8
Fotogalerie

Velký bratr: Test zrcadlovky Olympus E-3

Za týden vychází DIGIfoto č. 1/2008. Předplatitelé mají už dnes možnost přečíst si recenzi nové zrcadlovky Olympus E-3.

Když Olympus přišel se systémem 4/3, uváděl jako jednu z jeho výhod menší těla a objektivy, tedy i nižší hmotnost, se kterou se musí fotograf vláčet. Že nešlo jen o teoretickou úvahu, doložil zatím především modelem E-410, který svými rozměry soupeří s většími kompakty. Ovšem E-3 je naopak sourozenec snad až přerostlý. Dokonce i mezi zrcadlovkami s APS-C čipem by patřil spíše k větším typům, samotné tělo s akumulátorem a kartou váží 910 gramů. Sestava s objektivem 12-60 mm F2,8-4 ED SWM, kterou jsme mohli testovat, už se dostala na 1,5 kg, a rozhodně si s ní nebudete připadat nenápadní. Přestože jsou rozměry dokonce o malinko větší, než byly u předchůdce E-1, grip už není tak dokonale tvarovaný, komfortem držení proto E-3 nijak nevyčnívá nad jiné přístroje stejné třídy.

(OlympusE3-02.jpg

Oproti předchozímu modelu vám možná bude scházet volič režimů, který musel uvolnit místo zvětšenému stavovému displeji. Mezi programovou automatikou, předvolbami clony nebo času a plným manuálem přepínáte kombinací tlačítka vlevo od hledáčku a otočného voliče. K dispozici není ani mechanický vypínač autofokusu - mezi jeho pěti režimy (AF, AF-C, MFAF, MFAF-C, MF) opět volíte méně pohotově pomocí tlačítka a otočného ovladače. Tím ale výčet drobných ergonomických prohřešků končí - a můžeme se dostat k hledáčku, v němž Olympus naopak musel dohánět konkurenci. Co do velikosti obrazu se mu to povedlo zcela, jeho jasem téměř. Expoziční údaje včetně citlivosti se v něm zobrazují přehledněji pod scénou (nikoli na boku jako u modelů z nižší řady).

(OlympusE3-04.jpg

Na těle najdete dostatek tlačítek pro přímé nastavení parametrů. Nadstandardní je například možnost bez vstupu do menu volit režim blesku - normální či pomalou synchronizaci na první nebo druhou lamelu závěrky. Fotoaparát dává uživateli možnost zvolit v menu jednu z několika přednastavených možností chování otočných voličů a tlačítka AEL/AFL, a to pro každý režim zvlášť. Využil jsem toho a zadní volič v programovém módu nastavil na korekci expozice (ke korekci pak není třeba mačkat žádné tlačítko, stačí otočit voličem). AEL/AFL mi zase posloužilo pro jednorázovou aktivaci autofokusu v režimu ručního ostření. Nastavení jsem dokončil změnou funkce přiřazené tlačítku Fn - místo uživatelské kalibrace bílé jsem zvolil rychlé přepnutí mezi autofokusem a ručním ostřením a do jisté míry si tak nahradil chybějící mechanický přepínač.

detail1.jpg
Kromě kolečka pro nastavení obvyklé dioptrické korekce najdete vedle okuláru i páčku, která dovoluje zatemnit hledáček lamelovou clonou. To je užitečné v případě, kdy fotografujete ze stativu a parazitní světlo dopadající hledáčkem by mohlo zmást čidla pro měření expozice.
detail2.jpg
Každé ze tří tlačítek na vrchní straně vlevo má dvě funkce. První nastavujete zadním, druhou předním kruhovým voličem.
detail3.jpg
Dvířka paměťové karty i akumulátoru jsou opatřena silikonovým těsněním a v uzavřeném stavu zajištěna páčkou.

Tělo vyrobené z hořčíkové slitiny je odolné vůči vodě a prachu, stejně jako všechny objektivy z profesionální řady, nemusíte se s nimi tedy bát vyrazit do deště. Velmi příjemná pro mne byla i jemná spoušť a tichý chod zrcátka (i když hlučnější než u E-1) - obojí by mělo přispívat ke schopnosti udržet delší časy. Nadto je ale E-3 vybavena stabilizovaným snímačem, o kterém výrobce tvrdí, že umožní prodloužit expoziční čas až o pět stupňů. Tak odvážné tvrzení jsem samozřejmě musel otestovat. Bez stabilizátoru se mi na ohnisku 60 mm dařilo udržet čas 1/60 s. Se zapnutým stabilizátorem jsem se dostal na 1/8 s, při 1/4 s už byla ve zhruba polovině pokusů ostrost snížená. Dosáhl jsem tedy prodloužení zhruba o 3,5 EV, což je ovšem pořád výborná hodnota srovnatelná s nejlepšími stabilizovanými objektivy.

aPW250176lr.jpg
max. velikost
Zuiko Digital 12–60 mm F2,8–4 SWD ED, ohnisko 49 mm, F4, 1/80 s, ISO 400

Obrazová kvalita

Zuiko Digital ED 12-60 mm F2,8-4 SWD rozhodně není nějaký obyčejný setový objektiv, není ale ani levný; jeho samostatnou recenzi zařadíme do některého z příštích čísel. Olympus E-3 s ním poskytuje snímky plné detailů, i když ve formátu JPEG trochu měkčí. Nemusíte se bát ani vyšších citlivostí, přinejmenším do ISO 1 600 získáte výsledky srovnatelné s nejlepšími zrcadlovkami APS-C, použitelné je i ISO 3 200. Dobře pracuje měření expozice i automatické vyvážení bílé.

Podobně odvážné tvrzení použil Olympus i pro systém autofokusu - tvrdí, že ve spojení s novými objektivy SWD (Supersonic Wave Drive) je nejrychlejší na světě. Systém je při dostatku světla skutečně bleskový, v našem standardním testu zpoždění spouště bez namáčknutí s přeostřením z 5 na 1 metr jsme naměřili 0,19 s. Vysokou rychlost mohu potvrdit i z praktických testů, i když v některých případech autofokus nejdřív mírně zaváhal, zejména pokud se zaostřovaný objekt rychleji pohyboval. S ubývající hladinou osvětlení se ostření výrazně zpomalí, co je ale podstatné - E-3 je dalším fotoaparátem, který bez problémů a bez přisvětlení zaostří i za šera, třeba na noční ulici. Oproti předchozí generaci zrcadlovek Olympus je to skutečný zázrak. Autofokus má jedenáct křížových bodů, které lze sdružovat do skupin - ručně pak můžete volit tyto skupiny nebo jednotlivé body, případně ponechat výběr na automatice.

bPW250147lr.jpg
max. velikost
Zuiko Digital 12–60 mm F2,8–4 SWD ED, ohnisko 12 mm, F4,5, 1/160 s, ISO 100

Fotografování v režimu Live View usnadňuje otočný displej - velmi pohodlně tak můžete pořizovat snímky nad hlavou či od země. I v režimu živého náhledu funguje autofokus, k zaostření ale dojde až po zmáčknutí spouště - zrcátko se vrátí do výchozí polohy, fotoaparát zaostří, zrcátko se opět sklopí a fotoaparát exponuje. Celý děj trvá asi 0,8 s, je tedy poměrně rychlý - ale na akční fotografování to není, navíc nemáte možnost po zaostření scénu ještě překomponovat (musíte proto pečlivě volit zaostřovací bod). Naštěstí si můžete předostřit tlačítkem AEL/AFL, toto chování mu ale musíte předem nastavit v menu. Když pak tlačítko podržíte stisknuté, po domáčknutí spouště už fotoaparát neostří a rovnou exponuje, zpoždění se sníží zhruba na 0,5 s. Poslední možností je ruční ostření, které vám usnadní desetinásobná lupa dostupná pod tlačítkem OK.

Základní technické parametry

  • snímací prvek:  Live MOS 10,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení:  3 648 × 2736 px
  • paměťové médium:  xD, CF I, CF II, Microdrive
  • objektivy:  4/3 standard
  • displej:  úhlopříčka 64 mm, 230 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení:  Li-Ion akumulátor, síťový adaptér

Dynamický rozsah-4,0 až +2,0 EV
první snímek0,98 s
snímek bez namáčknutí0,17 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
připravenost k dalšímu snímku0,52 s
rychlost sériového snímání4,6 sn./s
max. počet snímků v sérii22 JPEG Super Fine, 16 RAW
měřeno s paměťovou kartou

Transcend 4GB 120 ×

 Názor DIGIfoto

Obrazová kvalita (30%)

4
Konstrukce (20%)5
Ovládání a ergonomie (20%)5
Funkce (20%)5
Provozní rychlost (10%)4
Celkové hodnocení5

Olympus E-3 nabízí výbornou obrazovou kvalitu, ale především vynikající konstrukci odolnou vůči vodě a prachu, závěrku konstruovanou na 150 000 cyklů a účinnou stabilizaci snímače. Velmi rychlý autofokus zvládne zaostřit i v šeru. Po registraci získáte třicetiměsíční záruku - je to tedy především fotoaparát připravený dlouho sloužit v náročných podmínkách.

tip.gif

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud