12
Fotogalerie

Olympus minimalizuje PEN

Dvě nová těla z řady PEN, objektiv a specialitka pro focení od pasu, to je resumé aktuálních novinek Olympus.

Po téměř dvou letech představil Olympus nástupce profi kompaktu XZ-1. Stejně jako předchůdce má objektiv s výbornou světelností a označení je vcelku logické Stylus XZ-2. Povšimněte si změny v názvu, Olympus sjednocuje své modely digitálních fotoaparátů do tří samostatných řad – Stylus jsou kompakty, řada PEN jsou systémové kompakty a poté následuje řada OM, což jsou poksročilé systémové fotoaparáty.

1.jpg 
Olympus Stylus XZ-2

Velkou změnou u XZ-2 je však 12 Mpx BSI CMOS snímač o velikosti 1/1,7‘‘. Původní kompakt byl vybaven CCD snímačem s rozlišením 10 Mpx a velikostí 1/1,63“. Díky novému snímači by XZ-2 na rozdíl od předchůdce neměl mít problém ani s vyššími citlivostmi, což značí rozhodnutí výrobce nastavit rozsah automatiky od ISO 100 do ISO 1600. Sami si pak můžete zvolit citlivost v rozmezí ISO 100 až ISO 12 800.

Rychlost závěrky je 1/2000 až 60 s. Snímky lze ukládat do formátu JPEG nebo RAW s bezztrátovou kompresí. K dispozici jsou všechny čtyři základní expoziční režimy – priorita clony, priorita času, program a plný manuál.­­­­

3.jpg 
Olympus Stylus XZ-2, všimněte si přepínače vedle objektivu a jiné barvy přídavného gripu

Podobně jako u předchozího modelu má digitál také ovládání kruhovým voličem na objektivu. Ten si můžete nastavit do dvou módů – v tom prvním (digitálním) lze otočením měnit clonu či čas dle nastavení. Ve druhém analogovém módů je pak kroužek určen pro ruční ostření či změnu zoomu. Změna funkce je velmi jednoduchá díky novému funkčnímu tlačítku pod objektivem, kde jej snadno najdete po hmatu. Kromě tohoto voliče nalezneme na zadní straně ještě jeden klasický.

Displej je výklopný dotykový o velikosti 3“ s rozlišením 920 tisíc bodů. Displej je prakticky stejný jako u modelu OM-D EM-5 a podporuje ostření a expozici dotykem. Nad ním naleznete konektor pro elektronický hledáček. Pro vylepšení ergonomie máte možnost dokoupit si přídavný grip, který bude dostupný v několika barevných provedeních.

2.jpg 
Olympus Stylus XZ-2, zadní displej je nově výklopný a dotykový

Video zvládne fotoaparát nahrávat v rozlišení 1080p při 30 sn./s. Ve výbavě nechybí stereofonní mikrofon, kromě něj můžete připojit i samostatný externí mikrofon. Objektiv nabídne rozsah ohnisek po přepočtu 28 až 112 mm a světelnost má výbornou hodnotu F1,8-2,5. Stabilizace je zajištěna mechanickým pohybem čipu. Cenu lze očekávat okolo 14 tisíc Kč s DPH.

Olympus XZ-2 ve zkratce:

  • Snímač: 12 Mpx BSI CMOS (7,44 × 5,58 mm)
  • Rozsah citlivosti: ISO 100 až 12 800
  • Displej: dotykový, výklopný; velikost 3‘‘, rozlišení 920 000 bodů
  • Objektiv: rozsah 28 až 112 mm, světelnost F1,8-2,5
  • Video: až 1080p při 30 sn./s. ve formátech MPEG-4 nebo H.264
  • Výdrž na baterii podle metodiky CIPA: 340 snímků
  • Hmotnost 346 g
  • Rozměry 113 × 65 × 48 mm

Olympus PEN E-PL5 a PEN E-PM2

Řadu systémových kompaktů PEN doplnil Olympus novinkami v podobě modelů E-PL5 a E-PM2, o kterých jsme již krátce psali. Zajímavostí je, že nabízejí stejný snímač i obrazový procesor jako vyšší model OM-D EM-5, avšak za mnohem přijatelnější cenu. Samozřejmostí je také mírně odlišné provedení těla, ovládání a bohužel i absence hledáčku.

Senzor má u obou modelů rozlišení 16 Mpx a velikost 4/3‘‘. Ostrost snímků při delších časech zajišťuje mechanická stabilizace. Citlivost lze zvolit v rozmezí od ISO 200 po ISO 25 600. Procesor TruePic VI pak zvládne sériové snímání rychlostí až 8 sn./s.

1.png 1.png
Vlevo PEN E-PL5, vpravo pak PEN E-PM2
 

Na zadní straně je dotykový displej, který stejně jako model EM-5 umožňuje ostření a fotografování dotykem. Reakce aparátu jsou v tomto případě stejné jako u zmiňovaného zástupce řady OM. Pen E-PL5 má navíc displej výklopný v rozsahu 180°, takže můžete bez problémů pořizovat autoportréty, respektive kontrolovat záběr například při natáčení videa. Jelikož je displej vyklopen nahoru a nikoliv do boku, je při tom pohled na něj více podobný pohledu do objektivu, takže výsledný záběr je přirozenější.

2.JPG 2.png
Vlevo PEN E-PL5, vpravo pak PEN E-PM2
 

Kromě něj nabízí E-PL5 také navíc jeden otočný volič a možnost připojit grip pro větší pohodlí. Náročnější fotografové mohou využít volitelný elektronický hledáček po připojení pomocí konektoru pro příslušenství. Oproti modelu OM-D EM-5 má o jedno funkční tlačítko méně – celkem tedy čtyři.

Přístroje zvládnou zaznamenávat video v rozlišení až 1080p při 30 sn./s.Externí mikrofon můžete naneštěstí připojit stejně jako blesk nebo hledáček pouze přes proprietární konektor. Zaujmout by oba fotoaparáty měly svými rozměry – 111 × 64 × 38 mm v případě E-PL5 a 110 × 54 × 34 mm u E-PM2. Druhý zmiňovaný váží pouhých 269 g, což je dokonce méně, než kompakt Olympus XZ-2.

3.JPG 
Větší množství ovládacích prvků zajišťuje pohodlnější focení

Na výběr bude z několika barevných variant jak těla, tak samostatného gripu a prodávat by se měly od října za cenu okolo 17 tisíc Kč s DPH (E-PL5), respektive 14 tisíc Kč s DPH (E-PM2). V obou případech je cena za tělo a základní setový objektiv s rozsahem 14–42 mm.

Společně s fotoaparáty přijde na trh také software určený pro platformu Android a iOS s jehož pomocí můžete stáhnout fotografie z přístroje do tabletu/telefonu, tam je upravit (dostupné budou i kreativní filtry, které jsou ve fotoaparátech) a poté velmi snadno sdílet.

Klíčové vlastnosti obou modelů:

  • Snímač: 16 Mpx Live MOS o velikosti 17,3 × 13 mm
  • Rozsah citlivosti: ISO 200 až 25 600
  • Displej: 3‘‘ dotykový s rozlišením 460 tisíc bodů, v případě E-PL5 také otočný a výklopný
  • Sériové snímání: 8 sn./s.
  • Procesor: TruePic VI
  • Synchronizační čas blesku: 1/250 s
  • Expoziční bracketing tvořený až 7 snímky
  • Video: Full HD při 30 sn./s. ve formátech MPEG-4, H.264 nebo M-JPEG
  • Stereofonní mikrofon
  • Konektory: HDMI, USB, dálkové ovládání
  • Možnost ovládání pomocí chytrého telefonu přes Wi-Fi
  • Výdrž na baterie okolo 360 snímků

Makro objektivy a pinhole krytka těla

Společně s novými fotoaparáty představil Olympus také makro objektiv M.Zuiko Digital  ED 60mm F2,8 Macro, který dosáhne zvětšení až 1:1 a dokáže bez problémů zaostřit z makro přiblížení až po nekonečno. Rozměrný zaostřovací prstenec zjednodušuje ostření a malé průhledové okénko s ukazatelem zaostřené vzdálenosti pak usnadňuje orientaci. 

highres-PENEZM60mmXL_1327671855.jpg 
Objektiv M.Zuiko Digital ED 60mm F2,8

Provedení objektivu zajišťuje jeho voděodolnost a prachotěsnost, na boční straně objektivu je přepínač rozsahu ostření. Díky své ohniskové vzdálenosti lze objektiv s úspěchem použít i pro portrétní fotografii. Zajímavá je také sluneční clona, kterou si můžete k objektivu pořídit, tu stačí nasadit na bajonet objektivu a poté ji jednoduše zasunout kolem tubusu a při použití opět vysunout.

60mm-2.8-Macro.jpg 
Ukázka nsazené sluneční clony

Specialitou pro experimentátory je krytka těla (Body Cap Lens 15mm F8), která ochrání tělo fotoaparátu před prachem a zároveň slouží k fotografování. Krytka v sobě má tři skleněné optické členy. Malé rozměry krytky (pouze 9 mm šířky) ji dělají velmi nenápadnou a bez problémů tak můžete „střílet“ fotografie od pasu.

olympus_15mm_Body_Cap.jpg olympus_15mm_f8_bodycap-550x354.jpg
Krytky těla má opravdu kapesní rozměry
 

Krytka má jeden jediný ovládací prvek, a to přepínač ostření od 0,3 m do nekonečna. Ačkoliv má krytka mizernou světelnost F8, nepředpokládá se zde její použití jinak než např. při nenápadném fotografování s digitálem na stole, zkrátka pinhole bez nutnosti vrtat do standardní krytky těla.

Určitě si přečtěte

Články odjinud