17
Fotogalerie

Lytro aneb jak se fotí s kvádříkem, když nemusíte ostřit

Fotoaparát Lytro patřil mezi technologické zázraky, umožňuje totiž dodatečně vybrat místo, kam bude zaostřeno a tím výrazně rozšířit možnosti fotografování. Aspoň se tak prezentuje...

Jak je to ale ve skutečnosti? Opravdu splní Lytro vaše sny o dodatečném zaostření, kdy by vám prakticky neměla uniknout žádná fotka? Ve skutečnosti je to bohužel trošku jinak. Nebudu dlouho napínat, že výsledky jsou spíše průměrné až podprůměrné.

Jedním dechem je však nutno dodat, že Lytro je velmi specifickým přístrojem s unikátní koncepcí, svého druhu a především ve své době jedinou na světě. S vědomím uvedeného je třeba k fotoaparátu přistupovat a brát nejen výstup ale celý projekt s rezervou – ať už z toho důvodu, že není zcela odladěn po stránce používání anebo z toho důvodu, že si ve finále vyzkoušíte práci s dodatečným ostřením na opravdu minimálním množství fotografií – pokud nejste lovec makrozáběrů.

Konstrukčně jsme o Lytru psali již v minulosti, a proto pouze odkáži na starší článek, který snad dostatečně osvětlí problematiku plenoptického záznamu fotografií. V mezičase se navíc objevila řada technologií s podobným efektem, a to především u mobilních telefonů – Lytro tak ztratilo na svojí originalitě ani ne tak provedením, ale především možnostmi manipulace s výsledným snímkem. Posledním hřebíčkem do rakve tohoto fotoaparátu je pak větší a mladší bratříček Lytro Illum, který nabídne mnohem zajímavější technické parametry.

S fotoaparátem Lytro zaručeně upoutáte pozornost všude, kde jej vytáhnete z kapsy. Tvar těla totiž ani v nejmenším nepřipomíná digitální fotoaparát, ale spíše obal na brýle s čtvercovým průřezem. Tělo je tvořeno kombinací hliníku, tvrzeného plastu a gumy.

DSC04132.jpg DSC04134.jpg  

Obal nebo digitál?

Na jedné straně „tubusu“ je masivní vstupní čočka, na druhé straně pak malý 1,52“ displej. Pokud byste hledali ovládací prvky, tak najdete pouze dvojici nízkozdvihových tlačítek – jedno na spodní straně pro zapnutí fotoaparátu a druhé na horní straně sloužící jako spoušť. Spodní tlačítko má tradiční ikonu kolečka s čárkou pro zapnutí, horní je pak pouhou prohlubní s hladkou ploškou.

DSC04133.jpg DSC04138.jpg

Na spodní straně je ještě ukryt miniUSB konektor pro komunikaci s počítače, respektive pro nabíjení. Mezi spouští a hranou těla si můžete všimnout odlišně vroubkovaného pruhu, který slouží k zoomování – tažením prstem zleva doprava a zpět ovládáte zoom objektivu.

DSC04137.jpg DSC04139.jpg

V příslušenství je ještě magnetická krytka přední čočky, stačí pouze přiblížit k přírubě a krytka „přiskočí“. Bohužel však nevypne fotoaparát ani jej neuvede do režimu spánku, jak by se nabízelo. V nabídce je také polstrované transportní pouzdro, do kterého digitál napasujete, takže je maximálně chráněn, vyjma jedné ze čtvercových stran, která je odkryta. Bohužel je pouzdro natolik těsné, že vyjmutí přístroje je velmi obtížné.

DSC04140.jpg DSC04141.jpg

Veškeré nastavení se odehrává na malinkém zadním displeji, který je dotykový. Funkcí není mnoho, takže se dá dotykem poměrně snadno najít, co je potřeba. Velká výtka však patří samotnému displeji, který má krom velmi malých rozměrů naprosto mizerné rozlišení a velmi hrubý obraz. Co víc, pokud se na něj budete dívat z ostřejšího úhlu, barvy okamžitě invertují. V případě, že ale aparát otočíte o 90° tak je obraz zcela v pořádku – zřejmě chyba ve výrobním procesu…

DSC04135.jpg DSC04136.jpg
 

Pokračování 2 / 2

Funkce, hodnocení, demosnímky

Fotografování je s Lytrem poměrně jednoduché, vzhledem k tomu, že se jedná konstrukčně o expoziční automat, není ani žádoucí cokoliv nastavovat. Zkrátka stisknete spoušť a máte hotovou fotku.

Prodleva mezi stiskem spouště a expozicí je prakticky nulová, stejně, jako u většiny dnešních kompaktů. Jelikož fotoaparát neostří, tak je fotografování ještě o krapet rychlejší – podle potřeby si zaostříte později.

Jenže v onom pozdějším ostření je právě háček. Jelikož je uvnitř fotoaparátu použit relativně malý snímač a tudíž i optická soustava nedosahuje nijak závratných fyzických ohnisek, setkáte se zde se stejným problémem, jako u většiny klasických kompaktů. Prakticky všechno, co na scéně najdete je v podstatě ostré, důvod je nasnadě – malý snímač a krátká ohnisková vzdálenost, kterou nezachrání ani dobrá světelnost.

04.jpg 05.jpg
Originální velikost snímku, vlevo je zaostřeno do popředí, vpravo pak na osobu na pozadí

Pokud byste si tedy opravdu chtěli hrát s dodatečným zaostřením až po vyfocení snímku, pak je to možné hlavně u makrofotografií a detailů. U běžné reportážně dokumentární fotografie, momentek či rodinné fotky tuto funkci prakticky nevyužijete, protože snímek bude vypadat stále stejně. Rozdíl je prakticky minimální právě kvůli malému snímači a velké hloubce ostrosti. Všimněte si, že většina fotografií, na kterých je tato funkce demonstrována, jsou právě snímky detailů či makrofotografie.

Při snímání je tak nutno počítat s tím, že Lytro fotí na čtvercový formát a jiný není k dispozici. Na jednu stranu to může být velmi praktické, na druhou stranu však ne, protože si na čtverec musíte zvyknout a ne všechny motivy je vhodné a snadné umisťovat do formátu 1:1.

Něco čísel

O technických specifikacích použitého snímače výrobce mlčí, jeho rozměry jsou 4,6×4,6 mm a ukládá snímky v jednotkách megaray, nikoliv v megapixelech – rozlišení je tedy 11 megarays, což při finálním exportu do běžného jpegu znamená opravdu malé snímky o velikosti 1080×1080 obrazových bodů.

01.jpg 02.jpg 03.jpg
Ukázka postupného posouvání roviny zaostření

Objektiv s osminásobným zoomem poskytuje ekvivalentní ohniskové vzdálenosti v rozsahu 43–344 mm při konstantní světelnosti F2. V rámci ovládání můžete ručně volit citlivost v rozmezí ISO 80–3 200, nastavit si v manuálním režimu čas a clonu (pouze několik málo stupňů). Praktický je také softwarový ND fitr. V nabídce menu najdete také možnost aktivace wi-fi, po jejím zapnutí můžete telefon spárovat s mobilním zařízením, které poslouží jako samospoušť a vzdálené ovládání – aplikace je však dostupná pouze pro platformu iOS.

Obrazová kvalita

Vzhledem ke specifickému způsobu snímání, je specifický také způsob pohlížení fotografií. Prohlížet a měnit místo zaostření, případně jemně natáčet objekt na snímku můžete buďto na displeji fotoaparátu, v mobilní aplikaci pro iOS anebo v prostředí programu Lytro Desktop, který je distribuován společně s fotoaparátem.

06.jpg 
Fotografie bez jakýchkoliv úprav získaná pouze exportem s Lytro Desktop

Do programu Lytro Desktop importujete snímky po připojení digitálu k počítači. Jakmile jsou fotky v počítači, můžete je v prostředí programu upravovat, nabídka funkcí je spíše začátečnická a nic moc s fotkou neuděláte.

V menu programu najdete možnost exportu obrazu do JPEGu, který má výše uvedené rozměry 1080×1080 anebo můžete snímky nahrát do webové galerie, která je přístupná právě díky Lytro Desktop a v této galerii pak vyhledat snímek včetně možnosti dodatečného zaostření a umístit je třeba na svoje webové stránky.

nahravani.png
Upload fotografií je velmi zdlouhavý, na podobnou obrazovku se můžete dívat třeba několik desítek minut i při nahrávání pár snímků 

Obrazová kvalita fotoaparátu je podprůměrná, kresba je měkká nejen v krajích ale v celé ploše obrazu a bohužel ani technická kvalita není nijak přesvědčivá. Šum je problematický již od základní citlivosti, ani ne tak jeho množství, ale spíše snaha fotoaparátu šum eliminovat, čím vznikají nepěkné barevné shluky bez detailů.

Co do použití, je Lytro spíše technologickou hříčkou, která vás pravděpodobně bude chvíli bavit a následně vás omrzí. Zajímavá konstrukce a jednoduché fotografování bez nutnosti ostřit je ideální pro amatérského fotografa.

Méně ideální je však pro tuto skupinu uživatelů cena, která je nastavena na 5790 Kč za verzi s 8GB pamětí anebo 7 990 Kč za verzi s 16 GB pamětí. Za tuto částku pořídíte smartphone, který bude mít mnohem lepší obrazový výstup, fotografie s vyšším rozlišením a v některých případech dokáže simulovat i funkci dodatečného zaostření.

Demosnímky

 

 

 

 

 

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud