13
Fotogalerie

Olympus OM-D E-M5 Mark II – důstojný nástupce?

Po třech dlouhých letech Olympus představil nástupce prvního z OM-D modelů s přídomkem E-M5. Nový Olympus OM-D E-M5 Mark II láká především na vylepšený systém stabilizace a multiexpoziční režim.

S pomocí multiexpozice lze vytvořit snímky s rozlišením 40 Mpx, a v neposlední řadě na pokročilé video režimy. Kromě nového „ómdéčka“ byly oznámeny dva nové objektivy standardu micro 4/3 a jeden model outdoorové řady Tough – TG-860.

Olympus OM-D E-M5 Mark II: Velký skok?

Otázka v titulku byla položena záměrně. Při prozkoumání základních parametrů je patrné, že k žádným převratným změnám (zvláště ve světle událostí v portfoliích konkurenčních značek, jako je Sony a Samsung) nedošlo. Nový E-M5 II v hlavních rysech navazuje na osvědčené kvality svého předchůdce.

1.jpg

Live MOS 4/3“ (17,3×13 mm) snímač má totožné rozlišení 17 Mpx (efektivně využívající 16 Mpx) a produkuje obrázky o maximální velikosti 4 608×3 456 px. Data nově zpracovává procesor TruePic VII, který však už známe z modelu E-M1. Citlivost snímače lze nastavit na hodnoty v rozsahu 200–25 600 ISO, maximální rychlost závěrky byla navýšena na 1/8 000 s (s elektronickou závěrkou až 1/16 000 s). Kontinuální snímání dosahuje rychlosti 10 sn./s.

2.jpg3.jpg

S multiexpozicí až 40 Mpx

Nejzajímavější novinkou je bezesporu funkce Multishot, s jejíž pomocí lze vytvořit snímek s rozlišením 40 Mpx. Princip multiexpozice je jednoduchý: senzor se postupně přesune do osmi různých pozic a z osmi samostatných expozic vytvoří obraz s vysokým rozlišením. Olympus se tímto způsobem očividně snaží kompenzovat nižší rozlišení čipu, ovšem každého téměř okamžitě napadne, jaké jsou limity takového systému.

Vzhledem k nutným prodlevám mezi pořízením jednotlivých obrázků, je tento způsob fotografování zatím vhodný pouze ke snímání statických objektů – produktů, krajiny nebo architektury, a to nejlépe při použití stativu. Jak systém multiexpozice funguje, se můžete podívat na následujícím videu:

Menším zklamáním pro majitele 4/3 skel, smutných to pozůstatků umřelého E-systému, je systém ostření, který u této modelové řady stále funguje pouze na základě detekce kontrastu s 81 zaostřovacími zónami. Absence fázové detekce, jíž prozatím disponuje pouze vlajková loď EM-1, činí tento stroj méně vhodným k použití s 4/3 objektivy.

Vylepšené video

Fanoušci videa určitě přivítají vstup pro mikrofon na těle přístroje a plně polohovatelný a dotykový 3“ LCD s rozlišením 1 037 000 px. Dobrým pomocníkem může být i jasný a velký hledáček s rozlišením 2 360 000 obrazových bodů. Tím nejpodstatnějším je však vylepšená pětiosá stabilizace, která slibuje účinnost až 5 EV, čili efektivnější eliminaci otřesů při natáčení.

4.jpg

Natáčet lze Full HD videosekvence (1080), přičemž můžete volit mezi různými snímkovými frekvencemi: All–I záznamem s 30p, 25p a 24p a datovým tokem až 77 Mbps a IPB s volitelným datovým tokem 52, 30 a 18 Mbps. K dispozici jsou i speciální funkce – Focus Peaking nebo časosběrné snímání.

Díky vestavěné WiFi lze fotoaparát ovládat na dálku z chytrého telefonu – pořízené snímky můžete opatřit informacemi o geografické poloze a okamžitě sdílet na sociálních sítích pomocí programu Olympus Image Share.

5.jpg6.jpg

Nový OM-D E-M5 Mark II si zachovává kompaktní retro design svého předchůdce. Tělo s rozměry 124×85×45 mm a váhou 469 g (vč. baterie) je vyrobeno z hořčíkové slitiny a odolné proti povětrnostním vlivům. Zvýšením počtu externích ovládacích prvků se E-M5 II přibližuje k vlajkové lodi Olympusu OM-D E-M1 – k dispozici je hned 6 uživatelsky přizpůsobitelných tlačítek.

OM-D_E-M5_Mark_II_EZ-M1240_HLD-8__ProductAdd_000.jpg

Zabudovaný blesk na těle nehledejte, součástí balení je však velmi zajímavý otočný a výklopný blesk FL-LM3 (směrné číslo 13 při 200 ISO). Fotoaparát je poháněn akumulátorem BLN-1 s výdrží 310 snímků na jedno nabití, což je bohužel o padesát záběrů méně než u předchůdce. Data se ukládají na SD/SDHC/SDXC karty.

7.jpg

Olympus OM-D E-M5 bude k dostání ve stříbrném a černém provedení již koncem února za cenu cca 30 500 Kč. Kompletní technické parametry najdete na webu výrobce.

Supersvětelné rybí oko a druhá generace univerzálního zoomu 

K dnešnímu dni je k dispozici více než 40 výměnných objektivů ZUIKO. Společně s novým modelem OM-D byly oznámeny dva nové objektivy.

Detailní specifikace pátého zástupce profesionální řady objektivů s přídomkem PRO, širokoúhlého skla M.ZUIKO DIGITAL ED 8 mm F1,8, prozatím nejsou k dispozici, dozvíme se je až v půlce února. Nicméně světelnost F1,8 dělá z tohoto objektivu dosud nejsvětelnější rybí oko na světě, takže se máme na co těšit.

8.jpg

Druhá generace univerzálního zoomu M.ZUIKO DIGITAL ED 14–150 mm F4,0–5,6 II dostala novou antireflexní úpravu, tzv. ZERO Coating, která má ve větší míře eliminovat světelné odlesky a odrazy. Podobně jako OM-D E-M5 má být objektiv odolný vůči povětrnostním vlivům – voděodolný a prachotěsný.

9.jpg

Zoom je vybaven tichým zaostřovacím mechanismem MSC, nejkratší zaostřovací vzdálenost je 50 cm (při jakémkoliv ohnisku), sklo váží 285 gramů a jeho rozměry jsou 83×63,5 mm. Detailní parametry opět najdete na webu výrobce.

Olympus Stylus Tough TG-860

O obrazový výstup nového modelu základní řady outdoorových kompaktů Tough se stará 16Mpx snímač o velikosti 1/2,3“ a obrazový procesor TruePic VII. Citlivost snímače lze nastavit na hodnoty v rozsahu ISO 125–6 400.

Model TG-860 je osazen objektivem s 5× optickým zoomem a rozsahem ohnisek 21–105 mm (v přepočtu na kinofilm). Hodnota na krátkém konci je v kategorii odolných kompaktů bezkonkurenční, totéž se ale nedá tvrdit o světelnosti objektivu, F3,5–5,7 patří spíš k průměru. Nejkratší zaostřovací vzdálenost činí 1 cm.

10.jpg11.jpg

Pokročilejší uživatelé ocení možnost nastavení citlivosti v režimu Programové automatiky. V souladu s moderními trendy je nově dostupný automatický režim Autoportrét – jednoduchost jeho používání podtrhuje výklopný 3“ displej s rozlišením 460 000 px. Pro lepší manipulaci, např. při ovládání jednou rukou, je na čelní straně fotoaparátu k dispozici tlačítko, jež si lze funkčně přizpůsobit (spoušť, videospoušť, volba fotorežimu aj.).

Při natáčení videosekvencí oceníte pětiosou stabilizaci a mód s názvem Sportcam s možností volby formátů: Full HD video 1080/60p, vysokorychlostní video (pro vytvoření slow-motion) nebo časosběrné video. Sekvenční snímání dosahuje rychlosti 7 sn./s při plném rozlišení.

12.jpg

Přístroj je všestranně odolný: vodě do hloubky 15 m, pádu z výšky 2 m, tlaku do 100 kg, prachu i mrazu (do -10 °C ). Do těla TG-860 je kromě GPS zabudován WiFi modul, fotoaparát tak lze ovládat bezdrátově pomocí chytrého zařízení přes aplikaci Olympus Image Share.

Aparát je napájen baterií LI-50B dimenzovanou na 300 snímků, data se zaznamenávají na SD/SDHC/SDXC karty. Na prodejních pultech se Olympus Stylus Tough TG-860 objeví v polovině března za cenu cca 8 500 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud