladač si můžete vychutnat např. pro Live View, citlivost, způsob měření expozice, mód autofokusu, barevné filtry či vyvážení bílé). Zkrácenou nabídku najdete pod ikonkou FUNC., která obsahuje například míru komprese, volbu snímaného formátu, režimy blesku anebo výběr ze tří typů stabilizace.

Pokud ale na těle Lumixe L10 hledáte tlačítko pro optickou stabilizaci, se špatnou se potážete. Zrcadlovka totiž nemá stabilizovaný snímač, a tak lze s funkcí MEGA O.I.S. pracovat jen tehdy, máte-li nasazený stabilizovaný objektiv. Například u standardně dodávaného stabilizovaného zoomu můžete tedy tento problém hodit za hlavu.

Vlastní Menu je docela shodné s ostatními digitály od Panasoniku – ve stručnosti tedy: všechny položky jsou uspořádány horizontálně, a pro jejich rozbalení a následné potvrzení je třeba pracovat s šipkou doprava. Vzhledem k českému menu byste se neměli setkat se zádrhelem.

P09.jpgP10.jpg
První zrcadlovka od Panasoniku s vytvarovaným gripem

Jediná skutečná výtka připadá – tedy v podstatě ve shodě s Lumixem L1 – na konstrukci hledáčku, který je nejen malý, ale také poměrně tmavý. Výrobce ale svým způsobem poukazuje na to, že si je tohoto nešvaru vědom, neboť do balení k fotoaparátu přidává zvětšovací očnici s koeficientem 1,2×. Ani ta však není ideálním partnerem – na jednu stranu totiž zvětší obraz téměř na úroveň vyspělých APS-C zrcadlovek, na stranu druhou se při jejím použití zkracuje tzv. oční bod. Zejména uživatelé s brýlemi tak budou mít problém s přehlédnutím celého zobrazovaného pole, hlavně stavových informací v pravé části hledáčku. Ale abychom jen nekritizovali: hledáček má dobrou očnici, můžete korigovat dioptrickou korekci a spolehnout se na pokrytí 96 %.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Jistě nikdo neočekával, že by nová zrcadlovka od Panasoniku nebyla založena na tzv. 4/3 standardu. Model tak může – stejně jako předchozí L1 – fungovat se všemi takto navrženými objektivy, a to značek Leica, Olympus a Sigma. Zrcadlovka pracuje s novým 10Mpx Live MOS snímačem, který je opět před nečistotami chráněn ultrazvukovým protiprachovým filtrem.

Jestliže se v této kapitole zajímáme o celkové funkční vybavení, můžete si být jisti, že amatérskou třídu zrcadlovek má Panasonic perfektně zvládnutu – u nového modelu jsme totiž nenarazili na absenci žádné z potřebných funkcí. Nebudeme zde vyjmenovávat všechny samozřejmé detaily, zaměříme se pouze na ty funkce, které si zaslouží vyzdvihnout.

Fotoaparát je například do sporných světelných situací vybaven expozičním bracketingem a nastavit u něj můžete – což je v rodině amatérských zrcadlovek výjimka – i vícenásobnou expozici.

21.jpg22.jpg
max. velikost | max. velikost

S vícenásobnou expozicí můžete na snímcích čarovat
S31_S34.gif
I expoziční bracketing může vypadat podle vašich představ

Měnit barevné spektrum snímků můžete opravdu bohatým způsobem – lze vlastnoručně upravovat ostrost, kontrast i saturaci – kromě těchto úprav najdete pod tlačítkem Film Mode (vedle kruhového ovladače) další barevné filtry (dynamický, přírodní, jemný, nostalgie, živé barvy), z nichž některé lze uplatnit i u černobílého podání.

S05_S21.gif
Barevná paleta Lumixe L10

Vedle klasického autofokusu může vaše volba připadnout také na kontinuální ostření. U autofokusu se ovšem musíme pozastavit déle – je totiž bohužel předmětem naší kritiky. A to předně z toho důvodu, že je vybaven zastaralými třemi autofokusovými body pracujícími na principu fázové detekce. Jsou umístěny do horizontální roviny a pro přepínání slouží šipka doleva/doprava na křížovém ovladači. Od dob první zrcadlovky Lumix L1 se v tomto ohledu tedy nic nezměnilo.

S22_S38.gif
Hlavní nabídka Menu

Příjemnou novinkou – kterou si vychutnáte v režimu Live View – je autofokus pracující na principu vyhodnocení kontrastu přímo v rovině snímače, tedy tak jako u ostatních digitálních kompaktů. Tímto způsobem je možné využívat až jdenáctibodového autofokusu, lze samozřejmě zvolit vlastní uživatelský bod a v nastavení najdete také poměrně novou funkci Detekce obličeje. Není také pochvalné, že ve všech případech vykazuje Lumix L10 při zaostřování mírnou časovou prodlevu.

S39_S60.gif
Možnosti nastavení

Opět tu zaznělo magické sousloví Live View. „Zrcadlovkářům“ není třeba zdlouhavě vysvětlovat, že tato funkce je vynikající pravou rukou při snímání v extrémních situacích – tehdy, kdy je nesnadné komponovat scénu v hledáčku (velmi nízko u země, nebo nad hlavou). Nejásejte ale, že při fotografování s rozměrnou a docela těžkou zrcadlovkou zvládnete držet přístroj tak jako běžný digitál – v předpažených rukou. Živý náhled v praxi oceníte hlavně při snímání ze stativu – pravděpodobně jen tak také využijete zcela výjimečně komfortní ostření s pomocí desetinásobné lupy, s níž lze pohybovat po úplně celé ploše záběru.

S61_S71.gif
Režim přehrávání

Funkce Live View je ale výborná zejména proto, že zobrazuje všechny aktuálně nastavené parametry na displeji fotoaparátu, včetně reálného histogramu.

S01.jpgS02.jpg
S03.jpgS04.jpg

V režimu prohlížení lze zobrazit také RGB histogram

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Desetimegapixelový Lumix L10 v obrazové kvalitě takřka exceluje, respektive největším překvapením je standardně dodávaný setový objektiv s širokoúhlým počátečním ohniskem: Leica 14–50 mm (eq. 35mm filmu 28–100 mm). Tento stabilizovaný zoom vám výrobce sice svým způsobem „vnutí“, o jeho výborných optických vlastnostech ale nemusíte mít nejmenších pochyb. Objektiv má sice menší světelnost F3,8–5,6, ale z velké části se podílí na ostrosti a výborném přenosu kontrastu. Nemá žádné problémy při snímání v protisvětle a ani v nezvykle extrémních světelných situacích nevykázal chromatickou vadu.

Velkým plusem fotoaparátu je výborný algoritmus JPEGu. Tento komprinovaný formát se totiž soustředí i na jemné detaily, a ostrost takto pořízených snímků je bez nadsázky srovnatelná s RAWem. Kromě fotoaparátů značky Canon tak nyní i Panasonic předčí všechny ostatní konkurenční zrcadlovky v kvalitě JPEGové komprese.

Téměř ve shodě s amatérskými modely od Olympusu (E-410 a E-510) se Lumix L10 dokáže vypořádat s šumem. Nesmí však chybět dovětek, že toto tvrzení je pouze relativní závěr pro přístroje založené na 4/3 standardu. Řada zrcadlovek s APS-C snímačem si stále udržuje hladinu šumu na nižší úrovni. Proto právě u vyššího nastavení citlivosti snímače oceníte surový RAW – jedině tak se vám podaří ukočírovat „rozbíhavý“ modrý kanál spektra RGB. Na „vyvolání“ z RAWu nepotřebujete zvláštní editor – bohatě postačí standardně dodávaný konvertor Silky Developer 2.0. S RAWem si navíc výrobce poradil velice dobře, co se objemu týče. Datový objem jednoho souboru při plném rozlišení dosahuje přibližně 12 MB – kdežto předchozí Lumix L1 měl RAWy větší, a to při nižším rozlišení.

07.jpg08.jpg09.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
10.jpg11.jpg
max. velikost | max. velikost

Zleva ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600
23.jpg24.jpg
max. velikost | max. velikost

Další ukázka citlivosti ISO 800
25.jpg26.jpg
max. velikost | max. velikost

Další ukázka vysoké citlivosti ISO 1 600
sum_1.pngsum_2.png
Graf šumu

Barevnost snímků nové DSLR Panasonic je výborná. Dynamický rozsah Lumixe L10 je v podstatě na shodné úrovni s konkurenčními amatérskými zrcadlovkami. Z grafu vidíte, že senzitometrická křivka je jen u základního nastavení lehce posunuta směrem ke stínům. V praxi tedy nic nepokazíte tím, když si budete standardně hlídat přeexpozici: třeba stálým nastavením –1/3 EV.

senzito.png
Dynamický rozsah -4,3 až +2 EV

Naměřili jsme

Námi naměřené dílčí údaje rychlostních parametrů možná někoho zklamou, ve výsledku však nepovažujeme model za extrémně pomalý. První snímek dokáže L10 pořídit až za 1,86 vteřin, a je nasnadě proč: viníkem je ultrazvukové čištění snímače, které se automaticky spouští při každém sepnutí fotoaparátu. Pak je na místě otázka, zda preferujete čistý snímač, nebo start přístroje do dvou sekund – vybrat si však nemůžete.

Jestliže snímáte jednotlivé záběry rychle po sobě, pak můžete být potěšeni výbornou vyrovnávací pamětí fotoaparátu: zvládá totiž soubory ukládat za 0,7 sekund.

Panasonic Lumix DMC-L10 
první snímek1,86 s
snímek bez namáčknutí0,35 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku0,73 s
rychlost sériového snímání3,2 sn/s (RAW), 2,3 sn/s (JPEG)
max. počet snímků v sérii3 (RAW), neomezený (JPEG)
měřeno s paměťovou kartouSD SanDisk Ultra II 2 GB

 

Za zmínku také stojí výkon Li-Ion akumulátoru: naše testování ukázalo, že je schopen záznamu až 400 snímků – pokud ale hodně pracujete s bleskem, Live View či obrazovým stabilizátorem, tento údaj se přímou úměrou snižuje.

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

01.jpg
max. velikost

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko 28 mm, ISO 100
02.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko 100 mm, ISO 100 
03.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – použit objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 50 mm, F1,4
04.jpg05.jpg
max. velikost | max. velikost

Pleťové odstíny – interiér s bleskem, denní světlo bez blesku
06.jpg
max. velikost

Lumix L10 si krásně poradí s protisvětlem
12.jpg13.jpg14.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
15.jpg16.jpg17.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Použití barevných filtrů ve fotoaparátu
18.jpg19.jpg20.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Různé tóny černobílého podání – standardní, dynamický, jemný

Další demosnímky

27.jpg28.jpg
max. velikost | max. velikost
29.jpg30.jpg
max. velikost | max. velikost
31.jpg32.jpg
max. velikost | max. velikost
33.jpg34.jpg
max. velikost | max. velikost
35.jpg36.jpg
max. velikost | max. velikost
37.jpg38.jpg
max. velikost | max. velikost
39.jpg40.jpg
max. velikost | max. velikost
41.jpg42.jpg
max. velikost | max. velikost
43.jpg44.jpg45.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Snímky vyvolané ze surového formátu RAW

R01.jpgR02.jpg
max. velikost | max. velikost
R03.jpgR04.jpg
max. velikost | max. velikost
R05.jpgR06.jpg
max. velikost | max. velikost
R07.jpgR08.jpg
max. velikost | max. velikost
R09.jpg
max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Panasonic Lumix L10 může leckoho hned na první pohled odradit vysokou cenou. Z této částky si výrobce považuje standardně dodávaný objektiv Leica 14–50 mm F3,8–5,6 hned na 20 tisíc korun – ovšem ví, proč to dělá. Ve většině případů jsou totiž „seťáky“ takřka nejhorší objektivy, Panasonic však razí jinou strategii: jeho zoom totiž vykazuje výborné optické vlastnosti – podepisuje se na velice dobré ostrosti i přenosu kontrastu, zvládá záběry v protisvětle a netrpí chromatickou vadou.

Model je ergonomicky vyvedený, třebaže jeho tělo by mohlo být o chlup vyšší, aby i majitelé mohutnějších rukou měli kam umístit malíček pravé ruky.

Jak se dočtete v textu, z konstrukčního hlediska chválíme novinku v podobě výklopného displeje na otočném kloubu, kdežto nejhůře dopadl malý a tmavý hledáček.

Na svou třídu je Lumix L10 až „po střechu“ vybaven, dokonce u něj najdete například netypickou funkci vícenásobné expozice. Vrásku na čele ale činí nedostačující tříbodový autofokus, jedenáctibodové ostření můžete využít pouze v režimu živého náhledu.

Plusy:

  • výborný setový objektiv
  • obrazová kvalita komprimovaného JPEGu
  • výklopný displej
  • Live View

Minusy:

  • nízké tělo
  • tmavý hledáček
  • rychlostní parametry

Cena:

  • 34 995 Kč vč. DPH (doporučená výrobcem)

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud